REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 1601

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1)

z dnia 5 sierpnia 2023 r.

w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 162 ust. 13 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 66, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 240, 347, 641 i 1586) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa rodzaj oraz wysokość dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby, zwanego dalej „dodatkiem”, oraz okoliczności uzasadniające podwyższanie, obniżanie i cofanie dodatku.

§ 2. [Rodzaje dodatku]

Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:

1) za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych;

2) za wykonywanie czynności kontrolnych;

3) za wykonywanie zadań instruktora;

4) za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych;

5) za sprawowanie opieki nad psem służbowym;

6) za pełnienie służby w szczególnych warunkach lub w szczególnym miejscu;

7) za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych;

8) za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817).

§ 3. [Dodatek za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych]

Dodatek za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 20% uposażenia zasadniczego w przypadku powierzenia mu wykonywania zadań służbowych wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień.

§ 4. [Dodatek za wykonywanie czynności kontrolnych]

Dodatek za wykonywanie czynności kontrolnych przyznaje się funkcjonariuszowi za realizację czynności kontrolnych w ramach wykonywania kontroli, kontroli finansowej, kontroli ochrony informacji niejawnych lub spraw wewnętrznych w wysokości od 11,5% do 34,5% kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy określonej w ustawie budżetowej, zwanej dalej „kwotą bazową”.

§ 5. [Dodatek za wykonywanie zadań instruktora]

Dodatek za wykonywanie zadań instruktora przyznaje się funkcjonariuszowi o specjalności instruktora wykonującemu zadania polegające na stałym prowadzeniu zajęć w ramach szkolenia funkcjonariuszy, który posiada staż służby:

1) poniżej 2 lat - w wysokości od 10% do 29% kwoty bazowej;

2) od 2 lat do 4 lat - w wysokości od 30% do 39% kwoty bazowej;

3) od 4 lat do 6 lat - w wysokości od 40% do 51% kwoty bazowej;

4) powyżej 6 lat - w wysokości 52% kwoty bazowej.

§ 6. [Dodatek za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych]

Dodatek za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych przyznaje się funkcjonariuszowi za realizację zadań służbowych wymagających posiadania przez niego kwalifikacji lub uprawnień:

1) lekarza ze specjalizacją - w wysokości 34,5% kwoty bazowej;

2) lekarza weterynarii - w wysokości 29% kwoty bazowej;

3) radcy prawnego - w wysokości 40,2% kwoty bazowej;

4) inspektora nadzoru budowlanego - w wysokości 37,3% kwoty bazowej;

5) kierowcy pojazdu specjalnego, pełniącego służbę w grupie ochrony osób - w wysokości 29% kwoty bazowej.

§ 7. [Dodatek za sprawowanie opieki nad psem służbowym]

Dodatek za sprawowanie opieki nad psem służbowym przyznaje się funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym, który posiada kwalifikacje przewodnika psa służbowego, w wysokości 20,1% kwoty bazowej.

§ 8. [Dodatek za pełnienie służby w szczególnych warunkach lub w szczególnym miejscu]

Dodatek za pełnienie służby w szczególnych warunkach lub w szczególnym miejscu:

1) w państwach, których terytorium w całości lub części zostało uznane za strefę działań wojennych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755), podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej „ustawą”, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 92% kwoty bazowej;

2) na terytoriach państw określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 143 ust. 2 ustawy, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 52% kwoty bazowej;

3) na terytoriach państw innych niż określone w pkt 1 i 2, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 17,5% kwoty bazowej;

4) funkcjonariuszowi o specjalności ochrony manewrowej, który wykonuje zadania w bezpośredniej ochronie fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. a, b lub d ustawy, przyznaje się w wysokości 80,5% kwoty bazowej;

5) funkcjonariuszowi o specjalności: ochrony specjalnej, zabezpieczenia miejsc pobytu, rozpoznania sanitarnego, rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego miejsc pobytu lub operacyjno-manewrowej, który wykonuje zadania w zakresie:

a) bezpośredniej ochrony fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. c ustawy, lub

b) współdziałania przy wykonywaniu zadań w bezpośredniej ochronie fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. a-d ustawy

- przyznaje się w wysokości od 10% do 40,2% kwoty bazowej;

6) związanych z narażeniem na działanie tlenków węgla, tlenków azotu, ołowiu lub jego związków lub pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej w stopniu szkodliwym dla zdrowia przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 34,5% kwoty bazowej;

7) w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 11,5% kwoty bazowej;

8) związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, w szczególności w punktach kontroli, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 17,5% kwoty bazowej.

§ 9. [Dodatek za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych]

Dodatek za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych przyznaje się funkcjonariuszowi wykonującemu dodatkowe zadania związane z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych w wysokości od 17,5% do 29% kwoty bazowej.

§ 10. [Dodatek za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy]

Dodatek za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy przyznaje się funkcjonariuszowi, którego stałym miejscem pełnienia służby jest obszar miasta stołecznego Warszawy, w wysokości 31,5% kwoty bazowej.

§ 11. [Podwyższenie dodatku]

Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań służbowych lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych.

§ 12. [Obniżenie dodatku]

Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych przez funkcjonariusza zadań służbowych lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań.

§ 13. [Cofnięcie dodatku]

Dodatek cofa się w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w szczególnych warunkach lub miejscu pełnienia służby lub w przypadku utraty szczególnych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.

§ 14. [Stawki kwotowe dodatku]

Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.

§ 15. [Przepisy uchylone]

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby (Dz. U. z 2022 r. poz. 2720 oraz z 2023 r. poz. 374).

§ 16. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. M. Wąsik


1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA