REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 1399
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 lipca 2019 r.
w sprawie przeprowadzania konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską
Na podstawie art. 37d ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2019 r. poz. 1042) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres przedmiotowy]
§ 2. [Ogłoszenie o naborze na aplikację uzupełniającą prokuratorską]
2. Dyrektor Krajowej Szkoły w ogłoszeniu o naborze na aplikację uzupełniającą prokuratorską podaje informacje, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy, po uzgodnieniu ich treści z Prokuratorem Krajowym. Ogłoszenie o naborze na aplikację uzupełniającą prokuratorską zamieszcza się również w Biuletynie Informacji Publicznej Prokuratury Krajowej.
§ 3. [Komisja konkursowa]
2. W skład komisji wchodzą:
1) sekretarz komisji wskazany przez Prokuratora Krajowego spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i prokuratorów delegowanych do Prokuratury Krajowej;
2) trzech prokuratorów wskazanych przez Prokuratora Krajowego, specjalistów z dziedzin prawa objętych zakresem egzaminu, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1;
3) prokurator – przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, specjalista z dziedziny prawa objętej zakresem egzaminu, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
3. Członkami komisji, o których mowa w ust. 2, mogą być prokuratorzy w stanie spoczynku.
4. W terminie 14 dni od dnia ogłoszenia zarządzenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy, w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wskazuje Prokuratorowi Krajowemu swojego przedstawiciela, o którym mowa w ust. 2 pkt 3.
§ 4. [Przewodniczący oraz jego zastępca]
2. Pracami komisji kieruje jej przewodniczący, a w razie jego nieobecności – jego zastępca.
3. Przewodniczący komisji wydaje zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym, niezbędne do sprawnego i obiektywnego przeprowadzenia konkursu.
§ 5. [Zestawy pytań]
1) co najmniej 30 zestawów pytań sprawdzających wiedzę z następujących dziedzin:
a) prawa karnego materialnego,
b) postępowania karnego oraz postępowania w sprawach nieletnich,
c) prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym oraz postępowania cywilnego,
d) prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego oraz postępowania sądowoadministracyjnego,
e) prawa gospodarczego publicznego i prywatnego,
f) prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami z zakresu ustroju sądów, prokuratury, organów kontroli państwowej i ochrony prawa;
2) wykaz aktów prawnych stanowiących podstawę opracowania pytań.
2. Każdy zestaw pytań zawiera 5 pytań, w tym co najmniej 3 pytania sprawdzające wiedzę z dziedzin wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a i b. Zestawy pytań są opatrzone numerami. Zestawy pytań umieszcza się w bezpiecznej kopercie depozytowej.
3. Wykaz aktów prawnych stanowiących podstawę opracowania pytań komisja niezwłocznie, nie później jednak niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia konkursu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej Prokuratury Krajowej.
4. Zestawy pytań są opracowywane i przechowywane w Prokuraturze Krajowej w sposób uniemożliwiający ich ujawnienie osobom nieuprawnionym. Za właściwe przechowywanie zestawów pytań jest odpowiedzialny przewodniczący komisji.
§ 6. [Zgłoszenie do konkursu]
2. Do zgłoszenia do konkursu kandydat może załączyć informacje lub opinie dotyczące jego zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.
§ 7. [Dokonanie zgłoszenia po terminie]
2. Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w art. 17 ust. 4, 4a i 6 oraz art. 37c ustawy, przewodniczący komisji lub, z jego upoważnienia, zastępca przewodniczącego lub sekretarz komisji wzywa kandydata do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie braków w terminie spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez dalszego biegu.
3. Przewodniczący komisji lub, z jego upoważnienia, zastępca przewodniczącego lub sekretarz komisji zawiadamia kandydata o pozostawieniu zgłoszenia bez dalszego biegu.
4. Wezwania do usunięcia braków zgłoszenia oraz zawiadomienia o pozostawieniu zgłoszenia bez dalszego biegu dokonuje się w formie elektronicznej, chyba że odstąpiono od obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej. W takim przypadku wezwania i zawiadomienia przesyła się listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
5. Jeżeli odstąpiono od obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej, zgłoszenie kandydata, który nie został przyjęty na aplikację uzupełniającą prokuratorską, podlega zwrotowi na jego wniosek.
§ 8. [Zarządzenie odstąpienia od obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej]
§ 9. [Zawiadomienie o niedopuszczeniu do konkursu]
§ 10. [Obsługa administracyjno-biurowa oraz techniczna komisji]
2. Urzędnicy i inni pracownicy Prokuratury Krajowej oraz urzędnicy delegowani do Prokuratury Krajowej wyznaczeni przez Dyrektora Biura Kadr Prokuratury Krajowej do obsługi administracyjno-biurowej lub technicznej komisji mogą być obecni przy pracach komisji jedynie w zakresie niezbędnym dla zapewnienia tej obsługi.
§ 11. [Informacje przekazywane Dyrektorowi Biura Kadr Prokuratury Krajowej przez przewodniczącego komisji]
2. W czasie rejestracji kandydat okazuje komisji dokument tożsamości oraz potwierdza obecność własnoręcznym podpisem na liście, stanowiącej załącznik do protokołu egzaminu.
3. Niezgłoszenie się kandydata do rejestracji w wyznaczonych godzinach, niezależnie od przyczyny, uznaje się za odstąpienie od udziału w konkursie.
§ 12. [Etapy konkursu]
1) oceny pracy kandydata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora;
2) egzaminu.
2. Do przeprowadzenia poszczególnych etapów konkursu niezbędna jest obecność co najmniej czterech członków komisji.
§ 13. [Protokół posiedzenia komisji]
2. Protokół posiedzenia komisji, o którym mowa w ust. 1, podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na posiedzeniu. Protokół egzaminu podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na egzaminie.
§ 14. [Ocena pracy kandydata]
2. Przy dokonywaniu oceny pracy kandydata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora bierze się pod uwagę informacje i opinie, o których mowa w § 6 ust. 2, w szczególności wystawione przez prezesa sądu, w którym kandydat wykonuje lub wykonywał zadania służbowe, lub kierownika jednostki organizacyjnej prokuratury, w której kandydat wykonuje lub wykonywał zadania służbowe. Jeżeli kandydat nie załączy do zgłoszenia informacji lub opinii, przewodniczący komisji zwraca się do właściwego prezesa sądu lub kierownika jednostki organizacyjnej prokuratury o nadesłanie informacji lub opinii o kandydacie.
§ 15. [Liczba punktów uzyskanych na egzaminie]
2. Liczba punktów uzyskanych na egzaminie jest sumą punktów uzyskanych za odpowiedzi na poszczególne pytania.
§ 16. [Informacje podawane kandydatom przez przewodniczącego komisji przed rozpoczęciem egzaminu]
1) warunkach organizacyjnych i sposobie przeprowadzenia egzaminu;
2) przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie egzaminu;
3) kryteriach branych pod uwagę przy dokonywaniu oceny odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne oraz o sposobie ustalania liczby punktów uzyskanych na egzaminie;
4) sposobie ogłaszania wyników konkursu.
§ 17. [Przystąpienie do egzaminu]
2. Przystępując do egzaminu, kandydat losuje zestaw pytań. Losowanie odbywa się tylko raz i nie może zostać powtórzone. Wylosowany przez kandydata numer zestawu pytań wpisuje się do protokołu egzaminu.
3. Po wylosowaniu zestawu pytań kandydat ma prawo przygotowania się do odpowiedzi w czasie nie dłuższym niż 15 minut.
§ 18. [Wymogi dotyczące warunków przeprowadzania egzminu]
2. W trakcie egzaminu kandydaci nie mogą korzystać z urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji informacji na odległość ani z urządzeń służących do elektronicznego gromadzenia, pobierania lub przetwarzania danych. Kandydaci nie mogą również korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa ani innych materiałów, mogących stanowić pomoc w odpowiedzi na pytania, poza przypadkiem, o którym mowa w ust. 7.
3. W sali, w której przeprowadza się egzamin, poza kandydatami mogą przebywać wyłącznie członkowie komisji oraz osoby upoważnione przez przewodniczącego komisji.
4. W trakcie egzaminu kandydat pozostaje na miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji i nie może przemieszczać się po sali, poza przypadkami, o których mowa w ust. 5.
5. Po wylosowaniu zestawu pytań kandydat może opuścić salę tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody przewodniczącego albo innego członka komisji i pod nadzorem. Przed opuszczeniem sali kandydat przekazuje zestaw pytań przewodniczącemu albo innemu członkowi komisji. Godzinę wyjścia kandydata z sali, a następnie powrotu do sali odnotowuje się na odrębnej liście, stanowiącej załącznik do protokołu egzaminu.
6. Członkowie komisji mogą zadawać pytania uzupełniające, związane z treścią pytań z wylosowanego przez kandydata zestawu.
7. Podczas egzaminu kandydaci mogą korzystać wyłącznie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję.
8. W przypadku zgłoszenia przez kandydata rezygnacji z udziału w egzaminie fakt ten odnotowuje się w protokole egzaminu.
§ 19. [Wykluczenie kandydata z udziału w konkursie]
1) w trakcie egzaminu:
a) komunikował się z inną niż członek komisji osobą lub samowolnie opuścił wyznaczone miejsce,
b) korzystał z urządzeń lub materiałów, o których mowa w § 18 ust. 2;
2) w sposób inny niż określone w pkt 1 celowo zakłócił przebieg konkursu.
2. Wykluczenie kandydata z udziału w konkursie, z podaniem przyczyny, odnotowuje się w protokole egzaminu lub protokole posiedzenia komisji.
§ 20. [Minimalna ilość punktów wymagana do zakwalifikowania się na aplikację uzupełniającą prokuratorską]
§ 21. [Ustalenie wyników konkursu]
2. O miejscu na liście kwalifikacyjnej decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydata na poszczególnych etapach konkursu. Jeżeli dwóch lub więcej niż dwóch kandydatów uzyska taką samą liczbę punktów, o kolejności na liście kwalifikacyjnej decyduje liczba punktów uzyskanych przez kandydata z egzaminu. Jeżeli w przypadku dwóch lub więcej niż dwóch kandydatów także liczba punktów za egzamin jest taka sama, wszystkich tych kandydatów umieszcza się na jednym miejscu na liście kwalifikacyjnej.
3. Przebieg posiedzenia komisji, na którym sporządzana jest lista kwalifikacyjna, jest protokołowany. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
§ 22. [Dokumenty przekazywane przez przewodniczącego komisji Prokuratorowi Krajowemu]
§ 23. [Ogłoszenie listy kwalifikacyjnej]
2. Do kandydatów umieszczonych na liście kwalifikacyjnej stosuje się odpowiednio art. 23 ustawy.
§ 24. [Wejście w życie]
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
- Data ogłoszenia: 2019-07-29
- Data wejścia w życie: 2019-08-13
- Data obowiązywania: 2019-11-13
- Dokument traci ważność: 2021-07-07
REKLAMA