REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 1995 nr 35 poz. 417

ZARZĄDZENIE PREZESA NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI

z dnia 15 maja 1995 r.

w sprawie należności świadków, biegłych i specjalistów w postępowaniu kontrolnym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. z 1995 r. Nr 13, poz. 59) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Zarządzenie reguluje wysokość kosztów i wynagrodzeń oraz szczegółowe zasady i tryb ich przyznawania świadkom, biegłym i specjalistom.
§ 2.
1. Świadkowi, który stawił się na wezwanie w postępowaniu kontrolnym, przysługuje zwrot utraconego zarobku pod warunkiem udokumentowania jego utraty.

2. Udokumentowania utraty zarobku dokonuje się w szczególności przez przedstawienie zaświadczenia o wysokości utraconego zarobku, wystawionego przez kierownika zakładu pracy, w którym świadek jest zatrudniony.

3. Zwrot utraconego zarobku przysługuje także wtedy, gdy świadek stawił się bez wezwania i został przesłuchany.

§ 3.
Świadkowi przysługują zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§ 4.
1. Biegłemu za sporządzenie szczegółowego sprawozdania z badań oraz przedstawienie opinii przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie zawartej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, który go powołał, a biegłym.

2. Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji biegłego, przedmiotu i zakresu badań określonych w postanowieniu o powołaniu biegłego oraz od czasu sporządzenia opinii.

3. W przypadku gdy termin wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1, przekracza okres 1 miesiąca, możliwa jest częściowa wypłata wynagrodzenia odpowiednia do zakresu wykonanej pracy.

4. Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać czterokrotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego wiceprezesa bądź dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli, nadzorującego jednostkę organizacyjną, na której rzecz biegły wykonuje opinię.

§ 5.
1. Specjaliście przysługuje wynagrodzenie za udział w czynnościach badawczych, których przedmiot i czas trwania jest określony w postanowieniu kontrolera o powołaniu specjalisty, w wysokości ustalonej w umowie zawartej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, w której kontroler wykonuje obowiązki, a specjalistą.

2. Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji specjalisty, przedmiotu czynności i czasu jej trwania.

3. Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego wiceprezesa bądź dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli, nadzorującego jednostkę organizacyjną, w której kontroler powołujący specjalistę wykonuje obowiązki.

§ 6.
Biegłemu i specjaliście przysługuje po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem jednostki organizacyjnej, który zawierał umowę, zwrot wydatków nieodzownych dla przeprowadzenia czynności badawczych lub sporządzenia opinii, pod warunkiem ich udokumentowania.
§ 7.
Biegłemu i specjaliście przysługują: zwrot związanych z wykonywaniem czynności kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§ 8.
1. Wypłaty należności dokonuje się z budżetu Najwyższej Izby Kontroli:

1) świadkowi - na podstawie dokumentów określających należności, przedstawionych we właściwej delegaturze lub jednostce organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli właściwej w sprawach budżetowo-gospodarczych, zaakceptowanych pod względem merytorycznym przez dyrektora jednostki organizacyjnej, w której pracownik przesłuchujący świadka wykonuje obowiązki; do dokumentów dołącza się potwierdzenie stawienia się świadka, sporządzone przez przesłuchującego,

2) biegłemu - po złożeniu rachunku i jego akceptacji pod względem merytorycznym przez dyrektora jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, który powołał biegłego, w terminie określonym w umowie, o której mowa w § 4 ust. 1, a w razie nieokreślenia terminu w umowie - po wykonaniu zadania,

3) specjaliście - po wzięciu udziału w określonych w postanowieniu o powołaniu czynnościach badawczych, złożeniu rachunku i jego akceptacji pod względem merytorycznym przez dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli; do rachunku dołącza się potwierdzenie przez kontrolera udziału specjalisty w czynnościach, do których został powołany.

2. Należności, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacone bezpośrednio po złożeniu dokumentów lub rachunku, nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty ich złożenia.

§ 9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 sierpnia 1995 r.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli: L. Kaczyński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-07-26
  • Data wejścia w życie: 1995-08-17
  • Data obowiązywania: 1995-08-17
  • Dokument traci ważność: 2012-06-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA