REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 785

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 31 marca 2022 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 2137 oraz z 2022 r. poz. 88) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w tym:

1) formę i tryb składania wniosków o przyznanie tej pomocy, zwanej dalej „pomocą";

2) szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wnioski o przyznanie pomocy;

3) warunki i tryb wypłaty oraz zwrotu pomocy.

§ 2. [Producent rolny]

1. Pomoc przyznaje się producentowi rolnemu w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477), zwanemu dalej „producentem rolnym", jeżeli:

1) temu producentowi rolnemu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

2) ten producent rolny jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości, na której prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) ten producent rolny posiada w ramach prowadzonej działalności rolniczej umowę ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, zwaną dalej „umową ubezpieczenia", z której wynika, że ubezpieczył co najmniej:

a) 1000 sztuk kurcząt rzeźnych lub

b) 1000 sztuk gęsi rzeźnych, lub

c) 1000 sztuk indyków rzeźnych, lub

d) 1000 sztuk drobiu nieśnego, lub

e) 4 sztuki bydła, lub

f) 14 sztuk świń;

4) ten producent rolny zapłacił składkę z tytułu ubezpieczenia wynikającą z umowy ubezpieczenia, a w przypadku gdy zgodnie z umową ubezpieczenia składka ma być opłacana w ratach - zapłacił wszystkie raty wynikające z tej umowy ubezpieczenia z terminem płatności do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;

5) temu producentowi rolnemu nie przyznano na podstawie odrębnych przepisów dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia wynikającej z umowy ubezpieczenia.

2. W przypadku producenta rolnego podlegającego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 2052) wpisowi do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, zwanym dalej „KRS", pomoc jest przyznawana, jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. 1 ten producent rolny jest wpisany do tego rejestru co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, a w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, który wykonuje działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach oddziału - jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. 1 jego oddział jest wpisany do rejestru przedsiębiorców w KRS co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

3. W przypadku producenta rolnego będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, został nadany spółce, a ponadto gdy:

1) nieruchomość, na której jest prowadzona działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń, stanowi przedmiot najmu, dzierżawy, użyczenia albo producent rolny ma inny tytuł prawny do władania tą nieruchomością co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia;

2) w ramach umowy spółki cywilnej jest prowadzona działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) każdy ze wspólników będący osobą prawną podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców w KRS, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną, albo będący spółką osobową w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych jest wpisany do tego rejestru co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia;

4) oddział każdego przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, który wykonuje działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tego oddziału i podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców w KRS, jest wpisany do tego rejestru co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

§ 3. [Dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń]

1. Pomoc przyznaje się w formie dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą na okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynający się nie wcześniej niż w dniu 1 kwietnia 2022 r.

2. Pomoc przyznaje się w wysokości 70% zapłaconej kwoty składki z tytułu ubezpieczenia, jeżeli z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód w wysokości przekraczającej 20% wyrażonej w złotych wartości:

1) średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości produkcji, ustalonej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu, bydła lub świń w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, albo

2) produkcji drobiu, bydła lub świń zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez producenta rolnego - w przypadku gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia.

3. Wartość produkcji drobiu, bydła lub świń, o której mowa w ust. 2 pkt 2, jest ustalana jako kwota stanowiąca iloczyn liczby:

1) bydła lub świń przewidzianej do prowadzenia w roku zawarcia umowy ubezpieczenia działalności rolniczej w zakresie produkcji bydła lub świń, które zostały zgłoszone przez producenta rolnego do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, o którym mowa w ustawie z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2021 r. poz. 1542),

2) drobiu przewidzianej do prowadzenia w roku zawarcia umowy ubezpieczenia działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu zadeklarowanej przez producenta rolnego w oświadczeniu, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 4

- oraz średniej masy ciała zwierzęcia z gatunku drób, bydło lub świnie, a w przypadku drobiu nieśnego - średniej liczby jaj od jednej sztuki drobiu nieśnego i średniej ceny skupu ustalonej na podstawie wynikowych informacji statystycznych ogłaszanych, udostępnianych lub rozpowszechnianych zgodnie z przepisami o statystyce publicznej z trzech kolejnych lat poprzedzających rok zawarcia umowy ubezpieczenia albo z trzech lat w okresie pięcioletnim z pominięciem roku, w którym zanotowano najwyższą i najniższą cenę skupu.

4. Deklarowaną przez producenta rolnego liczbę drobiu, o której mowa w ust. 3 pkt 2, powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu potwierdza albo odmawia jej potwierdzenia na podstawie danych zawartych w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421), sporządzając na oświadczeniu producenta rolnego, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 4, adnotację o zgodności albo niezgodności podanej przez producenta rolnego liczby drobiu z danymi zawartymi w tym rejestrze.

5. Średnia masa ciała zwierząt z gatunku drób, bydłu lub świnie oraz średnia liczba jaj od jednej sztuki drobiu nieśnego, o których mowa w ust. 3, są określone w załączniku do rozporządzenia.

§ 4. [Kilka umów ubezpieczenia]

1. Wniosek o przyznanie pomocy może dotyczyć kilku umów ubezpieczenia.

2. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej „Agencją", podaje do publicznej wiadomości dwa razy w roku ogłoszenie o terminie składania wniosków o przyznanie pomocy na stronie internetowej administrowanej przez Agencję i co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu krajowym oraz w siedzibie Agencji, oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji nie później niż 14 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia biegu terminu składania tych wniosków.

3. Termin składania wniosków o przyznanie pomocy nie może być krótszy niż 14 dni.

4. Agencja udostępnia formularz wniosku o przyznanie pomocy nie później niż w dniu podania do publicznej wiadomości ogłoszenia, o którym mowa w ust. 2.

§ 5. [Powiatowe biuro Agencji]

Wniosek o przyznanie pomocy składa się do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego wskazane w ewidencji producentów, o której mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

§ 6. [Wniosek o przyznanie pomocy]

1. Wniosek o przyznanie pomocy zawiera:

1) numer identyfikacyjny producenta rolnego ubiegającego się o przyznanie pomocy albo numer identyfikacyjny:

a) małżonka producenta rolnego, jeżeli temu małżonkowi został nadany taki numer - w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego działalności rolniczej wspólnie z małżonkiem,

b) spółki cywilnej, której producent rolny jest wspólnikiem - w przypadku producenta rolnego będącego wspólnikiem spółki cywilnej,

c) współposiadacza gospodarstwa rolnego, jeżeli ten współposiadacz wyraził zgodę na nadanie mu takiego numeru - w przypadku gdy gospodarstwo rolne jest przedmiotem współposiadania;

2) numer identyfikacyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL) albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta rolnego ubiegającego się o pomoc, a w przypadku producenta rolnego będącego osobą fizyczną nieposiadającą numeru PESEL - kod kraju, numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;

3) numer PESEL małżonka producenta rolnego - w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego działalności rolniczej wspólnie z małżonkiem, a jeżeli małżonek producenta rolnego nie ma numeru PESEL - kod kraju, numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość tego małżonka;

4) numer w KRS, jeżeli producent rolny ma taki numer;

5) informacje wynikające z umowy ubezpieczenia o:

a) gatunku ubezpieczonych zwierząt,

b) liczbie ubezpieczonych zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie,

c) wysokości składki z tytułu ubezpieczenia,

d) sumie ubezpieczenia,

e) okresie objętym ubezpieczeniem;

6) miejsce prowadzenia działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń podlegających ubezpieczeniu;

7) kwotę zapłaconych do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy składek z tytułu ubezpieczenia wynikających z umowy ubezpieczenia;

8) oświadczenie producenta rolnego:

a) o niepodleganiu zakazowi dostępu do środków publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.2)), na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego,

b) o nieprzyznaniu na podstawie odrębnych przepisów dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia wynikającej z umowy ubezpieczenia,

c) o prowadzeniu działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń.

2. Do wniosku o przyznanie pomocy dołącza się:

1) kopię umowy ubezpieczenia, w której jest określona suma ubezpieczenia, liczba i gatunek ubezpieczonych zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie oraz wysokość składki z tytułu ubezpieczenia;

2) oświadczenie małżonka producenta rolnego o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie pomocy - w przypadku producenta rolnego, który ubiega się o przyznanie pomocy z uwzględnieniem ubezpieczonych zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie będących w posiadaniu tego małżonka;

3) oświadczenie współposiadacza gospodarstwa rolnego o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie pomocy - w przypadku producenta rolnego, który ubiega się o przyznanie pomocy z uwzględnieniem ubezpieczonych zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie będących przedmiotem współposiadania;

4) oświadczenie producenta rolnego o liczbie zwierząt z gatunku drób, która jest deklarowana do prowadzenia przez niego działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu, potwierdzonej przez powiatowego lekarza weterynarii w sposób określony w § 3 ust. 4 - w przypadku gdy producent rolny nie prowadził działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia;

5) kopię dowodu zapłaty składek z tytułu ubezpieczenia wynikających z umowy ubezpieczenia;

6) kopię umowy spółki cywilnej oraz uchwały wspólników spółki cywilnej upoważniającej wspólnika tej spółki do złożenia wniosku w imieniu wspólników - w przypadku prowadzenia działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń w formie spółki cywilnej i składania wniosku przez wspólnika w imieniu wspólników.

3. Kopie dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 6, dołącza się do wniosku w formie kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika Agencji lub podmiot, który wydał dokument, albo poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem.

§ 7. [Decyzja o przyznaniu pomocy]

Kierownik biura powiatowego Agencji wydaje decyzję o przyznaniu pomocy w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

§ 8. [Wypłata pomocy]

Wypłata pomocy następuje w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna, na rachunek producenta rolnego wskazany przez niego w ewidencji producentów, o której mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

§ 9. [Informowanie Agencji]

Producent rolny informuje Agencję na piśmie:

1) o każdej zmianie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tej zmiany;

2) o wygaśnięciu stosunku ubezpieczenia w terminie 7 dni od dnia tego wygaśnięcia.

§ 10. [Wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia]

W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia, i otrzymania przez producenta rolnego od ubezpieczyciela zwrotu części składki z tytułu ubezpieczenia producent rolny zwraca pomoc w kwocie proporcjonalnej do kwoty zwróconej składki w terminie 30 dni od dnia otrzymania należności od ubezpieczyciela.

§ 11. [Sprawy o przyznanie pomocy]

W sprawach o przyznanie pomocy z uwagi na istotę i cel tego działania nie jest możliwe:

1) wstąpienie do toczącego się postępowania na miejsce producenta rolnego ubiegającego się o przyznanie pomocy przez następcę prawnego tego producenta rolnego albo przez nabywcę gospodarstwa lub jego części, albo przez przejmującego posiadanie gospodarstwa lub jego części;

2) przyznanie pomocy następcy prawnemu producenta rolnego, któremu przyznano pomoc, albo nabywcy gospodarstwa lub jego części, albo przejmującemu posiadanie gospodarstwa lub jego części.

§ 12. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. R. Romanowski


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1236, 1535, 1773, 1927, 1981, 2054 i 2270 oraz z 2022 r. poz. 583 i 655.

Załącznik 1. [ŚREDNIA MASA CIAŁA ZWIERZĄT Z GATUNKU DRÓB, BYDŁO LUB ŚWINIE]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 31 marca 2022 r. (poz. 785)

I. Średnia masa ciała zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie

Lp.

Gatunek zwierząt

Średnia masa ciała zwierząt w kilogramach

1

Kurczęta brojlery

2,50

2

Młode indory rzeźne

22,56

3

Młode indyczki rzeźne

10,32

4

Gęsi rzeźne

7,00

5

Bydło w wieku:

1) do miesiąca;

2) powyżej miesiąca do 8 miesięcy:

a) samice,

b) samce;

3) powyżej 8 miesięcy do 3 lat:

a) samice,

b) samce;

4) powyżej 3 lat do 5 lat:

a) samice,

b) samce;

5) powyżej 5 lat:

a) samice,

b) samce


50,00


140,00

205,00


200,00

325,00


300,00

450,00


450,00

750,00

6

Świnia w wieku:

1) do 2 miesięcy;

2) powyżej 2 miesięcy do 5 miesięcy;

3) powyżej 5 miesięcy do 8 miesięcy;

4) powyżej 8 miesięcy do 12 miesięcy


16,00

60,00

100,00

125,00


II. Średnia roczna liczba jaj od jednej sztuki drobiu nieśnego - 219 sztuk

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA