REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 2344
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 2020 r.
w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego
Na podstawie art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
2. Raport cząstkowy sporządzany przez kierownika urzędu centralnego jest włączany do raportu cząstkowego ministra kierującego działem administracji rządowej, któremu kierownik urzędu centralnego podlega lub przez którego jest nadzorowany, chyba że minister ten postanowi inaczej.
3. Wykonawca sporządza raport cząstkowy w postaci elektronicznej. W przypadku raportu cząstkowego zawierającego informacje niejawne jest on sporządzany w postaci elektronicznej i papierowej.
§ 3.
1) wskazanie najważniejszych zagrożeń i skutków ich wystąpienia przez stworzenie mapy ryzyka, o której mowa w art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, zwanej dalej "mapą ryzyka", obejmującej wyszczególnienie rodzajów i charakterystyki zagrożeń:
a) o istotnym wpływie na funkcjonowanie i możliwości rozwoju państwa, w szczególności mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji oraz potencjału ekonomicznego i obronnego,
b) których skutki mogą:
- godzić w bezpieczeństwo państwa, jego porządek konstytucyjny, w szczególności w suwerenność, niepodległość i nienaruszalność terytorium,
- zagrozić życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w znacznych rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach,
- oddziaływać, obok Rzeczypospolitej Polskiej, także na inne państwa,
- dotyczyć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jej obywateli, mimo możliwego wystąpienia w innym państwie,
c) występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na bezpieczeństwo państwa lub których potrzeba monitorowania i eliminacji wynika z podpisanych umów międzynarodowych,
d) o charakterze terrorystycznym mogących doprowadzić do sytuacji kryzysowej, o których mowa w art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym,
e) cyberbezpieczeństwa mogących doprowadzić do sytuacji kryzysowej, o których mowa w art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym;
2) określenie celów strategicznych, w szczególności:
a) wskazanie celów, jakie należy osiągnąć, aby zminimalizować możliwość wystąpienia zagrożenia lub jego skutków,
b) hierarchizację celów według kryterium ważności lub wskazanie celów priorytetowych;
3) wnioski zawierające hierarchicznie uporządkowaną listę przedsięwzięć niezbędnych do osiągnięcia celów strategicznych, a szczególnie tych, których realizacja wymaga działań wykraczających poza posiadane kompetencje;
4) wskazanie sił i środków niezbędnych do osiągnięcia celów strategicznych;
5) programowanie zadań w zakresie poprawy bezpieczeństwa państwa przez wskazywanie określonych regionalnych i lokalnych inicjatyw, w szczególności:
a) wyszczególnienie programów krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych,
b) wskazanie realizatorów programów:
- rządowych,
- samorządowych,
- pozarządowych,
c) określenie sposobów finansowania programów,
d) określenie okresów trwania programów;
6) określenie priorytetów w reagowaniu na określone zagrożenia, w tym ich wpływ na:
a) zasady reagowania w przypadkach wystąpienia zagrożenia,
b) hierarchizację działań;
7) inne informacje, które zdaniem wykonawcy mogą być przydatne przy tworzeniu Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego.
§ 4.
1) mapy przedstawiającej zasięg geograficzny zagrożeń z przypisanym prawdopodobieństwem wystąpienia i oceną skutków wystąpienia dla ludności, gospodarki lub środowiska;
2) tabeli opisującej parametry zagrożeń oraz prognozowane skutki ich wystąpienia;
3) opisowej, jeżeli charakter zagrożenia uniemożliwia przedstawienie informacji w sposób określony w pkt 1 i 2.
2. Pozostałe dokumenty wchodzące w skład Raportu sporządza się w formie tabelarycznej, a w przypadku gdy nie jest to możliwe - w formie opisowej.
§ 5.
2. W przypadku zagrożeń, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. d, wykonawca przedkłada raport cząstkowy Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej "Szefem ABW".
3. W przypadku zagrożeń, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. e, wykonawca przedkłada raport cząstkowy Pełnomocnikowi Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, zwanemu dalej "Pełnomocnikiem".
4. Raport cząstkowy jest sporządzany i przekazywany z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§ 6.
2. Wykonawca rozpatruje zastrzeżenia i uwagi, o których mowa w ust. 1, oraz w razie konieczności dokonuje zmian w raporcie cząstkowym w terminie 30 dni, a następnie przekazuje go ponownie dyrektorowi Centrum.
3. Wykonawca powiadamia pisemnie dyrektora Centrum o przyczynach nieuwzględnienia zastrzeżeń i uwag.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do:
1) Szefa ABW w zakresie, o którym mowa w § 5 ust. 2;
2) Pełnomocnika w zakresie, o którym mowa w § 5 ust. 3.
§ 7.
2. Dyrektor Centrum, nie później niż na rok przed przedłożeniem Raportu Radzie Ministrów, przekazuje wykonawcom informację o przystąpieniu do jego opracowania.
3. Wykonawcy przygotowują i przedkładają raporty cząstkowe dyrektorowi Centrum, nie później niż na 6 miesięcy przed terminem przedłożenia Raportu Radzie Ministrów.
§ 8.
§ 9.
2. Do opracowania Raportu, o którym mowa w ust. 1, przepisów § 7 ust. 2 i 3 nie stosuje się.
§ 10.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. poz. 540), które na podstawie art. 92 ust. 3 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1369) utraciło moc z dniem 28 sierpnia 2019 r.
- Data ogłoszenia: 2020-12-23
- Data wejścia w życie: 2020-12-24
- Data obowiązywania: 2020-12-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA