REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 338
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 16 lutego 2020 r.
w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach
Na podstawie art. 192 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) występowania świadczeniobiorcy do Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej „Funduszem”, o informacje o:
a) posiadanym w danym dniu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podstawie tego prawa, a w przypadku gdy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, także o dacie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz numerze identyfikacji podatkowej (NIP) i numerze REGON płatnika ubezpieczenia zdrowotnego,
b) udzielonych mu świadczeniach opieki zdrowotnej oraz kwocie środków publicznych wydatkowanych na sfinansowanie tych świadczeń;
2) udostępniania przez Fundusz świadczeniobiorcy informacji, o których mowa w pkt 1, zwanych dalej „informacjami”.
§ 2. [Wniosek o udostępnienie informacji]
2. Wniosek o udostępnienie informacji zawiera:
1) dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy:
a) imię i nazwisko, numer PESEL – jeżeli posiada, oraz serię i numer dowodu osobistego lub paszportu – w przypadku małoletniego, jeżeli posiada,
b) adres miejsca zamieszkania oraz adres korespondencyjny – jeżeli świadczeniobiorca go wskaże,
c) numer telefonu kontaktowego, adres poczty elektronicznej lub inny sposób kontaktu ze świadczeniobiorcą – jeżeli świadczeniobiorca go wskaże;
2) wskazanie zakresu danych, których dotyczy wniosek;
3) informację o osobistym odbiorze – jeżeli świadczeniobiorca wybierze tę formę odbioru informacji.
3. Wniosek o udostępnienie informacji jest podpisywany przez osobę, która go składa:
1) w przypadku wniosku składanego w postaci papierowej – własnoręcznie; w przypadku braku możliwości złożenia podpisu – na wniosku zamieszcza się adnotację o braku możliwości złożenia podpisu;
2) w przypadku wniosku składanego za pomocą środków komunikacji elektronicznej:
a) kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
b) podpisem zaufanym, lub
c) podpisem osobistym.
4. Osoby składające wniosek w imieniu osób małoletnich, osób ubezwłasnowolnionych częściowo albo ubezwłasnowolnionych całkowicie są obowiązane dołączyć do niego dokumenty potwierdzające prawo do działania w imieniu tych osób.
5. Osoba składająca wniosek może działać przez pełnomocnika. Pełnomocnictwa udziela się w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie albo w sposób, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2007 r. w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki (Dz. U. poz. 185).
6. Wnioski, o których mowa w ust. 4 i 5, składa się w postaci papierowej.
7. W przypadku gdy wniosek o udostępnienie informacji o udzielonych świadczeniach opieki zdrowotnej obejmuje okres oznaczony określonymi datami, wniosek ten może być złożony nie wcześniej niż po upływie 60 dni od zakończenia miesiąca kończącego okres wskazany we wniosku.
8. Wniosek o udostępnienie informacji o posiadanym w danym dniu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej może być złożony nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia uzyskania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
§ 3. [Udostępnienie informacji przez Fundusz]
2. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1:
1) lit. a – wniosek o udostępnienie informacji jest zwracany wnioskodawcy;
2) lit. b – Fundusz udostępnia informacje i poucza świadczeniobiorcę o konieczności dokonania aktualizacji danych podanych w zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego; w tym przypadku jest możliwy wyłącznie osobisty odbiór informacji przez świadczeniobiorcę.
§ 4. [Forma udostępnienia informacji]
2. Informacja o posiadanym w danym dniu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podstawie tego prawa jest udostępniana niezwłocznie w dniu złożenia wniosku o udostępnienie informacji, jeżeli ten wniosek został złożony osobiście.
3. Informacje są przekazywane przesyłką rejestrowaną w rozumieniu art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188 oraz z 2019 r. poz. 1051, 1495 i 2005), chyba że składając wniosek o udostępnienie informacji, świadczeniobiorca oświadczył, że odbierze informacje osobiście.
§ 5. [Termin udostępniania danych przez system teleinformatyczny Funduszu]
§ 6. [Wejście w życie]
Minister Zdrowia: wz. J. Szczurek-Żelazko
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1394, 1590, 1694, 1726, 1818, 1905, 2020 i 2473.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach (Dz. U. poz. 2297), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. poz. 1590).
- Data ogłoszenia: 2020-03-02
- Data wejścia w życie: 2020-03-17
- Data obowiązywania: 2020-03-17
REKLAMA