REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2244

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 12 października 2023 r.

w sprawie powierzania mienia żołnierzom

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 504 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób i tryb powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się;

2) sposób i tryb łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się;

3) rodzaje mienia, które może być łącznie powierzane żołnierzom;

4) tryb zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy oraz wzór tej umowy.

Rozdział 2

Sposób i tryb powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się

§ 2. [Pokwitowanie]

1. Powierzenie oraz zdanie (zwrot) mienia żołnierzom następuje za pokwitowaniem, z zastrzeżeniem § 3.

2. W pokwitowaniu określa się w szczególności rodzaj, ilość, stan (kategorię) oraz w miarę potrzeby indywidualne cechy mienia powierzonego żołnierzowi.

3. Żołnierz, któremu powierzono mienie, zwraca je w terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.

§ 3. [Protokół przyjęcia]

1. Powierzenie żołnierzowi środków i wartości pieniężnych albo mienia w magazynie, innym zamykanym pomieszczeniu lub w miejscu przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego żołnierza, następuje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie spisu stanu rzeczywistego składników majątkowych (inwentaryzacji) przeprowadzonego na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi można powierzyć mienie, które nie jest przechowywane w sposób określony w ust. 1, na podstawie protokołu przyjęcia albo inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza.

3. Inwentaryzację przeprowadza się z udziałem żołnierza, któremu ma być powierzone mienie, w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o planowanym powierzeniu mu mienia lub, w uzasadnionych przypadkach, w innym terminie umożliwiającym prawidłowe powierzenie mienia temu żołnierzowi.

4. Żołnierzowi, któremu powierzono mienie w sposób określony w ust. 1 i 2, przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mu mienia.

§ 4. [Inwentaryzacja]

W razie przewidywanego zwolnienia żołnierza, któremu powierzono mienie w sposób, o którym mowa w § 3, ze służby wojskowej lub przeniesienia go do innej jednostki organizacyjnej inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy ją nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby przez żołnierza w dotychczasowej jednostce.

§ 5. [Upoważnienie do uczestnictwa w inwentaryzacji]

1. W razie przebywania żołnierza, któremu powierzono mienie, na zwolnieniu lekarskim albo nieobecności z innej ważnej przyczyny uniemożliwiających jego udział w inwentaryzacji, o której mowa w § 3 ust. 1-3, § 4 lub w § 8 ust. 1, żołnierz ten może pisemnie upoważnić innego żołnierza lub pracownika resortu obrony narodowej z tej samej jednostki (komórki) organizacyjnej, który, za zgodą dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, będzie uczestniczył w inwentaryzacji.

2. Jeżeli żołnierz, o którym mowa w ust. 1, nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i nie wskaże osoby lub nie zostanie udzielona zgoda, dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.

Rozdział 3

Sposób i tryb łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem jego zwrotu albo wyliczenia się oraz rodzaje mienia, które może być łącznie powierzane żołnierzom, a także tryb zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy

§ 6. [Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za mienie powierzone im łącznie]

1. Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za mienie powierzone im łącznie, zwana dalej „umową", może być zawarta z dowódcą jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy żołnierze, którym mienie zostało powierzone.

2. Każda zmiana żołnierzy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową wymaga zawarcia nowej umowy w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

3. Umowy nie zawiera się z żołnierzami pozostającymi między sobą w podległości służbowej.

4. Przy zawieraniu umowy uwzględnia się posiadane przez żołnierza kwalifikacje i pełnioną przez niego funkcję.

5. Przed zawarciem umowy przeprowadza się z żołnierzami szkolenie w zakresie przepisów dotyczących gospodarowania mieniem.

6. Wzór umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za powierzone mienie jest określony w załączniku do rozporządzenia.

§ 7. [Mienie powierzone żołnierzom łącznie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się]

1. Żołnierzom może być łącznie powierzone następujące mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się:

1) przedmioty umundurowania i wyekwipowania wojskowego;

2) uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz sprzęt powszechnego użytku;

3) zapasy materiałów i towarów przechowywane w magazynie i innym zamykanym pomieszczeniu;

4) środki i wartości pieniężne;

5) inne mienie, które jest niezbędne do wykonywania przez żołnierzy ich zadań służbowych.

2. Przepis ust. 1 stosuje się do powierzenia mienia, o którym mowa w rozdziale 2.

§ 8. [Prawa przysługujące żołnierzowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową]

1. W razie ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy powierzenie mienia łącznie wszystkim żołnierzom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z udziałem tych żołnierzy. Żołnierze są uprawnieni do zgłaszania wniosków i zastrzeżeń w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.

2. Żołnierzowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne, w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia, przez porównanie spisu tego mienia z księgami rachunkowymi, a także prawo do uczestnictwa w przyjmowaniu i wydawaniu mienia.

3. Za pisemną zgodą żołnierzy, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność majątkową, w miejscu przechowywania powierzonego im mienia zadania służbowe lub pracę mogą wykonywać inne osoby wykonujące czynności niezwiązane z dysponowaniem tym mieniem.

§ 9. [Zgłoszenie żądania przeprowadzenie inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem]

1. Żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową może, w formie pisemnej, zgłosić dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającemu uprawnienia dysponenta środków budżetowych żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem przez innego żołnierza objętego taką odpowiedzialnością.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku zarzutów zgłoszonych wobec osób, o których mowa w § 8 ust. 3, i cofnięcia im zgody na dalsze wykonywanie czynności w miejscu przechowywania powierzonego mienia.

§ 10. [Wypowiedzenie umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej]

1. Dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych oraz żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową mogą wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności majątkowej z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

2. W przypadku wypowiedzenia umowy inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy, i kończy się najpóźniej w dniu rozwiązania umowy.

3. Wypowiedzenie umowy następuje w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

§ 11. [Komisja przeprowadzająca inwentaryzację]

1. Inwentaryzację, o której mowa w § 3 ust. 1-3, § 4, § 8 ust. 1 oraz w § 10 ust. 2, przeprowadza komisja wyznaczona przez dowódcę jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych spośród żołnierzy lub pracowników resortu obrony narodowej posiadających wiedzę z działu gospodarki mieniem wojskowym objętym inwentaryzacją.

2. Protokół inwentaryzacji zatwierdza dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych.

Rozdział 4

Przepisy przejściowy i końcowy

§ 12. [Ważność dokumentów dotyczących powierzania mienia żołnierzom]

Dokumenty dotyczące powierzania mienia żołnierzom, w szczególności pokwitowania, protokoły, spisy inwentaryzacyjne oraz umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy, sporządzone lub zawarte do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność.

§ 13. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r.1)

Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2001 r. w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody (Dz. U. poz. 1557), które w zakresie dotyczącym spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Załącznik 1. [WZÓR - UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄTKOWEJ ŻOŁNIERZY ZA POWIERZONE MIENIE]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12 października 2023 r. (Dz. U. poz. 2244)

WZÓR - UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄTKOWEJ ŻOŁNIERZY ZA POWIERZONE MIENIE






Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-10-19
  • Data wejścia w życie: 2023-10-23
  • Data obowiązywania: 2023-10-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA