REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 429
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 19 marca 2024 r.
w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2187) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycznego;
2) sposób przeprowadzania egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, zwanego dalej „egzaminem”, oraz wzór zaświadczenia o pozytywnym złożeniu egzaminu;
3) wysokość opłaty za egzamin, o której mowa w art. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, zwanej dalej „opłatą”.
§ 2. [Zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycznego]
1) umiejętność czytania i rozumienia tekstu pisanego, w szczególności w zakresie literatury i piśmiennictwa z zakresu świadczeń zdrowotnych udzielanych osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1541, 1560 i 1972) lub pacjentowi, w tym z zakresu medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 tej ustawy oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodu ratownika medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej;
2) umiejętność porozumiewania się - w związku z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego - z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, pacjentami, ratownikami medycznymi, dyspozytorami medycznymi oraz przedstawicielami innych zawodów medycznych, w szczególności poprawne udzielanie porad i informacji zrozumiałych dla pacjentów i osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
3) umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, w szczególności w związku z uczestniczeniem w naradach i szkoleniach zawodowych;
4) umiejętność pisania zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii języka polskiego, w szczególności w zakresie prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
§ 3. [Wniosek o przeprowadzenie egzaminu]
2. Wniosek zawiera:
1) imię (imiona) i nazwisko wnioskodawcy;
2) numer PESEL wnioskodawcy, a w przypadku jego braku - serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3) obywatelstwo (obywatelstwa) wnioskodawcy;
4) adres do korespondencji, a także - jeżeli wnioskodawca posiada - numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
5) własnoręczny podpis wnioskodawcy - w przypadku wniosku w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty - w przypadku wniosku w postaci elektronicznej.
3. Do wniosku wnioskodawca dołącza potwierdzenie uiszczenia opłaty.
4. Krajowa Rada powiadamia wnioskodawcę o terminie i miejscu składania egzaminu przesyłką rejestrowaną, telefonicznie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie później niż 14 dni przed tym terminem.
5. W przypadku niekompletności wniosku, nieuiszczenia opłaty albo niedołączenia do wniosku potwierdzenia uiszczenia opłaty Krajowa Rada wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§ 4. [Komisja egzaminacyjna]
2. W skład komisji wchodzi czterech członków powoływanych i odwoływanych przez Krajową Radę, w tym:
1) trzech ratowników medycznych, w tym jeden wskazany przez Krajową Radę;
2) osoba posiadająca wykształcenie wyższe w zakresie filologii polskiej.
3. Komisja działa na podstawie regulaminu organizacyjnego opracowanego przez tę komisję i zatwierdzonego przez Krajową Radę.
§ 5. [Części egzaminu]
2. Część A obejmuje napisanie ze słuchu dyktanda odtwarzanego dwukrotnie z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
3. Część B obejmuje rozwiązanie testu składającego się z 10 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru, sprawdzającego rozumienie wysłuchanego dwukrotnie tekstu odtwarzanego z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
4. Część C obejmuje sprawdzenie umiejętności czytania i zrozumienia tekstu.
5. Część D obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznych w ramach symulowanego udzielania porad pacjentom, w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie wybranych zagadnień z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.
§ 6. [Ocena części egzaminu]
2. Komisja przyznaje maksymalnie z części:
1) A - 8 punktów;
2) B - 10 punktów;
3) C - 12 punktów;
4) D - 10 punktów.
§ 7. [Zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu]
2. Krajowa Rada wydaje wnioskodawcy, który pozytywnie złożył egzamin, zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 8. [Ponowne przystąpienie do egzaminu]
2. W przypadku gdy wnioskodawca ponownie przystąpi do egzaminu, za zaliczone uznaje się te części egzaminu, które wnioskodawca zaliczył podczas poprzedniego egzaminu.
§ 9. [Protokół z przeprowadzonego egzaminu]
1) datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu;
2) imiona i nazwiska członków komisji;
3) imiona i nazwiska wnioskodawców;
4) liczbę punktów uzyskanych z każdej części egzaminu przez wnioskodawców;
5) podpisy członków komisji.
2. Wnioskodawcy, na podstawie wniosku złożonego do komisji, przysługuje prawo wglądu do części protokołu, która go dotyczy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez komisję. Wniosek składa się w postaci papierowej lub elektronicznej.
§ 10. [Upoważnienie do otrzymania wyniku egzaminu]
2. Upoważnienie do otrzymania wyniku egzaminu zawiera:
1) imię (imiona) i nazwisko osoby upoważnionej;
2) numer PESEL osoby upoważnionej, a w przypadku jego braku - serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3) własnoręczny podpis wnioskodawcy - w przypadku upoważnienia w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty - w przypadku upoważnienia w postaci elektronicznej.
§ 11. [Odwołanie od wyniku egzaminu]
2. Prezes Krajowej Rady rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.
§ 12. [Opłata]
2. W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu za przeprowadzenie każdej z części egzaminu wnioskodawca ponosi opłatę w wysokości 100 zł.
§ 13. [Wejście w życie]
Minister Zdrowia: wz. W. Konieczny
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 19 marca 2024 r. (Dz. U. poz. 429)
WZÓR - ZAŚWIADCZENIE O POZYTYWNYM ZŁOŻENIU EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO
- Data ogłoszenia: 2024-03-22
- Data wejścia w życie: 2024-04-06
- Data obowiązywania: 2024-04-06
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA