REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 977

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 21 maja 2020 r.

w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) program szkolenia realizowany w oddziale przygotowania wojskowego, zwany dalej „programem szkolenia”;

2) organizację i formy zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia, w tym minimalną liczbę zajęć teoretycznych i praktycznych, miejsce realizacji tych zajęć oraz liczebność oddziału przygotowania wojskowego;

3) warunki realizacji zajęć praktycznych.

§ 2. [Program szkolenia]

1. Program szkolenia obejmuje:

1) szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum ogólnokształcącego i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne;

2) obóz szkoleniowy w klasie IV liceum ogólnokształcącego i klasie V technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia praktyczne.

2. Zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego w liceum ogólnokształcącym i technikum są prowadzone w formie zajęć teoretycznych i praktycznych.

3. W oddziale przygotowania wojskowego w liceum ogólnokształcącym i technikum:

1) zajęcia teoretyczne są realizowane metodą dostosowaną do tematyki zajęć teoretycznych określoną w programie szkolenia, w tym metodą wykładów informacyjnych, dyskusji, inscenizacji zachowań, prezentacji multimedialnych, pokazów umundurowania;

2) zajęcia praktyczne są realizowane metodą dostosowaną do tematyki zajęć praktycznych określoną w programie szkolenia, w tym metodą ćwiczeń, musztry bojowej, pokazów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokazów prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności.

4. Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum ogólnokształcącym i w technikum wynosi 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych.

5. Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum ogólnokształcącym wynosi:

1) w klasie I – 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;

2) w klasie II – 60 godzin zajęć, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;

3) w klasie III – 90 godzin zajęć, w tym 25 godzin zajęć teoretycznych i 65 godzin zajęć praktycznych;

4) w klasie IV – 50 godzin zajęć praktycznych realizowanych w trakcie obozu szkoleniowego.

6. Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w technikum wynosi:

1) w klasie I – 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;

2) w klasie II – 60 godzin zajęć, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;

3) w klasie III – 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;

4) w klasie IV – 60 godzin zajęć, w tym 15 godzin zajęć teoretycznych i 45 godzin zajęć praktycznych;

5) w klasie V – 50 godzin zajęć praktycznych realizowanych w trakcie obozu szkoleniowego.

7. Program szkolenia jest określony w załączniku do rozporządzenia.

§ 3. [Liczba uczniów w oddziale]

1. Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosi nie więcej niż 30.

2. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z przechodzeniem ucznia oddziału przygotowania wojskowego do innej szkoły, w której utworzono taki oddział, dyrektor tej szkoły może zwiększyć liczbę uczniów w danym oddziale przygotowania wojskowego powyżej liczby określonej w ust. 1, nie więcej jednak niż o 2.

3. W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub specyfiką zajęć, zajęcia praktyczne w oddziałach przygotowania wojskowego mogą być prowadzone w grupach szkoleniowych.

§ 4. [Miejsca realizacji zajęć w ramach programu szkolenia]

1. Zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia odbywają się na terenie szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanej dalej „patronacką jednostką wojskową”, lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.

2. Szczegółowe miejsca realizacji zajęć określa program szkolenia.

§ 5. [Porozumienie dotyczące realizacji zajęć określonych w programie szkolenia]

1. Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, zawiera z dowódcą patronackiej jednostki wojskowej porozumienie dotyczące realizacji zajęć określonych w programie szkolenia.

2. Porozumienie obejmuje w szczególności sposób realizacji zajęć, terminy i miejsca ich realizacji, okres, na jaki porozumienie zostaje zawarte, oraz terminy i sposób przekazywania informacji o osobach prowadzących zajęcia praktyczne w celu realizacji obowiązku wynikającego z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 152).

§ 6. [Zajęcia praktyczne]

1. Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową organizuje dowódca tej jednostki.

2. Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową mogą być prowadzone przez instruktorów wskazanych przez dowódcę tej jednostki spośród posiadających wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć żołnierzy i pracowników tej jednostki lub innych jednostek wojskowych lub instruktorów organizacji proobronnych.

3. Dowódca patronackiej jednostki wojskowej odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom podczas zajęć praktycznych realizowanych na terenie patronackiej jednostki wojskowej.

§ 7. [Nauczyciel i instruktor prowadzący zajęcia praktyczne]

1. Za prowadzenie zajęć praktycznych realizowanych przez patronacką jednostkę wojskową oraz za bezpieczeństwo podczas tych zajęć odpowiada instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący te zajęcia.

2. Podczas zajęć praktycznych realizowanych przez patronacką jednostkę wojskową opiekę nad uczniami oddziału przygotowania wojskowego sprawuje nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły, w której utworzono taki oddział.

3. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 2, i instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne, współdziałają w zakresie realizacji zajęć i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie obiektu, na którym są prowadzone zajęcia.

§ 8. [Prowadzenie zajęć praktycznych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie tego obiektu]

1. Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową odbywają się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie obiektu, na którym są prowadzone zajęcia.

2. Instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne na terenie obiektu, o którym mowa w ust. 1, zapoznaje uczniów oddziału przygotowania wojskowego i nauczyciela, o którym mowa w § 7 ust. 2, z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie tego obiektu.

3. Instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne realizowane na terenie obiektu, o którym mowa w ust. 1, odnotowuje fakt zapoznania uczniów z zasadami bezpieczeństwa na liście potwierdzającej uczestnictwo w zajęciach praktycznych.

4. Szkoła, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, zapewnia uczniom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zajęć praktycznych oraz dojazdu na zajęcia i powrotu z zajęć.

§ 9. [Obóz szkoleniowy]

1. Obóz szkoleniowy organizuje się w pierwszych trzech miesiącach roku szkolnego w klasie IV liceum ogólnokształcącego i klasie V technikum.

2. Obóz szkoleniowy organizuje dowódca patronackiej jednostki wojskowej, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pobytu i realizacji zajęć dla uczniów podczas tego obozu.

3. Obóz szkoleniowy odbywa się na terenie obiektów wojskowych, w szczególności w rejonach poligonów wojskowych i ośrodkach szkolenia, lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.

4. Dowódca patronackiej jednostki wojskowej uzgadnia z dyrektorem szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, sposób organizacji obozu szkoleniowego, w tym:

1) termin obozu szkoleniowego, uwzględniający datę i godzinę przyjazdu uczniów do miejsca realizacji obozu szkoleniowego oraz datę i godzinę wyjazdu;

2) miejsce realizacji obozu szkoleniowego, w tym miejsce zakwaterowania;

3) szczegółowy rozkład zajęć;

4) liczbę uczniów biorących udział w obozie szkoleniowym;

5) liczbę nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami;

6) wykaz wyposażenia ucznia niezbędnego do uczestnictwa w obozie szkoleniowym.

§ 10. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: M. Błaszczak

Załącznik 1. [PROGRAM SZKOLENIA REALIZOWANY W OPW]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 21 maja 2020 r. (poz. 977)

PROGRAM SZKOLENIA REALIZOWANY W OPW

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-06-02
  • Data wejścia w życie: 2020-06-03
  • Data obowiązywania: 2020-06-03
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA