REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 2180
OBWIESZCZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 17 listopada 2020 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. poz. 936), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 lipca 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. poz. 1538).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 lipca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. poz. 1538), które stanowią:
„§ 2. Do magazynów broni w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych i nadleśnictwach, funkcjonujących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.
Minister Klimatu i Środowiska: M. Kurtyka
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).
Załącznik do obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska
z dnia 17 listopada 2020 r. (poz. 2180)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 1 lipca 2014 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego
Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1463) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, ręcznych miotaczy substancji obezwładniających i przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, zwanych dalej „środkami przymusu bezpośredniego”.
2. Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o kierującym jednostką, należy przez to rozumieć:
1) dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych – w odniesieniu do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych;
2) nadleśniczego – w odniesieniu do nadleśnictwa.
§ 2. 1. Przydziału broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie dokonuje, w formie pisemnej, kierujący jednostką.
2.2) Broń, amunicję i środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w magazynie broni, stanowiącym oddzielne pomieszczenie w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielone ścianami murowanymi, usytuowane w miarę możliwości na piętrze.
§ 3. 1. Broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego podlegają ewidencji w książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wydanie i przyjęcie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego odnotowuje się w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi osoba prowadząca magazyn broni, zwana dalej „magazynierem”.
4. Magazynier jest osobą zatrudnioną w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych albo nadleśnictwie, która posiada dopuszczenie do posiadania broni wydane na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r. poz. 955) oraz pisemne upoważnienie kierującego jednostką do prowadzenia magazynu broni.
5. Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane i przeszyte, a ostatnia strona opieczętowana pieczęcią regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych albo nadleśnictwa.
6. Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowuje się w magazynie broni, w szafach metalowych lub sejfach, zamykanych na zamki atestowane.
§ 4. 1. Magazyn broni jest objęty całodobową ochroną oraz posiada następujące wyposażenie:
1) podręczny sprzęt gaśniczy, instalację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy, zawierającą w szczególności krople do oczu na wypadek porażenia gazem;
2) szafy metalowe lub sejfy, zamykane na zamki atestowane i przystosowane do plombowania;
3) drzwi wejściowe metalowe lub obite blachą stalową o grubości nie mniejszej niż 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcia w postaci co najmniej 2 zamków atestowanych i zasuwy drzwiowej zamykanej na kłódkę atestowaną i przystosowanej do plombowania;
4) okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10 × 10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowaną w murze kratą metalową wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm albo płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 × 30 mm, przy czym odstęp pomiędzy prętami ma nie przekraczać 120 mm w poziomie i w pionie, a pomiędzy płaskownikami – 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie;
5) skrzynię z piaskiem lub inne urządzenie służące do przechwytywania pocisków, z oznaczeniem „TU KIERUJ BROŃ”, w miejscu ładowania i rozładowywania broni.
2. Dopuszcza się montaż:
1) atestowanych drzwi antywłamaniowych – zamiast drzwi, o których mowa w ust. 1 pkt 3;
2) atestowanych szyb okiennych, odpornych na przebicie lub rozbicie, w szczególności kuloodpornych, mocowanych w otworach okiennych na trwałe, bez możliwości otwierania – zamiast siatki i kraty, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
3. Protokolarnej oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje powołana przez kierującego jednostką komisja, w której skład wchodzi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni.
§ 5. 1. Broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego są przechowywane w warunkach odpowiadających wymaganiom ich producenta.
2. Broń, amunicję i środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
3. W magazynie broni broń palną przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, zabezpieczoną, z odłączonym magazynkiem, zwolnionym kurkiem, kompletną i czystą.
4. Amunicja do broni palnej:
1) jest przechowywana w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do tego celu w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju;
2) nie może być przechowywana w magazynkach nabojowych.
§ 6. 1. Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1) magazynier;
2) w obecności magazyniera – przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, kierujący jednostką, Główny Inspektor Straży Leśnej, kierujący posterunkiem Straży Leśnej, inspektor Straży Leśnej oraz dowódca grupy interwencyjnej.
2. W czasie nieobecności magazyniera instalacja alarmowa jest włączona, a drzwi do magazynu broni są zamknięte i zaplombowane.
§ 7. 1. Strażnik leśny po zakończeniu pracy zdaje do magazynu broni wydaną broń, amunicję i wydane środki przymusu bezpośredniego.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką, broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego wydane strażnikowi leśnemu mogą być przechowywane w mieszkaniu tego strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia3).4)
1) Obecnie działem administracji rządowej – środowisko kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).
2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 lipca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. poz. 1538), które weszło w życie z dniem 31 sierpnia 2019 r.
3) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 lipca 2014 r.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. poz. 1138), które utraciło moc na podstawie art. 83 pkt 3 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 i 1165 oraz z 2014 r. poz. 24).
Załączniki do rozporządzenia Ministra
Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r.
Załącznik nr 1
WZÓR – KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Załącznik nr 2
WZÓR – KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
- Data ogłoszenia: 2020-12-07
- Data wejścia w życie: 2020-12-07
- Data obowiązywania: 2020-12-07
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA