REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 1865

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 22 października 2020 r.

w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Pełnomocnik]

1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.

2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

§ 2. [Kompetencje Pełnomocnika]

Do zadań Pełnomocnika należy:

1) analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie wychowawczej funkcji szkoły i placówki, w szczególności przepisów prawa i rozwiązań dotyczących wspomagania przez szkołę i placówkę wychowawczej roli rodziny, w tym programów rządowych w zakresie wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki;

2) przygotowanie propozycji nowych rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa i reagowania na bieżące problemy związane z występowaniem zagrożeń w zakresie wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego;

3) upowszechnianie i rekomendowanie rozwiązań dotyczących profilaktyki problemów dzieci i młodzieży we współpracy międzysektorowej;

4) przygotowanie rozwiązań organizacyjno-prawnych i społecznych w celu wdrożenia edukacji włączającej, zapewniającej rzeczywiste włączenie i integrację społeczną uczniów, w tym z niepełnosprawnością, oraz wysoką jakość ich kształcenia i rozwoju;

5) koordynacja polityki państwa w zakresie kształcenia zawodowego, w tym rozwiązań organizacyjno-prawnych służących odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego i dostosowaniu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy;

6) koordynacja planowania strategicznego i wdrażania polityki uczenia się przez całe życie.

§ 3. [Obowiązek współdziałania]

1. Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.

2. Pełnomocnik może, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, współpracować z jednostkami systemu oświaty, radami rodziców, organami jednostek samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi, pracodawcami, organizacjami pracodawców.

§ 4. [Projekty dokumentów rządowych]

Pełnomocnik może w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego zadań, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

§ 5. [Wnioski z realizacji powierzonych zadań]

Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania oceny i wnioski związane z realizacją powierzonych mu zadań.

§ 6. [Zlecenie przeprowadzania badań i ekspertyz oraz możliwość powołania zespołu eksperckiego lub doradczego]

Pełnomocnik może, w zakresie powierzonych mu zadań, zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze.

§ 7. [Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa]

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

§ 8. [Źródło pokrycia wydatków]

Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

§ 9. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-10-22
  • Data wejścia w życie: 2020-10-22
  • Data obowiązywania: 2020-10-22
  • Dokument traci ważność: 2024-05-21
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA