REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 2376
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 listopada 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją
Na podstawie art. 357 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Definicje]
1) dyrektorze - rozumie się przez to dyrektora ośrodka, zakładu lub schroniska;
2) komendancie Policji - rozumie się przez to komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji właściwego ze względu na miejsce położenia ośrodka, zakładu lub schroniska;
3) ośrodku - rozumie się przez to okręgowy ośrodek wychowawczy;
4) schronisku - rozumie się przez to schronisko dla nieletnich;
5) zakładzie - rozumie się przez to zakład poprawczy.
§ 3. [Podmioty utrzymujące stały kontakt w sprawach dotyczących bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska]
§ 4. [Przekazywanie informacji o zdarzeniach w ośrodku, zakładzie, schronisku lub ich rejonie]
§ 5. [Określenie sposobu zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową]
2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor wraz z komendantem Policji niezwłocznie aktualizują dotychczasowy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji.
§ 6. [Projekt planu zabezpieczenia na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa]
§ 7. [Zakres projektu planu zabezpieczenia]
1) opis systemów i środków łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji;
2) plan sytuacyjny ośrodka, zakładu lub schroniska;
3) instrukcję alarmową;
4) stan etatowy ośrodka, zakładu lub schroniska;
5) ogólny opis profilu nieletniego, który może być umieszczony w poszczególnych rodzajach ośrodka, zakładu lub schroniska.
§ 8. [Przesłanie planu zabezpieczenia]
2. Właściwy komendant wojewódzki Policji wyraża opinię w sprawie projektu planu zabezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
3. Po uzyskaniu opinii właściwego komendanta wojewódzkiego Policji dyrektor wraz z komendantem Policji wprowadzają w razie potrzeby do projektu planu zabezpieczenia zmiany i przedstawiają go do akceptacji dyrektorowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.
4. Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego akceptuje projekt planu zabezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jego przedstawienia.
5. W terminie, o którym mowa w ust. 4, dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego może zaproponować własne zmiany do projektu planu zabezpieczenia. W takim przypadku przepisy ust. 1-3 stosuje się.
6. Dyrektor przesyła do wiadomości komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ośrodkami, zakładami i schroniskami plan zabezpieczenia.
§ 9. [Aktualizacja planu zabezpieczenia]
§ 10. [Informacja o zaistniałej sytuacji zagrożenia]
§ 11. [Informacja o wezwaniu pomocy Policji]
2. W celu udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, komendant Policji organizuje siły i środki.
§ 12. [Decyzja o wprowadzeniu sił Policji na teren ośrodka, zakładu lub schroniska]
2. Jeżeli w czasie niezbędnym do podjęcia decyzji o wprowadzeniu sił Policji na teren ośrodka, zakładu lub schroniska nie jest możliwe skontaktowanie się z dyrektorem komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren ośrodka, zakładu lub schroniska może podjąć dyrektor w porozumieniu z komendantem Policji. O podjętej decyzji dyrektor niezwłocznie informuje dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości wykonujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego oraz zadania z zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ośrodkami, zakładami i schroniskami.
3. Dowódca sił Policji w porozumieniu z dyrektorem podejmuje decyzję o wycofaniu z ośrodka, zakładu lub schroniska sił Policji niezwłocznie po usunięciu zagrożenia i przywróceniu spokoju.
§ 13. [Określenie sposobu zapewnienia bezpośredniej łączności]
§ 14. [Pierwszy projekt planu zabezpieczenia]
§ 15. [Przepisy przejściowe]
§ 16. [Ważność planu zabezpieczenia]
§ 17. [Wejście w życie]
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2001 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek (Dz. U. poz. 1205), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).
- Data ogłoszenia: 2022-11-21
- Data wejścia w życie: 2022-11-22
- Data obowiązywania: 2023-09-22
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA