REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 332
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lutego 2019 r.
w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin komorniczy
Na podstawie art. 107 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. poz. 771, 1443, 1669 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 55) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) tryb i sposób działania zespołu do przygotowania zadań na egzamin komorniczy, zwanego dalej „zespołem”;
2) tryb i sposób zgłaszania propozycji zadań na egzamin komorniczy wraz z opisami istotnych zagadnień, ich przygotowania, przechowywania oraz przekazywania komisjom egzaminacyjnym do przeprowadzenia egzaminu komorniczego, zwanym dalej „komisjami egzaminacyjnymi”;
3) tryb i sposób zapewnienia obsługi administracyjno-biurowej zespołu;
4) wysokość wynagrodzenia przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i członków zespołu.
§ 2. [Czynności należące do zadań zespołu]
2. Do zadań przewodniczącego zespołu należy w szczególności:
1) zwoływanie posiedzeń zespołu;
2) czuwanie nad prawidłowym przebiegiem posiedzeń i prac zespołu oraz wydawanie zarządzeń porządkowych, z uwzględnieniem konieczności ochrony zadań na egzamin komorniczy wraz z opisami istotnych zagadnień przed nieuprawnionym ujawnieniem;
3) dokonywanie podziału pracy między członków zespołu z uwzględnieniem ich wiedzy i doświadczenia.
3. Na posiedzeniach zespołu nie można:
1) posiadać urządzeń służących do przekazu, odbioru, przechowywania, utrwalania i powielania informacji, z wyjątkiem urządzeń zapewnionych w ramach obsługi administracyjno-biurowej zespołu, w szczególności sprzętu komputerowego służącego do przygotowania zadań i opisów istotnych zagadnień, zawierającego system informacji prawnej oraz niebędącego urządzeniem służącym do przekazu i odbioru informacji;
2) sporządzać notatek, z wyjątkiem notatek sporządzanych przez autorów zadań, dotyczących wyłącznie zgłoszonych przez nich propozycji zadań.
4. Przewodniczący zespołu ma dostęp do treści zadań oraz opisów istotnych zagadnień również poza posiedzeniami. W przypadku konieczności dalszej pracy nad treścią danego zadania oraz opisu istotnych zagadnień, przewodniczący zespołu może wyrazić zgodę na dostęp do ich treści członkom zespołu wyłącznie w zakresie zadań wraz z opisami istotnych zagadnień, których propozycje zgłosili. Każdorazowy dostęp do zadań oraz opisów istotnych zagadnień poza posiedzeniami zespołu odnotowuje się w protokole.
5. Przewodniczący zespołu może zarządzić utrwalenie przebiegu posiedzenia zespołu za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym uprzedza osoby uczestniczące w posiedzeniu przed uruchomieniem urządzenia. Zapis dźwięku jest przechowany w sposób zapewniający jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem.
6. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący zespołu i zastępca przewodniczącego zespołu lub członek zespołu. Protokół może sporządzać osoba wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości do obsługi administracyjno-biurowej zespołu.
§ 3. [Zapewnienie odpowiednich środków technicznych]
§ 4. [Składanie zobowiązań i oświadczeń]
§ 5. [Propozycje zadań na egzamin komorniczy]
2. Propozycje, o których mowa w ust. 1, są zgłaszane przewodniczącemu zespołu w postaci elektronicznej lub papierowej.
3. Propozycje zadań wraz z opisami istotnych zagadnień zgłoszone po upływie terminu określonego w ust. 1 mogą pozostać nierozpoznane przez zespół.
§ 6. [Zgłaszanie propozycji zadań na egzamin komorniczy]
2. Członkowie zespołu ustalają wspólnie treść zadań na egzamin komorniczy oraz opracowują na potrzeby egzaminu komorniczego akta lub opisy stanów faktycznych, będące podstawą opracowania zadań na egzamin komorniczy, ze wskazaniem, na który dzień egzaminu są sporządzone.
3. Po sporządzeniu zadań na egzamin komorniczy zespół sporządza opisy istotnych zagadnień.
§ 7. [Przekazanie zadań na egzamin komorniczy przez Przewodniczącego zespołu]
2. Zadania na egzamin komorniczy są drukowane w liczbie odpowiadającej liczbie osób dopuszczonych do egzaminu komorniczego, zwiększonej o 6 egzemplarzy dodatkowych dla każdej komisji egzaminacyjnej, z których jeden jest przeznaczony dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Opisy istotnych zagadnień są drukowane i przekazywane komisji egzaminacyjnej w liczbie 2 egzemplarzy do każdego zadania.
3. Zadania na egzamin komorniczy oraz opisy istotnych zagadnień są przechowywane w miejscu, do którego mają dostęp wyłącznie osoby wskazane przez Ministra Sprawiedliwości.
§ 8. [Sposób przekazywania zadań na egzamin komorniczy]
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, odbierając przesyłkę zawierającą zadania na każdą część egzaminu komorniczego wraz z opisami istotnych zagadnień, sprawdzają, czy nie została ona naruszona w sposób umożliwiający nieuprawnione ujawnienie treści zadań lub opisów istotnych zagadnień. Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.
§ 9. [Obsługa administracyjno – biurowa zespołu]
1) wyznacza osoby do obsługi administracyjno-biurowej zespołu;
2) zapewnia przechowanie zadań na egzamin komorniczy wraz z opisami istotnych zagadnień.
2. Osoby wyznaczone przez Ministra Sprawiedliwości do obsługi administracyjno-biurowej zespołu pozostają w stałym kontakcie z przewodniczącym zespołu, zastępcą przewodniczącego i członkami zespołu, przygotowują miejsce pracy zespołu, biorą udział w posiedzeniach zespołu, a także wykonują inne czynności na polecenie przewodniczącego zespołu.
§ 10. [Wysokość wynagrodzenia]
1) przewodniczącego wynosi 11 200 zł;
2) zastępcy przewodniczącego wynosi 9000 zł;
3) członków zespołu wynosi 8000 zł.
§ 11. [Wejście w życie]
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowywania pytań testowych i zadań pisemnych na egzaminy konkursowy i komorniczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 2296) oraz rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. w sprawie wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego oraz przewodniczącego i członków zespołu do przygotowywania pytań testowych oraz zadań pisemnych na egzamin konkursowy i komorniczy (Dz. U. poz. 1925), które w zakresie uregulowanym w niniejszym rozporządzeniu tracą moc z dniem jego wejścia w życie, na podstawie art. 300 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. poz. 771, 1443, 1669 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 55).
- Data ogłoszenia: 2019-02-21
- Data wejścia w życie: 2019-02-17
- Data obowiązywania: 2019-02-17
- Dokument traci ważność: 2023-12-17
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA