REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 210
OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 2024 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 823), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. U. poz. 1545).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. U. poz. 1545), który stanowi:
„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
Załącznik do obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 13 lutego 2024 r. (Dz. U. poz. 210)
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2023 r. poz. 1136, 1834 i 1860) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) „ustawie” - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2) „funkcjonariuszu” - rozumie się przez to funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
3) „terenie zamkniętym” - rozumie się przez to teren, o którym mowa w art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.1)).
§ 2. 1. Przy przydziale lokalu mieszkalnego uwzględnia się w pierwszej kolejności funkcjonariusza w służbie stałej:
1) nieposiadającego samodzielnego lokalu mieszkalnego;
2) przeniesionego z urzędu do służby w innej miejscowości.
2. W pozostałych przypadkach funkcjonariuszowi w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny w kolejności wynikającej z daty złożenia wniosku o przydzielenie lokalu.
§ 3. Funkcjonariuszowi w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.
§ 4. 1. Norma zaludnienia wynosi 10 m2 powierzchni mieszkalnej.
2. Powierzchnią mieszkalną jest powierzchnia pokoi.
§ 5. Funkcjonariuszowi przysługują następujące normy zaludnienia:
1) posiadającemu rodzinę - po jednej normie zaludnienia dla niego i każdego z członków rodziny, o których mowa w art. 103 ustawy, a ponadto:
a) mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane do grup od 00 do 02 - dodatkowo dwie normy zaludnienia,
b) zaszeregowanemu do grupy niższej niż 02, posiadającemu stopień starszego oficera albo mianowanemu na stanowisko służbowe, dla którego etat przewiduje stopień starszego oficera - dodatkowo jedna norma zaludnienia,
c) pozostającemu w związku małżeńskim bezdzietnym - dodatkowo jedna norma zaludnienia;
2) samotnemu:
a) określonemu w pkt 1 lit. a - trzy normy zaludnienia,
b) pozostałym - bez względu na grupę zaszeregowania i stanowisko służbowe - dwie normy zaludnienia.
§ 6. 1. Funkcjonariuszowi w służbie stałej może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub na jego pisemny wniosek. Przydział takiego lokalu nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.
2. W szczególnie uzasadnionym przypadku funkcjonariuszowi w służbie stałej może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.
3. Za lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia uważa się lokal, w którym występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowiąca przynajmniej jeden pokój, jeżeli powierzchnia mieszkalna pozostałych pokoi odpowiada przysługującym normom zaludnienia.
§ 7. Funkcjonariuszowi w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny znajdujący się w należytym stanie technicznym i sanitarnym umożliwiającym zamieszkanie.
§ 8. Decyzję w sprawie przydziału i opróżnienia lokalu mieszkalnego oraz tymczasowej kwatery wydaje Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub upoważniony przez niego funkcjonariusz, zwani dalej „organem”.
§ 9. 1. Lokal mieszkalny przydziela się na wniosek funkcjonariusza w służbie stałej skierowany bezpośrednio do organu.
2. Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 10. 1. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się w przypadkach:
1) gdy funkcjonariusz lub jego małżonek nie zwolnił zajmowanego poprzednio lokalu mieszkalnego pozostającego w dyspozycji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
2) uzyskania przez funkcjonariusza lub jego małżonka w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej innego lokalu mieszkalnego lub domu o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej przysługującym funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny normom zaludnienia;
3) zajmowania przez funkcjonariusza lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego.
2. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego można wydać w przypadkach:
1) udostępnienia, na podstawie umowy, bez zgody organu, lokalu mieszkalnego w całości lub w części do korzystania;
2) zajmowania przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby lub pozostałych po funkcjonariuszu członków rodziny lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie zamkniętym;
3) wykorzystywania lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem;
4) gdy funkcjonariusz lub osoba wspólnie z nim zamieszkująca w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku;
5) gdy funkcjonariusz nie zamieszkuje w lokalu mieszkalnym przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt funkcjonariusza poza miejscem zamieszkania;
6) nieuiszczania przez funkcjonariusza czynszu z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego przez sześć pełnych okresów płatności.
3. Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym.
§ 11. 1. W przypadkach, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, przydziela się inny lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej nie mniejszej od dotychczas posiadanej, w tej samej miejscowości lub w miejscowości pobliskiej.
2. W przypadkach określonych w § 10 ust. 2 pkt 3-6, można przydzielić inny lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, nie mniejszej jednak niż 5 m2 na osobę, a w przypadku funkcjonariusza samotnego - 10 m2.
§ 12. Funkcjonariusz w służbie stałej może zamienić zajmowany lokal mieszkalny za zgodą organu.
§ 13. 1. Były małżonek funkcjonariusza w służbie stałej zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania przez niego innego lokalu mieszkalnego lub domu.
2. Organ, na wniosek rozwiedzionych małżonków, może wyrazić zgodę na ich rozkwaterowanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego we własnym zakresie.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu funkcjonariuszowi w służbie stałej organ może przydzielić inny lokal mieszkalny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym mu normom zaludnienia, lub przeznaczyć taki lokal na rzecz byłego małżonka niebędącego funkcjonariuszem.
§ 14.2) Przepisy § 2-13 stosuje się odpowiednio do lokali mieszkalnych zajmowanych przez osoby posiadające uprawnienia do tych lokali na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin3) (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834).
§ 15. 1. Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej, na jego pisemny wniosek, można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, określeni w art. 103 ustawy, nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego lub domu w miejscowości, w której pełni on służbę, lub w miejscowości pobliskiej.
2. Wzór wniosku o przydział tymczasowej kwatery określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 16. Funkcjonariuszowi przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub domu, można przydzielić tymczasową kwaterę na okres oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w § 15.
§ 17. 1. Funkcjonariuszowi, któremu przydziela się tymczasową kwaterę, przysługują następujące normy zaludnienia:
1) w przypadkach, o których mowa w § 15 i 16:
a) posiadającemu rodzinę - po jednej normie zaludnienia dla niego i każdego członka rodziny,
b) samotnemu - dwie normy zaludnienia;
2) w przypadku, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy - przysługujące mu normy zaludnienia, bez uwzględnienia zamieszkałych z nim członków rodziny.
2. Powierzchnia mieszkalna tymczasowej kwatery nie może być większa od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia określonymi w ust. 1.
§ 18. Decyzję o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w przypadkach:
1) zwolnienia funkcjonariusza ze służby albo przeniesienia do służby w innej miejscowości;
2) wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 lub 3 albo ust. 2 pkt 1 lub pkt 3-6.
§ 19. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4).5)
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 553, 967, 1506, 1597, 1681, 1688, 1762, 1890, 1963 i 2029.
2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. U. poz. 1545), które weszło w życie z dniem 3 września 2019 r.
3) Tytuł ustawy zmieniony przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 730), która weszła w życie z dniem 20 maja 2018 r.; wszedł w życie z dniem 14 kwietnia 2020 r.
4) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 kwietnia 2003 r.
5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2001 r. w sprawie trybu postępowania, szczegółowych zasad przydzielania i opróżniania, norm zaludnienia i gospodarowania lokalami mieszkalnymi oraz tymczasowymi kwaterami przeznaczonymi dla funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. poz. 1496), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. poz. 676).
Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 18 marca 2003 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 210)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR - WNIOSEK O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY
- Data ogłoszenia: 2024-02-19
- Data wejścia w życie: 2024-02-19
- Data obowiązywania: 2024-02-19
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA