REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1432
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 czerwca 2022 r.
w sprawie płatności uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi
Na podstawie art. 490 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) terminy płatności uposażenia, dodatków do uposażenia i innych należności pieniężnych oraz tryb ich wypłacania;
2) tryb pokrywania przez Siły Zbrojne kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi, zwanych dalej "żołnierzami".
§ 2. [Wypłata uposażenia zasadniczego]
§ 3. [Dodatki o charakterze stałym]
2. Pozostałe dodatki wypłaca się nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki przyznania dodatku.
§ 4. [Należności pieniężne omówione w art. 471 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny]
1) zostały spełnione warunki otrzymania tych należności;
2) właściwy organ wojskowy podjął decyzję o wypłacie albo przyznaniu żołnierzowi tych należności - w przypadku gdy przyznanie prawa do należności lub określenie ich wysokości jest uzależnione od wydania takiej decyzji.
§ 5. [Wypłata dodatku za gotowość bojową]
§ 6. [Wyrównanie uposażenia zasadniczego]
§ 7. [Forma wypłaty uposażenia i innych należności]
2. Uposażenie i inne należności pieniężne mogą być wypłacane żołnierzowi bezpośrednio w kasie (punkcie kasowym) jednostki wojskowej.
3. Na pisemny wniosek żołnierza dowódca jednostki wojskowej wypłacającej należności, o których mowa w ust. 1, może wyrazić zgodę na wypłatę tych należności w formie przekazu pieniężnego przesyłanego na adres wskazany przez żołnierza.
4. Żołnierzowi, który nie wskazał rachunku bankowego ani rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, należności wymienione w ust. 1 wypłaca się w formie przekazu pieniężnego przesyłanego na adres wskazany na piśmie przez żołnierza.
§ 8. [Koszty pogrzebu żołnierza]
2. Na koszty pogrzebu żołnierza składają się wydatki dotyczące:
1) zakupu miejsca pochówku na cmentarzu, zakupu trumny lub urny i kremacji zwłok oraz wybudowania nagrobka - w miejscowości wskazanej przez rodzinę lub jeżeli zmarły nie pozostawił rodziny - w miejscowości, w której zmarły pełnił służbę lub zamieszkiwał;
2) zorganizowania pogrzebu i przeprowadzenia pochówku zmarłego - stosownie do warunków i ceremoniału pogrzebowego przyjętego w miejscu organizowania pochówku;
3) zakupu wieńców lub kwiatów;
4) ogłoszenia nekrologu w prasie.
3. Jeżeli koszty pogrzebu żołnierza są niższe od kwoty określonej w art. 481 ust. 3 ustawy, a rodzina zmarłego żołnierza podjęła się budowy nagrobka, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywał ostatnio służbę wojskową, wypłaca rodzinie zmarłego różnicę między wymienionymi kwotami.
4. Na wniosek osoby, która pokryła koszty pogrzebu żołnierza, dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 481 ust. 3 ustawy, zwraca koszty pogrzebu żołnierza do wysokości określonej w ust. 3.
5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do żołnierza zwolnionego ze służby wojskowej, jeżeli jego śmierć była następstwem wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą wojskową.
§ 9. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie płatności uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niezawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 810), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.
- Data ogłoszenia: 2022-07-07
- Data wejścia w życie: 2022-08-01
- Data obowiązywania: 2022-08-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA