REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 878

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII1)

z dnia 25 kwietnia 2019 r.

w sprawie urządzeń niezbędnych do wykonywania instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) wykaz urządzeń niezbędnych do wykonywania instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych, zwanych dalej „tachografami”, oraz szczegółowe wymagania, które muszą być spełnione przez te urządzenia;

2) dokumenty potwierdzające spełnianie wymagań, o których mowa w pkt 1;

3) zakres i sposób dokumentowania wykonywanych czynności w zakresie posiadanego zezwolenia;

4) zakres i sposób pobierania danych dotyczących każdego użycia karty warsztatowej oraz przechowywania tych danych w postaci elektronicznej.

§ 2. [Wykazy i wymagania spełniane przez urządzenia niezbędne do wykonywania instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów]

Wykaz urządzeń niezbędnych do wykonywania instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów, szczegółowe wymagania, które muszą być spełnione przez te urządzenia, oraz dokumenty potwierdzające spełnianie szczegółowych wymagań przez te urządzenia określa załącznik do rozporządzenia.

§ 3. [Protokół]

1. Podmiot prowadzący działalność w zakresie instalacji tachografów, instalacji i sprawdzania tachografów oraz instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów dokumentuje wykonane czynności w protokole.

2. W protokole z wykonanych czynności zamieszcza się w szczególności:

1) datę przyjęcia i wydania tachografu;

2) dane zleceniodawcy, w tym imię i nazwisko, miejsce i adres zamieszkania albo firmę, siedzibę i adres;

3) dane identyfikujące pojazd, w tym numer identyfikacyjny pojazdu i numer rejestracyjny pojazdu;

4) dane identyfikujące tachograf, w tym znaki homologacji i numery fabryczne części składowych;

5) informacje o miejscach i formie zabezpieczeń nałożonych na elementy składowe tachografu oraz znajdujących się na nich specjalnych cechach i danych identyfikacyjnych, przy przyjęciu i przy wydaniu tachografu;

6) informacje o miejscu nałożenia tabliczki instalacyjnej;

7) informacje o wykrytych urządzeniach lub przedmiotach lub zainstalowanym oprogramowaniu, wykonanych lub przeznaczonych do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf, albo informację o ich niewykryciu;

8) informacje o spełnieniu przez tachograf wymagań w zakresie dopuszczalnych błędów, o ile wyznaczanie błędów było wykonane;

9) informacje o pobraniu lub braku możliwości pobrania danych z tachografu i wskazaniu przyczyn niepobrania tych danych;

10) podpis pracownika odpowiedzialnego za wykonane czynności lub dane identyfikujące tego pracownika, w przypadku prowadzenia dokumentacji w systemie informatycznym.

3. Do protokołu z wykonanych czynności dołącza się jako załączniki:

1) wydruki techniczne wykonane przy przyjęciu i wydaniu tachografu albo użyte wykresówki do tachografów analogowych;

2) dokumentację dotyczącą:

a) oględzin zewnętrznych tachografu oraz poprawności jego instalacji,

b) sprawdzenia poprawności wskazań i rejestracji: prędkości, długości drogi, czasu, danych dotyczących czynności kierowców oraz wymaganych zdarzeń i usterek tachografu,

c) oznaczeń rozmiaru i konstrukcji opon oraz wyznaczonego obwodu tocznego kół pojazdu,

d) wartości stałej tachografu oraz współczynnika charakterystycznego pojazdu.

4. Protokół wraz z załącznikami może być sporządzony w postaci papierowej lub w systemie informatycznym.

§ 4. [Karta warsztatowa]

1. Każde użycie karty warsztatowej musi być dokumentowane.

2. Dane zapisane na karcie warsztatowej posiadacz karty kopiuje na inny nośnik, zapewniający spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 4.

3. Kopia danych zawiera wszystkie dane zapisane na karcie warsztatowej. Częstotliwość kopiowania uwzględnia rzeczywistą możliwość gromadzenia danych na kartach warsztatowych i gwarantuje ich nieutracenie przez nadpisanie nowymi danymi.

4. Dane skopiowane z kart warsztatowych podmiot prowadzący warsztat przechowuje w oryginalnym formacie w sposób uporządkowany, zapewniający ich bezpieczeństwo oraz możliwość ponownego odczytania.

§ 5. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Przedsiębiorczości i Technologii: J. Emilewicz


1) Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 19 kwietnia 2006 r. w sprawie wymagań niezbędnych do prowadzenia warsztatu w zakresie napraw, instalacji lub sprawdzania tachografów cyfrowych oraz zakresu i sposobu dokumentowania czynności przy wykonywaniu tych usług (Dz. U. poz. 511), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. zgodnie z art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480).

Załącznik 1. [WYKAZ URZĄDZEŃ NIEZBĘDNYCH DO WYKONYWANIA INSTALACJI, SPRAWDZANIA, PRZEGLĄDÓW I NAPRAW TACHOGRAFÓW, SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA, KTÓRE MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE PRZEZ TE URZĄDZENIA, ORAZ DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE SPEŁNIANIE SZCZEGÓŁOWYCH WYMAGAŃ PRZEZ TE URZĄDZENIA]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii
z dnia 25 kwietnia 2019 r. (poz. 878)

WYKAZ URZĄDZEŃ NIEZBĘDNYCH DO WYKONYWANIA INSTALACJI, SPRAWDZANIA, PRZEGLĄDÓW I NAPRAW TACHOGRAFÓW, SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA, KTÓRE MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE PRZEZ TE URZĄDZENIA, ORAZ DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE SPEŁNIANIE SZCZEGÓŁOWYCH WYMAGAŃ PRZEZ TE URZĄDZENIA

Lp.

Wykaz urządzeń oraz szczegółowe wymagania, które muszą być spełnione przez te urządzenia

Rodzaj tachografów1)

Rodzaj działalności2)

Dokumenty potwierdzające spełnianie szczegółowych wymagań przez te urządzenia

1

2

3

4

5

1

Urządzenie do wyznaczania błędów długości drogi i prędkości tachografów:

1) urządzenie, w skład którego wchodzą:

a) urządzenie do napędzania tachografu (impulsowo lub mechanicznie),

b) przyrząd do wyznaczania wartości poprawnych prędkości,

c) przyrząd do wyznaczania wartości poprawnych długości drogi

albo

2) urządzenie wyznaczające w sposób automatyczny błędy długości drogi i prędkości.

Dokładność urządzeń powinna umożliwiać wyznaczenie wartości błędów długości drogi i prędkości z dokładnością umożliwiającą porównanie uzyskanego wyniku:

1) dla TA:

a) nowych i po naprawie – wymagania zawarte w części „III. Wymagania dotyczące konstrukcji urządzenia rejestrującego” załącznika I do rozporządzenia 165/2014 w lit. f) pkt 14),

b) zainstalowanych i sprawdzanych okresowo – wymagania zawarte w części „III. Wymagania dotyczące konstrukcji urządzenia rejestrującego” załącznika I do rozporządzenia 165/2014 w lit. f) pkt 2 i 34),

2) dla TC – wymagania zawarte w rozdziale „III. Wymagania odnośnie do konstrukcji i funkcjonalności urządzenia rejestrującego” załącznika IB do rozporządzenia 3821/85 w pkt 25).

TA, TC

I, S, P

Świadectwo ekspertyzy3) wydane przez urząd administracji miar oraz

świadectwo wzorcowania wykonanego okresowo przez organ administracji miar lub laboratorium akredytowane, wykonane co najmniej raz w przedziale dwóch lat, lub świadectwo sprawdzenia wykonanego przez wytwórcę urządzenia.

2

Urządzenie do kontroli zegara tachografów – umożliwiające wyznaczenie względnego przyrostu błędu zegara tachografu z dokładnością umożliwiającą porównanie uzyskanego wyniku z wymaganiami zawartymi w części „III. Wymagania dotyczące konstrukcji urządzenia rejestrującego” załącznika I do rozporządzenia 165/2014 w lit. f) pkt 1 i 24).

TA

S, P

Świadectwo ekspertyzy3) wydane przez urząd administracji miar oraz

świadectwo wzorcowania wykonanego okresowo przez organ administracji miar lub laboratorium akredytowane, wykonane co najmniej raz w przedziale dwóch lat, lub świadectwo sprawdzenia wykonanego przez wytwórcę urządzenia.

3

Urządzenie do wyznaczania współczynnika charakterystycznego pojazdu, umożliwiające pomiar liczby impulsów (lub obrotów) oraz obliczenie liczby impulsów (lub obrotów) przypadających na 1 km przebytej drogi w warunkach normalnych.

TA, TC

S, P

4

Urządzenie do odczytu i programowania stałej tachografu w zakresie co najmniej (4000–25 000) imp/km.

TA

I, S, P

5

Urządzenie do wyznaczania obwodu tocznego kół pojazdu umożliwiające wyznaczenie wartości w zakresie do 3500 mm.

TA, TC

S, P

Świadectwo ekspertyzy3) wydane przez urząd administracji miar.

6

Manometr do opon pojazdów mechanicznych o zakresie pomiarowym co najmniej (2–10) barów.

TA, TC

S, P

Dowód prawnej kontroli metrologicznej (legalizacji) manometru.

7

Kontrolny odcinek pomiarowy lub urządzenie rolkowe. Kontrolny odcinek pomiarowy (baza drogowa) powinien być wytyczony w obrębie każdego z miejsc prowadzenia działalności z trwale zainstalowanymi wskazami początkowym i końcowym. Urządzenie rolkowe powinno umożliwiać symulację przebytej drogi.

TA, TC

S, P

Świadectwo ekspertyzy3) wydane przez urząd administracji miar oraz dokument potwierdzający prawo do korzystania z terenu, na którym odcinek został wytyczony.

8

Urządzenie umożliwiające kalibrację tachografów cyfrowych, w tym ustawienie i kontrolę zegara tachografu, w zakresie rozdziału „VI. Sprawdzenia, inspekcje i naprawy” załącznika IB do rozporządzenia 3821/85 w zakresie określonym przepisami pkt 2–45).

TC

S, P

Deklaracja producenta urządzenia o zakresie przydatności urządzenia, potwierdzona przez administrację miar.

9

Urządzenie i oprogramowanie do pobierania i przechowywania danych z tachografów cyfrowych i kart w formacie umożliwiającym ich ponowne odczytanie z zachowaniem wymaganych poświadczeń.

TC

S, P, N

10

Kanał, najazd lub podnośnik samochodowy umożliwiający dostęp do podwozia pojazdu.

TA, TC

I, S, P, N

Dokument potwierdzający prawo przedsiębiorcy do korzystania z terenu, na którym się znajduje.

11

Oznakowane miejsce postojowe dla pojazdu.

12

Urządzenie umożliwiające odczytanie wartości zarejestrowanych na wykresówkach lub porównanie zarejestrowanych wartości z wymaganiami zawartymi w części „III. Wymagania dotyczące konstrukcji urządzenia rejestrującego” załącznika I do rozporządzenia 165/2014 w lit. f) pkt 1–44).

TA

S, P

Potwierdzenie przydatności urządzenia wydane przez producenta lub urząd administracji miar.

13

Przewód łączący czujnik ruchu z przyrządem rejestrującym, umożliwiający zasilanie i wymianę informacji pomiędzy czujnikiem ruchu a przyrządem rejestrującym, w tym parowanie czujnika.

TC

S, P, N

Deklaracja producenta.

14

Termometr do pomiaru temperatury otoczenia o zakresie pomiarowym co najmniej (0–40)°C.

TA

S, P

Świadectwo ekspertyzy3) wydane przez urząd administracji miar.

 

Objaśnienia do tabeli:

1) TA – tachograf analogowy, TC – tachograf cyfrowy.

2) S – sprawdzanie, P – przeglądy, I – instalacje, N – naprawy.

3) Świadectwo ekspertyzy potwierdza przydatność urządzenia odpowiednio do instalacji, sprawdzania lub przeglądów tachografów, określa charakterystykę urządzenia, zakres zastosowania, wartości dopuszczalne błędów, oraz zakres kontroli okresowej (wzorcowania lub sprawdzenia przez producenta) oraz jej częstotliwość – w przypadku kiedy nie jest to określone w inny sposób przez urzędy administracji miar.

4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1).

5) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8, Dz. Urz. WE L 318 z 17.11.1990, str. 20, Dz. Urz. WE L 353 z 17.12.1990, str. 12, Dz. Urz. WE L 374 z 22.12.1992, str. 12, Dz. Urz. WE L 256 z 26.10.1995, str. 8, Dz. Urz. WE L 154 z 12.06.1997, str. 21, Dz. Urz. WE L 274 z 09.10.1998, str. 1, Dz. Urz. WE L 207 z 05.08.2002, str. 1, Dz. Urz. WE L 236 z 23.09.2003, str. 33, Dz. Urz. WE L 284 z 31.10.2003, str. 1, Dz. Urz. UE L 71 z 10.03.2004, str. 3, Dz. Urz. UE L 102 z 11.04.2006, str. 1, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 1, Dz. Urz. UE L 176 z 06.07.2007, str. 42, Dz. Urz. UE L 21 z 24.01.2009, str. 3, Dz. Urz. UE L 87 z 31.03.2009, str. 109, Dz. Urz. UE L 339 z 22.12.2009, str. 3, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 311 z 31.10.2014, str. 19 i Dz. Urz. UE L 25 z 02.02.2016, str. 46).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-05-11
  • Data wejścia w życie: 2019-05-12
  • Data obowiązywania: 2022-10-08
  • Dokument traci ważność: 2024-08-21

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA