REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 1730
PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego na lata 2024–2027,
podpisany w Warszawie dnia 6 czerwca 2024 r.
Minister Nauki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii, zwani dalej „Stronami”,
– pragnąc wspierać i wzmacniać współpracę w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,
– działając na podstawie artykułu 4 oraz artykułu 17 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Bułgarii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 25 lutego 1993 roku,
uzgodnili, co następuje:
Artykuł 1 [Zakres współpracy]
Strony będą kontynuować wspieranie współpracy w zakresie:
– wymiany nauczycieli akademickich,
– wymiany ekspertów w ramach staży naukowych,
– wymiany studentów,
– nauczania języków polskiego i bułgarskiego,
– wymiany informacji na temat aktualnych systemów nauki i kształcenia,
– współpracy na rzecz wspierania szkolnictwa wyższego w duchu integracji europejskiej,
– współpracy w obszarze badań naukowych i innowacji między podmiotami z obu Państw.
Artykuł 2 [Podstawowa forma współpracy]
Strony uważają za podstawową formę współpracy bezpośrednią współpracę instytucji szkolnictwa wyższego. W tym celu będą popierać istniejącą współpracę oraz współpracę w ramach nowych porozumień zawartych między tymi instytucjami.
Artykuł 3 [Wymiana nauczycieli akademickich]
1. Strony będą wymieniać nauczycieli akademickich (pracowników dydaktycznych, naukowych i naukowo-dydaktycznych) na staże w limicie rocznym od 10 do 30 miesięcy.
2. Strony wymienią się informacjami dotyczącymi programów stażu do dnia 30 kwietnia każdego roku.
Artykuł 4 [Lektorzy]
1. Strony będą popierać badania naukowe w zakresie filologii polskiej i filologii bułgarskiej oraz wspierać rozwój nauczania, odpowiednio, języka bułgarskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka polskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego w Republice Bułgarii.
2. W tym celu będzie kontynuowane przyjmowanie lektorów – specjalistów w zakresie języka bułgarskiego i literatury bułgarskiej w:
– Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie,
– Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie,
– Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu,
– Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie,
– Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi,
oraz języka polskiego i literatury polskiej w:
– Uniwersytecie Sofijskim imienia, św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii,
– Uniwersytecie imienia św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie,
– Uniwersytecie imienia Paisija Chilendarskiego w Płowdiwie,
– Uniwersytecie imienia św. Konstantyna Presławskiego w Szumen.
3. Strony nie wykluczają możliwości udzielenia wsparcia lektorom na wniosek innych uczelni niż wymienione w ustępie 2, jak również współdziałania na rzecz otwierania za granicą, w ramach swych możliwości, nowych lektoratów.
4. Instytucja szkolnictwa wyższego za pośrednictwem Strony zwraca się z wnioskiem o skierowanie lektora z Państwa drugiej Strony.
5. Dokumenty kandydatów na lektorów lub wnioski o przedłużenie działalności dydaktycznej już skierowanych lektorów w Państwie drugiej Strony, Strony będą przekazywać niezwłocznie, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca każdego roku.
6. Potwierdzenie przyjęcia lektorów lub przedłużenia ich działalności dydaktycznej na rok następny Strony będą przekazywać niezwłocznie, nie później jednak niż do dnia 30 lipca każdego roku.
7. Lektorzy będą kierowani co roku za zgodą obu Stron oraz przyjmującej instytucji szkolnictwa wyższego. Maksymalny okres ich pobytu określają przepisy prawne Strony wysyłającej lektora.
8. Strony zapewnią swoim lektorom, w ramach możliwości, pomoce dydaktyczne, podręczniki i literaturę specjalistyczną potrzebną do nauczania.
Artykuł 5 [Wymiana studentów]
1. Strony będą dokonywać wymiany studentów filologii polskiej i filologii bułgarskiej, jak również lektorów i specjalistów, odpowiednio, w zakresie języka polskiego i literatury polskiej oraz języka bułgarskiego i literatury bułgarskiej na wakacyjne kursy językowe w liczbie do 9 osób rocznie przez każdą ze Stron.
2. Strony przekażą programy kursów letnich dla przyjętych kandydatów do dnia 15 maja każdego roku.
Artykuł 6 [Przyjęcie doktorantów na staże]
1. Strony będą przyjmować w każdym roku doktorantów, zgodnie z przepisami wewnętrznymi swoich Państw, na staże w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w limicie rocznym do 10 miesięcy.
2. Strony wymienią się dokumentami kandydatów w celu zatwierdzenia przez drugą Stronę do dnia 30 kwietnia każdego roku.
Artykuł 7 [Informacja o liczbie studentów]
1. Strony będą przyjmować, w każdym roku, do publicznych instytucji szkolnictwa wyższego:
– studentów na kształcenie w limicie rocznym do 24 miesięcy, przy minimalnym okresie pobytu – jeden semestr (4 miesiące);
– do 5 studentów filologii polskiej i filologii bułgarskiej na jeden semestr (4 miesiące).
2. Informacje o liczbie studentów oraz kierunkach studiów każda ze Stron przekaże Stronie drugiej do dnia 15 kwietnia każdego roku. Imienne listy studentów oraz wymagane dokumenty będą przekazywane do dnia 1 września każdego roku.
Artykuł 8 [Realizacja Programu]
1. Zasady wjazdu i pobytu czasowego osób uczestniczących w wymianie w ramach niniejszego Programu określa wewnętrzne prawo Państwa Strony przyjmującej.
2. Realizacja niniejszego Programu odbywa się zgodnie z postanowieniami obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów o ochronie danych osobowych.
Artykuł 9 [Poparcie bezpośredniej współpracy między organizacjami studenckimi obu Państw]
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między organizacjami studenckimi obu Państw prowadzoną na podstawie zawartych przez te jednostki porozumień.
Artykuł 10 [Wymiana informacji między Stronami]
Strony będą wymieniały się, w miarę potrzeb, informacjami na temat aktualnych systemów studiów i kształcenia.
Artykuł 11 [Wymiana delegacji ekspertów]
Strony mogą dokonywać, w miarę potrzeb i zgodnie z ich możliwościami finansowymi, wymiany delegacji ekspertów właściwych ministerstw w celu omówienia rozwoju współpracy w ramach niniejszego Programu.
Artykuł 12 [Formy współpracy między Stronami]
1. Strony będą popierać bezpośrednią współpracę w zakresie badań naukowych między instytucjami szkolnictwa wyższego oraz innymi jednostkami naukowymi zgodnie z ustawodawstwem swoich Państw.
2. Formy współpracy między Stronami w zakresie projektów i programów naukowych mogą być ustalane także w drodze dyplomatycznej.
Artykuł 13 [Zadania Stron]
Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między instytucjami badawczymi i rozwojowymi w swoich Państwach, takimi jak sieci instytutów badawczych. Strony będą promować współpracę opartą na wspólnych projektach badawczych wspomnianych instytucji.
Artykuł 14 [Realizacja innych przedsięwzięć]
Program niniejszy nie wyklucza realizacji innych przedsięwzięć, jeśli zostaną one uzgodnione przez Strony.
Artykuł 15 [Wyłączenia dotyczące Programu]
Program niniejszy w zakresie szkolnictwa wyższego nie obejmuje działalności oraz wymiany studenckiej i akademickiej między uczelniami artystycznymi, medycznymi, teologicznymi, wojskowymi, gospodarki morskiej, służb specjalnych i innymi, które nie podlegają nadzorowi i kontroli ministrów właściwych do spraw szkolnictwa wyższego Stron zgodnie z ich krajowym ustawodawstwem.
Artykuł 16 [Warunki finansowe]
Warunki finansowe stanowiące integralną część niniejszego Programu określa załącznik.
Artykuł 17 [Wejście w życie]
1. Program niniejszy wchodzi w życie z dniem podpisania.
2. Program niniejszy obowiązuje do dnia 31 grudnia 2027 roku.
3. Obowiązywanie Programu ulega automatycznemu przedłużeniu do czasu podpisania nowego Programu, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2028 roku, o ile żadna ze Stron nie notyfikuje drugiej Stronie w formie pisemnej w drodze dyplomatycznej zamiaru jego nieprzedłużania. Taka notyfikacja powinna zostać przesłana nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż na 3 miesiące przed dniem wygaśnięcia pierwotnego obowiązywania Programu – 31 grudnia 2027 roku.
4. Wszelkie spory lub różnice pojawiające się podczas realizacji niniejszego Programu będą rozstrzygane przez Strony polubownie w drodze negocjacji.
5. Program niniejszy może być zmieniony za porozumieniem Stron, co zostanie stwierdzone w formie pisemnej. Zmiany te wejdą w życie w dniu określonym przez Strony i stanowić będą integralną część tego Programu.
6. Przedsięwzięcia rozpoczęte zgodnie z niniejszym Programem, a niezakończone w okresie jego obowiązywania, będą realizowane zgodnie z postanowieniami niniejszego Programu do czasu ich zakończenia.
Podpisano w Warszawie dnia 6 czerwca 2024 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, bułgarskim i angielskim przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.
ZAŁĄCZNIK
WARUNKI FINANSOWE
I. Warunki finansowe realizacji Artykułu 3, Artykułu 6 i Artykułu 7:
1. Strona przyjmująca zapewni:
– odpłatne zakwaterowanie w domach studenckich;
– odpłatne wyżywienie w stołówkach akademickich, jeśli istnieją takie możliwości;
– zwolnienie z opłat za kształcenie lub staż w publicznych instytucjach szkolnictwa wyższego.
Wysokość opłat za zakwaterowanie i wyżywienie będzie ustalana zgodnie z przepisami obowiązującymi w Państwie przyjmującym.
2. Strona wysyłająca:
– wypłaca świadczenia stypendialne na utrzymanie zgodnie z obowiązującym prawem;
– deklaruje, że stypendyści dysponują środkami na pokrycie kosztów podróży.
II. Warunki finansowe realizacji Artykułu 4:
1. Instytucje szkolnictwa wyższego Strony przyjmującej zobowiązują się do zawarcia z lektorami umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia w celu wypłacania im wynagrodzenia zgodnie z odpowiednim ustawodawstwem oraz zapewnią bezpłatne zakwaterowanie z ogrzewaniem, o odpowiednim standardzie, przy czym opłaty za wodę, gaz, elektryczność, telewizję kablową/satelitarną oraz Internet pokrywa lektor;
2. Strona wysyłająca zgodnie z ustawodawstwem swojego Państwa pokrywa koszty podróży lektorów w obie strony.
3. Opieka medyczna powinna zostać zapewniona zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UEL z dnia 30 kwietnia 2004 r. Nr 166, s. 1 , z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UEL. z dnia 30 października 2009 r. Nr 284, s.1, z późn. zm.).
III. Warunki finansowe realizacji Artykułu 5:
1. Strona przyjmująca zapewni uczestnikom językowych kursów letnich:
– zwolnienie z opłat za kształcenie;
– wyżywienie i zakwaterowanie;
– program kulturalny przewidziany w ramach językowego kursu letniego;
– opiekę medyczną zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UEL z dnia 30 kwietnia 2004 r. Nr 166, s. 1, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UEL. z dnia 30 października 2009 r. Nr 284, s.1, z późn. zm.).
2. Strona wysyłająca deklaruje, że kandydaci dysponują środkami na pokrycie kosztów podróży do miejsca kursu zgodnie z własnym ustawodawstwem.
IV. Warunki finansowe realizacji Artykułu 11:
1. Strona przyjmująca:
– dokonuje rezerwacji hotelu;
– zapewnia tłumacza i pokrywa koszty jego pracy, w razie takiej potrzeby.
2. Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży i pobytu (dziennych diet, zakwaterowania oraz ubezpieczenia medycznego) zgodnie z ustawodawstwem swojego Państwa.
3. Długość pobytu delegowanych ekspertów będzie uzgadniana z wyprzedzeniem między Stronami.
- Data ogłoszenia: 2024-11-26
- Data wejścia w życie: 2024-06-06
- Data obowiązywania: 2024-06-06
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA