REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 806

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 16 kwietnia 2019 r.

w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 46 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób udzielania i realizacji przez Policję lub Straż Graniczną pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;

2) przypadki, w których jest wymagana pomoc Policji lub Straży Granicznej organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;

3) sposób postępowania i tryb występowania przez organ egzekucyjny i egzekutora o udzielenie przez Policję lub Straż Graniczną pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;

4) sposób dokumentowania wykonywanych czynności przy udzielaniu pomocy przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych oraz rozliczania ich kosztów.

§ 2. [Organy uprawnione do wezwania właściwej jednostki organizacyjnej]

1. Organ egzekucyjny lub egzekutor wzywają właściwą ze względu na miejsce przeprowadzenia egzekucji jednostkę organizacyjną:

1) Policji lub

2) Straży Granicznej – w przypadku gdy przedmiot egzekucji znajduje się na obszarze przejścia granicznego lub w strefie nadgranicznej

– w formie pisemnej do udzielenia pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, co najmniej 7 dni przed terminem czynności egzekucyjnych.

2. W pilnych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych następuje także na ustne wezwanie organu egzekucyjnego lub egzekutora.

§ 3. [Właściwa miejscowo jednostka organizacyjna]

Właściwa miejscowo jednostka organizacyjna Policji lub Straży Granicznej udziela pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, gdy otrzyma pisemne wezwanie, jeżeli w toku wykonywania tych czynności organ egzekucyjny lub egzekutor:

1) natrafią na opór, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia prowadzenie czynności egzekucyjnych, albo

2) istnieje uzasadnione przypuszczenie, że natrafią na taki opór.

§ 4. [Pomoc przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych]

Pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udziela wyznaczony policjant lub wyznaczony funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej „funkcjonariuszem”.

§ 5. [Funkcjonariusz, udzielający pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych]

1. Funkcjonariusz, udzielając pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi, zapewnia bezpieczeństwo osobiste organu egzekucyjnego, egzekutora oraz innych uczestników postępowania przez niedopuszczenie do narażenia na utratę życia, zdrowia, a także naruszenia nietykalności cielesnej.

2. W przypadku gdy uczestnicy postępowania zakłócają wykonywanie czynności egzekucyjnych, funkcjonariusz wzywa ustnie te osoby do zachowania, które umożliwi wykonanie czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny lub egzekutora.

3. W przypadku gdy uczestnicy postępowania nie zastosują się do wezwania, funkcjonariusz podejmuje wobec nich czynności, które zmierzają do umożliwienia wykonania czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny lub egzekutora.

§ 6. [Notatka urzędowa z przebiegu czynności]

1. Funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową z przebiegu czynności, która zawiera:

1) oznaczenie organu egzekucyjnego i egzekutora;

2) określenie sposobu wezwania do udzielenia pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych przez wskazanie, czy pomoc została udzielona na wezwanie ustne czy pisemne;

3) określenie miejsca, terminu, czasu trwania i rodzaju prowadzonej egzekucji;

4) opis zakresu udzielonej przez Policję lub Straż Graniczną pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych. 2. Notatkę funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu.

§ 7. [Koszty poniesione przez Policję lub Straż Graniczną z tytułu udzielonej pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych]

1. Koszty poniesione przez Policję lub Straż Graniczną z tytułu udzielonej pomocy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych rozlicza się według stawki zryczałtowanej w wysokości 1,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

2. Rachunek kosztów poniesionych przez Policję lub Straż Graniczną przesyła się właściwemu organowi egzekucyjnemu.

3. Organ egzekucyjny przekazuje należność z tytułu kosztów poniesionych przez Policję lub Straż Graniczną, na rachunek bankowy odpowiednio jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej, w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku.

§ 8. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.3)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski


1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r. poz. 1356, 1499, 1629, 2192, 2193 i 2432 oraz z 2019 r. poz. 730.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. poz. 1106), które utraciło moc na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 125).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-04-29
  • Data wejścia w życie: 2019-04-30
  • Data obowiązywania: 2019-04-30
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA