REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 1532
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 września 2024 r.
w sprawie dokumentów dyscyplinarnych żołnierzy
Na podstawie art. 403 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) sposób i tryb prowadzenia ewidencji wyróżnień, wzór rozkazu lub decyzji, w których stwierdza się udzielenie wyróżnienia, wzór karty wyróżnień żołnierza oraz sposób zapoznawania z nią wyróżnionego żołnierza, a także okres jej przechowywania;
2) sposób prowadzenia i dokumentowania akt postępowania dyscyplinarnego oraz obieg dokumentacji dyscyplinarnej, a także okres jej przechowywania;
3) wzory dokumentów należących do ewidencji dyscyplinarnej innych niż wymienione w pkt 1 oraz kategorie osób upoważnionych do ich prowadzenia, ewidencjonowania oraz przetwarzania ze wskazaniem sposobu ich obiegu oraz gromadzenia.
§ 2. [Definicje]
1) dokument ewidencyjny - urządzenie ewidencyjne służące do rejestrowania dokumentacji dyscyplinarnej, takie jak: dziennik ewidencyjny, karta wyróżnień żołnierza, karta ukarania żołnierza, RPD;
2) EOD (elektroniczny obieg dokumentów) - proces rejestrowania, przechowywania, obiegu i udostępniania dokumentów w postaci elektronicznej, realizowany w jednostce wojskowej przy wykorzystaniu systemu informatycznego;
3) IND - informatyczny nośnik danych, na którym zapisuje się dokumentację w postaci elektronicznej;
4) instytucja krajowa - urząd krajowy, o którym mowa w art. 209 ust. 1 ustawy, do którego oddelegowano żołnierza zawodowego;
5) instytucja zagraniczna - urząd, organizację lub instytucję międzynarodową poza granicami państwa, w których żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, oraz urząd, organizację lub instytucję międzynarodową, o których mowa w art. 209 ust. 1 ustawy, do których oddelegowano żołnierza zawodowego;
7) RPD - rejestr postępowań dyscyplinarnych;
8) reagowanie dyscyplinarne - zastosowanie dyscyplinarnego środka zapobiegawczego, przeprowadzenie z żołnierzem rozmowy dyscyplinującej lub zastosowanie wobec tego żołnierza postępowania w trybie art. 384 ust. 1 ustawy albo postępowania dyscyplinarnego;
9) TASD - teczkę akt sprawy dyscyplinarnej;
10) TZA - teczkę załączników adresowych;
11) ustawa - ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
12) wyciąg - dokładne powtórzenie fragmentu dokumentu;
13) załącznik adresowy - dokument w postaci papierowej znajdujący się w odrębnej teczce stanowiącej integralną część akt postępowania, zawierający dane prawnie chronione, w tym dane osobowe, kontaktowe lub adresowe obwinionego, świadka lub biegłego.
§ 3. [Zasady dotyczące udostępniania danych]
§ 4. [Rozformowanie jednostki przed upływem okresu przechowywania dokumentacji]
§ 5. [Rejestracja spraw w ewidencji dyscyplinarnej]
2. Za ewidencjonowanie, prowadzenie dokumentów ewidencyjnych właściwych dla rodzaju prowadzonej sprawy oraz przetwarzanie informacji w nich zawartych odpowiada dowódca jednostki wojskowej lub upoważniona przez niego osoba.
§ 6. [Forma gromadzenia dokumentów należących do ewidencji dyscyplinarnej]
2. Dopuszcza się gromadzenie dokumentów, które należą do ewidencji dyscyplinarnej, w postaci elektronicznej.
§ 7. [Działanie w przypadku zarejestrowania w dokumencie ewidencyjnym błędnych danych]
1) skreślenie nieprawidłowych danych i wpisanie nad nimi właściwych danych, z zachowaniem czytelności skreślonych wyrażeń lub liczb;
2) modyfikację dokumentu przechowywanego w postaci elektronicznej.
2. Obok skreśleń i poprawek, o których mowa w ust. 1, osoba, o której mowa w § 5 ust. 2, składa swój skrócony podpis i datę tej czynności. Przy pierwszym skreśleniu albo pierwszej poprawce osoba ta składa pełny i skrócony podpis jednocześnie.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w przypadku, gdy jest konieczne sprostowanie informacji, innych niż wynikające z błędnego zarejestrowania danych, w dokumentach ewidencyjnych na mocy orzeczenia lub postanowienia wydanych przez przełożonego dyscyplinarnego.
Rozdział 2
Ewidencja wyróżnień
§ 8. [Ewidencja wyróżnień]
1) rozkazu dziennego, okresowego wydawanych przez co najmniej dowódcę kompanii (lub równorzędnego) wzwyż, lub przez wydanie odrębnego rozkazu przez uprawnionego do jego wydania;
2) decyzji dziennej, okresowej lub przez wydanie odrębnej decyzji przez uprawnionego do jej wydania.
2. Udzielenie wyróżnienia dla więcej niż jednego żołnierza, pododdziału, oddziału, więcej niż jednej jednostki wojskowej lub instytucji wojskowej stwierdza się w jednym rozkazie lub jednej decyzji.
3. Przełożony, o którym mowa w ust. 1, stwierdza w prowadzonym przez siebie rozkazie lub decyzji fakt udzielenia wyróżnienia przez przełożonego nieuprawnionego do prowadzenia rozkazu lub decyzji.
4. W przypadku wyróżnienia żołnierza nagrodą pieniężną lub nagrodą rzeczową wyciąg lub odpis z rozkazu lub decyzji, w których stwierdzono udzielenie tego wyróżnienia, przekazuje się niezwłocznie właściwemu organowi finansowemu.
5. Wyciąg lub odpis z rozkazu lub decyzji, w których stwierdzono udzielenie wyróżnienia, oraz kopie, wyciągi lub odpisy innych dokumentów wytworzonych przy udzielaniu wyróżnienia przekazuje się według potrzeb organowi lub osobie odpowiedzialnej za gromadzenie i przetwarzanie danych w ewidencji wojskowej.
6. W przypadku udzielenia wyróżnienia, o którym mowa w art. 424 ust. 1 pkt 1 ustawy, każdorazowo wydaje się indywidualny odrębny rozkaz lub indywidualną odrębną decyzję.
7. W zakresie wytwarzania odpisów, wyciągów lub kopii dokumentów wykorzystywanych w ewidencji wyróżnień przepisy § 15-18 stosuje się.
8. W rozkazie lub decyzji w sprawie wyróżnienia zamieszcza się:
1) numer i datę wydania rozkazu lub decyzji, w których stwierdzono udzielenie wyróżnienia, oraz oznaczenie organu, który je wydał;
2) dane wyróżnionego: stopień wojskowy, imię, nazwisko, oznaczenie miejsca pełnienia służby numer lub nazwę jednostki wojskowej;
3) opis zasługi, kryterium lub przesłanki - będące podstawą albo warunkiem udzielenia wyróżnienia;
4) informację o rodzaju udzielonego wyróżnienia;
5) nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej będącej płatnikiem wyróżnienia;
6) informację o terminie wejścia w życie rozkazu lub decyzji;
7) dane przełożonego udzielającego wyróżnienia: stopień wojskowy, o ile go posiada, imię, nazwisko, nazwę zajmowanego stanowiska służbowego.
9. Wzór rozkazu lub decyzji w sprawie wyróżnienia jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 9. [Karta wyróżnień]
2. Podstawą umieszczenia w karcie wyróżnień żołnierza wpisu o udzielonym wyróżnieniu są rozkaz lub decyzja, w których stwierdzono udzielenie żołnierzowi wyróżnienia, lub wyciąg albo odpis z tego rozkazu lub tej decyzji.
3. Wzór karty wyróżnień żołnierza jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 10. [Prowadzenie i przechowywanie kart wyróżnień]
2. Za prowadzenie oraz przechowywanie kart wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w strukturach organizacyjnych bezpośrednio podległych Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jednostkach wojskowych (lub równorzędnych) lub instytucjach krajowych albo zagranicznych, odpowiada przełożony dyscyplinarny.
§ 11. [Karta wyróżnień żołnierza przeniesionego do rezerwy lub w stan spoczynku]
§ 12. [Przekazanie lub udostępnienie wyciągu lub odpis rozkazu]
1) prowadzącej kartę wyróżnień żołnierza - w celu dokonania wpisu w karcie wyróżnień żołnierza;
2) odpowiedzialnej za aktualizację dokumentów prowadzonych w postaci elektronicznej.
§ 13. [Przeniesienie żołnierza do dyspozycji lub wyznaczenie na stanowisko służbowe poza dotychczasowe miejsce pełnienia służby]
2. Kartę wyróżnień żołnierza prowadzi się przez okres pełnienia przez niego czynnej służby wojskowej, a po zwolnieniu żołnierza z tej służby przechowuje się jego kartę przez okres przetwarzania danych żołnierza w ewidencji wojskowej, zgodnie z art. 71 ustawy, a następnie przekazuje do właściwego archiwum wojskowego.
§ 14. [Możliwość zapoznania się z kartą wyróżnień]
2. Osoba, która zapoznaje żołnierza z kartą wyróżnień, stwierdza ten fakt przez umieszczenie na karcie wyróżnień stosownej adnotacji i opatrzenie jej własnoręcznym podpisem. Adnotacji tej dokonuje się przez odkreślenie w trwały sposób kolorem czerwonym ostatniego wpisu i wprowadzenie poniżej adnotacji informacji o tym, że żołnierz został zapoznany z kartą wyróżnień, i wskazuje się datę tej czynności.
3. Żołnierz zapoznany z kartą wyróżnień składa pod adnotacją czytelny podpis.
4. W przypadku odmowy złożenia podpisu przez żołnierza zapoznawanego z kartą wyróżnień osoba, o której mowa w ust. 2, umieszcza odpowiednią adnotację, dotyczącą odmowy złożenia podpisu, w miejscu przeznaczonym na podpis zapoznawanego żołnierza.
Rozdział 3
Dokumentacja dyscyplinarna w zakresie reagowania dyscyplinarnego
§ 15. [Odpis dokumentu]
2. Na odpisie dokumentu przed (stopniem) imieniem i nazwiskiem osoby, która podpisała oryginał tego dokumentu, zamieszcza się dywiz „(-)” oznaczający, że oryginał dokumentu został podpisany przez tę osobę, oraz informację o cechach szczególnych dokumentu, takich jak: dopiski, poprawki, uszkodzenia.
§ 16. [Sporządzanie kopii dokumentów]
§ 17. [Sporządzanie wyciągu]
§ 18. [Rejestr upoważnień udzielanych w toku reagowania dyscyplinarnego]
2. Odpisy i wyciągi z dokumentów oraz uwierzytelnione kopie dokumentów podpisują osoby upoważnione do dokonania tej czynności.
§ 19. [Opatrzenie dokumentów pieczęcią urzędową]
1) decyzji lub rozkazów o powołaniu żołnierza do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego,
2) odrębnej decyzji lub rozkazu w sprawie wyróżnienia,
3) upoważnień,
4) postanowień o zastosowaniu dyscyplinarnych środków zapobiegawczych,
5) orzeczeń,
6) zarządzeń w przedmiocie wykonania orzeczonej kary dyscyplinarnej
- pod tekstem, z lewej strony.
§ 20. [Rejestracja postępowania dyscyplinarnego]
2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku:
1) zastosowania trybu określonego w art. 384 ust. 1 ustawy;
2) odstąpienia od wszczęcia postępowania dyscyplinarnego po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających lub odstąpienia od wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i przeprowadzeniu rozmowy dyscyplinującej ze sprawcą przewinienia dyscyplinarnego po przeprowadzonych czynnościach wyjaśniających albo odstąpienia od wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i przeprowadzeniu rozmowy dyscyplinującej ze sprawcą przewinienia dyscyplinarnego bez przeprowadzenia czynności wyjaśniających;
3) wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wskutek wydania postanowienia o wyłączeniu czynu do odrębnego postępowania dyscyplinarnego;
4) otrzymania akt postępowania dyscyplinarnego w celu podjęcia i dalszego prowadzenia - z chwilą wydania postanowienia o podjęciu postępowania dyscyplinarnego;
5) wydania, w trybie art. 417 ust. 5 ustawy, postanowienia o uchyleniu orzeczenia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego.
3. RPD zawiera:
1) liczbę porządkową;
2) sygnaturę akt postępowania dyscyplinarnego;
3) dane obwinionego lub ukaranego: stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL, nazwę pododdziału lub komórki wewnętrznej, w której pełni służbę;
4) dane rzecznika dyscyplinarnego: stopień wojskowy, imię i nazwisko;
5) informację o podstawie dokonania wpisu do RPD;
6) informację o kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego obwinionemu;
7) informację o zmianie lub uzupełnieniu treści zarzutów;
8) informację o wyłączeniu lub zmianie rzecznika dyscyplinarnego prowadzącego postępowanie dyscyplinarne;
9) informację o wyłączeniu lub zmianie przełożonego dyscyplinarnego właściwego do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego;
10) informację o zawieszeniu w czynnościach służbowych obwinionego lub ukaranego;
11) numer i datę wydania orzeczenia wydanego w I instancji lub po wznowieniu postępowania dyscyplinarnego oraz treść rozstrzygnięcia;
12) numer i datę wydania orzeczenia wydanego w II instancji lub po ponownym rozstrzygnięciu sprawy oraz treść rozstrzygnięcia;
13) informację o wymierzonej karze, środku dyscyplinarnym, środku zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania lub dacie przeprowadzenia rozmowy dyscyplinującej;
14) numer i datę wydania zarządzenia wykonania orzeczonej kary dyscyplinarnej oraz oznaczenie organu, który je wydał;
15) informację o wykonaniu kary dyscyplinarnej;
16) datę zatarcia ukarania, w tym również orzeczenia samoistnego środka dyscyplinarnego.
4. Wzór rejestru postępowań dyscyplinarnych (RPD) jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 21. [Wykreślenie sprawy z rejestru postępowań dyscyplinarnych]
1) rozkazu personalnego - z dniem jego wykonania;
2) orzeczenia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego na podstawie art. 404 ust. 1 pkt 5 ustawy - z dniem ubycia obwinionego;
3) postanowienia o przekazaniu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego kolejnemu przełożonemu dyscyplinarnemu - z dniem podpisania postanowienia o przekazaniu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego;
4) postanowienia o wyłączeniu przełożonego dyscyplinarnego od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym - z dniem wydania postanowienia o wyłączeniu, jeżeli właściwość przełożonego dyscyplinarnego do prowadzenia postępowania uległa zmianie;
5) w innych przypadkach - jeżeli właściwość przełożonego dyscyplinarnego do prowadzenia postępowania uległa zmianie.
§ 22. [Okres przechowywania rejestru postępowań dyscyplinarnych]
2. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, RPD przekazuje się do właściwego archiwum wojskowego.
Rozdział 4
Ewidencja ukarań dyscyplinarnych
§ 23. [Karta ukarania żołnierza]
2. Odpis karty ukarania żołnierza sporządza się i przekazuje:
1) przełożonemu lub zainteresowanemu organowi lub instytucji, na których wniosek wszczęto postępowanie dyscyplinarne;
2) przełożonemu, uprawnionemu organowi kontroli, Żandarmerii Wojskowej, wojskowemu organowi porządkowemu, sądowi lub prokuratorowi, na których polecenie wszczęto postępowanie dyscyplinarne;
3) właściwemu przełożonemu lub organowi wojskowemu w celu wykonania:
a) środka dyscyplinarnego,
b) zobowiązania do przeproszenia pokrzywdzonego,
c) zobowiązania do wykonania dodatkowych zadań służbowych,
d) pozbawienia prawa do noszenia odznaki honorowej lub odznaki tytułu honorowego oraz udziału w uroczystościach wojskowych i państwowych z udziałem wojska,
e) podania do wiadomości innych osób informacji o ukaraniu,
f) środka zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania.
3. W przypadku gdy postępowanie dyscyplinarne zostało przeprowadzone na wniosek pokrzywdzonego, o którym mowa w art. 380 ust. 6 ustawy, przełożony dyscyplinarny przekazuje odpowiednią informację o wydanym orzeczeniu.
4. Przełożony lub organ wojskowy, o których mowa w ust. 2 pkt 3, po wykonaniu środka dyscyplinarnego lub środka zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania przekazuje rzecznikowi dyscyplinarnemu odpowiedzialnemu za prowadzenie sprawy, w związku z którą został orzeczony ten środek, notatkę służbową o jego wykonaniu wraz z otrzymaną kartą ukarania żołnierza, którą włącza się do akt postępowania.
5. Wzór karty ukarania żołnierza jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§ 24. [Przechowywanie karty ukarania żołnierza]
1) udzielenia wyróżnienia zatarciem ukarania przed upływem terminu określonego w ustawie;
2) zatarcia ukarania z urzędu.
Rozdział 5
Teczka akt sprawy dyscyplinarnej
§ 25. [Teczka akt sprawy dyscyplinarnej]
2. Akta postępowania umieszcza się w TASD i opatruje sygnaturą akt postępowania dyscyplinarnego.
3. TASD rozpoczyna spis akt postępowania dyscyplinarnego.
4. Dokumenty w TASD układa się chronologicznie, według daty wpływu, poczynając od pisma inicjującego postępowanie dyscyplinarne, a kończąc na TZA, którą ewidencjonuje się w spisie akt postępowania i w piśmie informującym o sposobie realizacji postępowania i o jego zakończeniu.
5. Karty w TASD, z wyjątkiem spisu akt postępowania oraz TZA, numeruje się w prawym górnym rogu trwałym środkiem kryjącym.
6. Do prowadzenia TZA stosuje się przepisy ust. 3-5.
7. Na TASD umieszcza się:
1) numer lub nazwę jednostki wojskowej;
2) sygnaturę akt postępowania dyscyplinarnego;
3) dane obwinionego lub ukaranego: stopień wojskowy, imię, nazwisko, nazwę zajmowanego stanowiska służbowego, nazwę pododdziału lub komórki wewnętrznej, w której pełni służbę;
4) informację o kategorii archiwizacji;
5) datę założenia i zakończenia prowadzenia TASD;
6) informację o liczbie kart w TASD.
8. Wzór teczki akt sprawy dyscyplinarnej (TASD) jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
9. Wzór teczki załącznika adresowego (TZA) jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§ 26. [Prowadzenie i przechowywanie akt przez prowadzącego postępowanie dyscyplinarne lub organ wypożyczający]
2. W przypadku prowadzenia czynności w trybie określonym w art. 384 ust. 1 ustawy lub czynności wyjaśniających przepis ust. 1 stosuje się.
3. Czynności prowadzone w trybie art. 384 ust. 1 ustawy lub czynności wyjaśniające przełożony dyscyplinarny może powierzyć rzecznikowi dyscyplinarnemu, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne dla wyjaśnienia sprawy oraz nie wymagają sporządzenia protokołu.
§ 27. [Odpowiednie stosowanie przepisu § 26 niniejszego rozporządzenia]
§ 28. [Sygnatura akt]
1) oznaczenie literowe „nr RPD”;
2) kolejny numer sprawy w roku kalendarzowym, wyrażony cyframi arabskimi;
3) dwie ostatnie cyfry arabskie roku kalendarzowego, w którym postępowanie z zakresu reagowania dyscyplinarnego zostało zarejestrowane.
§ 29. [Rejestracja dokumentów w w dziennikach ewidencyjnych]
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, rejestruje się niezwłocznie po ich podpisaniu i chronologicznie, z uwzględnieniem daty i kolejności wpływu w dzienniku ewidencyjnym.
3. Wzór oraz sposób wypełniania i przechowywania dziennika ewidencyjnego określają przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 632 i 1222).
§ 30. [Akta postępowania]
1) opakowanie, w którym pismo wchodzące w sprawie zostało przekazane przełożonemu dyscyplinarnemu lub rzecznikowi dyscyplinarnemu;
2) pisma i wnioski lub ich kopie wniesione do organu dyscyplinarnego przez osoby lub instytucje, o których mowa w § 23 ust. 2 pkt 1-3, wraz z opakowaniem, o którym mowa w pkt 1;
3) pisma, notatki i wnioski wniesione przez obwinionego lub ukaranego albo obrońcę obwinionego - wraz z opakowaniem, o którym mowa w pkt 1;
4) potwierdzenia odbioru przesyłki rejestrowej wraz z odpisem lub kopią pisma albo postanowienia lub orzeczenia przekazanego z jego wykorzystaniem;
5) pełnomocnictwa udzielone lub cofnięte obrońcy przez obwinionego lub ukaranego;
6) odpisy orzeczeń i postanowień sporządzanych przez przełożonego dyscyplinarnego;
7) egzemplarze pism, protokołów, notatek służbowych i innych dokumentów sporządzonych przez rzecznika dyscyplinarnego w toku przeprowadzonych czynności wyjaśniających lub postępowania dyscyplinarnego;
8) zebrane w toku postępowania dyscyplinarnego materiały dowodowe, w tym:
a) protokoły i opinie,
b) IND,
c) odpisy albo kopie dokumentów i materiałów, o których mowa w lit. a i b;
9) odpisy postanowienia o zastosowaniu dyscyplinarnego środka zapobiegawczego oraz innych dokumentów związanych z jego wykonaniem, jeżeli został zastosowany;
10) odpisy zarządzenia wykonania orzeczonej kary dyscyplinarnej;
11) dokumenty potwierdzające wykonanie kary;
12) protokoły użycia urządzenia kontrolno-pomiarowego do oznaczania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych podobnie działających substancji lub środków w organizmie wraz z kopią świadectwa wzorcowania lub kalibracji tego urządzenia kontrolno-pomiarowego;
13) załączniki adresowe.
2. Do akt postępowania dołącza się także:
1) kopię karty wyróżnień żołnierza i odpis karty ukarania żołnierza, jeżeli obwiniony został wcześniej ukarany w postępowaniu dyscyplinarnym, a orzeczona kara lub orzeczony środek dyscyplinarny nie uległy zatarciu;
2) notatkę z przeprowadzonej rozmowy dyscyplinującej, jeżeli postępowanie dyscyplinarne dotyczyło czynu, w związku z którym przeprowadzono tę rozmowę;
3) kopię ostatnio sporządzonej opinii służbowej;
4) opinię bezpośredniego przełożonego o obwinionym, niebędącym organem orzekającym, obejmującą okres od sporządzenia ostatniej opinii służbowej, jeżeli przewinienie dyscyplinarne, w związku z którym jest prowadzone postępowanie dyscyplinarne, zostało popełnione po jej sporządzeniu;
5) egzemplarz rozkazu (decyzji) w sprawie przyznania dodatkowego wynagrodzenia dla rzecznika dyscyplinarnego;
6) upoważnienia przełożonego dyscyplinarnego wydane w toku postępowania dyscyplinarnego;
7) notatkę z raportu dyscyplinarnego, o której mowa w art. 414 ust. 2 ustawy, jeżeli została sporządzona;
8) kopię decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych, jeżeli zawieszenie w czynnościach służbowych nastąpiło w związku ze sprawą będącą przedmiotem postępowania dyscyplinarnego;
9) wyciąg z rozkazu lub decyzji w sprawie polecenia poddania żołnierza badaniom koniecznym do ustalenia zawartości alkoholu lub środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych podobnie działających substancji lub środków w organizmie;
10) wyciąg z rozkazu lub decyzji stwierdzający udzielenie wyróżnienia, o którym mowa w art. 424 ust. 1 pkt 1 ustawy;
11) notatkę przełożonego dyscyplinarnego, o której mowa w art. 410 ust. 1 zdanie drugie ustawy, zobowiązującą rzecznika dyscyplinarnego do odniesienia się do zarzutów podniesionych przez obwinionego w odwołaniu od orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym;
12) inne dokumenty związane z reagowaniem dyscyplinarnym, które miały wpływ na orzeczenie wydane w toku postępowania dyscyplinarnego.
3. IND przytwierdza się do kart akt postępowania w zabezpieczonym opakowaniu, oznaczonym sygnaturą akt postępowania.
4. Opinia, o której mowa w ust. 2 pkt 4, zawiera ocenę przebiegu służby oraz zachowania obwinionego, w tym:
1) dane obwinionego: stopień, imię, nazwisko, oznaczenie miejsca pełnienia służby, nazwę pododdziału lub komórki wewnętrznej, w której pełni służbę;
2) informację o okresie objętym opiniowaniem;
3) ocenę umiejętności i kompetencji wymaganych na zajmowanym stanowisku służbowym;
4) ocenę cech osobowości i predyspozycji do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku służbowym;
5) ocenę realizacji obowiązków i zadań służbowych.
5. Wzór opinii bezpośredniego przełożonego o obwinionym jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
6. Dokumenty i materiały wpływające po zakończonym postępowaniu z zakresu reagowania dyscyplinarnego dołącza się do akt postępowań tych spraw. Osoba, która aktualizuje spis akt postępowania, autoryzuje kolejne dopisane pozycje wiersza spisu, składając podpis trwałym środkiem kryjącym z prawej strony uzupełnianego wiersza.
§ 31. [Załącznik adresowy]
2. Załącznik adresowy wypełnia się na podstawie oświadczenia, które uczestnik czynności złożył przeprowadzającemu daną czynność, i umieszcza w TZA.
3. Dostęp do TZA posiadają przełożeni dyscyplinarni, wyżsi przełożeni dyscyplinarni, kierownik komórki organizacyjnej właściwej do spraw dyscypliny wojskowej oraz w czasie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego, odpowiedzialny za prowadzenie akt postępowania.
4. Załącznik adresowy zawiera dane świadka, biegłego, obwinionego lub ukaranego::
1) stopień wojskowy, o ile go posiada;
2) imię i nazwisko;
3) adres zamieszkania;
4) adres poczty elektronicznej, o ile go posiada;
5) adres do doręczeń;
6) adres miejsca zatrudnienia lub pełnienia służby, o ile go posiada;
7) numer telefonu kontaktowego.
5. Wzór załącznika adresowego jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§ 32. [Podmiot odpowiedzialny za przekazywanie dokumentów ze sprawy]
2. W zakresie przekazania dokumentu, o którym mowa w § 30 ust. 2 pkt 10, stosuje się przepis § 12 pkt 2.
§ 33. [Udostępnianie akt postępowania prowadzonych w formie papierowej]
2. Sporządzanie z akt postępowania odpisów, notatek lub fotokopii przez obwinionego lub jego obrońcę albo inną osobę uprawnioną odbywa się pod nadzorem przełożonego dyscyplinarnego lub rzecznika dyscyplinarnego prowadzącego postępowanie dyscyplinarne albo bez takiego nadzoru, jeżeli udostępnienie akt postępowania odbywa się w pomieszczeniu wyposażonym w monitoring.
3. W przypadku materiałów zawartych na IND umożliwia się sporządzanie wyłącznie notatki z treści, które zawiera dany IND.
4. Na uzasadniony wniosek akta prawomocnie zakończonego postępowania dyscyplinarnego:
1) udostępnia się osobom i w trybie, o których mowa w art. 418 ust. 1 i 2 ustawy, w miejscu przechowywania akt postępowania dyscyplinarnego;
2) wypożycza się:
a) organowi ochrony porządku publicznego,
b) sądowi lub prokuratorowi,
c) wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu - w ramach kontroli lub nadzoru w zakresie orzekania.
5. Fakt zapoznania się przez osoby lub organy, o których mowa w ust. 4, z aktami postępowania oraz sporządzenia przez nich odpisów, notatek lub fotokopii odnotowuje się na drugiej stronie obwoluty TASD lub sporządza się notatkę służbową, wskazując osobę, czas i sposób zapoznania się z aktami postępowania.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, przepisy ust. 1-3 stosuje się.
7. Wzór wniosku o wgląd do akt postępowania dyscyplinarnego jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
§ 34. [Postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania dyscyplinarnego]
§ 35. [Włączenie do ewidencji wojskowej TASD wraz z odpisem orzeczenia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego]
2. Jeżeli obwiniony po ubyciu do rezerwy albo przeniesieniu w stan spoczynku zostanie ponownie powołany do służby wojskowej przed upływem okresu, o którym mowa w art. 417 ust. 5 ustawy:
1) organ wojskowy, o którym mowa w ust. 1, przekazuje TASD obwinionego nowemu przełożonemu dyscyplinarnemu, informując go jednocześnie o obowiązku wznowienia postępowania dyscyplinarnego wobec obwinionego w celu rozstrzygnięcia co do istoty sprawy;
2) właściwy przełożony dyscyplinarny przekazuje postanowienie o uchyleniu orzeczenia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego organowi wojskowemu, o którym mowa w ust. 1.
3. Dokumenty związane ze wznowieniem postępowania dyscyplinarnego, o których mowa w ust. 2 pkt 1, włącza się do TASD.
§ 36. [Włączenie do akt postępowania dokumentów związanych wznowieniem postępowania dyscyplinarnego]
2. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również w przypadku zmiany treści orzeczenia będącego przedmiotem wznowionego postępowania dyscyplinarnego, w trybie art. 417 ust. 1 ustawy.
§ 37. [Informacje niejawne w dokumencie lub IND stanowiącym dowód w postępowaniu dyscyplinarnym]
§ 38. [Przekazanie odwołania]
§ 39. [Przekazanie akt]
2. Na spisach dokumentów i materiałów podkreśla się pozycję, pod którą zarejestrowano ostatni dokument, oraz wskazuje datę tej czynności wraz z zamieszczonym własnoręcznym podpisem osoby odpowiedzialnej za prowadzenie akt postępowania.
3. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne zostało przejęte przez nowego przełożonego dyscyplinarnego lub do wykonywania czynności przez innego rzecznika dyscyplinarnego, akta postępowania zgromadzone do tego momentu podlegają przekazaniu odpowiednio nowemu przełożonemu dyscyplinarnemu lub rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§ 40. [Przekazanie akt po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego, wykonaniu ukarania lub likwidacji skutków uchylonego albo zmienionego prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego]
§ 41. [Przechowywanie akt postępowań]
2. Akta postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem o wymierzeniu kary dyscyplinarnej zwolnienia z zajmowanego stanowiska służbowego i wyznaczenia na inne stanowisko służbowe albo zwolnienia z dobrowolnych form służby wojskowej wraz z RPD po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się do właściwego archiwum wojskowego.
§ 42. [Regulacje dotyczące ogłoszenia mobilizacji, stanu nadzwyczajnego, wojny, a także wykonywania przez żołnierza zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa lub w sytuacjach kryzysowych]
1) można dokonać w terminie późniejszym niż przewidziany przepisami:
a) rejestracji akt postępowania w rejestrze postępowań,
b) nadania sygnatury aktom postępowania,
c) wpisów dotyczących obiegu akt postępowania;
2) akta postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym przekazuje się do wyższego organu dyscyplinarnego na okres przechowywania, o którym mowa w § 41. Przepis § 39 stosuje się.
§ 43. [Przeniesienie ukaranego do rezerwy]
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ wojskowy rejestruje w prowadzonym przez siebie RPD przekazane akta postępowania dyscyplinarnego. Przepisy § 20 ust. 2 oraz § 21 stosuje się odpowiednio.
§ 44. [Czynności w celu odtworzenia akt toczącego się postępowania dyscyplinarnego]
2. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia akt postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym czynności w celu odtworzenia tych akt przeprowadza, na polecenie przełożonego dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny, wykonujący czynności w toku tego postępowania, a jeżeli jest to niemożliwe - inny rzecznik dyscyplinarny właściwy dla miejsca przechowywania akt postępowania.
§ 45. [Postanowienie o odtworzeniu akt postępowania]
2. W przypadku stwierdzenia braku możliwości odtworzenia zaginionych lub zniszczonych akt postępowania odmawia się ich odtworzenia w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie do wyższego przełożonego dyscyplinarnego za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie, w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.
§ 46. [Działania rzecznika dyscyplinarnego w celu odtworzenia akt postępowania]
1) gromadzi odpisy (wypisy) z karty ukarania, RPD lub innych dokumentów stosowanych w ewidencji dyscyplinarnej, utrwalenia dźwięku lub obrazu, notatki osób biorących udział w postępowaniu dyscyplinarnym;
2) może przesłuchać w charakterze świadków wszystkich uczestników postępowania dyscyplinarnego, którego akta postępowania zaginęły lub uległy zniszczeniu, a także inne osoby, które mogą mieć wiadomości co do treści akt postępowania;
3) może wysłuchać obwinionego co do treści składanych przez niego wyjaśnień oraz wnoszonych wniosków, zażaleń lub odwołań.
2. Rzecznik dyscyplinarny występuje do organów lub osób posiadających dokumenty potrzebne do odtworzenia akt postępowania o ich udostępnienie.
§ 47. [Podmioty odpowiedzialne za właściwe ewidencjonowanie i przetwarzanie informacji przekazywanych w meldunkach o wypadkach i naruszeniach dyscypliny wojskowej]
§ 48. [Działania dowódcy jednostki wojskowej]
1) wypadku lub naruszeniu dyscypliny wojskowej, które podlegają zgłoszeniu dyżurnej służbie operacyjnej Ministra Obrony Narodowej - składa meldunek o wypadku lub naruszeniu dyscypliny wojskowej;
2) sposobie zakończenia postępowania karnego wobec sprawcy albo zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego w stosunku do ukaranego, o którym mowa w pkt 4 - składa meldunek o sposobie ukończenia postępowania karnego, uchyleniu, zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego;
3) istotnych zmianach w sprawach będących przedmiotem meldunków, o których mowa w pkt 1 i 2, potrzebie sprostowania błędów lub oczywistych pomyłek, a także w przypadku konieczności uzupełnienia lub aktualizacji zasadniczych informacji uprzednio przesłanych w tych meldunkach - składa meldunek uzupełniający;
4) wypadku lub zdarzenia wynikłych z naruszenia prawa przez żołnierza, które jest:
a) przestępstwem, oraz o okolicznościach i skutkach jego popełnienia, na podstawie zawiadomienia organów ścigania o sposobie zakończenia śledztwa lub dochodzenia,
b) czynem, o którym mowa w art. 351 ust. 1 ustawy,
c) naruszeniem dyscypliny wojskowej, za które żołnierz został prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 362 ust. 1 pkt 5 lub 7 ustawy
- składa meldunek o sprawcy wypadku (zdarzenia).
2. Dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia powzięcia informacji, o której mowa w:
1) ust. 1 pkt 1 - przekazuje treść sporządzonego meldunku drogą służbową, za pośrednictwem służby dyżurnej, w systemie dyżurnych służb operacyjnych, do Ministra Obrony Narodowej oraz do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej właściwej do spraw dyscypliny wojskowej;
2) ust. 1 pkt 2-4 - składa za pośrednictwem EOD meldunek bezpośredniemu przełożonemu, który przekazuje go kolejnym przełożonym aż do Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przez szefa komórki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwej do spraw dyscypliny wojskowej oraz do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej właściwej do spraw dyscypliny wojskowej. Jednostki organizacyjne niepodlegające Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przekazują treść meldunku bezpośrednio do kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej właściwej do spraw dyscypliny wojskowej.
3. Jeżeli wobec żołnierza zostanie wydane prawomocne orzeczenie w sprawie karnej lub w sprawie o wykroczenie, żołnierz niezwłocznie informuje o tym dowódcę jednostki wojskowej, w której pełni służbę. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się.
4. Meldunek o wypadku lub naruszeniu dyscypliny wojskowej zawiera:
1) informację o rodzaju wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
2) określenie czasu i miejsca zaistnienia wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
3) dane żołnierza będącego pokrzywdzonym, sprawcą, ofiarą wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej: stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której pracuje lub pełni służbę wojskową;
4) zwięzły opis stanu faktycznego;
5) wskazanie nazwy organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego prowadzącego sprawę wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
6) informację o wstępnej kwalifikacji prawnej organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego prowadzącego sprawę wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
7) opis podjętych działań przez przełożonego dyscyplinarnego po powzięciu informacji o wypadku lub naruszeniu dyscypliny wojskowej;
8) dane składającego meldunek: stopień wojskowy, imię, nazwisko.
5. Wzór meldunku o wypadku lub naruszeniu dyscypliny wojskowej jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
6. Meldunek o sposobie ukończenia postępowania karnego, uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego zawiera:
1) dane osoby, której dotyczy ukończenie postępowania karnego, uchylenie lub zmiana prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego: stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której pracuje lub pełni służbę wojskową;
2) informację o uniewinnieniu;
3) informację o uchyleniu prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego;
4) informację o zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego;
5) informację o odstąpieniu przez sąd od wymierzenia kary bez orzekania środka karnego;
6) informację o odstąpieniu przez sąd od wymierzenia kary z orzeczeniem o środku karnym;
7) informację o warunkowym umorzeniu postępowania karnego bez wniosku o ukaranie dyscyplinarne;
8) informację o skazaniu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe z warunkowym zawieszeniem wykonania kary bez orzeczenia środka karnego;
9) informację o skazaniu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe z warunkowym zawieszeniem wykonania kary z orzeczeniem środka karnego;
10) informację o skazaniu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe bez warunkowego zawieszenia kary z orzeczeniem środka karnego;
11) opis podjętych działań przez przełożonego dyscyplinarnego po powzięciu informacji o sposobie ukończenia postępowania karnego, uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego;
12) dane składającego meldunek: stopień wojskowy, imię i nazwisko.
7. Wzór meldunku o sposobie ukończenia postępowania karnego, uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
8. Meldunek uzupełniający zawiera:
1) dane żołnierza będącego pokrzywdzonym, sprawcą, ofiarą wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej: stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której pełni służbę wojskową;
2) datę i numer, pod którym został zarejestrowany meldunek, którego treść jest uzupełniana;
3) treść uzupełnienia lub sprostowania informacji;
4) dane składającego meldunek: stopień wojskowy, imię i nazwisko.
9. Wzór meldunku uzupełniającego jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia.
10. Meldunek o sprawcy wypadku lub zdarzenia wynikłego z rażącego naruszenia prawa przez żołnierza zawiera:
1) dane żołnierza objętego postępowaniem karnym lub dyscyplinarnym: stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której pełni służbę wojskową;
2) datę i numer, pod którym został zarejestrowany meldunek, za którego pośrednictwem została przesłana informacja o naruszeniu prawa będącego przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego, lub datę otrzymania zawiadomienia od organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego o prowadzonym postępowaniu karnym;
3) zwięzły i aktualny opis stanu faktycznego zdarzenia będącego przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
4) informację o czynie zabronionym będącym przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
5) informację o sposobie zainicjowania postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
6) informację o sposobie ukończenia postępowania przygotowawczego lub dyscyplinarnego;
7) dane składającego meldunek: stopień wojskowy, imię i nazwisko.
11. Wzór meldunku o sprawcy wypadku lub zdarzenia wynikłego z rażącego naruszenia prawa przez żołnierza jest określony w załączniku nr 13 do rozporządzenia.
§ 49. [Meldunki w sytuacji wypadków lub naruszenia dyscypliny wojskowej]
1) żołnierza oddelegowanego lub skierowanego do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce wojskowej albo do pełnienia służby wojskowej poza granicę państwa - meldunek składa dowódca jednostki wojskowej lub przełożony, któremu czasowo podporządkowany był żołnierz w chwili zaistnienia wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej, a jeżeli wypadek lub naruszenie dyscypliny wojskowej zaistniały w drodze do miejsca oddelegowania lub skierowania, meldunek składa dowódca jednostki wojskowej lub przełożony, który żołnierza delegował lub skierował;
2) żołnierza pełniącego służbę w instytucji krajowej - meldunek składa kierownik komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej właściwej do spraw dyscypliny wojskowej na podstawie informacji otrzymanej od szefa instytucji krajowej;
3) żołnierza pozostającego w dyspozycji - meldunek składa dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pozostający w dyspozycji wykonuje obowiązki służbowe;
4) żołnierza wyznaczonego do pełnienia zawodowej służby wojskowej w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych strukturach wojskowych lub przy siłach zbrojnych państw obcych stacjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - meldunek składa Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
2. Meldunki, o których mowa w § 48 ust. 1 pkt 2-4, dotyczące żołnierza wykonującego zadania służbowe lub przebywającego poza jednostką wojskową, w której żołnierz ten zajmuje stanowisko służbowe lub pełni (odbywa) służbę wojskową, składa dowódca jednostki wojskowej (przełożony), który otrzymał informację wymagającą złożenia takiego meldunku.
3. Egzemplarz meldunku, o którym mowa w § 48 ust. 1 pkt 2-4, dowódca jednostki wojskowej (przełożony) wymieniony w ust. 2 przesyła do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe lub pełni (odbywa) służbę wojskową.
§ 50. [Obowiązek informacyjny Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej]
1) dyżurną służbę operacyjną Ministra Obrony Narodowej;
2) służbę operacyjną rodzaju sił zbrojnych lub dowództwo wojsk właściwe ze względu na miejsce pełnienia służby żołnierza.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, w postaci papierowej lub elektronicznej przekazuje się w systemie służb dyżurnych dowódcy jednostki wojskowej, któremu żołnierz podlega. Przepisy § 48 ust. 1 i 2 stosuje się.
§ 51. [Przekazanie określonych informacji do celów analitycznych i ewidencyjnych]
§ 52. [Ewidencja zdarzeń]
2. Ewidencję, o której mowa w ust. 1, prowadzi się w formie rejestru, który zawiera:
1) dane osoby zmarłej: stopień, imię, nazwisko, numer PESEL, numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której zmarły pracował lub pełnił służbę wojskową;
2) dane sprawcy czynu zabronionego: stopień, imię, nazwisko, numer PESEL, numer lub nazwę jednostki wojskowej, w której zmarły pracował lub pełnił służbę wojskową;
3) zwięzły opis okoliczności zdarzenia śmiertelnego;
4) zwięzły opis stanu faktycznego zdarzenia będącego przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
5) informację o czynie zabronionym będącym przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
6) wskazanie nazwy organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego prowadzącego sprawę wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
7) informację o wstępnej kwalifikacji prawnej organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego prowadzącego sprawę wypadku lub naruszenia dyscypliny wojskowej;
8) informację o sposobie ukończenia postępowania karnego lub dyscyplinarnego;
9) informację o przekazaniu meldunku w sprawie wypadku lub popełnienia czynu zabronionego.
3. Wzór ewidencji zdarzeń śmiertelnych oraz wypadków wynikłych z naruszenia prawa przez żołnierzy jest określony w załączniku nr 14 do rozporządzenia.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 53. [Przepisy przejściowe]
§ 54. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: z up. P. Bejda
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 czerwca 2023 r. w sprawie dokumentów dyscyplinarnych żołnierzy (Dz. U. poz. 1408), które utraciło moc z dniem 30 marca 2024 r. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12 września 2024 r. (Dz. U. poz. 1532)
Załącznik nr 1
WZÓR - ROZKAZ/DECYZJA W SPRAWIE WYRÓŻNIENIA
Załącznik nr 2
WZÓR - KARTA WYRÓŻNIEŃ ŻOŁNIERZA
Załącznik nr 3
WZÓR - REJESTR POSTĘPOWAŃ DYSCYPLINARNYCH (RPD)
Załącznik nr 4
WZÓR - KARTA UKARANIA ŻOŁNIERZA
Załącznik nr 5
WZÓR - TECZKA AKT SPRAWY DYSCYPLINARNEJ (TASD)
Załącznik nr 6
WZÓR - TECZKA ZAŁĄCZNIKÓW ADRESOWYCH (TZA)
Załącznik nr 7
WZÓR - OPINIA BEZPOŚREDNIEGO PRZEŁOŻONEGO O OBWINIONYM
Załącznik nr 8
WZÓR - ZAŁĄCZNIK ADRESOWY
Załącznik nr 9
WZÓR - WNIOSEK O WGLĄD DO AKT POSTĘPOWANIA DYSCYPLINARNEGO
Załącznik nr 10
WZÓR - MELDUNEK O WYPADKU / NARUSZENIU DYSCYPLINY WOJSKOWEJ / POPEŁNIENIU CZYNU ZABRONIONEGO
Załącznik nr 11
WZÓR - MELDUNEK O SPOSOBIE UKOŃCZENIA POSTĘPOWANIA KARNEGO / UCHYLENIU/ZMIANIE PRAWOMOCNEGO ORZECZENIA DYSCYPLINARNEGO
Załącznik nr 12
WZÓR - MELDUNEK UZUPEŁNIAJĄCY O WYPADKU / NARUSZENIU DYSCYPLINY WOJSKOWEJ
Załącznik nr 13
WZÓR - MELDUNEK O SPRAWCY WYPADKU (ZDARZENIA) WYNIKŁEGO Z RAŻĄCEGO NARUSZENIA PRAWA PRZEZ ŻOŁNIERZA
Załącznik nr 14
WZÓR - EWIDENCJA ZDARZEŃ ŚMIERTELNYCH ORAZ WYPADKÓW WYNIKŁYCH Z NARUSZENIA PRAWA PRZEZ ŻOŁNIERZY
- Data ogłoszenia: 2024-10-16
- Data wejścia w życie: 2024-10-17
- Data obowiązywania: 2024-10-17
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA