REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2003 nr 8 poz. 119

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej o ruchu bezwizowym,

sporządzona w Hongkongu dnia 30 sierpnia 2001 r.

Tekst pierwotny

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej, posiadający upoważnienie Rządu Chińskiej Republiki Ludowej do zawarcia niniejszej umowy, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”, dążąc do uproszczenia i ułatwienia podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz mieszkańców Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

1. Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, legitymujący się ważnymi dokumentami podróży Rzeczypospolitej Polskiej, wyszczególnionymi w artykule 3 niniejszej umowy, mogą wjeżdżać, wyjeżdżać, podróżować tranzytem oraz przebywać na terytorium Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej bez wiz przez okres 3 miesięcy od daty wjazdu.

2. Osoby legitymujące się ważnymi dokumentami podróży Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej, wyszczególnionymi w artykule 3 niniejszej umowy mogą wjeżdżać, wyjeżdżać, podróżować tranzytem oraz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wiz przez okres 3 miesięcy od daty wjazdu.

Artykuł 2

Postanowienia zawarte w artykule 1 niniejszej umowy nie obejmują tych posiadaczy dokumentów podróży jednej Umawiającej się Strony, którzy zamierzają wjechać na terytorium drugiej Umawiającej się Strony w celu podjęcia zatrudnienia bądź innego zajęcia zarobkowego, a także udających się na pobyt stały.

Artykuł 3

Ważnymi dokumentami podróży Rzeczypospolitej Polskiej i Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej w rozumieniu niniejszej umowy są:

1) dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej:

a) paszport,

b) paszport dyplomatyczny,

c) paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych,

d) paszport blankietowy,

e) książeczka żeglarska;

2) dla mieszkańców Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej:

a) paszport Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej,

b) książeczka żeglarska.

Artykuł 4

Posiadacze ważnych dokumentów podróży jednej Umawiającej się Strony przy przekraczaniu granicy drugiej Umawiającej się Strony oraz w czasie pobytu na jej terytorium zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących tam przepisów prawnych.

Artykuł 5

Postanowienia niniejszej umowy nie naruszają prawa każdej z Umawiających się Stron do odmowy wyrażenia zgody na wjazd lub pobyt na swoim terytorium osobom uznanym za niepożądane.

Artykuł 6

Każda z Umawiających się Stron może ze względu na ochronę porządku publicznego, ochronę zdrowia lub z innych przyczyn częściowo lub całkowicie zawiesić stosowanie niniejszej umowy na całym swoim terytorium lub jego części. Decyzja o zawieszeniu i uchyleniu tego zawieszenia będzie notyfikowana drugiej Umawiającej się Stronie w formie pisemnej.

Artykuł 7

Umawiające się Strony wymienią wzory ważnych dokumentów podróży, wyszczególnionych w artykule 3 niniejszej umowy, nie później niż trzydzieści dni przed jej wejściem w życie.

W przypadku zmiany obowiązujących lub wprowadzenia nowych dokumentów podróży, ich wzory będą przekazywane drugiej Umawiającej się Stronie nie później niż trzydzieści dni przed ich wprowadzeniem.

Artykuł 8

Umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia otrzymania późniejszej pisemnej notyfikacji potwierdzającej, że Umawiające się Strony wypełniły wszelkie niezbędne wewnętrzne formalności dla wprowadzenia w życie niniejszej umowy.

Artykuł 9

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku umowa traci moc po upływie dziewięćdziesięciu dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wypowiedzeniu.

Sporządzono w Hongkongu dnia 30 sierpnia 2001 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

 

Z upoważnienia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Z upoważnienia Rządu Hongkongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej

 infoRgrafika

 infoRgrafika

 infoRgrafika

 infoRgrafika

 infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-02-14
  • Data wejścia w życie: 2002-08-28
  • Data obowiązywania: 2002-08-28
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA