REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1197

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 24 maja 2022 r.

w sprawie sposobu i trybu nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 605 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;

2) sposób sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;

3) wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego.

§ 2. [Przydział organizacyjno-mobilizacyjny]

1. Przydział organizacyjno-mobilizacyjny, zwany dalej "przydziałem", do jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje, w formie karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, zwanej dalej "kartą przydziału", oraz uchyla odpowiednio kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.

2. Przydział nadaje się na stanowiska służbowe ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, o którym mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 602 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą".

3. Kartę przydziału sporządza się w dwóch egzemplarzach.

4. Kartę przydziału wydaje osobie, której nadano przydział, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.

5. Osobę, której nadano przydział, uznaje się za przeznaczoną do służby w jednostce zmilitaryzowanej z chwilą przyjęcia karty przydziału.

6. Potwierdzenie przyjęcia karty przydziału następuje przez złożenie, na obu egzemplarzach, własnoręcznego podpisu przez osobę, której wydano kartę przydziału.

§ 3. [Ustalenia]

1. Przed nadaniem przydziału kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej dokonuje ustaleń przeznaczenia osób.

2. Ustalenia przeznaczenia osób, o którym mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:

1) sprawdzeniu, we współpracy z właściwym ze względu na siedzibę jednostki szefem wojskowego centrum rekrutacji, braku przesłanek, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy, wobec osób, którym planuje się nadać przydział;

2) określeniu przydatności osób do objęcia stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, uwzględniając ich kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do pełnienia służby w jednostce zmilitaryzowanej.

3. Ustaleń, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji dokonuje w pierwszej kolejności spośród pracowników tej jednostki.

4. Po wyczerpaniu możliwości, o których mowa w ust. 3, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej sporządza zapotrzebowanie na uzupełnienie potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, zwane dalej "zapotrzebowaniem".

§ 4. [Informacja o nadanych i uchylonych przydziałach]

1. Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej informuje właściwego ze względu na siedzibę jednostki szefa wojskowego centrum rekrutacji o nadanych i uchylonych przydziałach.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera dane osób, którym nadano lub uchylono przydział: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania, nr i serię wydanej karty przydziału oraz, w przypadku uchylenia, jego podstawę.

3. Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej składa wniosek, o którym mowa w art. 541 ust. 5 pkt 2 ustawy, dotyczący osób, którym nadał przydziały.

§ 5. [Kierownik jednostki zmilitaryzowanej]

1. Kierownik jednostki zmilitaryzowanej:

1) ustala w porozumieniu z organem, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, datę i miejsce zgłoszenia się osób do służby w jednostce zmilitaryzowanej;

2) wystawia wezwania, o których mowa w art. 606 ust. 1 ustawy, do służby w jednostce zmilitaryzowanej;

3) przekazuje wezwania, o których mowa w pkt 2, organowi, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana.

2. Organ, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, dostarcza wezwania, o których mowa w ust. 1.

3. W wezwaniu określa się: datę zgłoszenia, nazwę jednostki zmilitaryzowanej, dane osobowe, w tym adresowe wzywanego, oraz nr i serię nadanej karty przydziału, datę i miejsce zgłoszenia się do służby w jednostce zmilitaryzowanej oraz informację dla osoby wezwanej, w tym pouczenie osoby, której nadano przydział, o odpowiedzialności karnej za niewykonanie obowiązku zgłoszenia się do służby.

§ 6. [Wydanie karty przydziału]

W przypadku przeniesienia, o którym mowa w art. 610 ust. 2 ustawy, kierownik jednostki zmilitaryzowanej, do której następuje przeniesienie, wydaje osobie przenoszonej kartę przydziału do jednostki zmilitaryzowanej, w której osoba ta będzie pełnić służbę.

§ 7. [Uchylenie przydziału]

1. Przydział uchyla się:

1) w przypadkach, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy;

2) jeżeli osoba, której nadano przydział:

a) została powołana do pełnienia służby wojskowej,

b) zrzekła się obywatelstwa polskiego,

c) została zwolniona ze służby w jednostce zmilitaryzowanej,

d) została przeniesiona do pełnienia służby w innej jednostce zmilitaryzowanej;

3) w przypadku, gdy stosunek pracy zawarty z pracodawcą, który nadał przydział, uległ rozwiązaniu lub wygasł;

4) w przypadku śmierci osoby, której nadano przydział;

5) w razie możliwości uzupełnienia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej innymi osobami o wyższych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach do zajmowania stanowiska ujętego w etacie jednostki zmilitaryzowanej;

6) po odstąpieniu od militaryzacji jednostki przewidzianej do militaryzacji.

2. Uchylone karty przydziału podlegają zwrotowi wydającemu, który, w terminie do 30 dni kalendarzowych, niszczy je protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji kart przydziału, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 602 ustawy.

§ 8. [Zapotrzebowanie]

1. Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej, w celu zaspokojenia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, przesyła właściwemu ze względu na siedzibę jednostki szefowi wojskowego centrum rekrutacji zapotrzebowanie.

2. W zapotrzebowaniu ujmuje się:

1) dane adresowe i nr identyfikacyjny jednostki;

2) wykaz stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych do ich zajmowania;

3) stanowiska ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału;

4) odpowiednio dane pracowników zatrudnionych w jednostce przewidzianej do militaryzacji lub osób służących w jednostce zmilitaryzowanej, którym nadano przydziały na stanowiska wymienione w wykazie, o którym mowa w pkt 2, obejmujące: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania oraz serię i nr karty przydziału.

3. W zapotrzebowaniu można wskazać pracodawcę, który zatrudnia pracowników o kwalifikacjach przydatnych do obsady stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

4. Po otrzymaniu zapotrzebowania szef wojskowego centrum rekrutacji analizuje możliwości ukompletowania stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału, osobami znajdującymi się w ewidencji wojskowej lub może zwrócić się do kierowników właściwych urzędów pracy oraz pracodawców o wskazanie osób spełniających warunki do nadania przydziałów na stanowiska określone w zapotrzebowaniu.

5. Szef wojskowego centrum rekrutacji, w terminie do 30 dni od otrzymania zapotrzebowania, na podstawie danych uzyskanych oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej przekazuje kierownikowi jednostki składającemu zapotrzebowanie listę osób spełniających wymagania do nadania przydziału.

6. Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej wspólnie z szefem wojskowego centrum rekrutacji dokonują ustalenia przeznaczenia osób do nadania przydziałów.

7. Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje przydziały osobom, o których mowa w ust. 6.

8. Nadanie przydziału szef wojskowego centrum rekrutacji ujmuje w prowadzonej ewidencji wojskowej.

§ 9. [Karta przydziału]

1. W karcie przydziału określa się:

1) miejsce i datę jej wydania;

2) organ wydający;

3) numer identyfikacyjny jednostki zmilitaryzowanej;

4) imię i nazwisko, imię ojca, nr PESEL, adres zamieszkania osoby, której wydano kartę przydziału;

5) informację dla posiadacza karty przydziału;

6) adnotacje o służbie w jednostce zmilitaryzowanej, w tym daty i miejsca zgłoszenia się do służby oraz zwolnienia ze służby;

7) datę i podpis osoby otrzymującej kartę przydziału.

2. Wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.

§ 10. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1)

Prezes Rady Ministrów: M. Morawieck


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2010 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. poz. 234), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 794) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.


Załącznik 1. [WZÓR – KARTA PRZYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-MOBILIZACYJNEGO]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 24 maja 2022 r. (poz. 1197)

WZÓR - KARTA PRZYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-MOBILIZACYJNEGO

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-06-06
  • Data wejścia w życie: 2022-06-07
  • Data obowiązywania: 2022-06-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA