REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2024 poz. 189

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 9 lutego 2024 r.

w sprawie mianowania żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 552 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa warunki i tryb mianowania żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

§ 2. [Warunki mianowania żołnierza zawodowego na pierwszy stopień wojskowy]

1. Warunkami mianowania żołnierza zawodowego na pierwszy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem tego żołnierza na wyższe stanowisko służbowe zaszeregowane do tego stopnia w korpusie:

1) podoficerów - są posiadanie przez niego wykształcenia co najmniej średniego lub średniego branżowego, ukończenie kursu podoficerskiego, zdanie egzaminu podoficerskiego oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii;

2) oficerów - są posiadanie przez niego tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera lub równorzędnego tytułu zawodowego, ukończenie studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego, zdanie egzaminu oficerskiego oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii.

2. W przypadkach uzasadnionych warunkami służby i potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli istnieje konieczność niezwłocznego uzupełnienia stanowisk służbowych w jednostkach wojskowych, warunków, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem wymogów zdania odpowiednio egzaminu podoficerskiego albo oficerskiego oraz posiadania nieposzlakowanej opinii, nie stosuje się.

§ 3. [Warunki mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy]

Warunkiem mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy w obrębie korpusu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest spełnienie warunków wymaganych do wyznaczenia tego żołnierza na wyższe stanowisko służbowe oraz jeżeli od ostatniego mianowania w czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej na wyższy stopień wojskowy upłynęło w obrębie korpusu:

1) szeregowych - co najmniej 6 miesięcy;

2) podoficerów w przypadku:

a) podoficerów młodszych - co najmniej 6 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 2 miesiące,

b) podoficerów starszych - co najmniej 9 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 3 miesiące;

3) oficerów w przypadku:

a) oficerów młodszych - co najmniej 12 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 6 miesięcy,

b) oficerów starszych - co najmniej 15 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 12 miesięcy,

c) generałów (admirałów) - co najmniej 18 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 15 miesięcy.

§ 4. [Mianowanie żołnierza zawodowego zwolnionego z kształcenia w ramach studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego]

Mianowanie żołnierza zawodowego, który jest zwalniany z kształcenia w ramach studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego przed ich ukończeniem, może nastąpić w związku z jego wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe w jednostce wojskowej, a od ostatniego mianowania upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

§ 5. [Dodatkowe warunki mianowania]

Oprócz spełnienia warunków mianowania, o których mowa w § 2-4, żołnierz zawodowy może być mianowany na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe, jeżeli nie jest karany dyscyplinarnie lub nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne, jeżeli nie jest zawieszony w czynnościach służbowych, a także jeżeli nie został ukarany w ramach postępowania karnego lub karnego skarbowego oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub karne skarbowe.

§ 6. [Postępowanie w sprawie mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy]

1. Postępowanie w sprawie mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem go na wyższe stanowisko służbowe prowadzi się łącznie z postępowaniem o to wyznaczenie, a w pozostałych przypadkach na wniosek dowódcy jednostki wojskowej albo z jego inicjatywy, jeżeli dowódca ten jest organem uprawnionym do mianowania.

2. Jeżeli organ właściwy do wyznaczenia żołnierza zawodowego na wyższe stanowisko służbowe nie jest jednocześnie organem uprawnionym do mianowania tego żołnierza na wyższy stopień wojskowy, organ ten przed wydaniem decyzji o wyznaczeniu żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe sporządza wniosek o jego mianowanie na wyższy stopień wojskowy i przesyła ten wniosek do organu uprawnionego do mianowania.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 lub 2, organ wnioskujący przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję wojskową bezpośrednio do organu uprawnionego do jego realizacji oraz do wiadomości swoich przełożonych. Złożenie wniosku może nastąpić również w przypadkach uzasadnionych warunkami służby pisemnie w formie papierowej, ustnie lub za pomocą środków łączności do protokołu.

§ 7. [Akt mianowania]

Na podstawie postanowienia lub decyzji (rozkazu) o mianowaniu dowódca jednostki wojskowej sporządza akt mianowania, który wręcza żołnierzowi zawodowemu mianowanemu na wyższy stopień wojskowy.

§ 8. [Odbiorcy wniosków o mianowanie na wyższy stopień wojskowy]

1. Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe kierowane do Ministra Obrony Narodowej są przesyłane za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.

2. Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe kierowane do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych są przesyłane do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.

3. Wnioski o mianowanie na pierwszy stopień wojskowy w korpusie podoficerów w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe są przesyłane do dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych lub właściwego dowódcy, któremu podlega szkoła podoficerska lub jednostka wojskowa, w której jest prowadzony kurs podoficerski.

§ 9. [Powiadomienie o ujawnionych okolicznościach powodujących niezasadność mianowania]

Dowódca jednostki wojskowej, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie żołnierza na wyższy stopień wojskowy w związku z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe, niezwłocznie powiadamia organ, do którego wystąpił z tym wnioskiem, o ujawnionych okolicznościach powodujących niezasadność mianowania.

§ 10. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1)

Minister Obrony Narodowej: z up. P. Bejda


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 stycznia 2004 r. w sprawie mianowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 134), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-02-15
  • Data wejścia w życie: 2024-02-16
  • Data obowiązywania: 2024-02-16
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA