REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1904

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 5 września 2022 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i reintegracyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Miejsce leczenia, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych]

1. Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych prowadzi się w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych, w których realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-terapeutyczny.

2. Leczenie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje detoksykacji, leczenia substytucyjnego oraz postępowania wymagającego leczenia prowadzonego przez podmiot leczniczy lub lekarza wykonującego zawód w ramach praktyki zawodowej.

§ 2. [Metody leczenia, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych]

Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych prowadzi się metodami i środkami o naukowo udowodnionej skuteczności, w tym przez:

1) indywidualne i grupowe oddziaływania psychoterapeutyczne;

2) udzielanie wsparcia;

3) zajęcia edukacyjne oraz socjoterapeutyczne;

4) programy zapobiegające nawrotom;

5) dialog motywujący;

6) programy promujące zdrowy tryb życia;

7) oddziaływania uwzględniające pracę nad sobą, rozumianą jako samopoznanie, tworzenie nowej jakości życia bez środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych oraz odnajdywanie alternatywnych do dotychczas stosowanych sposobów samorealizacji;

8) współpracę z rodzinami.

§ 3. [Używanie środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych]

1. Używanie środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych przez osoby umieszczone w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich ustala się na podstawie:

1) rozmów wstępnych po przyjęciu;

2) wyników badań lekarskich;

3) wyników badań psychologicznych;

4) danych zawartych w dokumentacji dotyczącej nieletnich;

5) wyników testów diagnostycznych.

2. W przypadku stwierdzenia używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych u osób, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się szczegółowy proces diagnozy z udziałem lekarza, specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień lub psychologa w celu stwierdzenia uzależnienia od tych środków i jego stopnia oraz potrzeby leczenia przez podmiot leczniczy lub lekarza wykonującego zawód w ramach praktyki zawodowej lub skierowania albo przeniesienia do okręgowego ośrodka wychowawczego albo zakładu poprawczego, w którym realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-terapeutyczny.

3. Do okręgowych ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych, w których realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-terapeutyczny, osoby uzależnione kieruje się albo przenosi w oparciu o diagnozę stwierdzającą uzależnienie, sporządzoną przez lekarza, z uwzględnieniem opinii przygotowanej przez specjalistę psychoterapii uzależnień, specjalistę w dziedzinie psychoterapii uzależnień lub psychologa.

§ 4. [Natychmiastowa detoksykacja]

1. Jeżeli osoba uzależniona wymaga natychmiastowej detoksykacji, lekarz kieruje ją do podmiotu leczniczego.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich zawiadamia sąd rodzinny albo organ, do dyspozycji którego pozostaje nieletni na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 i 1855).

§ 5. [Współdziałanie w zakresie leczenia, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych]

W zakresie leczenia, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych okręgowe ośrodki wychowawcze i zakłady poprawcze współdziałają z podmiotami wymienionymi w art. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

§ 6. [Działalność edukacyjna oraz profilaktyczna w celu informowania nieletnich o szkodliwości wszystkich rodzajów uzależnienia oraz podejmowanie działań zmierzających do zmotywowania osób uzależnionych do podjęcia leczenia]

W okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich prowadzi się działalność edukacyjną oraz profilaktyczną w celu informowania nieletnich o szkodliwości wszystkich rodzajów uzależnienia, w tym narkomanii, oraz podejmuje się działania zmierzające do zmotywowania osób uzależnionych do podjęcia leczenia, a wobec osób uzależnionych, które pomyślnie zakończyły proces leczenia, organizuje się formy pomocy w utrzymywaniu abstynencji.

§ 7. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2469 oraz z 2022 r. poz. 763, 764, 1700, 1812 i 1855.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i reintegracyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich (Dz. U. poz. 627), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 415 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-09-09
  • Data wejścia w życie: 2022-09-10
  • Data obowiązywania: 2022-09-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA