REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 1995 nr 6 poz. 100

ZARZĄDZENIE SZEFA OBRONY CYWILNEJ KRAJU

z dnia 22 grudnia 1994 r.

w sprawie wzoru oznak w obronie cywilnej, sposobu noszenia tych oznak i umundurowania oraz norm umundurowania przysługującego osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

Tekst pierwotny

 

 

Na podstawie art. 165 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Oznakami obrony cywilnej są:

1) międzynarodowy znak rozpoznawczy obrony cywilnej,

2) wizerunek orła z literami „OC”.

§ 2.

 1. Oznaka, o której mowa w § 1 pkt 1, jest znakiem identyfikacyjnym osób odbywających służbę w obronie cywilnej oraz obiektów i urządzeń obrony cywilnej.

2. Oznakę, o której mowa w § 1 pkt 2, umieszcza się na nakryciach głowy wchodzących w skład umundurowania osób odbywających służbę w obronie cywilnej.

§ 3.

 1. Oznaka, o której mowa w § 1 pkt 1, ma kształt koła lub kwadratu w kolorze pomarańczowym, w który wpisany jest trójkąt równoboczny koloru niebieskiego. Jeden z kątów trójkąta jest skierowany pionowo ku górze. Rogi trójkąta nie dotykają skraju pomarańczowego tła.

2. Oznaka, o której mowa w § 1 pkt 2, jest wizerunkiem stylizowanego orła wzoru wojskowego z napisem w tarczy amazonek „OC”.

3. Wzory oznak, o których mowa w ust. 1 i 2, określają załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.

§ 4.

 1. Oznakę obrony cywilnej, w kształcie koła o promieniu równym 70 mm, umieszcza się na lewym rękawie kurtki (bluzy) osób odbywających służbę w obronie cywilnej - w odległości 80 mm poniżej krawędzi wszycia rękawa.

2. Oznakę, o której mowa w ust. 1, można umieścić na opaskach noszonych do ubrania roboczego w czasie wykonywania zadań obrony cywilnej.

§ 5.

 1. Oznaka obrony cywilnej, umieszczona na sprzęcie, flagach, proporcach, materiałach i budynkach oraz na budowlach ochronnych, może mieć kształt koła lub kwadratu.

2. Oznaka obrony cywilnej, o której mowa w ust. 1, powinna być proporcjonalna do wielkości przedmiotów, na których ma być umieszczona.

§ 6.

 1. Umundurowanie osób odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej składa się z ubioru ćwiczebnego i służbowego.

2. Osobom odbywającym szkolenie poborowych oraz ćwiczenia w obronie cywilnej przysługuje jeden komplet ubioru ćwiczebnego.

3. W skład umundurowania osób, o których mowa w ust. 1, może wchodzić odzież ochronna (robocza).

§ 7.

 1. Poszczególne ubiory nosi się według zestawów ubiorczych, ustalonych z uwzględnieniem pory roku.

2. Zestawy ubiorcze, zależne od pory roku, określa załącznik nr 3 do zarządzenia.

3. Rozróżnia się okresy:

1) letni - od 1 maja do 30 września,

2) zimowy - od 1 października do 30 kwietnia.

§ 8.

 1. Ubiór ćwiczebny nosi się w czasie zajęć szkoleniowych, ćwiczeń praktycznych, podczas wykonywania prac niezbędnych dla obronności kraju, zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz pełnienia czynnej służby w czasie wojny.

2. Ubiór służbowy nosi się podczas wystąpień oficjalnych, uroczystości państwowych oraz w czasie wolnym od zajęć - poza rejonem zakwaterowania.

§ 9.

 1. Ustala się normy i okresy używalności przedmiotów umundurowania oraz innych należności przysługujących osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej.

2. Tabelę przedmiotów oraz innych należności, o których mowa w ust. 1, oraz okresy ich używalności określazałącznik nr 4 do zarządzenia.

§ 10.

 Tracą moc:

1) zarządzenie Szefa Obrony Cywilnej Kraju nr 17/OC z dnia 26 listopada 1985 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu noszenia specjalnej oznaki obrony cywilnej;

2) zarządzenie Szefa Obrony Cywilnej Kraju nr 3/OC z dnia 20 marca 1984 r. w sprawie norm i okresów używalności umundurowania junaków odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej oraz wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za to umundurowanie.

§ 11.

 Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Szef Obrony Cywilnej Kraju: E. Rogala

 

Załączniki do zarządzenia Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 22 grudnia 1994 r. (poz. 100)

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załącznik 4

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-02-10
  • Data wejścia w życie: 1995-02-25
  • Data obowiązywania: 1995-08-26
  • Dokument traci ważność: 2022-04-23

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA