REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2533
OBWIESZCZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 października 2023 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. z 2022 r. poz. 208), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1) rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 1656);
2) rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 2225).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:
1) § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 1656), który stanowi:
"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.";
2) § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 2225), który stanowi:
"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.".
Minister Zdrowia: K. Sójka
Załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia
18 października 2023 r. (Dz. U. poz. 2533)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 21 grudnia 2021 r.
w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów
Na podstawie art. 71 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 1859 i 1938) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wykaz substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, w podziale na wykazy tych produktów obowiązujące:
a) punkty apteczne,
b) placówki obrotu pozaaptecznego:
- sklepy zielarsko-medyczne,
- sklepy specjalistyczne zaopatrzenia medycznego i sklepy ogólnodostępne;
2) kryteria klasyfikacji produktów leczniczych do wykazów, o których mowa w pkt 1.
§ 2. 1. Wykaz substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, oraz kryteria klasyfikacji produktów leczniczych do tego wykazu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wykaz substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret pierwsze, oraz kryteria klasyfikacji produktów leczniczych do tego wykazu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Wykaz substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret drugie, oraz kryteria klasyfikacji produktów leczniczych do tego wykazu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 3. Podmioty, o których mowa w § 1 pkt 1, mogą przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia prowadzić obrót produktami leczniczymi w zakresie dotychczas przewidzianym dla tych kategorii podmiotów.
§ 4. Tracą moc:
1) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (Dz. U. poz. 151 i 1234 oraz z 2010 r. poz. 1352);
2) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2024).
§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia
21 grudnia 2021 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 2533)
Załącznik nr 13)
KRYTERIA KLASYFIKACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO WYKAZÓW ORAZ ZESTAWIENIA SUBSTANCJI CZYNNYCH, KTÓRE MOGĄ BYĆ ZAWARTE W PRODUKTACH LECZNICZYCH DOPUSZCZONYCH DO OBROTU W PUNKTACH APTECZNYCH
1. Do obrotu w punktach aptecznych są dopuszczone produkty lecznicze o kategorii dostępności wydawane bez przepisu lekarza - OTC albo wydawane z przepisu lekarza - Rp, które spełniają następujące warunki:
1) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się produkty lecznicze, z wyjątkiem:
a) produktów leczniczych posiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kategorię dostępności stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym - Lz, wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania - Rpz lub wydawane z przepisu lekarza, zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, określone w odrębnych przepisach - Rpw,
b) produktów leczniczych przeciwnowotworowych i immunomodulacyjnych,
c) wyciągów alergenów do celów leczniczych i testów skaryfikacyjnych,
d) produktów leczniczych zawierających w swoim składzie:
- substancje odurzające określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) oraz przepisach wydanych na podstawie art. 44f tej ustawy,
- substancje psychotropowe grupy I-P, II-P, III-P lub IV-P określone w ustawie wymienionej w tiret pierwszym,
- substancje psychotropowe z grupy terapeutycznej N05 według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC),
- substancje psychoanaleptyczne z grupy terapeutycznej N06 według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC)
- z zastrzeżeniem pkt 2,
e) produktów leczniczych przeznaczonych do podawania pozajelitowego w postaci:
- roztworów lub zawiesin do wstrzykiwań podskórnych lub domięśniowych,
- roztworów do wstrzykiwań dożylnych,
- roztworów do wstrzykiwań do linii tętniczej układu dializacyjnego,
- roztworów do wlewów dożylnych, dotętniczych lub dopęcherzowych,
- emulsji do wstrzykiwań dożylnych lub domięśniowych
- z zastrzeżeniem pkt 3,
f) produktów leczniczych służących do przygotowania postaci farmaceutycznych określonych w lit. e w formie:
- koncentratów,
- liofilizatów,
- proszków,
- liofilizowanych mikrosfer i mikrokapsułek
- z zastrzeżeniem pkt 3,
g) surowic,
h) produktów leczniczych zawierających substancje czynne umieszczone w wykazie A (venena) Farmakopei Polskiej, z wyjątkiem tych, którym nadano kategorię dostępności wydawane bez przepisu lekarza - OTC, oraz produktów leczniczych określonych w pkt 3 lit. d tiret drugie, piąte i czternaste;
2) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające następujące substancje czynne:
a) Duloxetinum,
b) Hydroxyzinum,
c) Piracetamum,
d) Vinpocetinum;
3) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się:
a) wody do wstrzykiwań,
b) szczepionki,
c) preparaty jednoskładnikowe zawierające heparyny drobnocząsteczkowe,
d) produkty lecznicze zawierające następujące substancje czynne albo ich wzajemne połączenia z uwzględnieniem pojemności i stężenia, jeżeli dotyczy:
- Benzylpenicillinum,
- Brimonidinum,
- Diclofenacum,
- Drotaverinum,
- Epinephrinum (Adrenalinum),
- Gentamicinum,
- Glucosum,
- Hydrocortisonum hemisuccinatum,
- Insulinum,
- Ketoprofenum,
- Lidocainum (1% i 2%),
- Metamizolum,
- Natrii chloridum,
- Norepinephrinum (Noradrenalinum),
- Piroxicamum,
- Theophyllinum;
4) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych nie umieszcza się surowców do sporządzania leków recepturowych, leków aptecznych ani prekursorów kategorii 1;
5) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające Terebinthinae aetheroleum (Terebinthinae aetheroleum a Pino pinastro);
6) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające:
a) oleju awokado frakcję niezmydlającą się,
b) oleju sojowego frakcję niezmydlającą się;
7) w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające standaryzowaną zawiesinę kultury bakteryjnej Escherichia coli.
2. Wykaz substancji czynnych występujących w produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych jest podzielony na następujące tabele:
1) nr 1 - określającą substancje czynne, które mogą występować w postaci różnych soli oraz izomerów, estrów, eterów lub ich soli (sole izomerów, estrów i eterów) pojedynczo lub w połączeniu, gdy istnienie takich połączeń jest możliwe;
2) nr 2 - określającą substancje czynne homeopatyczne wchodzące w skład produktów leczniczych homeopatycznych;
3) nr 3 - określającą roślinne materiały wyjściowe służące do wytworzenia substancji czynnych roślinnych wchodzących w skład produktów leczniczych; substancje czynne roślinne mogą występować w postaci przetworów roślinnych lub w ich zestawieniach.
Tabela nr 1. Wykaz substancji czynnych, które mogą występować w postaci różnych soli oraz izomerów, estrów, eterów lub ich soli (sole izomerów, estrów i eterów), wchodzących pojedynczo lub w połączeniu w skład produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych
Lp. | Nazwa powszechnie stosowana |
1 | Abacavirum |
2 | Acamprosatum |
3 | Acarbosum |
4 | Acebutololum |
5 | Aceclofenacum |
6 | Acemetacinum |
7 | Acenocoumarolum |
8 | Acetazolamidum |
9 | Acetylcysteinum |
10 | Aciclovirum |
11 | Acidum aceticum |
12 | Acidum acetylsalicylicum |
13 | Acidum alendronicum |
14 | Acidum alginicum |
15 | Acidum ascorbicum |
16 | Acidum azelaicum |
17 | Acidum boricum |
18 | Acidum citricum |
19 | Acidum clavulanicum |
20 | Acidum dehydrocholicum |
21 | Acidum folicum |
22 | Acidum fusidicum |
23 | Acidum ibandronicum |
24 | Acidum lacticum |
25 | Acidum mefenamicum |
26 | Acidum nicotinicum |
27 | Acidum nitricum |
28 | Acidum oxalicum dihydricum |
29 | Acidum salicylicum |
30 | Acidum tolfenamicum |
31 | Acidum tranexamicum |
32 | Acidum undecylenicum |
33 | Acidum ursodeoxycholicum |
34 | Acidum valproicum |
35 | Acitretinum |
36 | Adapalenum |
37 | Albendazolum |
38 | Alclometasonum |
39 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus |
40 | Alcohol benzylicus |
41 | Alcohol isopropylicus |
42 | Alfuzosinum |
43 | Aliskirenum |
44 | Allantoinum |
45 | Allopurinolum |
46 | Aluminii acetotartras |
47 | Aluminii chloridum |
48 | Aluminii hydroxidum |
49 | Aluminii sulfas |
50 | Aluminii phosphas |
51 | Aluminii subacetatis solutio |
52 | Alverinum |
53 | Amantadinum |
54 | Ambazonum |
55 | Ambenonii chloridum |
56 | Ambroxolum |
57 | Amikacinum |
58 | Amiloridum |
59 | Aminofluoridum |
60 | Amiodaronum |
61 | Amlodipinum |
62 | Ammonii bituminosulfonas (Ichthammolum) |
63 | Ammonii chloridum |
64 | Amorolfinum |
65 | Amoxicillinum |
66 | Amylmetacresolum |
67 | Anagrelidum |
68 | Anetholum |
69 | Antazolinum |
70 | Apixabanum |
71 | Aprepitantum |
72 | Aqua ad iniectabile |
73 | Aqua calcis |
74 | Atazanavirium |
75 | Atenololum |
76 | Atorvastatinum |
77 | Atovaquonum |
78 | Azelastinum |
79 | Azithromycinum |
80 | Bacitracinum |
81 | Baclofenum |
82 | Balsamum peruvianum |
83 | Beclometasonum |
84 | Bemiparinum |
85 | Benazeprilum |
86 | Bencyclanum |
87 | Benfothiaminum |
88 | Benserazidum |
89 | Benzalkonii chloridum |
90 | Benzocainum |
91 | Benzoxonii chloridum |
92 | Benzoylis peroxidum |
93 | Benzydaminum |
94 | Benzylpenicillinum |
95 | Betacarotenum |
96 | Betahistinum |
97 | Betamethasonum |
98 | Betaxololum |
99 | Bezbiałkowy dializat z krwi cieląt |
100 | Bifidobacterium bifidum |
101 | Bifonazolum |
102 | Bilastinum |
103 | Bimatoprostum |
104 | Biotinum |
105 | Biperidenum |
106 | Bisacodylum |
107 | Bismuthi oxidum |
108 | Bismuthi kalii subcitras |
109 | Bismuthi subgallas |
110 | Bisoprololum |
111 | Boldinum |
112 | Borneolum |
113 | Borowina |
114 | Bosentanum |
115 | Brimonidini tartras |
116 | Brinzolamidum |
117 | Bromhexinum |
118 | Bromocriptinum |
119 | Budesonidum |
120 | Bursztyn |
121 | Butaconazolum |
122 | Butamiratum |
123 | Cabergolinum |
124 | Calcifediolum |
125 | Calcii carbonas |
126 | Calcii dobesilas |
127 | Calcii folinas |
128 | Calcii glubionas |
129 | Calcii gluconas |
130 | Calcii lactas |
131 | Calcii lactobionas |
132 | Calcii lactogluconas |
133 | Calcii pantothenas |
134 | Calcipotriolum |
135 | Calcitoninum |
136 | Camphenum |
137 | Camphora (Camphora racemica) |
138 | Canagliflozinum |
139 | Candesartanum |
140 | Captoprilum |
141 | Carbamazepinum |
142 | Carbidopum |
143 | Carbo medicinalis (Carbo activatus) |
144 | Carbocisteinum |
145 | Carbomerum |
146 | Carteololum |
147 | Carvedilolum |
148 | Cefaclorum |
149 | Cefadroxilum |
150 | Cefalexinum |
151 | Cefiximum |
152 | Cefuroximum |
153 | Celecoxibum |
154 | Celiprololum |
155 | Cetalkonii chloridum |
156 | Cetirizinum |
157 | Cetylpyridinii chloridum |
158 | Chloramphenicolum |
159 | Chlorhexidinum |
160 | Chlormadinonum |
161 | Chlormidazolum |
162 | Chloroquinum |
163 | Chlorpheniraminum |
164 | Chlorquinaldolum |
165 | Chlortalidonum |
166 | Chlortetracyclinum |
167 | Cholini alfosceras |
168 | Cholini salicylas |
169 | Cholecalciferolum (Colecalciferolum) |
170 | Chondroitinum |
171 | Ciclesonidum |
172 | Ciclopiroxum |
173 | Cilazaprilum |
174 | Cinacalcetum |
175 | Cinchocainum |
176 | Cineolum |
177 | Cinnarizinum |
178 | Ciprofibratum |
179 | Ciprofloxacinum |
180 | Cisapridum |
181 | Clarithromycinum |
182 | Clemastinum |
183 | Clindamycinum |
184 | Clioquinolum |
185 | Clobetasolum |
186 | Clomifenum |
187 | Clonidinum |
188 | Clopamidum |
189 | Clopidogrelum |
190 | Clotrimazolum |
191 | Cloxacillinum |
192 | Codeinum |
193 | Coffeinum |
194 | Colecalciferolum |
195 | Colesevelamum |
196 | Collagenasum |
197 | Crotamitonum |
198 | Cyanocobalaminum |
199 | Cyproheptadinum |
200 | Cyproteronum |
201 | Cytisinum |
202 | Dabigratanum |
203 | Dalteparinum |
204 | Danazolum |
205 | Dapagliflozinum |
206 | Darifenactinum |
207 | Denotivirum |
208 | Desloratadinum |
209 | Desmopressinum |
210 | Desogestrelum |
211 | Desonidum |
212 | Dexamethasonum |
213 | Dexibuprofenum |
214 | Dexketoprofenum |
215 | Dexlansoprazolum |
216 | Dexpanthenolum |
217 | Dextromethorphanum |
218 | Diclofenacum |
219 | Dienogestum |
220 | Diethylamini salicylas |
221 | Diflucortolonum |
222 | Dihydroxyaluminii natrii carbonas |
223 | Diltiazemum |
224 | Dimenhydrinatum |
225 | Dimeticonum |
226 | Dimetindenum |
227 | Dinatrii phosphas dodecahydricus |
228 | Diosmectitum |
229 | Diosminum |
230 | Diphenhydraminum |
231 | Distigmini bromidum |
232 | Disulfiramum |
233 | Docosanolum |
234 | Dornasum alfa |
235 | Dorzolamidum |
236 | Doxazosinum |
237 | Doxycyclinum |
237a | Doxylamine |
238 | Drospirenonum |
239 | Drotaverinum |
240 | Duloxetinum |
241 | Dutasteridum |
242 | Dydrogesteronum |
243 | Econazolum |
244 | Efavirenzum |
245 | Eflornithinum |
246 | Eletriptanum |
247 | Emedastinum |
248 | Empagliflozinum |
249 | Emtricitabinum |
250 | Enalaprilum |
251 | Enoxaparinum |
252 | Entacaponum |
253 | Ephedrinum |
254 | Epinastinum |
255 | Epinephrinum (Adrenalinum) |
256 | Eplerenonum |
257 | Eprosartanum |
258 | Erdosteinum |
259 | Erythromycinum |
260 | Escinum |
261 | Esculinum |
262 | Esomeprazolum |
263 | Estradiolum |
264 | Estriolum |
265 | Etamsylatum |
266 | Ethacridinum |
267 | Ethambutolum |
268 | Ethenzamidum (Ethylsalicylamidum, Ethoxybenzamidum) |
269 | Ethinylestradiolum |
270 | Ethosuximidum |
271 | Ethylis chloridum |
272 | Etilefrinum |
273 | Etofenamatum |
274 | Etonogestrelum |
275 | Etoricoxibum |
276 | Ezetimibum |
277 | Eugenolum |
278 | Famotidinum |
279 | Febuxostatum |
280 | Felodipinum |
281 | Fenchonum |
282 | Fenofibratum |
283 | Fenoterolum |
284 | Fenticonazolum |
285 | Ferri hydroxidum polymaltosum |
286 | Ferri proteinatosuccinas |
287 | Ferrosi gluconas |
288 | Ferrosi sulfas |
289 | Fesoterodinum |
290 | Fexofenadinum |
291 | Fibrinolysinum |
292 | Finasteridum |
293 | Fluconazolum |
294 | Fludrocortisonum |
295 | Flumetasonum |
296 | Flunarizinum |
297 | Fluocinolonum |
298 | Fluorum (sole) |
299 | Fluorometholonum |
300 | Fluorowodorek z aminami |
301 | Flurbiprofenum |
302 | Fluticasonum |
303 | Fosfomycinum trometamolum |
304 | Framycetinum |
305 | Furazidinum |
306 | Furosemidum |
307 | Gabapentinum |
308 | Ganciclovirum |
309 | Gentamicinum |
310 | Gestodenum |
311 | Glibenclamidum |
312 | Gliclazidum |
313 | Glimepiridum |
314 | Glipizidum |
315 | Gliquidonum |
316 | Glucosaminum |
317 | Glucosum |
318 | Glycerolum |
319 | Glycinum |
320 | Gramicidinum |
321 | Granisetronum |
322 | Guaifenesinum |
323 | Heparinum |
324 | Hexamidinum |
325 | Hexylresorcinolum |
326 | Hydrochlorothiazidum |
327 | Hydrocortisonum |
328 | Hydrogenii peroxidum |
329 | o-(beta-Hydroxyethyl)-rutosidea |
330 | Hydroxyzinum |
331 | Hymecromonum |
332 | Hyoscini butylbromidum (Scopolamini butylbromidum) |
333 | Hypromellosum |
334 | Ibuprofenum |
335 | Iecoris aselli oleum |
336 | Imidaprilum |
337 | Imiquimodum |
338 | Indacaterolum |
339 | Indapamidum |
340 | Indinavirum |
341 | Indometacinum |
342 | Inosinum |
343 | Insulini iniectio neutralis |
344 | Insulinum aspartum |
344a | Insulinum degludecum |
345 | Insulinum detemirum |
346 | Insulinum glarginum |
347 | Insulinum glulisinum |
348 | Insulinum humanum |
349 | Insulinum humanum isophanum |
350 | Insulinum isophanum |
351 | Insulinum lisprum |
352 | Insulinum lisprum zinci protaminati iniectio |
353 | Insulinum protaminicum |
354 | Iodum |
355 | Ipratropii bromidum |
356 | Iprazochromum |
357 | Irbesartanum |
358 | Isoconazolum |
359 | Isoniazidum |
360 | Isosorbidi dinitras |
361 | Isosorbidi mononitras |
362 | Isotretinoinum |
363 | Itopridum |
364 | Itraconazolum |
365 | Ivabradinum |
366 | Kalii chloridum |
367 | Kalii citras |
368 | Kalii guaiacolosulfonas (Sulfogaiacolum) |
369 | Kalii hydroaspartas (Kalii hydrogenoaspartas) |
370 | Kalii hydrocarbonas (Kalii hydrogenocarbonas) |
371 | Kalii iodidum |
372 | Kalii N-acetylhydroaspartas (Kalii N-acetylhydrogenoaspartas) |
373 | Kalii permanganas |
374 | Kalii sulfas |
375 | Ketoconazolum |
376 | Ketoprofenum |
377 | Ketotifenum |
378 | Lacidipinum |
379 | Lacosamidum |
380 | Lactobacillus acidophilus |
381 | Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus |
382 | Lactobacillus gasseri |
383 | Lactobacillus helveticus |
384 | Lactobacillus rhamnosus |
385 | Lactulosum |
386 | Lamivudinum |
387 | Lamotriginum |
388 | Lansoprazolum |
389 | Latanoprostum |
390 | Lercanidipinum |
391 | Levetiracetamum |
392 | Levocetirizinum |
393 | Levodopum |
394 | Levodropropizinum |
395 | Levofloxacinum |
396 | Levomentholum |
397 | Levonorgestrelum |
398 | Levothyroxinum |
399 | Lidocainum |
400 | Linagliptinum |
401 | Lincomycinum |
402 | Linezolidum |
403 | Liothyroninum |
404 | Lipasum |
405 | Lisinoprilum |
406 | Loperamidum |
407 | Lopinavirum |
408 | Loratadinum |
409 | Lornoxicamum |
410 | Losartanum |
411 | Loteprednolum |
412 | Lovastatinum |
413 | Lymecyclinum |
414 | Lynestrenolum |
415 | Macrogola |
416 | Macrogoli aether laurilicus |
417 | Magnesii aspartas |
418 | Magnesii carbonas |
419 | Magnesii chloridum |
420 | Magnesii citras |
421 | Magnesii glubionas |
422 | Magnesii gluconas |
423 | Magnesii hydroaspartas |
424 | Magnesii hydroxidum |
425 | Magnesii lactas |
426 | Magnesii oxidum |
427 | Magnesii subcarbonas |
428 | Magnesii sulfas |
429 | Magnesii valproas |
430 | Magnesium (sole) |
431 | Mandur Bhasma |
432 | Mazipredonum |
433 | Mebendazolum |
434 | Mebeverinum |
435 | Medroxyprogesteronum |
436 | Meglumini amidotrizoas |
437 | Mel depuratum |
438 | Melatoninum |
439 | Meloxicamum |
440 | Menthyli isovaleras (Menthyli valeras) |
441 | Menthonum |
442 | Mepartricinum |
443 | Mepyraminum |
444 | Mercaptaminum |
445 | Mesalazinum |
446 | Mesnum |
447 | Metamizolum |
448 | Metforminum |
449 | Methenaminum |
450 | Methocarbamolum |
451 | Methoxsalenum |
452 | Methyldopum |
453 | Methylis salicylas |
454 | Methylprednisolonum |
455 | Methylrosanilinii chloridum |
456 | Methylthioninum |
457 | Metoclopramidum |
458 | Metoprololum |
459 | Metronidazolum |
460 | Miconazolum |
461 | Midodrinum |
462 | Miglustatum |
463 | Minoxidilum |
464 | Molsidominum |
465 | Mometasonum |
466 | Monobenzonum |
467 | Mono-N-ethanol-undecylenamidum |
468 | Montelukastum |
469 | Moxifloxacinum |
470 | Moxonidinum |
471 | Mucopolisaccharidi polisulfas |
472 | Mupirocinum |
473 | Nabumetonum |
474 | Nadroparinum |
475 | Naftifinum |
476 | Naphazolinum |
477 | Naproxenum |
478 | Naratriptanum |
479 | Natamycinum |
480 | Nateglinidum |
481 | Natrii alginas |
482 | Natrii amidotrizoas |
483 | Natrii benzoas |
484 | Natrii bromidum |
485 | Natrii carbonas |
486 | Natrii chloridum |
487 | Natrii citras |
488 | Natrii cromoglicas |
489 | Natrii hydrocarbonas (Natrii hydrogenocarbonas) |
490 | Natrii dihydrocarbonas |
491 | Natrii dihydrophosphas (Natrii dihydrogenophosphas) |
492 | Natrii docusas |
493 | Natrii fluoridum |
494 | Natrii hydrophosphas (Natrii hydrogenophosphas) |
495 | Natrii iodidum |
496 | Natrii risedronas |
497 | Natrii sulfas |
498 | Natrii tetraboras (Borax) |
499 | Natrii valproas |
500 | Nebivololum |
501 | Nefopamum |
502 | Neomycinum |
503 | Nepafenacum |
504 | Nevirapinum |
505 | Nicergolinum |
506 | Nicethamidum |
507 | Nicotinamidum |
508 | Nicotinum |
509 | Nifuratelum |
510 | Nifuroxazidum |
511 | Nimesulidum |
512 | Nimodipinum |
513 | Nitrendipinum |
514 | Norelgestrominum |
515 | Norepinephrinum (Noradrenalinum) |
516 | Norethisteronum |
517 | Norfloxacinum |
518 | Norgestimatum |
519 | Norgestrelum |
520 | Nystatinum |
521 | Octenidinum |
522 | Ofloxacinum |
523 | Olmesartanum |
524 | Olopatadinum |
525 | Omega-3 acidorum esteri ethylici |
526 | Omeprazolum |
527 | Ondansetronum |
528 | Orlistatum |
529 | Ornithinum |
530 | Oseltamivirum |
531 | Oxcarbazepinum |
532 | Oxybutyninum |
533 | Oxymetazolinum |
534 | Oxytetracyclinum |
535 | Pancreatinum |
536 | Pantoprazolum |
537 | Papainum |
538 | Papaverinum |
539 | Paracetamolum |
540 | Paraffinum liquidum |
541 | Paraffinum perliquidum |
542 | Paraformaldehydum |
543 | Paricalcitolum |
544 | Penicillaminum |
545 | Pentaerythritolum |
546 | Pentoxifyllinum |
547 | Perindoprilum |
548 | Permethrinum |
549 | Pheniraminum |
550 | Phenolum |
551 | Phenoxyethanolum |
552 | Phenoxymethylpenicillinum |
553 | Phenylbutazonum |
554 | Phenylephrinum |
555 | Phenylis salicylas |
556 | Phenytoinum |
557 | Phospholipidum ex soia |
558 | Phytomenadionum |
559 | Pinenum (alfa, beta) |
560 | Pioglitazonum |
561 | Piracetamum |
562 | Pirenoxinum |
563 | Piribedilum |
564 | Piroxicamum |
565 | Pitavastatinum |
566 | Pix carbonis |
567 | Podophyllotoxinum |
568 | Policresulenum |
569 | Polidocanolum |
570 | Polymyxinum B |
571 | Povidonum |
572 | Povidonum iodinatum |
573 | Pramipexolum |
574 | Pranoprofenum |
575 | Prasteronum (Dehydroepiandrosteronum) |
576 | Prasugrelum |
577 | Pravastatinum |
578 | Prednisolonum |
579 | Prednisonum |
580 | Pregabalinum |
581 | Pridinolum |
582 | Prilocainum |
583 | Primidonum |
584 | Progesteronum |
585 | Proguanilum |
586 | Promethazinum |
587 | Propafenonum |
588 | Propolis extractum |
589 | Propranololum |
590 | Propylthiouracilum |
591 | Propyphenazonum |
592 | Proteasum |
593 | Proteoglikany |
594 | Proxymetacainum |
595 | Pseudoephedrinum |
596 | Pyrantelum |
597 | Pyrazinamidum |
598 | Pyridostigminum |
599 | Pyridoxinum |
600 | Quinagolidum |
601 | Quinaprilum |
602 | Rabeprazolum |
603 | Raloxifenum |
604 | Ramiprilum |
605 | Ranitidinum |
606 | Ranolazinum |
607 | Rasagilinum |
608 | Repaglinidum |
609 | Resorcinolum |
610 | Retinolum |
611 | Ribavirinum |
612 | Riboflavinum |
613 | Rifampicinum |
614 | Rifaximinum |
615 | Rilmenidinum |
616 | Riluzolum |
617 | Rimantadinum |
618 | Ritonavirum |
619 | Rivaroxabanum |
620 | Ropinirolum |
621 | Rosuvastatinum |
622 | Rotigotinum |
623 | Roxithromycinum |
624 | Rupatadinum |
625 | Ruscogeninum |
626 | Rutosidum |
627 | Rybosomy bakteryjne |
628 | Saccharomyces boulardii |
629 | Salbutamolum |
630 | Salicylamidum |
631 | Saponinum |
632 | Saxagliptinum |
633 | Selegilinum |
634 | Selenium (sole) |
634a | Semaglutidum |
635 | Sevelamerum |
636 | Sildenafilum |
637 | Silica colloidalis |
638 | Silymarinum |
639 | Simeticonum |
640 | Simvastatinum |
641 | Sitagliptinum |
642 | Sole lecznicze |
643 | Solifenacinum |
644 | Somnosi microcephali oleum |
645 | Sotalolum |
646 | Spiramycinum |
647 | Spironolactonum |
648 | Stiripentolum |
649 | Streptodornasum |
650 | Streptokinasum |
651 | Sucralfatum |
652 | Sulfacetamidum |
653 | Sulfamethoxazolum |
654 | Sulfasalazinum |
655 | Sulfathiazolum |
656 | Sulodexidum |
657 | Sultamicillinum |
658 | Sumatriptanum |
659 | Szczepionka przeciw błonicy |
660 | Szczepionka przeciw cholerze |
661 | Szczepionka przeciw durowi brzusznemu |
662 | Szczepionka przeciw gruźlicy |
663 | Szczepionka przeciw grypie |
664 | Szczepionka przeciw haemophilus influenzae typu b |
665 | Szczepionka przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) |
666 | Szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu |
667 | Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu |
668 | Szczepionka przeciw krztuścowi |
669 | Szczepionka przeciw meningokokom |
670 | Szczepionka przeciw odrze |
671 | Szczepionka przeciw ospie wietrznej |
672 | Szczepionka przeciw pneumokokom |
673 | Szczepionka przeciw poliomyelitis |
674 | Szczepionka przeciw półpaścowi |
675 | Szczepionka przeciw rotawirusom |
676 | Szczepionka przeciw różyczce |
677 | Szczepionka przeciw śwince |
678 | Szczepionka przeciw tężcowi |
679 | Szczepionka przeciw wściekliźnie |
680 | Szczepionka przeciw WZW A |
681 | Szczepionka przeciw WZW B |
682 | Szczepionka przeciw żółtej febrze |
683 | Tadalafilum |
684 | Tafluprostum |
685 | Tamsulosinum |
686 | Tanninum |
687 | Tazarotenum |
688 | Telmisartanum |
689 | Tenofovirum |
690 | Terazosinum |
691 | Terbinafinum |
692 | Testosteronum |
693 | Tetracainum |
694 | Tetracyclinum |
695 | Tetryzolinum |
696 | Theophyllinum |
697 | Thiamazolum |
698 | Thiaminum |
699 | Thiethylperazinum |
700 | Thrombinum |
701 | Thymolum |
702 | Tiagabinum |
703 | Tibolonum |
704 | Ticlopidinum |
705 | Timololum |
706 | Timonacicum |
707 | Tinidazolum |
708 | Tiotropii bromidum |
709 | Tizanidinum |
710 | Tobramycinum |
711 | Tocopherolum |
712 | Tolperisonum |
713 | Tolterodinum |
714 | Topiramatum |
715 | Torasemidum |
716 | Tramadolum |
717 | Trandolaprilum |
718 | Travoprostum |
719 | Tretinoinum |
720 | Triamcinolonum |
721 | Tribenosidum |
722 | Trimebutinum |
723 | Trimetazidinum |
724 | Trimethoprimum |
725 | Triprolidinum |
726 | Tromantadinum |
727 | Tropicamidum |
728 | Troxerutinum |
729 | Ubidecarenonum |
730 | Ulipristalum |
731 | Urea |
732 | Valaciclovirum |
733 | Valsartanum |
734 | Vardenafilum |
735 | Vareniclinum |
736 | Verapamilum |
737 | Vigabatrinum |
738 | Vildagliptinum |
739 | Vinpocetinum |
740 | Vitaminum F |
741 | Voriconazolum |
742 | Warfarinum |
743 | Wody lecznicze |
744 | Xylometazolinum |
745 | Zanamivirum |
746 | Zidovudinum |
747 | Zinci aspartas |
748 | Zinci gluconas |
749 | Zinci nitras |
750 | Zinci oxidum |
751 | Zinci sulfas |
752 | Zinci undecylenas |
753 | Zincum (sole) |
754 | Zofenoprilum |
755 | Zolmitriptanum |
756 | Zonisamidum |
Tabela nr 2. Substancje czynne homeopatyczne wchodzące w skład produktów leczniczych homeopatycznych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych
Lp. | Nazwa powszechnie stosowana |
1 | Abies nigra |
2 | Abrotanum |
3 | Abrus precatorius |
4 | Achillea millefolium |
5 | Achillea millefolium ferm |
6 | Acidum (S)-lacticum |
7 | Acidum arsenicosum 6CH - 15CH* |
8 | Acidum arsenicosum D12* |
9 | Acidum arsenicosum D6* |
10 | Acidum arsenicosum D8* |
11 | Acidum benzoicum |
12 | Acidum benzoicum e resina |
13 | Acidum boricum |
14 | Acidum citricum |
15 | Acidum hydrochloricum |
16 | Acidum nitricum |
17 | Acidum oxalicum |
18 | Acidum phosphoricum 2CH - 200CH, 6K - 100MK* |
19 | Acidum phosphoricum D12* |
20 | Acidum phosphoricum D2* |
21 | Acidum phosphoricum D3* |
22 | Acidum phosphoricum D4* |
23 | Acidum picricum |
24 | Acidum picrinicum |
25 | Acidum silicicum |
26 | Acidum sulfuricum |
27 | Aconitinum |
28 | Aconitum napellus |
29 | Aconitum napellus e tubere ferm |
30 | Actaea racemosa |
31 | Adonis vernalis |
32 | Adrenalinum |
33 | Aesculus hippocastanum |
34 | Aesculus hippocastanum e semine ferm |
35 | Aethusa cynapium |
36 | Agaricus muscarius |
37 | Agnus castus |
38 | Agraphis nutans |
39 | Agropyron regens e radice ferm |
40 | Ailanthus altissima |
41 | Ailanthus glandulosa |
42 | Alchemilla vulgaris |
43 | Aletris fahnosa |
44 | Allium cepa |
45 | Allium sativum |
46 | Aloe |
47 | Alumen |
48 | Alumina |
49 | Amanita muscaria |
50 | Ambra grisea |
51 | Ambrosia artemisiaefolia |
52 | Amethyst |
53 | Ammonium bromatum |
54 | Ammonium carbonicum |
55 | Ammonium muriaticum |
56 | Amonium causticum |
57 | Amylium nitrosum |
58 | Anacardium occidentale |
59 | Anacardium orientale |
60 | Anagallis arvensis |
61 | Anagallis arvensis e planta tota ferm |
62 | Anamirta cocculus |
63 | Anas barbariae hepatis et cordis extractum |
64 | Anemone pulsatilla |
65 | Anthracinum |
66 | Antimonlum arsenicosum |
67 | Antimonium crudum |
68 | Antimonium tartaricum |
69 | Apis mellifera |
70 | Apis mellifica |
71 | Apis mellifica ex animale toto Gl |
72 | Apis regina tota Gl |
73 | Apisinum |
74 | Apocynum cannabinum |
75 | Apomorphinum hydrochloricum |
76 | Aqua silicata |
77 | Aralia racemosa |
78 | Aranea diadema |
79 | Araneus diadematus |
80 | Argentum colloidale |
81 | Argentum metallicum |
82 | Argentum nitricum 4CH - 200CH, 6K - 100MK* |
83 | Argentum nitricum D8* |
84 | Argentum nitricum D10* |
85 | Argentum nitricum D13* |
86 | Argentum nitricum D19* |
87 | Argentum nitricum D20* |
88 | Argentum nitricum D200* |
89 | Argentum nitricum D30* |
90 | Argentum nitricum D6* |
91 | Arisaema triphyllum |
92 | Arnica montana |
93 | Arnica montana planta tota |
94 | Arsenicum album 6CH - 200CH, 6K - 100MK* |
95 | Arsenicum album D6* |
96 | Arsenicum album D8* |
97 | Arsenicum iodatum |
98 | Arsenum iodatum |
99 | Artemisia abrotanum |
100 | Arteria poplitea bovis Gl |
101 | Arum maculatum |
102 | Arum triphyllum |
103 | Asa foetida |
104 | Asarum europaeum |
105 | Aspergillus niger |
106 | Asterias rubens |
107 | Atropa belladonna |
108 | Atropa belladonna e fructibus ferm |
109 | Atropa belladonna ex herba ferm |
110 | Atropinum sulfuricum |
111 | Aurum chloratum |
112 | Aurum iodatum |
113 | Aurum metallicum |
114 | Aurum muriaticum |
115 | Aurum muriaticum natronatum |
116 | Avena sativa |
117 | Aviaire |
118 | Bacillus cereus |
119 | Bacillus firmus |
120 | Bacillus subtilis |
121 | Badiaga |
122 | Ballota foetida |
123 | Baptisia tinctoria |
124 | Barium carbonicum |
125 | Barium iodatum |
126 | Baryta carbonica |
127 | Baryta iodata |
128 | Belladonna |
129 | Bellis perennis |
130 | Benzoe |
131 | Berberis vulgaris |
132 | Berberis vulgaris e fructibus ferm |
133 | Betula |
134 | Betula alba |
135 | Betula pendula e cortice, decoctum |
136 | Betula pendula ferm |
137 | Bismuthum subgallicum |
138 | Blatta orientalis |
139 | Boldo |
140 | Borago officinals e foliis ferm |
141 | Borax |
142 | Bovista gigantea |
143 | Bromum |
144 | Bronchi bovis Gl |
145 | Bryonia |
146 | Bryonia cretica |
147 | Bryonia cretica ferm |
148 | Bryonia dioica |
149 | Cactus grandiflorus |
150 | Caladium seguinum |
151 | Calcarea acetica |
152 | Calcarea carbonica |
153 | Calcarea carbonica ostrearum |
154 | Calcarea fluorica |
155 | Calcarea iodata |
156 | Calcarea muriatica |
157 | Calcarea phosphorica |
158 | Calcarea picrata |
159 | Calcarea sulfurica |
160 | Calcium carbonicum Hahnemanni |
161 | Calcium fluoratum |
162 | Calcium iodatum |
163 | Calcium phosphoricum |
164 | Calendula officinalis |
165 | Calendula officinalis e floribus LA 20% |
166 | Calendulae floris recentis extractum vaselini |
167 | Camphora |
168 | Candida albicans |
169 | Candida parapsilosis |
170 | Cantharis |
171 | Cantharis ex animale toto Gl |
172 | Capsicum annuum |
173 | Carbo animalis |
174 | Carbo vegetabilis |
175 | Carboneum sulfuratum |
176 | Carduus marianus |
177 | Carvi aetheroleum |
178 | Castor equi |
179 | Castoreum |
180 | Caulophyllum thalictroides |
181 | Caustlcum |
182 | Causticum Hahnemanni |
183 | Ceanothus americanus |
184 | Cephaelis ipecacuanha |
185 | Cerlum oxalicum |
186 | Chamaelinum luteum |
187 | Chamomilla recutita |
188 | Chamomilla vulgaris |
189 | Chelidonium majus |
190 | Chimaphila umbellata |
191 | China |
192 | China rubra |
193 | Chininum sulfuricum |
194 | Chlorophyceae ferm |
195 | Cholesterinum |
196 | Cichorium intybus e planta tota ferm |
197 | Cicuta virosa |
198 | Cimicifuga racemosa |
199 | Cina |
200 | Cinchona pubescens |
201 | Cinchona succirubra e cortice ferm |
202 | Cineraria maritima |
203 | Cinnabar |
204 | Cinnabaris |
205 | Cinnamomum zeylanicum |
206 | Cistus canadensis |
207 | Citrullus colocynthis |
208 | Citrus Limon |
209 | Clematis erecta |
210 | Clematis vitalba |
211 | Cnicus benedictus ex herba ferm |
212 | Cocculus |
213 | Cocculus indicus |
214 | Coccus cacti |
215 | Cochlearia officinalis |
216 | Cochlearla officinalis ex herba ferm |
217 | Coffea arabica |
218 | Coffea cruda |
219 | Coffea tosta |
220 | Colchicum |
221 | Colchicum autumnale |
222 | Collinsonia canadensis |
223 | Colocynthis |
224 | Conchae |
225 | Conium maculatum |
226 | Convallaria majalis |
227 | Conyza canadensis |
228 | Cor bovis Gl |
229 | Corallium rubrum |
230 | Corydalis formosa |
231 | Corynebacterium sp. |
232 | Crataegus |
233 | Crataegus oxyacantha |
234 | Crataegus levigata/monogyna e foliis et fructibus ferm |
235 | Crocus sativus |
236 | Crotalus horridus |
237 | Croton tiglium |
238 | Cuprum aceticum |
239 | Cuprum arsenicosum |
240 | Cuprum gluconicum |
241 | Cuprum metallicum |
242 | Cuprum oxydatum nigrum |
243 | Cuprum sulfurlcum |
244 | Curare |
245 | Curcuma xanthorrhiza |
246 | Cyclamen europaeum |
247 | Cyclamen purpurascens |
248 | Cypripedium pubescens |
249 | Cytisus scoparius |
250 | Dactylopius coccus |
251 | Damiana |
252 | Daphne mezereum |
253 | Datura stramonium |
254 | D-Camphora |
255 | Delphinium staphisagria |
256 | Diffenbachia sequine |
257 | Digitalis purpurea |
258 | Dioscorea villosa |
259 | Dipotassium phosphate |
260 | Disci intervertebrales cervicales, thoracici et lumbales bovis Gl |
261 | Dolichos pruriens |
262 | Drosera |
263 | Drosera e planta tota ferm |
264 | Dryopteris filix-mas e radice ferm |
265 | Dulcamara |
266 | Echinacea |
267 | Echinacea angustifolia |
268 | Echinacea pallida e radice ferm |
269 | Echinacea pallida e planta tota ferm |
270 | Echinacea pallida ex herba LA 20% |
271 | Echinacea purpurea |
272 | Ephedra vulgaris |
273 | Equisetum arvense ex herba ferm |
274 | Equisetum hiemale |
275 | Eschscholtzia californica |
276 | Eucalypti aetheroleum |
277 | Eucalyptus globulus |
278 | Eucalyptus globulus e foliis ferm |
279 | Eugenia jambolana |
280 | Eugenia jambosa |
281 | Eupatorium cannabinum |
282 | Eupatorium cannabinum ex herba ferm |
283 | Eupatorium perfoliatum |
284 | Eupatorium purpureum |
285 | Euphorbia lathyris |
286 | Euphorbium |
287 | Euphrasia |
288 | Euphrasia officinalis |
289 | Euspongia officinalis |
290 | Ferrum |
291 | Ferrum iodatum |
292 | Ferrum metallicum |
293 | Ferrum phosphohcum |
294 | Ferrum picrinicum |
295 | Ferrum sesquichloratum solutum |
296 | Ferrum sidereum |
297 | Ferrum sulfuricum |
298 | Ferula moschata |
299 | Ficaria vema |
300 | Filipendula ulmaria |
301 | Fluoricum acidum |
302 | Foenicull amari fructus aetheroleum |
303 | Folllculinum |
304 | Formica rufa ex animale toto Gl |
305 | Formicum acidum |
306 | Fragaria vesca |
307 | Fraxinus americana |
308 | Fucus vesiculosus |
309 | Fucus vesiculosus e planta tota ferm |
310 | Fumarla officinalis ex herba ferm |
311 | Galenit |
312 | Galeopsis ochroleuca |
313 | Gelsemium |
314 | Gelsemium sempervirens |
315 | Gentlana lutea |
316 | Gingiva bovis Gl |
317 | Glonoinum |
318 | Gnaphalium polycephalum |
319 | Graphites |
320 | Grindelia robusta |
321 | Guaiacum |
322 | Hamamelis virginiana |
323 | Hamamelis virginiana e foliis ferm |
324 | Hamamelis virginiana ex cortice ferm |
325 | Harpagophytum procumbens |
326 | Hedera helix |
327 | Hekla lava |
328 | Helonias dioica |
329 | Hepar bovis Gl |
330 | Hepar sulfur |
331 | Hepar sulfuris |
332 | Hepar sulfuris calcareum |
333 | Hirudo medicinalis ex animale toto Gl |
334 | Histaminum muriaticum |
335 | Histaminum |
336 | Humulus lupulus |
337 | Hydrargyrum bichloratum 6CH - 15CH* |
338 | Hydrargyrum bichloratum D12* |
339 | Hydrargyrum bichloratum D8* |
340 | Hydrargyrum bicyanatum |
341 | Hydrargyrum biiodatum |
342 | Hydrargyrum sulfuratum nigrum |
343 | Hydrargyrum sulfuratum rubrum |
344 | Hydrastis canadensis |
345 | Hyoscyamus niger |
346 | Hyoscyamus niger ex herba ferm |
347 | Hypericum perforatum |
348 | Iberis amara |
349 | Ignatia |
350 | Ignatia amara |
351 | Iodum |
352 | Ipeca |
353 | Ipecacuanha |
354 | Ipecacuanhae radix |
355 | Iris versicolor |
356 | Juglans pulvis |
357 | Juglans regia |
358 | Juniperus communis e fructibus ferm |
359 | Juniperus sabina |
360 | Kalium arsenicosum |
361 | Kalium bichromicum |
362 | Kalium bromatum |
363 | Kalium carbonicum |
364 | Kalium carbonicum e cierne Fagi silvaticae |
365 | Kalium iodatum |
366 | Kalium muriaticum |
367 | Kalium nitricum |
368 | Kalium phosphoricum |
369 | Kalium stibyltartahcum |
370 | Kalium sulfuricum |
371 | Kalmia latifolia |
372 | Kreosotum |
373 | Lac caninum |
374 | Lachesis |
375 | Lachesis mutus |
376 | Lachnanthes tinctoria |
377 | Lapis albus |
378 | Lappa major |
379 | Larymc bovis Gl |
380 | Lavandulae aetheroleum |
381 | Ledum palustre |
382 | Lemna minor |
383 | Leonurus cardiaca |
384 | Leptandra virginica |
385 | Levisticum officinale e radice ferm |
386 | Lilium lancifolium |
387 | Lilium tigrinum |
388 | Lobaria pulmonaria |
389 | Lobelia inflata |
390 | Luffa operculata |
391 | Lycopersicon lycopersicum |
392 | Lycopodium clavatum |
393 | Lycopus virginicus |
394 | Lytta vesicatoria |
395 | Magnesia bromata |
396 | Magnesia carbonica |
397 | Magnesia muriatica |
398 | Magnesia phosphohca |
399 | Magnesia sulfurica |
400 | Magnesium phosphoricum |
401 | Manganum aceticum |
402 | Manganum peroxydatum |
403 | Manganum sulfuricum |
404 | Matricaria recutita |
405 | Melilotus officinalis |
406 | Melissa officinalis |
407 | Mercurialis perennis |
408 | Mercurialis perennis ferm |
409 | Mercurius biiodatus |
410 | Mercurius corrosivus 6CH - 200CH, 6K - 100MK* |
411 | Mercurius corrosivus D10* |
412 | Mercurius corrosivus D6* |
413 | Mercurius cyanatus |
414 | Mercurius dulcis |
415 | Mercurius proto-iodatus |
416 | Mercurius solubilis |
417 | Mercurius solubilis Hahnemanni |
418 | Mercurius sublimates corrosivus |
419 | Mercurius vivus |
420 | Mezereum |
421 | Momordica balsamina |
422 | Monilia albicans |
423 | Moschus |
424 | Moschus moschiferus |
425 | Mucor mucedo |
426 | Mucor racemosus |
427 | Mycobacterium phlei |
428 | Myocardlum |
429 | Myristica fragrans |
430 | Myristica sebifera |
431 | Myristica sebifera, succus e cortice |
432 | Myrrha |
433 | Naja naja |
434 | Naja tripudians |
435 | Naphtalinum |
436 | Natrium bromatum |
437 | Natrium carbonicum |
438 | Natrium chloratum |
439 | Natrium phosphoricum |
440 | Natrium salicylicum |
441 | Natrium sulfuricum |
442 | Natrium tetrachloroauratum |
443 | Natrum carbonicum |
444 | Natrum muriaticum |
445 | Natrum phosphoricum |
446 | Natrum sulfuricum |
447 | Nerium oleander |
448 | Nervus laryngeus recurrens bovis Gl |
449 | Nervus laryngeus superior bovis Gl |
450 | Nervus vagus bovis Gl |
451 | Niccolum metallicum |
452 | Nicotiana tabacum |
453 | Nicotiana tabacum e foliis ferm |
454 | Nitricum acidum |
455 | Nitroglicerinum |
456 | Nux moschata |
457 | Nux vomica |
458 | Oleum Gaultheriae |
459 | Oleum Pini silvestris |
460 | Oleum Rosmarini |
461 | Olibanum |
462 | Ononis spinosa |
463 | Opium |
464 | Orchitinum |
465 | Ovaria bovis Gl |
466 | Oxalis acetosella e planta tota ferm |
467 | Paeonia officinale e radice ferm |
468 | Paeonia officinalis |
469 | Palladium metallicum |
470 | Panax ginseng |
471 | Pancreas suis Gl |
472 | Pareira brava |
473 | Paris quadrifolia |
474 | Passiflora incamata |
475 | Penicilium chrysogenum |
476 | Penicilium glabrum |
477 | Penicilium roquefortii |
478 | Petasites hybridus e radice ferm |
479 | Petroleum |
480 | Petroleum rectificatum |
481 | Phosphoricum acidum 2CH - 200CH, 6K - 100MK* |
482 | Phosphorus |
483 | Phyllitis scolopendrium e foliis ferm |
484 | Phyllostachys e nodo ferm |
485 | Physostigma venenosum |
486 | Phytolacca |
487 | Phytolacca americana |
488 | Phytolacca decandra |
489 | Picea abies, summitates rec.(4:1) |
490 | Picrasma excelsa |
491 | Pilocarpus |
492 | Pimpinella anisum |
493 | Pix pinaceae |
494 | Plantago lanceolata e foliis ferm |
495 | Plantago lanceolata, folium rec.(4:1) |
496 | Plantago major |
497 | Platina |
498 | Platinum metallicum |
499 | Plumbum metallicum |
500 | Podophyllum peltatum |
501 | Pollens |
502 | Polygala |
503 | Populus candicans |
504 | Populus tremuloides |
505 | Potassium iodide |
506 | Potentilla anserina |
507 | Poumon histamine |
508 | Propionibacterium acnes |
509 | Prunus laurocerasus |
510 | Psorinum |
511 | Pulmo bovis Gl |
512 | Pulsatilla |
513 | Pulsatilla pratensis |
514 | Pulsatilla vulgaris e floribus ferm |
515 | Pyrit |
516 | Pyrogenium |
517 | Quarz |
518 | Quarz D9 oleos |
519 | Quercus robur/petraea e cortice cum Calcio carbonico |
520 | Rana bufo |
521 | Ranunculus bulbosus |
522 | Raphanus sativus niger |
523 | Ratanhia |
524 | Renes bovis Gl |
525 | Rhamnus frangula e cortice ferm |
526 | Rheum officinale |
527 | Rhododendron |
528 | Rhus toxicodendron |
529 | Ricinus communis |
530 | Robinia pseudo-acacia |
531 | Rosa e floribus ferm cum Ferro |
532 | Rubia tinctoria |
533 | Rumex crispus |
534 | Ruta graveolens |
535 | Sabadilla |
536 | Sabadilla officinarum |
537 | Sabal serrulata |
538 | Sabina |
539 | Saccharum sacchari D9 |
540 | Salix alba ssp. Vitellina e cortice et foliis ferm |
541 | Salix purpurea e cortice et foliis ferm |
542 | Salix viminalis e cortice et foliis ferm |
543 | Salvia officinalis e foliis LA 20% |
544 | Sambucus nigra |
545 | Sanguinaria canadensis |
546 | Sarsaparilla |
547 | Schoenocaulon officinale |
548 | Scrophularia nodosa |
549 | Scorodite |
550 | Secale comutum |
551 | Secale comutum e sklerotio ferm |
552 | Selenicereus grandiflorus ex herba ferm |
553 | Selenicereus grandiflorus |
554 | Selenium |
555 | Selenium metallicum |
556 | Semecarpus anacardium |
557 | Senecio aureus |
558 | Senecio bicolor |
559 | Senega |
560 | Senna |
561 | Sepia |
562 | Sepia officinalis |
563 | Serenoa repens |
564 | Silicea |
565 | Silybum marianum |
566 | Silybum marianum e fructibus ferm |
567 | Simarouba cedron |
568 | Similax |
569 | Sisymbrium officinale |
570 | Sodium nitrate |
571 | Sodium sulphate anhydrous |
572 | Solanum dulcamara |
573 | Solanum malacoxylon |
574 | Solanum nigrum |
575 | Solidago virga aurea |
576 | Spigelia anthelmia |
577 | Spongia tosta |
578 | Stannum metallicum |
579 | Staphylococcinum |
580 | Staphylococcus aureus |
581 | Staphysagria |
582 | Stibium metalicum |
583 | Stibium sulfuratum aurantiacum |
584 | Stibium sulfuratum nigrum |
585 | Sticta pulmonaria |
586 | Stramonium |
587 | Streptococcinum |
588 | Strontium carbonicum |
589 | Strophanthus kombe e semine ferm |
590 | Strychnos ignatii |
591 | Strychnos nux-vomica |
592 | Strychnos nux-vomica e semine ferm |
593 | Succinum |
594 | Sulfur |
595 | Sulfur acidum |
596 | Sulfur iodatum |
597 | Sumbulus moschatus |
598 | Symphytum officinale |
599 | Symphytum officinale e radice |
600 | Tabacum |
601 | Taraxacum officinale |
602 | Taraxacum officinale e planta tota ferm |
603 | Tarentula cubensis |
604 | Tarentula hispana |
605 | Terebinthina |
606 | Terebinthina laricina |
607 | Teucrium marum |
608 | Thryallis glauca |
609 | Thuja occidentalis e summitatibus ferm |
610 | Thuja occidentalis |
611 | Thymi aetheroleum |
612 | Thymuline |
613 | Thymus vulgaris |
614 | Thyroidinum |
615 | Tonsillae palatinae bovis Gl |
616 | Toxicodendron quercifolium |
617 | Toxicodendron quercifolium e foliis ferm |
618 | Trillium pendulum |
619 | Tropaeolum majus ex herba ferm |
620 | Tunica mucosa nasi bovis |
621 | Turnera diffusa |
622 | Urginea maritima |
623 | Urtica dioica e planta tota ferm |
624 | Urtica urens |
625 | Urtica urens ex herba ferm |
626 | Urtica urens, herba |
627 | Valeriana officinalis |
628 | Valeriana officinalis e radice ferm |
629 | Veratrum album |
630 | Verbascum densiflorum |
631 | Veronica virginica |
632 | Vesica urinaria bovis Gl |
633 | Vespa crabro |
634 | Vibumum opulus |
635 | Vinca minor |
636 | Vincetoxicum hirundinaria |
637 | Viola odorata |
638 | Viola tricolor ex herba ferm |
639 | Vipera berus |
640 | Vipera redi |
641 | Viscum album |
642 | Viscum album e planta tota ferm |
643 | Vitex agnus-castus |
644 | Vitis vinifera |
645 | Yerba santa |
646 | Yohimbinum hydrochloricum |
647 | Zincum isovalerianicum |
648 | Zincum metallicum |
649 | Zincum muriaticum |
650 | Zincum valerianicum |
| * Substancje oznakowane gwiazdką należą do wykazu A Farmakopei Polskiej. Niektóre pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych homeopatycznych zawierają jednocześnie dwie kategorie dostępności: wydawane z przepisu lekarza - Rp i wydawane bez przepisu lekarza - OTC, w zależności od stopnia rozcieńczenia (potencji) np. D12. Dlatego, w celu uniknięcia błędów w interpretacji zapisów, wyjątkowo przy substancjach z wykazu A Farmakopei Polskiej dopisano stopnie rozcieńczenia dostępne w kategorii dostępności wydawane bez przepisu lekarza - OTC. |
| Substancje z wyłącznie takim stopniem rozcieńczenia jak zamieszczony w wykazie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych. Pozostałe substancje, nieoznakowane gwiazdką (*), mogą być dostępne we wszystkich zarejestrowanych stopniach rozcieńczenia. |
Tabela nr 3. Roślinne materiały wyjściowe służące do wytworzenia substancji czynnych roślinnych wchodzących w skład produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych. Substancje czynne roślinne mogą występować w postaci przetworów roślinnych lub w ich zestawieniach
Lp. | Nazwa powszechnie stosowana |
1 | Absinthii herba |
2 | Agni casti fructus |
3 | Agrimoniae herba |
4 | Alchemillae herba |
4a | Allii cepae bulbus |
5 | Allii sativi bulbus |
6 | Aloe aborescentis |
6a | Aloe ferox |
7 | Althaeae folium |
8 | Althaeae radix |
9 | Ammi visnagae fructus |
10 | Amomi fructus |
11 | Angelicae archangelicae radix (Archangelicae radix) |
12 | Anisi fructus |
13 | Arnica herba |
14 | Arnicae flos (Arnicae anthodium) |
15 | Aroniae fructus |
16 | Artemisiae abrotani herba |
17 | Aurantii amari epericarpium et mesocarpium |
18 | Avenae herba |
19 | Baptisiae tinctoriae radix |
20 | Bardanae radix |
21 | Belladonnae folium |
22 | Belladonnae radix |
23 | Betonicae herba |
24 | Betulae folium |
25 | Bistortae rhizoma |
26 | Bursae pastoris herba |
27 | Calami rhizoma |
28 | Calendulae flos |
29 | Capparis spinosa cortex |
30 | Capsici fructus |
31 | Carvi fructus |
32 | Caryophylli flos |
33 | Cassia occidentalis semen |
34 | Cassiae flos |
35 | Centaurii herba |
36 | Cichorii radix |
37 | Cichorium intybus semen |
38 | Cimicifugae racemosae rhizoma |
39 | Cinnamomi cortex |
40 | Cinnamomi flos |
41 | Cinnamomi zeylanici cortex |
41a | Citrus aurantium |
42 | Citrus limon świeża skórka |
42a | Cnici benedicti herba |
43 | Colae semen |
44 | Convallariae majalis herba |
45 | Coriandri fructus |
46 | Crataegi folium |
47 | Crataegi folium cum flore (Crataegi inflorescentiae) |
48 | Crataegi fructus |
49 | Curcumae rhizima |
50 | Cymbopogon winterianus herba |
51 | Cucurbitae semen |
52 | Cynarae herba (Cynarae folium) |
53 | Cytisi scoparii herba |
54 | Delphini consolidae flos |
55 | Dolichosi biflorum semen |
56 | Echinaceae purpureae herba |
57 | Echinaceae purpureae radix |
57a | Epilobii angustifolii herba |
58 | Equiseti herba |
59 | Erigeroni canadensis herba |
60 | Eucalypti folium |
61 | Euphrasiae herba |
62 | Fagopyri herba |
63 | Foeniculi fructus (Foeniculi semen) |
64 | Frangulae cortex |
65 | Fraxini cortex |
66 | Fucus vel Ascophyllum (Fucus) |
67 | Fumariae herba |
68 | Galangae rhizoma |
69 | Galla |
70 | Gentianae radix |
71 | Ginkgonis folium (Ginkgo bilobae folium) |
72 | Ginseng radix |
73 | Glicyne soja semen |
74 | Graminis rhizoma (Agropyri rhizoma) |
75 | Grindeliae herba |
76 | Harpagophyti radix |
77 | Hederae folium (Hederae helicis folium) |
78 | Helichrysi inflorescentia |
79 | Hippocastani cortex |
80 | Hippocastani flos |
81 | Hippocastani semen (Hippocastani fructus) |
82 | Hyperici herba |
83 | Hyssopi herba |
84 | Iberis amara herba |
85 | Inulae radix (Helenii radix, rhizoma) |
86 | Juniperi galbulus (Juniperi pseudo-fructus, Juniperi fructus) |
87 | Juglandis folium |
88 | Lamii albi flos |
89 | Lavandulae flos |
89a | Lecithinum soiae |
89b | Leonuri cardiacae herba |
90 | Levistici radix |
91 | Lichen islandicus |
92 | Lini semen |
93 | Liquiritiae radix (Glycyrrhizae radix) |
94 | Lupuli flos (Lupuli strobilus) |
95 | Majoranae herba |
96 | Melaleuca quinquenervia |
97 | Malvae flos |
98 | Malvae folium |
99 | Malvae sylvestris flos |
100 | Marrubii herba |
101 | Matricariae flos (Chamomillae anthodium) |
102 | Maydis stigma |
103 | Meliloti herba |
104 | Melissae folium |
105 | Melissae herba |
106 | Menthae arvensis herba (Menthae arvensis folium) |
107 | Menthae piperitae folium |
108 | Menthae piperitae herba |
109 | Menyanthidis trifoliatae folium (Menyanthidis folium) |
110 | Millefolii flos |
111 | Millefolii herba |
112 | Myristicae fragrantis |
113 | Myrtilli fructus |
114 | Oleae folium |
115 | Ononidis radix |
116 | Origani herba |
117 | Orthosiphonis folium |
118 | Passiflorae herba |
119 | Pastinaceae fructus |
120 | Pelargonii radix |
121 | Petroselini fructus |
122 | Petroselini radix |
123 | Phaseoli pericarpium |
124 | Pini turiones (Pini gemmae) |
125 | Piperis fructus (Piperis nigri fructus) |
126 | Plantaginis lanceolatae folium |
127 | Plantaginis lanceolatae herba |
128 | Plantaginis ovatae seminis tegumentum (Plantaginis ovatae testa, Plantaginis ovatae semen) |
129 | Polygoni avicularis herba |
130 | Polygoni hydropiperis herba |
131 | Populi cortex |
132 | Populi folium |
133 | Potentillae anserinae herba (Anserinae herba) |
134 | Primulae flos |
135 | Primulae radix |
136 | Pruni africanae cortex |
137 | Psyllii semen |
138 | Quercus cortex |
139 | Raphani sativi nigri radix |
140 | Rhei radix (Rhei rhizoma) |
141 | Ribis nigri folium |
142 | Ricini semen |
143 | Rosae flos |
144 | Rosae fructus |
145 | Rosmarini folium |
146 | Rubi fruticosi folium |
147 | Rubi idaei folium |
148 | Rumicis herba |
149 | Sabalis serrulatae fructus |
150 | Salicis cortex |
151 | Salviae officinalis folium (Salviae folium) |
152 | Salviae herba |
153 | Sambuci flos |
154 | Sambuci fructus |
155 | Saponariae radix |
156 | Schisandrae chinensis fructus (Schisandrae fructus) |
157 | Scutellaria baicalensis radix |
158 | Sennae foliolum (Sennae folium) |
159 | Sennae fructus |
160 | Serenoae repentis fructus |
161 | Serpylli herba |
162 | Silybi mariani fructus |
163 | Solidaginis virgaureae herba |
164 | Tamarix gallica herba |
164a | Tanaceti herba |
165 | Tanaceti parthenii herba |
165a | Taraxaci herba |
166 | Taraxaci officinalis herba cum radicae |
167 | Taraxaci radix |
168 | Terminalia arjune cortex |
169 | Thujae occidentalis herba |
170 | Thymi herba |
171 | Tiliae flos (Tiliae inflorescentia) |
172 | Tormentillae rhizoma |
173 | Trigonellae foenugraeci semen (Foenugraeci semen) |
174 | Tussilaginis farfarae folium (Farfarae folium) |
175 | Ulmariae flos |
176 | Urticae folium |
177 | Urticae herba |
178 | Urticae radix |
179 | Uvae ursi folium |
180 | Valerianae radix |
181 | Verbasci flos |
182 | Verbenae herba (Verbenae officinalis herba) |
183 | Violae arvensis herba |
184 | Violae herba cum flore (Violae tricoloris herba) |
185 | Visci herba |
186 | Vitis idaeae folium |
187 | Zingiberis rhizoma |
Załącznik nr 24)
KRYTERIA KLASYFIKACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO WYKAZÓW ORAZ ZESTAWIENIA SUBSTANCJI CZYNNYCH, KTÓRE MOGĄ ZAWIERAĆ PRODUKTY LECZNICZE DOPUSZCZONE DO OBROTU W SKLEPACH ZIELARSKO-MEDYCZNYCH
Do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych są dopuszczone wyłącznie produkty lecznicze o kategorii dostępności wydawane bez przepisu lekarza - OTC lub produkty lecznicze roślinne albo tradycyjne produkty lecznicze roślinne, albo produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na wniosek, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 1859 i 1938), a substancje czynne wchodzące w skład produktów leczniczych są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w produktach leczniczych wydawanych w aptekach bez przepisu lekarza przez okres co najmniej 5 lat.
1. W wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych umieszcza się produkty lecznicze spełniające łącznie następujące kryteria:
1) produkty lecznicze należą do grup terapeutycznych produktów leczniczych:
a) według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC):
- leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego (A 02A),
- witamina C, leki proste (A 11 GA),
- adsorbenty (A 07 B),
- preparaty do dezynfekcji jamy ustnej (A 01 AB),
- leki stosowane w dermatologii: (D 01 AE), (D 08 AX), (D 11 AX), (D 08 AA), (D 04 AA), (D 08 AG), (D 03 AX), (D 10 AE), (D 01 AC),
- leki przeciwbólowe (N 02 B),
- leki zawierające kwas acetylosalicylowy w połączeniach z innymi lekami (N 02 BA 51),
- leki zawierające paracetamol w połączeniach z innymi lekami (N 02 BE 51),
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (M 01 AE),
- leki zawierające ibuprofen w połączeniach (M 01 AE 51),
- niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; pochodne kwasu octowego (M 01 AB),
- leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni (M 02 AA),
- leki do znieczulenia miejscowego (N 01 BB),
- leki stosowane w uzależnieniach od nikotyny (N 07 BA),
- leki stosowane w chorobach gardła: (R 02 AA), (R 02 AX),
- inne leki stymulujące układ oddechowy (R 07 AB),
- leki wykrztuśne (R 05 CA),
- środki antyseptyczne i dezynfekujące, czwartorzędowe związki amoniowe (D 08 AJ),
- leki przeczyszczające: (A 06 AG), (A 06 AD),
- leki poprawiające trawienie (A 09 AA),
- leki zapobiegające próchnicy (A 01 AA),
- leki przeciwzakaźne i dezynfekujące (G 01 AX),
- leki rozpuszczające złogi (G 04 BC),
- inne leki stosowane w łagodnym rozroście gruczołu krokowego (G 04 CX),
- inne leki stosowane w chorobach serca (C 01 EB),
- preparaty z heparyną i heparynoidami do stosowania miejscowego (C 05 BA),
- inne leki przeciw hemoroidom i stosowane w leczeniu szczelin odbytu do stosowania miejscowego (C 05 AX),
- leki przywracające elastyczność naczyń włosowatych: (C 05 CA), (C 05 CX),
- preparaty zawierające kwas salicylowy i jego pochodne (M 02 AC),
- bioflawonoidy przywracające elastyczność naczyń włosowatych (C 05 CA),
- preparaty złożone zawierające kwas askorbinowy (A 11 GB),
- inne leki nasenne i uspokajające (N 05 CM),
- witamina A i D oraz jej połączenia (A 11 C),
- preparaty proste zawierające inne witaminy (A 11 HA 03),
- kwas foliowy (B 03 BB),
- preparaty wapnia (A 12 AA),
- preparaty magnezu (A 12 CC),
- środki przeciwpasożytnicze (P03A),
b) niesklasyfikowane:
- borowina,
- bursztyn,
- fosfolipidy sojowe,
- lecytyna,
- olej z ryb,
- oleju awokado frakcja niezmydlająca się,
- oleju sojowego frakcja niezmydlająca się,
- sole lecznicze,
- Terebinthinae aetheroleum (Terebinthinae aetheroleum a Pino pinastro),
- wodny wyciąg borowinowy,
- wody lecznicze,
- wyciąg propolisowy,
- zespół flawonów izolowanych z korzenia Scutellaria baicalensis;
2) skład, moc, postać farmaceutyczna i zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego odpowiada wymaganiom określonym w tabeli nr 3, przy czym:
a) skład jakościowy jest określony w kolumnie 2 tabeli nr 3,
b) postać farmaceutyczna produktu leczniczego jest zgodna z określoną w kolumnie 3 tabeli nr 3,
c) moc produktu leczniczego nie może być większa niż określona w kolumnie 4 tabeli nr 3,
d) zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego nie może być większa niż określona w kolumnie 5 tabeli nr 3.
2. W wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające witaminy i składniki mineralne wyłącznie w preparatach złożonych witaminowych, witaminowo-mineralnych i mineralnych składających się przynajmniej z trzech substancji czynnych.
3. Surowce roślinne oraz substancje roślinne wchodzące w skład produktów leczniczych lub służące do wytworzenia substancji czynnych roślinnych wchodzących w skład produktów leczniczych mogą występować w postaci przetworów roślinnych (np. intractum, tinctura, extractum siccum, extractum fluidum, extractum oleosum, succus) lub w ich zestawieniach.
4. W wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych nie umieszcza się produktów leczniczych, których:
1) nazwy mogą wprowadzać w błąd;
2) nazwa jest identyczna jak nazwa produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza;
3) niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.
Tabela nr 1. Roślinne materiały wyjściowe służące do wytworzenia substancji czynnych roślinnych wchodzących w skład produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych. Substancje czynne roślinne mogą występować w postaci przetworów roślinnych lub w ich zestawieniach
Lp. | Nazwa powszechnie stosowana |
1 | Absinthii herba |
2 | Agni casti fructus |
3 | Agrimoniae herba |
4 | Alchemillae herba |
4a | Allii cepae bulbus |
5 | Allii sativi bulbus |
6 | Aloe aborescentis |
6a | Aloe ferox |
7 | Althaeae folium |
8 | Althaeae radix |
9 | Ammi visnagae fructus |
10 | Amomi fructus |
11 | Angelicae archangelicae radix (Archangelicae radix) |
12 | Anisi fructus |
13 | Arnica herba |
14 | Arnicae flos (Arnicae anthodium) |
15 | Aroniae fructus |
16 | Artemisiae abrotani herba |
17 | Aurantii amari epericarpium et mesocarpium |
18 | Avenae herba |
19 | Baptisiae tinctoriae radix |
20 | Bardanae radix |
21 | Belladonnae folium |
22 | Belladonnae radix |
23 | Betonicae herba |
24 | Betulae folium |
25 | Bistortae rhizoma |
26 | Bursae pastoris herba |
27 | Calami rhizoma |
28 | Calendulae flos |
29 | Capparis spinosa cortex |
30 | Capsici fructus |
31 | Carvi fructus |
32 | Caryophylli flos |
33 | Cassia occidentalis semen |
34 | Cassiae flos |
35 | Centaurii herba |
36 | Cichorii radix |
37 | Cichorium intybus semen |
38 | Cimicifugae racemosae rhizoma |
39 | Cinnamomi cortex |
40 | Cinnamomi flos |
41 | Cinnamomi zeylanici cortex |
41a | Citrus aurantium |
42 | Citrus limon świeża skórka |
42a | Cnici benedicti herba |
43 | Colae semen |
44 | Convallariae majalis herba |
45 | Coriandri fructus |
46 | Crataegi folium |
47 | Crataegi folium cum flore (Crataegi inflorescentiae) |
48 | Crataegi fructus |
49 | Curcumae rhizoma |
50 | Cymbopogon winterianus herba |
51 | Cucurbitae semen |
52 | Cynarae herba (Cynarae folium) |
53 | Cytisi scoparii herba |
54 | Delphini consolidae flos |
55 | Dolichosi biflorum semen |
56 | Echinaceae purpureae herba |
57 | Echinaceae purpureae radix |
57a | Epilobii angustifolii herba |
58 | Equiseti herba |
59 | Erigeroni canadensis herba |
60 | Eucalypti folium |
61 | Euphrasiae herba |
62 | Fagopyri herba |
63 | Foeniculi fructus (Foeniculi semen) |
64 | Frangulae cortex |
65 | Fraxini cortex |
66 | Fucus vel Ascophyllum (Fucus) |
67 | Fumariae herba |
68 | Galangae rhizoma |
69 | Galla |
70 | Gentianae radix |
71 | Ginkgonis folium (Ginkgo bilobae folium) |
72 | Ginseng radix |
73 | Glicyne soja semen |
74 | Graminis rhizoma (Agropyri rhizoma) |
75 | Grindeliae herba |
76 | Harpagophyti radix |
77 | Hederae folium (Hederae helicis folium) |
78 | Helichrysi inflorescentia |
79 | Hippocastani cortex |
80 | Hippocastani flos |
81 | Hippocastani semen (Hippocastani fructus) |
82 | Hyperici herba |
83 | Hyssopi herba |
84 | Iberis amara herba |
85 | Inulae radix (Helenii radix, rhizoma) |
86 | Juniperi galbulus (Juniperi pseudo-fructus, Juniperi fructus) |
87 | Juglandis folium |
88 | Lamii albi flos |
89 | Lavandulae flos |
89a | Leonuri cardiacae herba |
90 | Levistici radix |
91 | Lichen islandicus |
92 | Lini semen |
93 | Liquiritiae radix (Glycyrrhizae radix) |
94 | Lupuli flos (Lupuli strobilus) |
95 | Majoranae herba |
96 | Melaleuca quinquenervia |
97 | Malvae flos |
98 | Malvae folium |
99 | Malvae sylvestris flos |
100 | Marrubii herba |
101 | Matricariae flos (Chamomillae anthodium) |
102 | Maydis stigma |
103 | Meliloti herba |
104 | Melissae folium |
105 | Melissae herba |
106 | Menthae arvensis herba (Menthae arvensis folium) |
107 | Menthae piperitae folium |
108 | Menthae piperitae herba |
109 | Menyanthidis trifoliatae folium (Menyanthidis folium) |
110 | Millefolii flos |
111 | Millefolii herba |
112 | Myristicae fragrantis |
113 | Myrtilli fructus |
114 | Oleae folium |
115 | Ononidis radix |
116 | Origani herba |
117 | Orthosiphonis folium |
118 | Passiflorae herba |
119 | Pastinaceae fructus |
120 | Pelargonii radix |
121 | Petroselini fructus |
122 | Petroselini radix |
123 | Phaseoli pericarpium |
124 | Pini turiones (Pini gemmae) |
125 | Piperis fructus (Piperis nigri fructus) |
126 | Plantaginis lanceolatae folium |
127 | Plantaginis lanceolatae herba |
128 | Plantaginis ovatae seminis tegumentum (Plantaginis ovatae testa, Plantaginis ovatae semen) |
129 | Polygoni avicularis herba |
130 | Polygoni hydropiperis herba |
131 | Populi cortex |
132 | Populi folium |
133 | Potentillae anserinae herba (Anserinae herba) |
134 | Primulae flos |
135 | Primulae radix |
136 | Pruni africanae cortex |
137 | Psyllii semen |
138 | Quercus cortex |
139 | Raphani sativi nigri radix |
140 | Rhei radix (Rhei rhizoma) |
141 | Ribis nigri folium |
142 | Ricini semen |
143 | Rosae flos |
144 | Rosae fructus |
145 | Rosmarini folium |
146 | Rubi fruticosi folium |
147 | Rubi idaei folium |
148 | Rumicis herba |
149 | Sabalis serrulatae fructus |
150 | Salicis cortex |
151 | Salviae officinalis folium (Salviae folium) |
152 | Salviae herba |
153 | Sambuci flos |
154 | Sambuci fructus |
155 | Saponariae radix |
156 | Schisandrae chinensis fructus (Schisandrae fructus) |
157 | Scutellaria baicalensis radix |
158 | Sennae foliolum (Sennae folium) |
159 | Sennae fructus |
160 | Serenoae repentis fructus |
161 | Serpylli herba |
162 | Silybi mariani fructus |
163 | Solidaginis virgaureae herba |
164 | Tamarix gallica herba |
164a | Tanaceti herba |
165 | Tanaceti parthenii herba |
165a | Taraxaci herba |
166 | Taraxaci officinalis herba cum radicae |
167 | Taraxaci radix |
168 | Terminalia arjune cortex |
169 | Thujae occidentalis herba |
170 | Thymi herba |
171 | Tiliae flos (Tiliae inflorescentia) |
172 | Tormentillae rhizoma |
173 | Trigonellae foenugraeci semen (Foenugraeci semen) |
174 | Tussilaginis farfarae folium (Farfarae folium) |
175 | Ulmariae flos |
176 | Urticae folium |
177 | Urticae herba |
178 | Urticae radix |
179 | Uvae ursi folium |
180 | Valerianae radix |
181 | Verbasci flos |
182 | Verbenae herba (Verbenae officinalis herba) |
183 | Violae arvensis herba |
184 | Violae herba cum flore (Violae tricoloris herba) |
185 | Visci herba |
186 | Vitis idaeae folium |
187 | Zingiberis rhizoma |
Tabela nr 2. Wykaz substancji dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych, które mogą występować w połączeniu z jednym surowcem roślinnym lub większą liczbą tych surowców, lub ich przetworami, o ile spełniają wymagania zawarte w tabeli nr 3
Lp. | Substancja czynna |
1 | Acidum acetylsalicylicum |
2 | Acidum alginicum |
3 | Acidum ascorbicum |
4 | Acidum boricum |
5 | Acidum citricum |
6 | Acidum dehydrocholicum |
7 | Acidum folicum |
8 | Acidum lacticum |
9 | Acidum salicylicum |
10 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus |
11 | Alcohol isopropylicus |
12 | Allantoinum |
13 | Aluminii acetotartras |
14 | Aluminii chloridum |
15 | Aluminii hydroxidum |
16 | Aluminii kalii sulfas |
17 | Aluminii phosphas |
18 | Ambazonum |
19 | Ammonii bituminosulfonas (Ichthammolum) |
20 | Ammonii chloridum |
21 | Amylmetacresolum |
22 | Anetholum |
23 | Balsamum peruvianum sinteticum |
24 | Benzocainum |
25 | Benzoxonii chloridum |
26 | Benzoylis peroxidum |
27 | Benzydamini hydrochloridum |
28 | Benzalkonii chloridum |
29 | Betacarotenum |
30 | Bismuthi subgallas |
31 | Boldinum |
32 | Borneolum |
33 | Borowina |
34 | Bromhexini hydrochloridum |
35 | Bursztyn |
36 | Calcii carbonas |
37 | Calcii glubionas |
38 | Calcii gluconas |
39 | Calcii lactobionas |
40 | Calcii lactogluconas |
41 | Calcii oxidum |
42 | Calcii phosphas |
43 | Calcium |
44 | Camphenum |
45 | Camphora (Camphora racemica) |
46 | Carbo medicinalis (Carbo activatus) |
47 | Cetylpyrydini chloridum |
48 | Chlorhexidinum |
49 | Chlorquinaldolum |
50 | Cholini salicylas |
51 | Cineolum |
52 | Coffeinum |
53 | Dexibuprofenum |
54 | Dexpanthenolum |
55 | Diclofenacum diethylammonium |
56 | Diclofenacum kalicum |
57 | Diclofenacum natricum |
58 | Diethylamini salicylas |
59 | Dihydroxyaluminii natrii carbonas |
60 | Dimeticonum |
61 | Dimetindeni maleas |
62 | Dinatrii phosphas dodecahydricus |
63 | Diosmectite |
64 | Escinum |
65 | Esculinum |
66 | Ethacridini lactas |
67 | Ethenzamidum (Ethylsalicylamidum, Ethoxybenzamidum) |
68 | Etofenamatum |
69 | Eugenolum |
70 | Fenchonum |
71 | Fluorum (sole) |
72 | Flurbiprofenum |
73 | Glucosum |
74 | Glycerolum |
75 | Glycinum |
76 | Guaifenesinum |
77 | Heparinum |
78 | Heparinum natricum |
79 | Hippocampus coronatus |
80 | Hydrogenii peroxidum 3% |
81 | o-(beta-Hydroxyethyl)-rutosidea |
82 | Ibuprofenum |
83 | Iecoris aselli oleum |
84 | Jod (sole) |
85 | Kalii citras |
86 | Kalii guaiacolosulfonas (Sulfogaiacolum) |
87 | Kalii iodidum |
88 | Kalii permanganas |
89 | Ketoconazolum |
90 | Lactulosum |
91 | Levomentholum |
92 | Lidocaini hydrochloridum |
93 | Macrogoli aether laurilicus |
94 | Magnesium (sole) |
95 | Magnesii aspartas (Magnesii aspartas dihydricus) |
96 | Magnesii carbonas |
97 | Magnesii chloridum |
98 | Magnesii citras |
99 | Magnesii glubionas |
100 | Magnesii gluconas |
101 | Magnesii hydroaspartas (Magnesii hydrogenoaspartas) |
102 | Magnesii hydrocitras |
103 | Magnesii lactas |
104 | Magnesii lactoglubionas |
105 | Magnesii oxidum |
106 | Magnesii sulfas |
107 | Magnesii hydroxidum |
108 | Mandura Bhasma |
109 | Mel depuratum |
110 | Mentholum (Mentholum racemicum) |
111 | Menthyli isovaleras |
112 | Methylis salicylas |
113 | Mentonum |
114 | Methenaminum |
115 | Methylis salicylas |
116 | Methylrosanilinii chloridum |
117 | Naproxenum |
118 | Natrii benzoas |
119 | Natrii chloridum |
120 | Natrii citras |
121 | Natrii dihydrophosphas monohydricus (Natrii dihydrogenophosphas monohydricus) |
122 | Natrii hydrocarbonas (Natrii hydrogenocarbonas) |
123 | Natrii tetraboras (Borax) |
124 | Nicethamidum |
125 | Nicotinamidum |
126 | Nicotinum |
127 | Octenidinum |
128 | Paracetamolum |
129 | Paraffinum liquidum |
130 | Phenolum |
131 | Phenoxyethanol |
132 | Phospholipidum essentiale |
133 | Phospholipidum ex soia |
134 | Pinenum (alfa, beta) |
135 | Povidonum iodinatum |
136 | Propanolum |
137 | Propolis extractum |
138 | Pyridoxini hydrochloridum |
139 | Resorcinolum |
140 | Retinoli palmitas |
141 | Ruscogeninum |
142 | Rutosidum (Rutosidum trihydricum) |
143 | Selenium (sole) |
144 | Silymarinum |
145 | Simeticonum |
146 | Składniki mineralne |
147 | Sole lecznicze |
148 | Somnosi microcephali oleum |
149 | Sól wapniowa sennozydów |
150 | Tanninum albuminatum |
151 | Tetracaini hydrochloridum |
152 | Thymolum |
153 | Tocopheroli acetas |
154 | Troxerutinum |
155 | Ubidecarenonum |
156 | Urea peroxidata |
157 | Witaminy |
158 | Wody lecznicze |
159 | Zespół flawonów izolowanych z korzenia Scutellaria baicalensis |
160 | Zinci oxidum |
161 | Zincum (sole) |
Tabela nr 3. Wymagania w zakresie składu, postaci farmaceutycznej, mocy i zawartości substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkości opakowania produktu leczniczego dla produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych
Lp. | Nazwa substancji czynnej (INN lub farmakopealna) | Postać farmaceutyczna | Maksymalna dopuszczalna moc produktu leczniczego | Maksymalna zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Acidum acetylsalicylicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg | 6 000 mg |
2 | Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg | 6 000 mg + 3 600 mg |
3 | Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Calcium | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg + 200 mg | 6 000 mg + 3 600 mg + 2 400 mg |
4 | Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg + 50 mg | 6 000 mg + 3 600 mg + 600 mg |
5 | Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 50 mg | 6 000 mg + 600 mg |
6 | Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum + Ethenzamidum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 50 mg + 100 mg | 6 000 mg + 600 mg + 1 200 mg |
7 | Acidum acetylsalicylicum + Glycinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 200 mg | 6 000 mg + 2 400 mg |
8 | Acidum alginicum + Aluminii hydroxidum + Natrii hydrocarbonas | stałe postaci do podania doustnego | 350 mg + 100 mg + 120 mg | 14 000 mg + 4 000 mg + 4 800 mg |
9 | Acidum ascorbicum | płynne postaci do podania doustnego | 0,1 g/ml | 30 ml |
stałe postaci do podania doustnego | 1 000 mg | b.o. | ||
10 | Acidum boricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 5 mg/g | 30 g |
30 mg/g | 250 g | |||
11 | Acidum folicum | stałe postaci do podania doustnego | 0,4 mg | 12 mg |
12 | Acidum salicylicum + Mentholum + Thymolum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (21 mg + 2 mg + 21 mg)/l ml | 8 g |
13 | Acidum salicylicum + Aluminii kalii sulfas + Zinci undecylenas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (10 mg + 100 mg + 200 mg)/g | 120 g |
14 | Acidum salicylicum + Camphora | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (125 mg + 31,1 mg)/g | 5 ml, 10 ml |
15 | Acidum undecylenicum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 50 mg/g | 30g |
16 | Acidum undecylenicum + Zinci undecylenas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (50 mg + 200 mg)/g | 30 g |
17 | Allantoinum + Nicotinamidum + Acidum salicylicum + Camphora racemica | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,30 g + 0,25 g + 0,10 g + 1,0 g)/100 g | 35 g |
18 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,2 mg + 0,6 mg | 28,8 mg + 14,4 mg |
19 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum + Mentholum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,2 mg + 0,6 mg + 5,9 mg | 28,8 mg + 14,4 mg + 141,6 mg |
20 | Alcohol isopropylicus | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 70% | 10 saszetek |
20a | Aloes arborescentis recentis extractum fluidum + Acidum ascorbicum | syrop | 1 920 mg + 51 mg/5 ml | 76,8 g + 2,04 g |
20b | Aloes extractum siccum + Boldinum | stałe postaci do podania doustnego | 3,60-4,40 mg pochodnych hydroksyantracenu w przeliczeniu na barbaloinę + 1,0 mg | 708 mg + 30 mg |
21 | Aluminii acetotartras | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 10 mg/g | 75 g |
stałe postaci farmaceutyczne do przygotowania roztworu do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 g | 6 g | ||
22 | Aluminii chloridum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 50 ml |
23 | Aluminii hydroxidum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 500 mg | 15 000 mg |
24 | Aluminii hydroxidum + Magnesii hydroxidum | płynne postaci do podania doustnego | (35 mg + 40 mg)/ml | 250 ml |
stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 400 mg | 15 000 mg + 12 000 mg | ||
25 | Aluminii hydroxidum + Magnesii hydroxidum + Simeticonum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 400 mg + 25 mg | 15 000 mg + 12 000 mg + 750 mg |
26 | Aluminii hydroxidum cum Magnesii carbonate gelatum desiccatum + Magnesii hydroxidum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 450 mg + 300 mg | 10 800 mg + 7 200 mg |
27 | Aluminii phosphas | płynne postaci do podania doustnego | 4,5 g/100 g | 250 g |
28 | Ambazonum | stałe postaci do podania doustnego | 10 mg | 100 mg |
29 | Ammonii chloridum + Kalii guaiacolosulfonas | płynne postaci do podania doustnego | (0,09 g + 2 g)/100 g | 120 ml |
30 | Anetholum + Borneolum + Camphenum + Cineolum + Fenchonum + Pinenum alfa + Pinenum beta | płynne postaci do podania doustnego | (4 g + 10 g + 15 g + 3 g + 4 g + 24,8 g + 6,2 g)/100 g | 20 ml |
31 | Anetholum + Borneolum + Camphenum + Cineolum + Pinenum alfa + Pinenum beta | stałe postaci do podania doustnego | 4 mg + 10 mg + 15 mg + 3 mg + 24,8 mg + 6,2 mg | 400 mg + 1 000 mg + 1 500 mg + 300 mg + 2 480 mg + 620 mg |
31a | Benzocainum + Extractum compositum spissum ex: Arnica herba, Thymi herba, Salviae folium, Calami rhizoma, Matricariae flos, Menthae piperitae herba, Quercus cortex | płyn do stosowania w jamie ustnej | 2 g + 50 g/100 g | 0,5 g + 12,5 g |
31b | Benzocainum + Matricariae extractum spissum, Belladonnae radicis extractum spissum, Extractum compositum spissum ex: Cytisi scoparii herba, Hippocastani cortice, Tormentillae rhizoma, Millefolii herba | postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | 100 mg + 50 mg + 11,12-20 mg + 80 mg | 1 200 mg + 600 mg + 134,4-240 mg + 960 mg |
32 | Benzoxonii chloridum + Lidocaini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1 mg + 1 mg | 16 mg + 16 mg |
33 | Benzoylis peroxidum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 30 ml 50 g |
40 mg/g | do 150 g | |||
34 | Benzydamini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 3 mg | 60 mg |
35 | Betacarotenum | stałe postaci do podania doustnego | 10 mg | 1 000 mg |
36 | Betacarotenum + Tocopheroli acetas | stałe postaci do podania doustnego | 7 mg + 25 mg | 630 mg + 2 250 mg |
37 | Bismuthi subgallas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | b.o. | b.o. |
38 | Borneolum + Camphenum + Cineolum + Mentholum + Mentonum + Pinenum | stałe postaci do podania doustnego | 6,25 mg + 6,25 mg + 2,5 mg + 40 mg + 7,5 mg + 21,25 mg | 375 mg + 375 mg + 150 mg + 2 400 mg + 450 mg + 1 275 mg |
39 | Borneolum + Camphenum + Cineolum + Mentholum + Menthonum + Pinenum alfa + Pinenum beta | płynne postaci do podania doustnego | (5 g + 5 g + 2 g + 32 g + 6 g + 13,6 g + 3,4 g)/100 g | 20 ml |
40 | Borneolum + Camphenum + Cineolum + Mentholum + Menthonum + Pinenum alfa + Pinenum beta | stałe postaci do podania doustnego | 5 mg + 5 mg + 2 mg + 32 mg + 6 mg + 13,6 mg + 3,4 mg | 500 mg + 500 mg + 200 mg + 3 200 mg + 600 mg + 1 360 mg + 340 mg |
41 | Bursztyn | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 g/100 g | 50 g |
42 | Calcii carbonas + Magnesii carbonas | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 700 mg + 100 mg | 67 200 mg + 9 600 mg |
43 | Calcium (Calcii carbonas, Calcii glubionas, Calcii gluconas, Calcii lactobionas, Calcii lactogluconas, Calcii oxidum, Calcii phosphas) | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 500 mg Ca2+ | 50 000 mg Ca2+ |
44 | Carbo medicinalis (Carbo activatus) | stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 6 000 mg |
45 | Cetylpyridinii chloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,5 mg | 36 mg |
46 | Cetylpyridinii chloridum + Benzocainum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1 mg + 5 mg | 18 mg + 90 mg |
47 | Cetylpyridinii chloridum + Lidocaini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 2 mg + 1 mg | 40 mg + 20 mg |
48 | Chlorhexidini dihydrochloridum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 5 mg + 75 mg | 120 mg + 1 800 mg |
49 | Chlorhexidini gluconas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 0,2% | 300 ml |
50 | Chlorquinaldolum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 2 mg | 40 mg |
51 | Cholini salicylas | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 150 mg | 2 400 mg |
51a | Convallariae extractum fluidum + Crataegi folii cum flore extractum fluidum + Troxerutinum | płynne postaci do podania doustnego | (0,47 g + 0,4 g, 4,7 mg)/1 ml | 40 g |
51b | Crataegi cum Valerianae tinctura + Convallariae tinctura titrata + Colae seminis extractum fluidum + Coffeinum | płynne postaci do podania doustnego | (360 mg + 250 mg + 130 mg + 0,655 mg)/1 ml | 40 g |
52 | Dexibuprofenum | stałe postaci do podania doustnego | 200 mg | 2 000 mg |
53 | Dexpanthenolum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 46,3 mg/g | 130 g |
postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 50 mg/g | 100 g | ||
54 | Diclofenacum diethylammonium | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 11,6 mg/g | 150 g |
55 (uchylona) |
|
|
|
|
56 | Diclofenacum natricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 10 mg/g | 150 g |
57 | Diethylamini salicylas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 40 g |
58 | Dihydroxyaluminiii natrii carbonas | stałe postaci do podania doustnego | 340 mg | 13 600 mg |
płynne postaci do podania doustnego | 340 mg/5 ml | 250 ml | ||
59 | Dimeticonum | stałe postaci do podania doustnego | 50 mg | 5 000 mg |
60 | Dimetindeni maleas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 mg/g | 20 ml 30 g |
61 | Dinatrii phosphas dodecahydricus + Natrii dihydrogenophosphas monohydricus | postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | (32,2 mg + 139 mg)/ml | 150 ml |
62 | Diosmectite | stałe postaci do podania doustnego | 3,76 g | 112,8 g |
63 | Escinum | stałe postaci do podania doustnego | 20 mg | 2 000 mg |
postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 10 mg/g | 50 g | ||
64 | Escinum + Diethylamini salicylas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (10 mg + 50 mg)/g | 100 g |
65 | Escinum + Diethylamini salicylas + Heparinum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (20 mg + 50 mg + 50 j.m.)/g | 100 g |
66 | Ethacridini lactas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 0,1% | 250 g |
5 mg/g | 100 g | |||
stałe postaci farmaceutyczne do przygotowania roztworu do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg | 500 mg | ||
67 | Etofenamatum | półstałe postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 100 g |
płynne postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/ml | 50 ml | ||
67a | Extractum spissum compositum (4-6:1) + Chamomillae extractum + Natrii citras + Kalii citras + Vitis idaeae folium extractum + Phaseoli pericarpium | stałe postaci do podania doustnego | 86,2 mg + 78 mg + 19 mg + 16 mg + 16 mg + 8 mg | 5 172 mg + 4 680 mg + 1 140 mg + 960 mg + 480 mg |
68 | Fluorum (sole) | pasta do zębów | 2,5 mg/g | b.o. |
69 | Flurbiprofenum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 8,75 mg | 70 mg |
70 | Guaifenesinum | stałe postaci do podania doustnego | 100 mg | 5 000 mg |
płynne postaci do podania doustnego | 125 mg/5 ml | 200 ml | ||
71 | Heparinum natricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 8,5 mg/g (1 000 j.m./g) | 100 g |
71a | Hippocastani seminis extractum siccum + Rutosidum trihydricum + Aesculinum | stałe postaci do podania doustnego | 25 mg + 15 mg + 0,5 mg | 750 mg + 450 mg + 15 mg |
71b | Hippocastani seminis extractum siccum + Rutosidum trihydricum | stałe postaci do podania doustnego | 100 mg + 60 mg | 3 000 mg + 1 800 mg |
71c | Hippocastani seminis extractum siccum + Troxerutinum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę | (118 mg + 20 mg)/g | 40 g |
72 | Hydrogenii peroxidum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 3% | 100 g |
73 | o-(beta-Hydroksyethyl)-rutosidea | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 20 mg/g | 100 g |
stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 15 000 mg | ||
74 | Ibuprofenum | postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | 125 mg | 1 250 mg |
stałe postaci do podania doustnego | 200 mg | 2 400 mg | ||
płynne postaci do podania doustnego | 100 mg/5 ml | 100 ml | ||
postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 100 g | ||
75 | Ibuprofenum + Heparynoidum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (50 mg + 200 j.)/g | 50 g |
76 | Ibuprofenum + Levomentholum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (50 mg + 30 mg)/g | 100 g |
77 | Kalii citras + Natrii citras + Acidum citricum | stałe postaci do podania doustnego | (46,4 g + 39,1 g + 14,5 g)/100 g | 220 g |
78 | Kalii permanganas | stałe postaci farmaceutyczne do przygotowania roztworu do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 g/100 g | 5 g |
100 mg | 3 000 mg | |||
79 | Ketoconazolum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 20 mg/g | 100 ml |
80 | Lactulosum | płynne postaci do podania doustnego | 667 mg/ml | 500 ml |
80a | Lecithinum soiae | płyn doustny | 9 g/100 g | 1 000 ml |
81 | Lidocaini hydrochloridum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 0,5 g/100 g | 10 g |
82 | Magnesium (Magnesii aspartas, Magnesii chloridum, Magnesii citras, Magnesii gluconas, Magnesii glubionas, Magnesii hydroaspartas, Magnesii lactas, Magnesii lactoglubionas, Magnesii oxidum, Magnesii sulfas) | stałe postaci do podania doustnego | 64 mg Mg++ | 6 400 mg Mg++ |
83 | Magnesium (Magnesii aspartas, Magnesii chloridum, Magnesii citras, Magnesii gluconas, Magnesii glubionas, Magnesii hydroaspartas, Magnesii hydrocitras, Magnesii lactas, Magnesii lactoglubionas, Magnesii oxidum, Magnesii sulfas) + Pyridoxini hydrochloridum | stałe postaci do podania doustnego | 64 mg Mg++ 5 mg | 6 400 mg Mg++ 500 mg |
84 | Masa borowinowa + wyciąg borowinowy zagęszczony | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 80 g + 20 g | 400 g + 100 g |
85 | Mentholum + Acidum salicylicum + Methenaminum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (10 mg + 10 mg + 20 mg)/g | 100 g |
86 | Menthyli isovaleras | płynne postaci do podania doustnego | 650 mg/g | 5 g |
87 | Methenaminum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 200 mg/g | 60 g |
88 | Methylis salicylas + Mentholum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (20 g + 10 g)/100 g | 50 g |
89 | Methylrosanilinii chloridum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 20 mg/g | 100 g |
90 | Mentholum, Menthyli valeras | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 60 mg | 0,6 g |
91 | Naproxenum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 100 g |
92 | Natrii benzoas + Natrii hydrocarbonas + Natrii tetraboras | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 15 g + 34,8 g + 34,8 g | 30 g |
93 | Natrii benzoas + Natrii hydrocarbonas + Natrii tetraboras + Natrii chloridum + Mentholum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 15g + 34,8g + 34,8g + 15 g + 5 g | 30 g |
94 | Natrii chloridum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | b.o. | b.o. |
95 | Natrii dihydrophosphas monohydricus + Dinatrii phosphas dodecahydricus | postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | (14 g + 5 g)/100 ml | 180 ml |
96 | Natrii tetraboras | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 200 mg/g | 20 g |
97 | Nicethamidum | płynne postaci do podania doustnego | 250 mg/ml | 15 ml |
98 | Nicethamidum + Glucosum | stałe postaci do podania doustnego | 1 500 mg + 125 mg | 30 000 mg + 2 500 mg |
99 | Nicotinum | stałe postaci do podania doustnego | 2 mg | 72 mg |
100 | Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanol | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 2 g)/100 g | 50 ml |
101 | Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanol | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 2 g)/100 g | 250 ml |
102 | Octenidini dihydrochloridum + 2-Propanolum + 1-Propanolum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 45 g + 30 g)/100 g | 250 ml |
103 | Oleju awokado frakcja niezmydlająca się + oleju sojowego frakcja niezmydlająca się | stałe postaci do podania doustnego | 100 mg + 200 mg | 3 000 mg + 6 000 mg |
104 | Paracetamolum | płynne postaci do podania doustnego | 120 mg/5 ml | 150 ml |
stałe postaci do podania doustnego lub postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | 500 mg | 6 000 mg | ||
105 | Paracetamolum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 65 mg | 6 000 mg + 780 mg |
106 | Paracetamolum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg | 6 000 mg + 3 600 mg |
107 | Phenolum + Resorcinolum + Acidum boricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (40 mg + 80 mg + 8 mg)/g | 125 g |
108 | Phospholipidum essentiale | stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 30 000 mg |
109 | Phospholipidum ex soia | stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 30 000 mg |
110 | Povidonum iodinatum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 100 mg/g | 10 ml |
111 | Propolis extractum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 25 mg/ml | 20 ml |
3 g | 30 g | |||
30 mg/g | 20 g | |||
50 mg/g | 20 ml | |||
111a | Raphani sativi nigri radicis extractum siccum cum carbo activatus + Cynarae herbae extractum spissum + Acidum dehydrocholicum + Menthae piperitae aetheroleum | stałe postaci do podania doustnego | 150 mg + 47 mg + 40 mg + 15 mg | 4 500 mg + 1 410 mg + 1 200 mg + 450 mg |
112 | Retinoli palmitas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 800 j.m./g | 50 g |
113 | Retinoli palmitas + Tocopheroli acetas | stałe postaci do podania doustnego | 2 500 j.m. + 200 mg | 100 000 j.m. + 8 000 mg |
114 | Ruscogeninum + Tetracaini hydrochloridum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (10 mg + 10 mg)/g | 40 g |
postaci farmaceutyczne stosowane doodbytniczo | (25 mg + 25 mg)/2 g | 250 mg + 250 mg | ||
115 | Rutosidum trihydricum + Acidum ascorbicum + Zincum + Selenium | stałe postaci do podania doustnego | 25 mg + 100 mg + 2 mg + 8 µg | b.o. |
116 | Rutosidum trihydricum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 25 mg + 100 mg | b.o. |
116a | Silybi mariani extractum siccum + Pyridoxini hydrochloridum (Vitaminum B6) + Nicotinamidum + Thiamini hydrochloridum (Vitaminum B1) + Riboflavinum (Vitaminum B2) + Calcii pantothenas | stałe postaci do podania doustnego | 241,3 mg + 10 mg + 10 mg + 10 mg + 4 mg + 4 mg | 6 429 mg + 300 mg + 300 mg + 300 mg + 120 mg + 120 mg |
117 | Simeticonum | płynne postaci do podania doustnego | 0,0667 g/ml | 30 ml |
stałe postaci do podania doustnego | 125 mg | 6 250 mg | ||
118 | Sole lecznicze | stałe postaci farmaceutyczne do przygotowania roztworu do stosowania na skórę lub błony śluzowe | g/g | 1 000 g |
119 | Somnosi microcephali oleum | stałe postaci do podania doustnego | 250 mg | 60 000 mg |
120 | Spiritus salicylatus | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 2% | 100 g |
121 | Sulfogaiacolum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg | 5 g |
płynne postaci do podania doustnego | 0,39 g/5 ml | 125 g | ||
122 | Tanninum albuminatum | stałe postaci do podania doustnego | 0,5 g | 10 g |
122a | Thymi herbae et Primulae radix extractum spissum + Thymolum | syrop | 218,0 mg + 0,989 mg/5 ml | 8 720,0 mg + 39,56 mg |
123 | Tocopheroli acetas | płynne postaci do podania doustnego | 0,3 g/ml | 10 ml |
stałe postaci do podania doustnego | 200 mg | 4 000 mg | ||
124 | Troxerutinum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 20 mg/g | 100 g |
stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 15 000 mg | ||
125 | Ubidecarenonum | stałe postaci do podania doustnego | 30 mg | 1 800 mg |
126 | Urea peroxidata | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 g | 10 g |
127 | Vitaminum F (Lini oleum virginale 3:1) | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | b.o. | b.o. |
128 | Wodny wyciąg borowinowy | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 400 mg/g | 130 g |
129 | Woda chlorkowo-sodowa (solanka), siarczkowa, fluorkowa, jodkowa | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 96,50 g/100 g | 300 g |
588 mg/g | 130 ml | |||
130 | Woda lecznicza sodowo-chlorkowa (solanka) siarczkowa, jodkowa + bocheńska sól lecznicza jodowo-bromowa | pasta do zębów | 36,0 g + 1,0 g | 60 g |
131 | Zespół flawonów izolowanych z korzenia Scutellaria baicalensis | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1,33 g/100 g | 35 g |
132 | Zespół flawonów izolowanych z korzenia Scutellaria baicalensis + Allantoinum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę | (1,33 g + 1,00 g)/100 g | 35 g |
Załącznik nr 35)
KRYTERIA KLASYFIKACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO WYKAZÓW ORAZ ZESTAWIENIA SUBSTANCJI CZYNNYCH, KTÓRE MOGĄ ZAWIERAĆ PRODUKTY LECZNICZE DOPUSZCZONE DO OBROTU W SKLEPACH OGÓLNODOSTĘPNYCH ORAZ SKLEPACH SPECJALISTYCZNYCH ZAOPATRZENIA MEDYCZNEGO
Do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego są dopuszczone produkty lecznicze o kategorii dostępności wydawane bez przepisu lekarza - OTC, a substancje czynne wchodzące w skład produktów leczniczych są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w produktach leczniczych wydawanych w aptekach bez przepisu lekarza przez okres co najmniej 5 lat.
1. W wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego umieszcza się produkty lecznicze spełniające łącznie następujące kryteria:
1) produkty lecznicze należą do grup terapeutycznych produktów leczniczych:
a) według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC):
- leki do miejscowego stosowania w jamie ustnej (A 01 AD),
- leki stosowane w chorobach gardła (R 02 A),
- leki zobojętniające sok żołądkowy (A 02 A),
- witamina C, leki proste (A 11 GA),
- leki adsorbujące (A 07 B),
- leki przeciwgrzybicze do stosowania zewnętrznego (D 01 A),
- leki przeciwświądowe, w tym przeciwhistaminowe, znieczulające (D 04 A),
- środki antyseptyczne i dezynfekujące (D 08 A),
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (N 02 B),
- leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (M 01 A),
- leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni (M 02 A),
- leki stosowane w uzależnieniach od nikotyny (N 07 BA),
b) niesklasyfikowane:
- produkty lecznicze stosowane w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła zawierające wyłącznie przetwory roślinne,
- glukoza;
2) wykaz substancji, które mogą występować w produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego, przedstawia tabela nr 1;
3) skład, moc, postać farmaceutyczna i zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego odpowiada wymaganiom określonym w tabeli nr 2, przy czym:
a) skład jakościowy musi być identyczny jak określony w kolumnie 2 tabeli nr 2,
b) postać farmaceutyczna produktu leczniczego jest zgodna z określoną w kolumnie 3 tabeli nr 2,
c) moc produktu leczniczego nie może być większa niż określona w kolumnie 4 tabeli nr 2,
d) zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego nie może być większa niż określona w kolumnie 5 tabeli nr 2.
2. W wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego nie umieszcza się produktów leczniczych, których:
1) nazwy mogą wprowadzać w błąd;
2) nazwa jest identyczna jak nazwa produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza;
3) niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.
Tabela nr 1. Wykaz substancji, które mogą występować w produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego
Lp. | Substancja czynna |
1 | Acidum acetylsalicylicum |
2 | Acidum alginicum |
3 | Acidum ascorbicum |
4 | Acidum salicylicum |
5 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus |
6 | Alcohol isopropylicus |
7 | Aluminii acetotartras |
8 | Aluminii hydroxidum |
9 | Aluminii phosphas |
10 | Ambazonum |
11 | Amylmetacresolum |
12 | Benzalkonii chloridum |
13 | Benzocainum |
14 | Benzoxonii chloridum |
15 | Benzydamini hydrochloridum |
16 | Calcii carbonas |
17 | Carbo medicinalis (Carbo activatus) |
18 | Cetylpyrydini chloridum |
19 | Chlorhexidinum |
20 | Chlorquinaldolum |
21 | Cholini salicylas |
22 | Coffeinum |
23 | Dexibuprofenum |
24 | Diclofenacum diethylammonium |
25 | Diclofenacum natricum |
26 | Dihydroxyaluminii natrii carbonas |
27 | Dimeticonum |
28 | Dimetindeni maleas |
28a | Diphenhydramini hydrochloridum |
29 | Ethenzamidum (Ethylsalicylamidum, Ethoksybenzamidum) |
30 | Eucalypti aetherolum (Eucalypti oleum) |
31 | Flurbiprofenum |
32 | Glucosum |
33 | Glycinum |
34 | Hydrogenii peroxidum |
35 | Ibuprofenum |
36 | Levomentholum |
37 | Lidocaini hydrochloridum |
38 | Magnesii carbonas |
39 | Magnesii hydroxidum |
40 | Menthae aetheroleum (Menthae oleum) |
41 | Mentholum (Mentholum racemicum) |
42 | Naproxenum |
43 | Natrii chloridum |
44 | Natrii hydrocarbonas (Natrii hydrogenocarbonas) |
45 | Nicotinamidum |
46 | Nicotinum |
47 | Octenidinum |
48 | Paracetamolum |
49 | Phenoxyethanol |
50 | Propanolum |
51 | Przetwory roślinne stanowiące jedyne substancje czynne produktów leczniczych stosowanych w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła |
52 | Simeticonum |
53 | Spiritus salicilicus |
54 | Talcum |
55 | Thymolum |
Tabela nr 2. Wymagania w zakresie składu, postaci farmaceutycznej, mocy i zawartości substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkości opakowania produktu leczniczego dla produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego
Lp. | Nazwa substancji czynnej (INN lub farmakopealna) | Postać farmaceutyczna | Maksymalna dopuszczalna moc produktu leczniczego | Maksymalna zawartość substancji czynnych w opakowaniu produktu leczniczego lub wielkość opakowania produktu leczniczego |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Acidum acetylsalicylicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg | 6 000 mg |
2 | Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 50 mg | 6 000 mg + 600 mg |
3 | Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum + Ethenzamidum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 50 mg + 100 mg | 6 000 mg + 600 mg + 1 200 mg |
4 | Acidum acetylsalicylicum + Glycinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 200 mg | 6 000 mg + 2 400 mg |
5 | Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg | 6 000 mg + 3 600 mg |
6 | Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 150 mg + 50 mg | 6 000 mg + 1 800 mg + 600 mg |
7 | Acidum alginicum + Alumnii hydroxidum + Natrii hydrocarbonas | stałe postaci do podania doustnego | 350 mg + 100 mg + 120 mg | 2 800 mg + 800 mg + 960 mg |
8 | Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 100 mg | b.o. |
9 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,2 mg + 0,6 mg | 28,8 mg + 14,4 mg |
10 | Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum + Mentholum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,2 mg + 0,6 mg + 5,9 mg | 28,8 mg + 14,4 mg + 141,6 mg |
11 | Alcohol isopropylicus | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 70% | 10 saszetek |
12 | Aluminii acetotartras | stałe postaci farmaceutyczne do przygotowania roztworu do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 g | 6 g |
postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 10 mg/g | 50 g | ||
13 | Aluminii hydroxidum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 500 mg | 15 000 mg |
14 | Aluminii hydroxidum + Magnesii hydroxidum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 500 mg + 400 mg | 15 000 mg + 12 000 mg |
15 | Aluminii hydroxidum + Magnesii hydroxidum + Simeticonum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 500 mg + 400 mg + 25 mg | 15 000 mg + 12 000 mg + 750 mg |
16 | Ambazonum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 10 mg | 100 mg |
17 | Benzalkonii chloridum + Mentholum + Menthae aetheroleum + Thymolum + Eucalypti aetheroleum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1 mg + 1,2 mg + 1 mg + 0,6 mg + 0,6 mg | 30 mg + 36 mg + 30 mg + 18 mg + 18 mg |
18 | Benzoxonii chloridum + Lidocaini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1 mg + 1 mg | 16 mg + 16 mg |
19 | Benzydamini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 3 mg | 60 mg |
20 | Calcii carbonas + Magnesii carbonas | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 700 mg + 100 mg | 21 000 mg + 3 000 mg |
21 | Carbo medicinalis (Carbo activatus) | stałe postaci do podania doustnego | 300 mg | 6 000 mg |
22 | Cetylpyridinii chloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1,5 mg | 30 mg |
23 | Cetylpyridinii chloridum + Benzocainum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 1 mg + 5 mg | 18 mg + 90 mg |
24 | Cetylpyridinii chloridum + Lidocaini hydrochloridum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 2 mg + 1 mg | 20 mg + 10 mg |
25 | Chlorhexidini hydrochloridum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 5 mg + 75 mg | 100 mg + 1 500 mg |
26 | Chlorquinaldolum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 2 mg | 40 mg |
27 | Cholini salicylas | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 150 mg | 2 400 mg |
28 | Dexibuprofenum | stałe postaci do podania doustnego | 200 mg | 2 000 mg |
29 | Diclofenacum diethylammonium | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 11,6 mg/g | 40 g |
30 | Diclofenacum natricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1% | 40 g |
31 | Dihydroxyaluminii natrii carbonas | postaci do podania doustnego | 340 mg | 6 800 mg |
340 mg/5 ml | 250 ml | |||
32 | Dimetindeni maleas | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 mg/g | 20 g |
płynne postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1 mg/g | 8 g | ||
32a | Diphenhydramini hydrochloridum + Lidocaini hydrochloridum monohydricum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (20 mg + 10 mg)/g | 30 g |
33 | Flurbiprofenum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej | 8,75 mg | 70 mg |
34 | Hydrogenii peroxidum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 3% | 100 g |
35 | Ibuprofenum | stałe postaci do podania doustnego | 200 mg | 2 400 mg |
postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 50 mg/g | 50 g | ||
36 | Ibuprofenum + Levomentholum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 50 mg/g + 30 mg/g | 50 g |
37 | Naproxenum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 1,2% | 50 g |
38 | Nicotinum | stałe postaci do stosowania w jamie ustnej lub podania doustnego | 2 mg | 72 mg |
39 | Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanol | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 2 g)/100 g | 50 ml |
40 | Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanol | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 2 g)/100 g | 250 ml |
41 | Octenidini dihydrochloridum + 2-Propanolum + 1-Propanolum | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | (0,1 g + 45 g + 30 g)/100 g | 250 ml |
42 | Paracetamolum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg | 6 000 mg |
43 | Paracetamolum + Acidum ascorbicum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 300 mg | 6 000 mg + 3 600 mg |
44 | Paracetamolum + Coffeinum | stałe postaci do podania doustnego | 500 mg + 65 mg | 6 000 mg + 780 mg |
45 | Produkty lecznicze stosowane w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła zawierające wyłącznie przetwory roślinne | b.o. | b.o. | b.o. |
46 | Spiritus salicylatus | postaci farmaceutyczne do stosowania na skórę lub błony śluzowe | 2% | 100 g |
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1616).
2) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 28 stycznia 2022 r.
3) Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 1656), które weszło w życie z dniem 6 sierpnia 2022 r.
4) Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3, oraz przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do poszczególnych wykazów (Dz. U. poz. 2225), które weszło w życie z dniem 1 listopada 2022 r.
5) Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3, oraz przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego jako drugie w odnośniku 4.
- Data ogłoszenia: 2023-11-23
- Data wejścia w życie: 2023-11-23
- Data obowiązywania: 2023-11-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA