REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 1127

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 22 lipca 2024 r.

w sprawie sposobu i trybu postępowania z wnioskiem o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej i z wnioskiem o obniżenie kary pieniężnej1)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 113k ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2024 r. poz. 594) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa sposób i tryb postępowania z wnioskiem o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie zakazu określonego w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, zwanej dalej „ustawą”, lub art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zwanego dalej „TFUE”, i z wnioskiem o obniżenie kary pieniężnej za naruszenie zakazu określonego w art. 6 ust. 1 ustawy lub art. 101 TFUE, zwanymi dalej łącznie „wnioskiem”, złożonym przez przedsiębiorcę lub osobę zarządzającą, zwanych dalej „wnioskodawcą”, do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej „Prezesem Urzędu”.

§ 2.

Wniosek wraz z dowodami lub informacjami, o których mowa w art. 113b ust. 1 pkt 2 ustawy, lub dowodem, o którym mowa w art. 113c ust. 1 pkt 2 ustawy, może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej lub papierowej lub ustnie.

§ 3.

Wniosek na piśmie utrwalonym w postaci papierowej składa się w Centrali albo w delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej „Urzędem”, bezpośrednio lub za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 oraz z 2024 r. poz. 467) albo operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przesyła się faksem.

§ 4.

1. Wniosek na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym składa się na adres do doręczeń elektronicznych Urzędu lub na wskazany na stronie internetowej Urzędu adres poczty elektronicznej udostępniony przez Prezesa Urzędu do składania wniosku, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej lub innych środków komunikacji elektronicznej udostępnionych przez Prezesa Urzędu do składania wniosku.

2. Wniosek na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej nieopatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym uznaje się za złożony w dniu i o godzinie jego wpływu do Urzędu, jeżeli wniosek ten w formie opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub w postaci papierowej zostanie przekazany Prezesowi Urzędu w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej nieopatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

3. Przepis ust. 2 stosuje się również do informacji i dowodów załączanych do wniosku na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej nieopatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

§ 5.

1. Wniosek ustny składa się w Centrali albo w delegaturze Urzędu lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej udostępnionych przez Prezesa Urzędu do składania wniosku ustnego.

2. Wniosek ustny jest utrwalany (nagrywany) za pomocą środków technicznych umożliwiających rejestrację dźwięku lub dźwięku i obrazu. Pracownik Urzędu sporządza protokół z przystąpienia wnioskodawcy do złożenia wniosku ustnego oraz z zakończenia jego składania.

3. Za datę i godzinę złożenia wniosku ustnego uznaje się potwierdzoną przez pracownika Urzędu datę i godzinę stawienia się wnioskodawcy w Urzędzie w celu złożenia tego wniosku, a w przypadku wniosku ustnego składanego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 1 - potwierdzoną przez pracownika Urzędu datę i godzinę nawiązania połączenia.

§ 6.

1. Wniosek składa się w języku polskim.

2. Wniosek może być złożony za zgodą Prezesa Urzędu w innym języku urzędowym Unii Europejskiej.

3. Wniosek w innym języku urzędowym Unii Europejskiej złożony na piśmie uznaje się za złożony w dniu i o godzinie jego wpływu do Urzędu, jeżeli w terminie 30 dni od dnia jego wpływu Prezesowi Urzędu zostanie przekazana jego wersja na piśmie w języku polskim.

4. Wniosek w innym języku urzędowym Unii Europejskiej złożony ustnie uznaje się za złożony w dniu i o godzinie jego wpływu do Urzędu, jeżeli w terminie 30 dni od dnia jego złożenia Prezesowi Urzędu zostanie przekazana jego wersja w języku polskim na piśmie lub ustnie. Przepis § 5 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

§ 7.

1. Jeżeli Prezes Urzędu stwierdzi, że wniosek jest niekompletny lub zawiera braki formalne, niezwłocznie wzywa do uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie.

2. W razie nieuzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie lub w przypadku, o którym mowa w art. 113e ust. 5 ustawy, Prezes Urzędu nie uwzględnia wniosku, o czym niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę, wskazując przyczyny jego nieuwzględnienia.

§ 8.

1. Jeżeli na podstawie analizy wniosku, informacji lub dowodów Prezes Urzędu uzna, że wnioskodawca może spełniać warunki określone:

1) w art. 113a i art. 113b ustawy - w przypadku złożenia wniosku o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej, o którym mowa w § 1, lub

2) w art. 113c ustawy - w przypadku złożenia wniosku o obniżenie kary pieniężnej, o którym mowa w § 1

- niezwłocznie zawiadamia o tym wnioskodawcę.

2. W zawiadomieniu Prezes Urzędu informuje jednocześnie, że uznanie spełnienia warunków określonych:

1) w art. 113a i art. 113b ustawy - w przypadku złożenia wniosku o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej, o którym mowa w § 1, lub

2) w art. 113c ustawy - w przypadku złożenia wniosku o obniżenie kary pieniężnej, o którym mowa w § 1

- ma charakter wstępny i będzie podlegać weryfikacji przez Prezesa Urzędu.

§ 9.

Jeżeli na podstawie analizy wniosku, informacji lub dowodów Prezes Urzędu uzna, że wnioskodawca nie spełnia warunków określonych w art. 113a ust. 1-3, 5, 8 i 9, art. 113b ust. 1 lub art. 113c ust. 1 i 2 ustawy lub podjął działania skutkujące nieuwzględnieniem wniosku, o których mowa w art. 113a ust. 6 ustawy, niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o nieuwzględnieniu wniosku, wskazując przyczyny jego nieuwzględnienia.

§ 10.

1. Jeżeli istnieją podstawy do uznania, że wnioskodawca:

1) od złożenia wniosku lub wniosku, o którym mowa w art. 113e ust. 1 ustawy, nie współpracuje z zachowaniem dobrej wiary, w sposób stały, sprawny i w pełnym zakresie z Prezesem Urzędu,

2) nie spełnia warunków określonych w art. 113a, art. 113b lub art. 113c ust. 1 pkt 2 ustawy

- Prezes Urzędu zawiadamia o tym wnioskodawcę, wskazując jednocześnie, że może to skutkować brakiem odstąpienia od wymierzenia kary lub jej obniżenia, w stosunku do tego wnioskodawcy, w decyzji kończącej postępowanie antymonopolowe.

2. Zawiadomienie zawiera uzasadnienie.

§ 11.

Wnioskodawca może cofnąć wniosek przed wydaniem przez Prezesa Urzędu decyzji w sprawie porozumienia, którego wniosek dotyczy.

§ 12.

Wniosek nieuwzględniony lub wycofany nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu kolejności złożonych wniosków.

§ 13.

1. W przypadku złożenia przez przedsiębiorcę wniosku, który obejmuje osoby zarządzające, o których mowa w art. 113j ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy, Prezes Urzędu informuje o tym pisemnie objętą tym wnioskiem osobę zarządzającą, która nie złożyła uprzednio wniosku, nie później niż w dniu wszczęcia postępowania, w którym stroną jest ta osoba.

2. W przypadku złożenia przez przedsiębiorcę wniosku, który obejmuje osoby zarządzające, o których mowa w art. 113j ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy, po wszczęciu postępowania, w którym stroną jest objęta tym wnioskiem osoba zarządzająca, która nie złożyła uprzednio wniosku, Prezes Urzędu przekazuje tej osobie informację, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie po złożeniu tego wniosku.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, Prezes Urzędu informuje również o konieczności spełnienia przez osobę zarządzającą warunków, o których mowa w art. 113j ust. 2 ustawy.

§ 14.

Do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, a po dniu 20 listopada 2023 r. stosuje się przepisy rozporządzenia.

§ 15.

Przepis § 12 stosuje się w sprawach, w których pierwszy wniosek dotyczący danego porozumienia został złożony nie wcześniej niż dnia 20 maja 2023 r.

§ 16.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk


1) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. mającą na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego (Dz. Urz. UE L 11 z 14.01.2019, str. 3).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania z wnioskiem o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej lub jej obniżenie (Dz. U. z 2015 r. poz. 81), które utraciło moc z dniem 21 listopada 2023 r. zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852, 1429 i 2768).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-07-26
  • Data wejścia w życie: 2024-08-10
  • Data obowiązywania: 2024-08-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA