REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 1990 nr 14 poz. 109

UCHWAŁA Nr 44 RADY MINISTRÓW

z dnia 27 marca 1990 r.

w sprawie zasad przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz dostarczania odzieży roboczej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 227 Kodeksu pracy Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres regulacji]

Uchwała określa zasady przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej, a także zasady dostarczania odzieży roboczej i obuwia roboczego.
§ 2.
1. Do środków ochrony indywidualnej zalicza się wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do uchwały: odzież ochronną, ochrony kończyn dolnych, ochrony kończyn górnych, ochrony głowy, oczu i twarzy, słuchu, układu oddechowego, sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, środki izolujące cały organizm; środki te są użytkowane w miejscu pracy zgodnie z przeznaczeniem, w celu zabezpieczenia pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

2. Zakład pracy przydziela środki ochrony indywidualnej wykonywane według wzorów zatwierdzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, zgodnie z wytycznymi Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

3. Zakład pracy nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych dla danego stanowiska oraz jest obowiązany przeszkolić go w zakresie zasad posługiwania się tymi środkami.

§ 3.
1. Do odzieży roboczej i obuwia roboczego zalicza się przedmioty wymienione w ust. 2 i 3 załącznika nr 1 do uchwały, przeznaczone do użytku podczas wykonywania pracy, umożliwiające zachowanie higieny i wymogów sanitarnych oraz ochronę wytwarzanego lub przetwarzanego produktu.

2. Zakład pracy dostarcza odzież roboczą i obuwie robocze wykonywane zgodnie z polskimi normami zawierającymi wymagania dla odzieży roboczej i obuwia roboczego.

§ 4.
Kożuchy i kurtki ocieplone futrem naturalnym lub puchem nie są zaliczone do odzieży ochronnej i roboczej.

Rozdział 2

Zasady przydzielania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§ 5. [Przydzielanie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego]

1. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są przydzielane pracownikom bezpłatnie i stanowią własność zakładu pracy.

2. Środki ochrony indywidualnej są używane do czasu utraty ich cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze – do czasu utraty cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy.

3. Zakład pracy może przydzielić pracownikom używane środki ochrony indywidualnej oraz odzież roboczą, z wyjątkiem bielizny osobistej i obuwia, jeżeli przedmioty te zachowały właściwości ochronne lub użytkowe, są czyste i zdezynfekowane w stopniu odpowiadającym wymaganiom higienicznosanitarnym.

4. Odzież i obuwie robocze, wykonane według wzorów określonych w § 3 ust. 2, może nabywać pracownik we własnym zakresie za rekompensatę pieniężną, wypłaconą przez zakład pracy, obliczoną na podstawie tabeli norm przydziału, o której mowa w § 8–12, i aktualnie obowiązujących cen.

§ 6.
1. Do wykonywania krótkotrwałych prac oraz czynności inspekcyjnych, w czasie których może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu własna odzież, a także ze względu na bezpieczeństwo pracy, przydziela się używane środki ochrony indywidualnej oraz odzież roboczą.

2. Obowiązek zapewnienia przedmiotów, o których mowa w ust. 1, spoczywa na zakładzie pracy, na którego terenie są prowadzone prace określone w ust. 1.

3. Przepisy ust. 1 i 2 mają zastosowanie do studentów i uczniów odbywających w zakładzie pracy zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

§ 7.
1. W razie niemożności nabycia odpowiedniej odzieży roboczej, bielizny i obuwia roboczego, zakład pracy, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, może ustalić, na których stanowiskach pracy może być używana przez pracowników, za ich zgodą, własna lub przejęta z poprzedniego zakładu pracy odzież, bielizna i obuwie odpowiadające wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W wypadkach, o których mowa w ust. 1, zakład pracy wypłaca pracownikom ekwiwalent pieniężny według zasad określonych w § 5 ust. 4, z uwzględnieniem stopnia zużycia odzieży, bielizny i obuwia.

Rozdział 3

Ustalanie tabel norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§ 8. [Tabele norm przydziału]

Tabele norm przydziału, zwane dalej „tabelami”, zawierają wykaz stanowisk pracy, na których powinny być stosowane określone środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze, oraz przewidywane okresy ich używalności.
§ 9.
1. Zakłady pracy, z zastrzeżeniem § 10, ustalają tabele we własnym zakresie, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

2. Wielozakładowe podmioty gospodarcze mogą ustalić jednolite tabele dla swoich wyodrębnionych jednostek.

§ 10.
Naczelne, centralne i terenowe organy administracji państwowej ustalają tabele dla jednostek i zakładów budżetowych podległych tym organom lub przez nie nadzorowanych.
§ 11.
Tabela norm przydziału dla pracowników obsługi urzędów naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji państwowej, z wyłączeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, jest zawarta w załączniku nr 2 do uchwały.
§ 12.
1. W tabelach norm przydziału określa się:

1) wyłącznie te stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy wykonują stale prace w warunkach działania niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia czynników lub w warunkach narażenia własnej odzieży i obuwia na intensywne niszczenie i brudzenie oraz ze względu na wymagania higienicznosanitarne, a także ochronę wytwarzanego lub przetwarzanego produktu,

2) zestawy niezbędnych przedmiotów do zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na określonych stanowiskach spośród:

a) środków ochrony indywidualnej zatwierdzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w trybie określonym w § 2 ust. 2,

b) odzieży roboczej i obuwia roboczego zawartych w katalogach odzieży roboczej oraz obuwia roboczego i profilaktycznego, a także w aktualnych informacjach producentów tych wyrobów,

3) przewidywane okresy używalności przedmiotów, o których mowa w pkt 2, w celu ustalenia planowanych potrzeb ilościowych zakładów pracy; okresy używalności poszczególnych przedmiotów liczy się od dnia wydania ich pracownikowi.

2. Tabele norm przydziału nie mogą dotyczyć pracowników:

1) zatrudnionych przy pracy biurowej,

2) delegowanych do miejsc wykonywania czynności służbowych,

3) uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów do otrzymywania umundurowania i innej odzieży służbowej, chyba że wykonywane czynności wymagają stosowania także odzieży roboczej w asortymentach o innym przeznaczeniu niż należne sorty mundurowe.

Rozdział 4

Konserwacja i zwrot używanych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego

§ 13. [Konserwacja środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego]

1. Pracownik jest obowiązany utrzymywać w należytym stanie przydzielone mu środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze.

2. Konserwacja przedmiotów wymienionych w ust. 1, ich odkażanie, naprawa oraz pranie należą do obowiązków zakładu pracy.

3. Jeżeli zakład pracy nie ma możliwości zorganizowania prania i naprawy odzieży roboczej wydanej do stałego indywidualnego używania, za pranie w stopniu zabrudzenia możliwym do usunięcia w praniu domowym, z wyjątkiem odzieży skażonej bakteriologicznie lub substancjami szkodliwymi, wypłaca, za zgodą pracownika, ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonych kosztów tych czynności i środków piorących.

4. Jeżeli pracownik, niezależnie od przyczyny, przepracował mniej niż pół miesiąca, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie przysługuje.

§ 14.
W razie utraty lub zniszczenia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zakład pracy jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie inne środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze przewidziane w tabelach norm. Jeżeli utrata lub zniszczenie tych przedmiotów nastąpiły z winy pracownika, jest on obowiązany uiścić kwotę równą nie zamortyzowanej części wartości utraconych lub zniszczonych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego. Kwotę tę zakład pracy może obniżyć, jeżeli uzasadniają to okoliczności zniszczenia.
§ 15.
1. W razie rozwiązania stosunku pracy, pracownik jest obowiązany, stosownie do porozumienia zawartego z zakładem pracy, zwrócić pobraną odzież roboczą, ochronną odzież ocieplaną i przeciwdeszczową, obuwie ochronne i robocze lub równowartość pieniężną tych przedmiotów, z uwzględnieniem stopnia ich zużycia. Zakład pracy może wyrazić zgodę na obniżenie tak ustalonej należności.

2. Pozostałe środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie skażone bakteriologicznie lub substancjami szkodliwymi pracownik jest obowiązany zwrócić zakładowi pracy.

3. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do odzieży i obuwia roboczego w razie:

1) używania tych przedmiotów przed rozwiązaniem stosunku pracy przez okres przekraczający 75% okresu używalności, określonego w tabeli norm,

2) przejścia pracownika na emeryturę lub rentę,

3) śmierci pracownika.

Rozdział 5

Obowiązki zakładów pracy w zakresie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§ 16. [Obowiązki zakładów pracy]

Zakłady pracy są obowiązane:

1) ustalać tabele norm przydziału niezbędnych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla uprawnionych stanowisk pracy,

2) zapewnić szkolenie pracowników w zakresie zasad posługiwania się środkami ochrony indywidualnej, ich użytkowania i konserwacji.

Rozdział 6

Przepisy końcowe

§ 17. [Przepisy uchylone]

Tracą moc:

1) uchwała nr 136 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1981 r. w sprawie zasad przydzielania pracownikom odzieży ochronnej, odzieży roboczej i sprzętu ochrony osobistej (Monitor Polski z 1984 r. Nr 8, poz. 58),

2) zarządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 24 listopada 1972 r. w sprawie tabeli norm odzieży ochronnej, roboczej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników ministerstw, urzędów centralnych i rad narodowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 309).

§ 18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy rozdziału 3 wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od daty ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: w z. J. Janowski

Załącznik 1. [ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE PRZYDZIELANE PRZEZ ZAKŁAD PRACY ORAZ ICH PRZEZNACZENIE]

Załącznik nr 1 do uchwały nr 44 Rady
Ministrów z dnia 27 marca 1990 r.
(poz. 109)

ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE PRZYDZIELANE PRZEZ ZAKŁAD PRACY ORAZ ICH PRZEZNACZENIE

1. Zakład pracy przydziela pracownikowi następujące środki ochrony indywidualnej:

1) odzież ochronną, obejmującą: płaszcze, peleryny, kurtki, kombinezony, fartuchy przednie, bluzy, ubrania, spodnie, kamizelki, ochraniacze klatki piersiowej, ochraniacze brzucha i części tułowia, kaptury, kapelusze, czapki, berety, stożki, chustki, pokrowce na czapki i inne; odzież ochronna przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach, w których są narażeni na działanie: płynnych czynników chemicznych, pyłów, czynników gorących (promieniowanie cieplne, płomienie, iskry, rozpryski stopionego metalu), szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych, wody i deszczu, niskich temperatur, czynników mechanicznych (odpryski metali, drewna i tworzyw sztucznych), promieniowania elektromagnetycznego (w tym mikrofale), promieniowania jonizującego (rentgenowskie, jądrowe), gromadzących się ładunków elektrostatycznych lub na możliwości porażenia prądem; bieliznę osobistą przydziela się tylko wtedy, gdy stanowi ona konieczne uzupełnienie odzieży ochronnej, w szczególności niepalnej, kwasoochronnej oraz chroniącej przed toksycznymi substancjami chemicznymi,

2) ochrony kończyn dolnych, obejmujące: buty, saperki, pół-saperki, trzewiki, półbuty, sandały, trepy, wkładki, ochraniacze stopy, ochraniacze golenia, getry, ochraniacze kolana, ochraniacze uda i inne; obuwie przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach narażenia nóg na: urazy mechaniczne powodujące skaleczenia nóg, przekłucia stóp lub zgniecenie palców, iskry i gorące rozpryski metali, wysoką i niską temperaturę, wodę, środki chemiczne, gromadzenie się ładunków elektrostatycznych, porażenie prądem elektrycznym oraz pośliźnięcie się,

3) ochrony kończyn górnych, obejmujące: rękawice jedno-, trzy-, cztero- i pięciopalcowe, rękawice o skróconych palcach, rękawice bezpalcowe, rękawice biologiczne, ochraniacze palców, nadgarstka i dłoni, ochraniacze łokcia, przedramienia, ramienia i inne; rękawice ochronne przysługują pracownikom wykonującym prace w warunkach narażenia rąk na: szkodliwe działanie substancji chemicznych, czynniki gorące (promieniowanie podczerwone, płomień, iskry, rozpryski metali stopionych, kontakt z nagrzanymi przedmiotami), szkodliwe działanie promieniowania jonizującego, szkodliwe dla zdrowia czynniki biologiczne, niskie temperatury, wodę, czynniki mechaniczne powodujące skaleczenia rąk, przekłucia, starcie naskórka, porażenie prądem; rękawice skórzane mogą być wydawane tylko do prac z iskrami i płomieniem,

4) ochrony głowy, obejmujące: hełmy ochronne i hełmy ochronne z wyposażeniem dodatkowym przeznaczone do ochrony głowy przed urazami spowodowanymi uderzeniami i do amortyzacji energii uderzenia,

5) ochrony oczu i twarzy, obejmujące: okulary, gogle, osłony twarzy, tarcze i inne; przysługują one pracownikom wykonującym prace w warunkach narażenia twarzy i oczu na: odpryski metali, drewna i tworzyw sztucznych, pyły, ciecze szkodliwe, pary i gazy drażniące i rozpryski stopionych metali, promieniowanie laserowe, promieniowanie nadfioletowe, mikrofale, intensywne promieniowanie termotemperaturowe,

6) ochrony słuchu, obejmujące: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe i inne, których stosowanie ma na celu ochronę człowieka przed utratą słuchu spowodowaną pracą w hałasie,

7) ochrony układu oddechowego, obejmujące: półmaski przeciwpyłowe, półmaski filtrująco-pochłaniające, pochłaniacze ucieczkowe, filtropochłaniacze ucieczkowe, aparaty powietrzne, aparaty tlenowe, maski kapturowe, maski twarzowe, półmaski, ustniki, kaptury powietrzne, hełmy powietrzne, elementy oczyszczające powietrze, filtry przeciwpyłowe, wkłady pochłaniające, pochłaniacze, wkłady filtrująco-pochłaniające, filtropochłaniacze, wkłady regenerujące, filtry przeciwolejowe i inne; stosowanie sprzętu ochrony układu oddechowego umożliwia przebywanie i wykonywanie pracy w środowisku nieprzydatnym do oddychania na skutek niedoboru tlenu lub występowania szkodliwych zanieczyszczeń,

8) sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, obejmujący: uprzęże (pasy bezpieczeństwa, szelki bezpieczeństwa, kombinezony bezpieczeństwa), linki asekuracyjne (pionowe i poziome), urządzenia samoblokujące (stacjonarne i przesuwane); sprzęt ten jest stosowany do ochrony przed upadkiem podczas wykonywania pracy; sprzęt kompletowany jest z uprzęży i linki bezpieczeństwa oraz z amortyzatora, liny asekuracyjnej lub urządzenia samoblokującego,

9) środki izolujące cały organizm, obejmujące: środki z doprowadzeniem powietrza, środki umożliwiające stosowanie izolującego sprzętu ochrony układu oddechowego, środki umożliwiające doprowadzenie powietrza lub stosowanie sprzętu ochrony układu oddechowego; są to środki szczelnie osłaniające tułów, ręce, nogi i głowę oraz układ oddechowy i chroniące je przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy w stopniu najwyższym.

2. Zakład pracy dostarcza pracownikowi następującą odzież roboczą: ubrania, kombinezony, fartuchy, bluzy, koszule, bluzki, spodnie, spódnice, fartuchy przednie, fartuchy częściowe, bieliznę osobistą, czapki, czepki, furażerki, chustki i kaptury; odzież roboczą przydziela się pracownikom stale wykonującym prace, przy których występuje intensywne brudzenie, przykra woń bądź .działają czynniki mechaniczne powodujące przetarcie, rozdarcie, przyspieszone niszczenie odzieży własnej pracownika, a także ze względu na określone wymagania sanitarne lub higieniczne; bieliznę osobistą oraz koszule przydziela się tylko wtedy, gdy są niezbędne do używania pod odzieżą roboczą ze względu na wykonywanie prac powodujących intensywne brudzenie i przykrą woń oraz ze względu na uzasadnione wymagania sanitarne (szpitale).

3. Zakład pracy dostarcza pracownikowi następujące obuwie robocze: trzewiki, półbuty, półsaperki, saperki, skutery, sandały, obuwie profilaktyczne, pantolety; obuwie robocze przydziela się pracownikom stale zatrudnionym przy pracach, przy których występuje intensywne brudzenie lub przyspieszone niszczenie obuwia; obuwie profilaktyczne przydziela się przy pracach wykonywanych w pozycji stojącej.

Załącznik 2. [TABELA NORM PRZYDZIAŁU ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻY I OBUWIA ROBOCZEGO DLA PRACOWNIKÓW OBSŁUGI URZĘDÓW NACZELNYCH, CENTRALNYCH I TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ]

Załącznik nr 2 do uchwały nr 44 Rady
Ministrów z dnia 27 marca 1990 r.
(poz. 109)

TABELA NORM PRZYDZIAŁU ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻY I OBUWIA ROBOCZEGO DLA PRACOWNIKÓW OBSŁUGI URZĘDÓW NACZELNYCH, CENTRALNYCH I TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ

Lp.

Stanowisko pracy

Zakres wyposażenia:

Przewidywany okres używalności w miesiącach, w okresach zimowych (o.z.) i do zużycia

R – odzież i obuwie robocze

O – ochrony indywidualne

1

2

3

4

1

Archiwista, pracownik archiwum

1. R – chusta lub czapka drelichowa (wg potrzeb)

do zużycia

 

 

 

2. R – fartuch z tkanin syntetycznych lub fartuch kretonowy

do zużycia (min. 36)
do zużycia (min. 18)

 

 

 

 

3. O – kamizelka ciepłochronna1)

do zużycia

2

Bibliotekarka, pracownik biblioteki

1. R – fartuch z tkanin syntetycznych
lub fartuch kretonowy

do zużycia (min. 36)
do zużycia (min. 18)

 

3

Bufetowa, herbaciarka

1. R – czepek biały lub opaska

do zużycia

 

 

2. R – fartuch płócienny biały
lub z tkanin syntetycznych

2 szt./18

 

 

2 szt./36

 

 

3. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne lub obuwie na spodach drewnianych

9

 

 

 

 

18

 

 

 

 

4. O – fartuch przedni wodoochronny

do zużycia

4

Dozorca sprzątający teren wokół budynku

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

2. R – ubranie drelichowe
lub fartuch drelichowy

18

 

 

18

 

 

3. R – trzewiki sk./gum.

24

 

 

4. O –kurtka ciepłochronna

4 o.z.

 

 

5. O – kurtka przeciwdeszczowa podgumowana

 

 

 

do zużycia (min. 36)

 

 

6. O – czapka ocieplona

4 o.z.

 

 

7. O – buty filcowo-gumowe

3 o.z.

 

 

8. O – rękawice ochronne drelichowe

do zużycia

 

 

9. O – kamizelka ostrzegawcza wg potrzeb

 

 

 

do zużycia

 

1

2

3

4

5

Elektryk, elektromonter

1. R – kombinezon drelichowy
lub ubranie drelichowe

24

 

 

18

 

 

2. R – trzewiki sk./gum.

24

 

 

3. O – kamizelka ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

4. O – sprzęt dielektryczny (rękawice gumowe, kalosze)

 

 

 

do zużycia

 

 

5. O – szelki lub pas bezpieczeństwa

wg instrukcji

6

Kelner(ka)

1. R – czepek biały lub opaska

do zużycia

 

 

2. R – fartuch z elanobawełny

2 szt./24

 

 

3. R – fartuszek przedni biały

do zużycia

 

 

4. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

 

 

 

9

7

Kierowca samochodu osobowego, dostawczego i autobusu

1. R – fartuch drelichowy

24

 

2. O – rękawice ochronne drelichowe

do zużycia

 

 

3. O – buty gumowe3)

do zużycia (min. 24)

 

 

4. O – fartuch przedni wodoochronny3)

dyżurny

8

Konserwator sieci wodno-kanalizacyjnej (hydraulik)

1. R – ubranie drelichowe
lub fartuch drelichowy

18

 

18

 

 

2. O – kamizelka ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

3. R – trzewiki sk./gum.

24

 

 

4. O – buty gumowe wg potrzeb

do zużycia (min. 24)

 

 

5. O – rękawice brezentowe lub gumowe

 

 

 

do zużycia

9

Konserwator urządzeń telefonicznych

1. R – fartuch drelichowy

do zużycia

 

 

 

10

Kucharz(rka), szef kuchni

1. R – czepek biały, chustka lub czapka biała

 

 

 

do zużycia

 

 

2. R – fartuch biały

2 szt./18

 

 

3. R – fartuch przedni tkaninowy

do zużycia

 

 

4. O – półbuty
lub sandały
na spodach przeciwpoślizgowych

12

 

 

 

 

 

12

 

 

5. O – fartuch przedni wodoochronny

do zużycia

 

 

6. O – dłonice lub rękawice brezentowe

 

 

 

do zużycia

11

Kuchenna pomoc

1. R – chustka biała lub czepek

do zużycia

 

 

2. R – fartuch biały

2 szt./18

 

 

3. O – fartuch przedni wodoochronny

do zużycia

 

 

4. R – fartuch drelichowy wg potrzeb

do zużycia

 

 

5. O – półbuty
lub sandały
na spodach przeciwpoślizgowych

12

 

 

 

 

 

12

 

 

6. O – buty gumowe wg potrzeb

do zużycia (min. 12)

 

 

7. O – rękawice gumowe

do zużycia

12

Lekarz

1. R – fartuch biały

do zużycia

13

Magazynier, pracownik magazynu, zaopatrzeniowiec dokonujący zakupów w terenie oraz ładujący i konwojujący towary

1. R – fartuch drelichowy
lub z tkanin syntetycznych

18

 

36

 

2. O – kamizelka ciepłochronna1)

4 o.z.

 

3. R – trzewiki sk./gum. lub

24

 

O – sk./olejoodporne4)

24

 

4. O – rękawice brezentowe lub drelichowe

 

 

do zużycia

14

Malarz, murarz

1. R – czapka drelichowa lub beret

18

 

 

2. R – ubranie drelichowe

12

 

 

3. R – podkoszulka dzianinowa

12

 

 

4. O – kamizelka ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

5. R – trzewiki sk./gum.

24

 

 

6. O – rękawice drelichowe
lub brezentowe

 

 

 

do zużycia

 

 

7. O – okulary ochronne

do zużycia

 

 

8. O – fartuch przedni brezentowy

do zużycia

 

 

9. O – hełm przeciwuderzeniowy
wg potrzeb dla murarza

 

 

 

do zużycia

 

1

2

3

4

15

Maszynistka w hali maszyn, telefonistka, teleksistka, teletypistka

1. R – fartuch z tkanin syntetycznych
wg potrzeb

 

 

do zużycia

16

Mechanik maszyn biurowych, konserwator sprzętu komputerowego

1. R – fartuch drelichowy

do zużycia

 

2. O – okulary przeciwodpryskowe

do zużycia

17

Mechanik samochodowy w warsztacie naprawczym

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

2. R – ubranie drelichowe
lub kombinezon drelichowy

12

 

 

12

 

 

3. R – koszula flanelowa

6

 

 

4. O – trzewiki przemysłowe
sk./olejoodporne

 

 

 

18

 

 

5. O – kamizelka ciepłochronna1)
lub bluza ciepłochronna2)

 

 

 

3 o.z.

3 o.z.

 

 

6. O – rękawice brezentowe
lub „emulsin”

 

 

 

do zużycia

 

 

7. O – okulary ochronne

do zużycia

 

 

8. O – buty gumowe3)

do zużycia

 

 

9. O – fartuch przedni wodoochronny3)

dyżurny

18

Obsługa kopiarek

1. R – fartuch drelichowy
lub z tkanin syntetycznych

do zużycia

 

 

do zużycia

 

 

2. R – trzewiki profilaktyczne
tekstylne dla kobiet

 

 

 

24

19

Odbieracz i sortowacz poczty
w kancelarii głównej

1. R – fartuch kretonowy
lub z tkanin syntetycznych

do zużycia

 

do zużycia

 

 

2. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

24

20

Operator maszyn księgujących
analitycznych

1. R – fartuch kretonowy
lub z tkanin syntetycznych

do zużycia

 

do zużycia

 

 

2. O – wkładki douszne
lub ochronniki słuchu

do zużycia

 

 

do zużycia

21

Palacz co.

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

 

2. R – ubranie drelichowe

12

 

 

3. O – trzewiki przemysłowe sk./gum.
lub sk./sk.4)

 

 

 

18
24

 

 

4. O – kamizelka ciepłochronna
lub bluza ciepłochronna

 

 

 

3 o.z.
3 o.z.

 

 

5. R – koszula flanelowa

1 sezon opałowy

 

 

6. O – fartuch brezentowy

do zużycia

 

 

7. O – rękawice brezentowe

do zużycia

 

 

8. O – okulary ochronne

do zużycia

22

Pielęgniarka,
asystent,
stomatolog

1. R – czepek płócienny biały

do zużycia

 

2. R – fartuch płócienny biały

2 szt./24

 

3. R – trzewiki profilaktyczne

 

 

tekstylne

12

23

Powielaczowy, światłokopistka, drukarz offsetowy, kserografista, introligator (wydawać stosownie do potrzeb wynikających z warunków pracy)

1. R – fartuch drelichowy
lub z tkanin syntetycznych

24

 

36

 

2. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne dla kobiet

 

 

24

 

3. O – rękawice gumowe

do zużycia

 

4. O – okulary ochronne

do zużycia

 

5. O – fartuch kwasoochronny lub z folii
wg potrzeb

 

 

do zużycia

24

Robotnik magazynowy, transportowy, gospodarczy

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

2. R – ubranie drelichowe lub fartuch drelichowy

12

 

 

12

 

 

3. R – trzewiki przemysłowe sk./gum.

24

 

 

4. O – kamizelka ciepłochronna1)
lub bluza ciepłochronna2)

3 o.z.

 

 

3 o.z.

 

 

5. O – buty filcowo-gumowe2)

3 o.z.

 

 

6. O – kurtka przeciwdeszczowa
wg potrzeb

 

 

 

dyżurna

 

 

7. O – fartuch przedni brezentowy
wg potrzeb

 

 

 

do zużycia

 

 

8. O – rękawice ochronne

do zużycia

 

1

2

3

4

25

Ślusarz, stolarz

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

 

2. R – ubranie drelichowe
lub fartuch drelichowy

18

 

 

18

 

 

3. R – trzewiki sk./gum.

24

 

 

4. O – rękawice ochronne tkaninowe

do zużycia

 

 

5. O – kamizelka ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

6. O – okulary ochronne

do zużycia

 

 

7. O – ochronniki słuchu wg potrzeb

do zużycia

26

Spawacz

1. R – czapka drelichowa lub beret

24

 

 

2. R – ubranie drelichowe
lub kombinezon drelichowy

18

 

 

18

 

 

3. R – trzewiki przemysłowe sk./gum.

24

 

 

4. O – bluza ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

5. O – fartuch skórzany spawalniczy

60

 

 

6. O – rękawice skórzane z mankietem

do zużycia

 

 

7. O – okulary spawalnicze
lub tarcza spawalnicza

 

 

 

do zużycia

 

 

8. O – szelki bezpieczeństwa
lub pas bezpieczeństwa

 

 

 

wg instrukcji

27

Sprzątaczka, pokojowa

1. R – chustka na głowę

do zużycia

 

 

2. R – fartuch drelichowy
lub z tkanin syntetycznych

18

 

 

36

 

 

3. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

12

 

 

4. O – rękawice gumowe

do zużycia

 

 

5. O – kalosze gumowe

do zużycia

 

 

6. O – pas bezpieczeństwa
do mycia okien

 

 

 

wg instrukcji

28

Szatniarz(rka)

1. R – fartuch z tkanin syntetycznych

36

 

 

2. O – kamizelka ciepłochronna1)

3 o.z.

 

 

3. R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

24

29

Tapicer

1. R – fartuch drelichowy

18

 

 

2. R – trzewiki sk./gum.

24

30

Dla stanowisk pracy o charakterze robotniczym oraz rzemieślniczo-usługowych, nie wymienionych w Ip. 1–29 – zakres wyposażenia w odzież i obuwie robocze, ochrony indywidualne oraz okresy używalności ustala się jak dla podobnych stanowisk pracy wymienionych w niniejszej tabeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Wydawana w pomieszczeniach nie ogrzewanych,

2) Do prac wykonywanych stale poza gmachem w terenie,

3) Wydawane do mycia samochodu, do prac stale wykonywanych przez kierowcę lub mechanika,

4) Rodzaj spodów w zależności od warunków pracy; skrót „sk.” oznacza skórzane, „gum.” – gumowe.

OBJAŚNIENIA:

1. Ustalone w tabeli norm przewidywane okresy używalności w miesiącach bądź okresach zimowych powinny być pomocne w określaniu ilościowych i asortymentowych potrzeb zakładów pracy.

2. W przypadku gdy pracownik poza podstawowymi czynnościami przewidzianymi dla określonego stanowiska wykonuje stale dodatkowe czynności wymagające zgodnie z tabelą norm dodatkowego wyposażenia w odzież i ochrony, zakład pracy obowiązany jest uzupełnić jego wyposażenie do zakresu normy przysługującej dla tego stanowiska pracy (np. kierowca wykonujący stałe czynności mechanika).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-04-19
  • Data wejścia w życie: 1990-04-19
  • Data obowiązywania: 1991-09-04
  • Dokument traci ważność: 1996-06-02

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA