REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 973

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII1)

z dnia 17 maja 2019 r.

w sprawie wzoru sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4ba ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 755 i 730) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Wzór sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych]

Określa się wzór sprawozdania zawierającego informacje o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§ 2. [Stosowanie sprawozdania]

Wzór sprawozdania, o którym mowa w § 1, stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań przekazywanych za miesiąc maj 2019 r.

§ 3. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Energii: K. Tchórzewski


1) Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2314).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wzoru sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych (Dz. U. poz. 945), które utraciło moc z dniem 1 maja 2019 r. zgodnie z art. 215 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 650).

Załącznik 1. [WZÓR – SPRAWOZDANIE ZAWIERAJĄCE INFORMACJE O PODMIOTACH ZLECAJĄCYCH USŁUGI MAGAZYNOWANIA, PRZEŁADUNKU, PRZESYŁANIA LUB DYSTRYBUCJI PALIW CIEKŁYCH]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Energii
z dnia 17 maja 2019 r. (poz. 973)

WZÓR – SPRAWOZDANIE ZAWIERAJĄCE INFORMACJE O PODMIOTACH ZLECAJĄCYCH USŁUGI MAGAZYNOWANIA, PRZEŁADUNKU, PRZESYŁANIA LUB DYSTRYBUCJI PALIW CIEKŁYCH

OBJAŚNIENIA

OBJAŚNIENIA OGÓLNE

1. Przedsiębiorstwo energetyczne obowiązane jest do składania przedmiotowego sprawozdania podmiotom wymienionym w art. 4ba ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

2. Sprawozdanie składa się w terminie 14 dni od zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

3. Wielkości odnoszące się do jednostek objętości lub masy należy wpisywać z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.

4. Ujawnieniu w sprawozdaniu podlega przeładunek paliw ciekłych niezależnie od tego, czy ma on charakter usługi samoistnej czy też służebnej w stosunku do usługi magazynowania. W przypadku magazynowania usługowo magazynowane paliwa należy podać w rozbiciu na kody CN oraz podmioty, na rzecz których usługa była świadczona.

5. Przedsiębiorcy świadczący usługi przeładunku raportują w sprawozdaniu ilość paliw podlegających przeładunkowi w podziale na załadunek (przeładunek załadunek) i rozładunek (przeładunek rozładunek), a każdy rodzaj usługi wskazują w osobnym wierszu.

6. W przypadku podmiotów świadczących więcej niż jedną usługę na rzecz tego samego podmiotu w miesiącu, którego dotyczy sprawozdanie, każda ze świadczonych usług podlega ujawnieniu w odrębnym wierszu sprawozdania.

OBJAŚNIENIA SZCZEGÓŁOWE

1. W polu 1 wpisuje się numer identyfikacji podatkowej (NIP) nadany w Polsce przedsiębiorstwu energetycznemu składającemu sprawozdanie.

2. Pole 2 fakultatywnie wypełnia organ przyjmujący sprawozdanie przez ewentualne nadanie przedsiębiorstwu energetycznemu składającemu sprawozdanie indywidualnego numeru.

3. Składający sprawozdanie wpisuje miesiąc i rok, którego sprawozdanie dotyczy, oraz zaznacza odpowiednie pole „złożenie sprawozdania” albo „korekta sprawozdania”.

4. Składający sprawozdanie zaznacza odpowiednie pole lub pola w zależności od rodzaju świadczonych usług: „magazynowania”, „przeładunku rozładunku”, „przeładunku załadunku”, „przesyłania” lub „dystrybucji” paliw ciekłych.

5. Należy wpisać pełną nazwę organu, do którego składa się sprawozdanie, zgodnie z art. 4ba ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Część A. OZNACZENIE PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO

– W poz. A1, A2, A3 wpisuje się odpowiednio pełną nazwę przedsiębiorstwa energetycznego, rodzaj i numer koncesji oraz adres siedziby przedsiębiorstwa energetycznego składającego sprawozdanie. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, który prowadzi działalność na terytorium RP w ramach oddziału z siedzibą na terytorium RP utworzonego na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 649, z późn. zm.), należy wpisać ww. dane dotyczące oddziału.

Część B. INFORMACJA O PODMIOTACH ZLECAJĄCYCH USŁUGĘ MAGAZYNOWANIA, PRZEŁADUNKU, PRZESYŁANIA LUB DYSTRYBUCJI PALIW CIEKŁYCH

– Kolumna 12: Liczba porządkowa.

– Kolumna 13: Dane identyfikujące podmiot zlecający, którym jest: przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem paliw ciekłych lub obrotem (w tym obrotem z zagranicą) tymi paliwami, podmiot przywożący, podmiot nabywający paliwo w powierzchni magazynowej oraz odbiorca końcowy paliw ciekłych, którym przedsiębiorstwo energetyczne świadczy usługę magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych.

Należy wprowadzić następujące dane dotyczące podmiotu zlecającego:

imię i nazwisko albo nazwę wraz z oznaczeniem formy prawnej,

miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz ich adres,

numer akcyzowy wydany przez właściwy organ, jeżeli posiada,

w przypadku osób fizycznych – serię i numer dokumentu tożsamości.

– Kolumna 14: Należy wpisać numer PESEL lub numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli posiada.

– Kolumna 15: Należy wpisać rodzaj i numer koncesji udzielonej podmiotowi zlecającemu przez Prezesa URE (jeżeli posiada).

– Kolumna 16: Należy wpisać numer wpisu w rejestrze podmiotów przywożących (jeżeli posiada).

– Kolumna 17: W przypadku odbiorcy końcowego należy wpisać „TAK”.

– Kolumna 18: Należy wpisać numer w rejestrze systemu zapasów interwencyjnych (jeżeli posiada).

– Kolumna 19: Rodzaj zleconej usługi to:

„magazynowanie”,

„przeładunek rozładunek”,

„przeładunek załadunek”,

„dystrybucja”,

„przesyłanie”.

Wymienione usługi wykonywane są na podstawie zawartej umowy. Jeżeli w danym miesiącu mimo obowiązującej umowy nie wykonano żadnej usługi, w sprawozdaniu w kolumnie 21 należy wpisać „0”.

– Kolumna 20: Rodzaje paliw ciekłych będących przedmiotem usług objętych sprawozdaniem to:

półprodukty rafineryjne [tona],

gaz płynny LPG [tona]:

– do celów napędowych,

– do celów grzewczych,

benzyny pirolityczne [m3],

benzyny silnikowe [m3],

benzyny lotnicze [m3],

paliwa typu benzyny do silników odrzutowych [m3],

paliwa typu nafty do silników odrzutowych [m3],

inne nafty [m3],

oleje napędowe [m3], w tym:

– do celów napędowych,

– do celów grzewczych,

– do celów żeglugowych,

– do innych celów,

lekkie oleje opałowe i pozostałe oleje napędowe [m3]:

– do celów grzewczych,

– do celów żeglugowych,

– do innych celów,

ciężkie oleje opałowe [tona]:

– do celów grzewczych,

– do celów żeglugowych,

– do innych celów,

benzyny lakowe i przemysłowe [m3],

biopaliwa płynne (ciekłe) [m3],

smary [tona].

Przy każdym z paliw należy podać jego kod CN.

– Kolumna 21: Ilość paliwa będącego przedmiotem poszczególnych usług podaje się sumarycznie dla każdej z usług w formie liczbowej, z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, uwzględniając odpowiednią jednostkę, charakterystyczną dla danego rodzaju paliwa. Jednostki charakterystyczne dla każdego rodzaju paliwa ciekłego są wskazane w opisie do kolumny 20. W przypadku konieczności przeliczenia jednostek przeliczenia dokonuje się w temperaturze 15°C. W przypadku usługi „magazynowania” należy podać stan zmagazynowanego paliwa dla danego przedsiębiorcy na ostatni dzień miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

– Kolumna 22: Należy wskazać faktyczne pochodzenie paliwa i wypełnić sprawozdanie stosownie do posiadanej wiedzy. W przypadku zaistnienia wątpliwości co do pochodzenia paliwa rekomendowanym rozwiązaniem jest pobieranie pisemnych oświadczeń od przedsiębiorców zlecających usługi lub uregulowanie tej kwestii w umowie między stronami. Pochodzenie paliwa dla:

usługi „przeładunku rozładunku” definiuje się poprzez podanie informacji o tym, czy paliwo ciekłe zostało:

– przywiezione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w takim przypadku należy wpisać „przywóz”,

– wytworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w takim przypadku należy wpisać „wytworzenie”,

– nabyte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w takim przypadku należy wpisać „nabycie”,

usługi „magazynowania” definiuje się poprzez podanie informacji o tym, czy paliwo ciekłe było:

– zmieszane w zbiorniku, w takim przypadku należy wpisać „mieszanina”,

– nabyte od innego podmiotu w powierzchni magazynowej, w takim przypadku należy wpisać „nabyte w zbiorniku”.

W przypadku gdy pochodzenie magazynowanego paliwa nie budzi wątpliwości (nie miały miejsca procesy komponowania ani też nie było rozładunków paliwa mającego różne pochodzenie na ten sam zbiornik), należy wybrać odpowiednio: „przywóz”, „wytworzenie” lub „nabycie”,

usługi „przeładunku załadunku” definiuje się poprzez podanie informacji o tym, czy paliwo ciekłe było:

– zmieszane w zbiorniku, w takim przypadku należy wpisać „mieszanina”,

– nabyte od innego podmiotu w zbiorniku, w takim przypadku należy wpisać „nabyte w zbiorniku”.

W przypadku gdy pochodzenie przeładowywanego paliwa nie budzi wątpliwości (nie miały miejsca procesy komponowania ani też nie było rozładunków paliwa mającego różne pochodzenie na ten sam zbiornik), należy wybrać odpowiednio: „przywóz”, „wytworzenie” lub „nabycie”.

– Kolumna 23: Należy wskazać adres miejsca świadczenia usługi, tj.: ulicę, nr budynku, kod pocztowy oraz miasto. W przypadku braku adresu lub w przypadku potrzeby doprecyzowania lokalizacji dozwolone jest wprowadzenie współrzędnych geograficznych zgodnie z systemem WGS-84. W odniesieniu do rurociągów przesyłowych oraz dystrybucyjnych należy podać punkty rozpoczęcia i zakończenia przesyłania paliw ciekłych.

– Kolumna 24: Należy wskazać numer akcyzowy składu podatkowego lub zarejestrowanego odbiorcy.

Część C. ZAŁĄCZNIKI

– Pole 25: W przypadku działania przez pełnomocnika – pełnomocnictwo wraz z dokumentem potwierdzającym dokonanie opłaty skarbowej za złożone pełnomocnictwo. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego – dokument potwierdzający, iż osoba działająca w jego imieniu jest skutecznie umocowana i uprawniona do reprezentacji zgodnie z prawem właściwym określonym w odrębnych przepisach.

Część D. PODPIS OSOBY UPRAWNIONEJ DO ZŁOŻENIA SPRAWOZDANIA

– Pole 26: Imię i nazwisko osoby uprawnionej do składania sprawozdania.

– Pole 27: Numer telefonu kontaktowego do osoby uprawnionej do składania sprawozdania.

– Pole 28: Data sporządzenia sprawozdania i podpis osoby uprawnionej do składania sprawozdania.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-05-23
  • Data wejścia w życie: 2019-05-24
  • Data obowiązywania: 2019-05-24
  • Dokument traci ważność: 2023-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA