REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 2028

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 15 września 2022 r.

w sprawie przeprowadzania badań na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie nieletniego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 120 ust. 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) rodzaje badań na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie nieletniego umieszczonego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie leczniczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich;

2) sposób przeprowadzania badań, o których mowa w pkt 1;

3) wzory protokołów przeprowadzenia badań przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego i badań laboratoryjnych.

§ 2. [Badanie na obecność substancji psychoaktywnej przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego]

1. Badanie na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie nieletniego przeprowadzane przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego polega na:

1) badaniu wydychanego powietrza w odniesieniu do badania na obecność alkoholu;

2) badaniu śliny;

3) badaniu moczu.

2. Badanie laboratoryjne na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie nieletniego polega na:

1) badaniu moczu;

2) badaniu krwi.

§ 3. [Sposób przeprowadzania badania omówionego w § 2 ust. 1 pkt 1]

1. Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, przeprowadza się w sposób nieinwazyjny, za pomocą urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu metodą: chemicznego utleniania alkoholu, zmiany przewodowości półprzewodnika, utleniania elektrochemicznego albo spektrometrii w podczerwieni, albo inną metodą zgodną z aktualną wiedzą naukową, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.

2. W przypadku wyniku pierwszego badania potwierdzającego obecność alkoholu w organizmie nieletniego przeprowadza się drugie i ewentualnie kolejne badanie w oznaczonym czasie, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

3. Jeżeli badanie jest przeprowadzane za pomocą urządzenia zaopatrzonego w ustnik jednorazowego użytku, opakowanie ustnika otwiera się w obecności nieletniego poddawanego badaniu.

§ 4. [Sposób przeprowadzania badania omówionego w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3]

Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3, polega na nieinwazyjnym pobraniu od nieletniego, bez dodawania jakichkolwiek substancji, próbek śliny lub moczu i ich umieszczeniu w urządzeniu do oznaczania substancji psychoaktywnych, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.

§ 5. [Protokół z badania]

1. Z przeprowadzenia badania przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich, osoba wykonującą zawód medyczny, pracownik upoważniony przez dyrektora ośrodka, zakładu lub schroniska albo osoba upoważniona przez kierownika zakładu leczniczego, zwani dalej "przeprowadzającym badanie", sporządzają protokół, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Do protokołu dołącza się wydruk lub wynik badania, jeżeli urządzenie stosowane do badania umożliwia ich wykonanie.

3. Kopię protokołu doręcza się nieletniemu na jego żądanie.

§ 6. [Pouczenie]

Przeprowadzający badanie niezwłocznie po przeprowadzeniu badania przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, potwierdzającego obecność substancji psychoaktywnej w organizmie nieletniego, poucza nieletniego o prawie, terminie i sposobie żądania weryfikacji wyników badania za pomocą badania laboratoryjnego.

§ 7. [Żądanie przeprowadzenia badania laboratoryjnego]

Nieletni zgłasza żądanie przeprowadzenia badania laboratoryjnego przeprowadzającemu badanie.

§ 8. [Mocz do badania laboratoryjnego]

1. Pobranie moczu od nieletniego do badania laboratoryjnego powinno nastąpić niezwłocznie po zgłoszeniu żądania, o którym mowa w § 7, nie później niż w terminie 3 godzin od chwili jego zgłoszenia.

2. Mocz do badania laboratoryjnego pobiera się w objętości około 50-100 cm3, z zachowaniem następujących warunków:

1) do pobrania moczu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku;

2) do pojemnika, do którego pobiera się mocz, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji.

3. Pojemnik zawierający mocz do badania laboratoryjnego oznacza się w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości nieletniego, od którego został pobrany, a także zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający zmianę jego zawartości lub zniszczenie w trakcie przechowywania lub transportu.

4. Do czasu transportu do badania laboratoryjnego pobrany mocz przechowuje się w temperaturze od 4°C do 8°C.

5. Mocz do badania laboratoryjnego dostarcza się niezwłocznie po pobraniu.

§ 9. [Sposób pobierania moczu]

1. Mocz do badania laboratoryjnego pobierany jest w sposób nieinwazyjny, samodzielnie przez nieletniego, podczas nieobecności innych osób, w warunkach zapewniających poszanowanie intymności nieletniego.

2. Czynności, o których mowa w § 8 ust. 3, wykonuje przeprowadzający badanie w obecności nieletniego.

§ 10. [Krew do badania laboratoryjnego]

1. Pobranie krwi od nieletniego do badania laboratoryjnego powinno nastąpić niezwłocznie po zgłoszeniu żądania, o którym mowa w § 7, nie później niż w terminie 3 godzin od chwili jego zgłoszenia.

2. W przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia nieletniego, decyzję o pobraniu krwi lub odstąpieniu od jej pobrania podejmuje lekarz.

3. Krew do badania laboratoryjnego pobiera się w objętości około 5 cm3, z zachowaniem następujących warunków:

1) do pobrania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku;

2) do probówki, do której pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, poza środkami zapobiegającymi krzepnięciu i rozkładowi krwi umieszczonymi w probówce przez producenta;

3) do dezynfekcji skóry używa się środków odkażających niezawierających alkoholu.

4. Probówkę zawierającą krew do badania laboratoryjnego oznacza się w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości nieletniego, od którego została pobrana, a także zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający zmianę jej zawartości lub zniszczenie w trakcie przechowywania lub transportu.

5. Do czasu rozpoczęcia badania laboratoryjnego pobraną krew przechowuje się i transportuje w temperaturze od 3°C do 6°C.

6. Krew do badania laboratoryjnego dostarcza się niezwłocznie po pobraniu.

§ 11. [Sposób pobierania krwi]

1. Pobrania krwi od nieletniego do badania laboratoryjnego dokonuje się w obecności przeprowadzającego badanie.

2. Czynności, o których mowa w § 10 ust. 4, wykonuje się w obecności nieletniego i przeprowadzającego badanie.

§ 12. [Analiza laboratoryjna moczu]

Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, polega na przeprowadzeniu analizy laboratoryjnej moczu pobranego od nieletniego.

§ 13. [Analiza laboratoryjna krwi]

Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, polega na przeprowadzeniu analizy laboratoryjnej krwi pobranej z żyły nieletniego metodą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową lub inną metodą instrumentalną, w tym: wysokosprawną chromatografią cieczową, wysokosprawną chromatografią cieczową połączoną ze spektrometrią masową lub metodą enzymatyczną albo mikrometodą Widmarka, albo inną metodą zgodną z aktualną wiedzą medyczną.

§ 14. [Protokół z pobrania oraz badania moczu i krwi]

1. Z pobrania moczu, o którym mowa w § 8, oraz z przeprowadzenia badania, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, sporządza się protokół, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Z pobrania krwi, o którym mowa w § 10, oraz z przeprowadzenia badania, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, sporządza się protokół, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

3. Przeprowadzający badanie dostarcza mocz do badania laboratoryjnego wraz z protokołem, o którym mowa w ust. 1.

4. Osoba wykonująca zawód medyczny posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, dokonująca pobrania krwi od nieletniego dostarcza krew do badania laboratoryjnego wraz z protokołem, o którym mowa w ust. 2.

5. Podmiot przeprowadzający badanie laboratoryjne przekazuje wypełniony protokół, o którym mowa w ust. 1 lub 2, dyrektorowi właściwego młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo kierownikowi właściwego zakładu leczniczego.

§ 15. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś

Załącznik 1. [WZÓR – PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO PRZY UŻYCIU METOD NIEWYMAGAJĄCYCH BADANIA LABORATORYJNEGO]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 15 września 2022 r. (Dz. U. poz. 2028)

Załącznik nr 1

WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO PRZY UŻYCIU METOD NIEWYMAGAJĄCYCH BADANIA LABORATORYJNEGO

Załącznik 2. [WZÓR – PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA LABORATORYJNEGO MOCZU NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO]

Załącznik nr 2

WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA LABORATORYJNEGO MOCZU NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO

Załącznik 3. [WZÓR – PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA LABORATORYJNEGO KRWI NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO]

Załącznik nr 3

WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA LABORATORYJNEGO KRWI NA OBECNOŚĆ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE NIELETNIEGO

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-09-30
  • Data wejścia w życie: 2022-10-01
  • Data obowiązywania: 2022-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA