REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 1758

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)

z dnia 27 listopada 2024 r.

w sprawie udzielania dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15kc ust. 14c ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 340, 1089, 1222, 1473 i 1717) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb udzielania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dotacji, o której mowa w art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanej dalej „dotacją”, z Turystycznego Funduszu Pomocowego oraz

2) maksymalną wysokość dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

§ 2. [Podmioty mogące wystąpić z wnioskiem]

Z wnioskiem o wypłatę z Turystycznego Funduszu Pomocowego dotacji na pokrycie zwrotów wpłat podróżnych, zwanym dalej „wnioskiem”, może wystąpić:

1) organizator turystyki, który:

a) przyjął płatność w formie bezgotówkowej,

b) jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2211);

2) podróżny, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej, którego:

a) miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności objęte komunikatem, o którym mowa w art. 15kc ust. 14 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanym dalej „komunikatem”, lub

b) impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności objęte komunikatem.

§ 3. [Wniosek organizatora turystyki]

1. Wniosek organizatora turystyki zawiera:

1) informacje, o których mowa w art. 15ka ust. 8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;

2) wskazanie całkowitej kwoty dotacji;

3) oświadczenie organizatora turystyki potwierdzające:

a) odstąpienie przez podróżnego od umowy albo rozwiązanie umowy z podróżnym w związku z wystąpieniem nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w komunikacie,

b) że nie dokonał zwrotu wpłat wniesionych przez podróżnego,

c) że przyjął płatność w formie bezgotówkowej;

4) wskazanie miejsca, w którym impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w komunikacie - w przypadku gdy wniosek dotyczy podróżnego, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. b.

2. Organizator turystyki może złożyć wniosek dotyczący wypłaty na rzecz więcej niż jednego podróżnego.

3. Organizator turystyki, który nie dysponuje danymi, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, gromadzi je i przetwarza na potrzeby złożenia wniosku organizatora turystyki.

§ 4. [Wniosek podróżnego]

Wniosek podróżnego zawiera:

1) informacje, o których mowa w art. 15ka ust. 11 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;

2) oświadczenie o:

a) braku zwrotu jego wpłaty,

b) miejscu zamieszkania podróżnego lub miejscu, w którym impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w komunikacie.

§ 5. [Składanie wniosku]

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej lub powiadomienia przez organizatora turystyki o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu ogłoszenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej, uznanej w drodze komunikatu za nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

§ 6. [Rozpatrywanie wniosków przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny]

1. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po otrzymaniu wniosku organizatora turystyki i wniosku podróżnego, dokonuje oceny ich kompletności, zgodności i weryfikacji danych w nich zawartych.

2. Wniosek organizatora turystyki rozpatruje się w odniesieniu do poszczególnych podróżnych wykazanych we wniosku.

3. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje organizatora turystyki o złożeniu wniosku podróżnego.

4. W przypadku otrzymania niekompletnego wniosku organizatora turystyki lub wniosku podróżnego lub rozbieżności w tych wnioskach, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, organizatora turystyki lub podróżnego do uzupełnienia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

5. W razie nieuzupełnienia braków lub niezłożenia wyjaśnień przez organizatora turystyki lub podróżnego w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w ust. 4, wniosek organizatora turystki lub wniosek podróżnego pozostawia się bez rozpoznania, o czym informuje się organizatora turystyki oraz podróżnego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

§ 7. [Weryfikacja wniosków]

1. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po potwierdzeniu kompletności wniosków organizatora turystyki i podróżnego oraz zgodności danych w nich zawartych, w terminie miesiąca od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 5, dokonuje ich weryfikacji.

2. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające, w toku którego może żądać od organizatora turystyki lub podróżnego przedstawienia:

1) kopii umowy o udział w imprezie turystycznej zawartej między podróżnym a organizatorem turystyki;

2) dowodu wpłaty na rzecz organizatora turystyki należności za imprezę turystyczną.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, termin określony w ust. 1 ulega przedłużeniu do 2 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 5.

4. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w terminie 7 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, o której mowa w ust. 1, dokonuje wypłaty dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego na rzecz podróżnych.

5. Dotacja jest wypłacana na rachunek, o którym mowa w art. 15ka ust. 11 pkt 15 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

6. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, organizatora turystyki i podróżnego o negatywnej weryfikacji wniosków.

7. W przypadku gdy wpłaty podróżnego zostały dokonane w walucie innej niż polska, kwotę należnej dotacji ustala się w walucie polskiej z zastosowaniem kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku przez organizatora turystyki.

§ 8. [Czynności sprawdzające w stosunku do organizatorów turystyki lub podróżnych, na rzecz których dokonana została wypłata dotacji]

1. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przeprowadzić czynności sprawdzające w stosunku do organizatorów turystyki lub podróżnych, na rzecz których dokonana została wypłata dotacji. Przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2. W przypadku ujawnienia w wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających, że dotacja stanowi kwotę nienależnie pobraną, dotacja ta podlega zwrotowi przez organizatora turystyki do Turystycznego Funduszu Pomocowego, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od dnia przekazania nienależnej dotacji na rzecz podróżnego.

3. W przypadku ujawnienia w wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających, że dotacja została udzielona w wyniku wskazania fałszywej informacji o miejscu zamieszkania, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. a, dotacja ta podlega zwrotowi przez podróżnego do Turystycznego Funduszu Pomocowego, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od dnia przekazania nienależnej dotacji na rzecz podróżnego.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa odpowiednio organizatora turystyki albo podróżnego do zwrotu dotacji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

5. Za kwotę nienależnie pobraną uważa się dotację, która została przekazana podróżnemu mimo braku uprawnienia do wypłaty dotacji.

§ 9. [Maksymalna wysokość dotacji]

1. Maksymalna wysokość dotacji jest równa kwocie wpłat na poczet umowy o udział w imprezie turystycznej, które nie zostały zwrócone przez organizatora turystyki.

2. Łączna wysokość dotacji nie może przekroczyć wartości wskazanej w art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

3. Jeżeli wysokość środków określona zgodnie z art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest niewystarczająca na dokonanie wypłat dotacji w pełnej wysokości, wypłaty dotacji obniża się proporcjonalnie w stosunku do wysokości tych środków.

§ 10. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Sportu i Turystyki: wz. P. Borys


1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2722).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-11-29
  • Data wejścia w życie: 2024-11-30
  • Data obowiązywania: 2024-11-30
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA