REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 316
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)
z dnia 15 lutego 2019 r.
w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, które stanowią załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego, która stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 2. [Stosowanie przepisów rozporządzenia]
1) roku szkolnego 2019/2020 w:
a) klasie I branżowej szkoły I stopnia, która rozpoczyna się z dniem 1 września 2019 r. lub z dniem 1 lutego 2020 r.,
b) semestrze I szkoły policealnej,
c) klasie I dotychczasowego czteroletniego technikum,
d) klasie I pięcioletniego technikum,
2) roku szkolnego 2020/2021 w semestrze I branżowej szkoły II stopnia
– a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.
§ 3. [Wejście w życie]
Minister Edukacji Narodowej: wz. M. Machałek
1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 2315).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 15 lutego 2019 r. (poz. 316)
Załącznik nr 1
OGÓLNE CELE I ZADANIA KSZTAŁCENIA W ZAWODACH SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
Kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego jest realizowane w szkołach ponadpodstawowych: branżowej szkole I stopnia, technikum, branżowej szkole II stopnia oraz szkole policealnej.
Kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego jest realizowane również na kwalifikacyjnych kursach zawodowych prowadzonych przez podmioty, o których mowa w art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, oraz na kursach umiejętności zawodowych prowadzonych przez podmioty, o których mowa w art. 117 ust. 2a tej ustawy.
Celem kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego jest przygotowanie uczących się do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe powinien legitymować się pełnymi kwalifikacjami zawodowymi, a także być przygotowany do uzyskania niezbędnych uprawnień zawodowych.
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe może również zaoferować uczniowi przygotowanie do nabycia dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie wybranych zawodów, dodatkowych umiejętności zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
W szkole prowadzącej kształcenie zawodowe przygotowanie do uzyskania dodatkowych umiejętności zawodowych, podobnie jak przygotowanie do uzyskania dodatkowych uprawnień zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, jest realizowane w wymiarze wynikającym z różnicy między sumą godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, określoną w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, a minimalną liczbą godzin kształcenia zawodowego dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie szkolnictwa branżowego określoną w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.
Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: nowe techniki i technologie, idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.
Bliska współpraca szkół prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami stanowi istotny element nowoczesnego kształcenia, odpowiadającego potrzebom współczesnej gospodarki.
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna realizować to kształcenie w oparciu o współpracę z pracodawcami, a praktyczna nauka zawodu powinna odbywać się w jak największym wymiarze w rzeczywistych warunkach pracy u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, a także w centrach kształcenia zawodowego, warsztatach szkolnych, pracowniach szkolnych i placówkach kształcenia ustawicznego.
W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w poszczególnych zawodach szkolnictwa branżowego oraz stworzenie uczniom warunków do uzyskiwania dodatkowych umiejętności zawodowych, dodatkowych uprawnień zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, pod koniec nauki w szkole.
Zawody szkolnictwa branżowego są określone w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, która stanowi usystematyzowany układ tabelaryczny obejmujący:
1) uporządkowane alfabetycznie branże oraz przyporządkowane do nich alfabetycznie zawody, z uwzględnieniem nazw oraz symboli cyfrowych zawodów ustalonych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy określonej przez ministra właściwego do spraw pracy;
2) poziomy Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) dla kwalifikacji pełnych, o których mowa w art. 8 pkt 3a, 4a, 5a i 7a ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 2153, z późn. zm.) (oznaczono cyfrą rzymską);
3) ministrów właściwych dla zawodów, na wnioski których wprowadzono te zawody do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, wyznaczonych ze względu na odpowiedni dział administracji rządowej określony w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 762, z późn. zm.);
4) typy szkół ponadpodstawowych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie: trzyletnią branżową szkołę I stopnia (BS I), dwuletnią branżową szkołę II stopnia (BS II), pięcioletnie technikum (T) oraz szkołę policealną o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku (SP); typ szkoły ponadpodstawowej, w którym może odbywać się kształcenie w danym zawodzie, w przypadku branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia oraz technikum oznaczono znakiem „X”, a w przypadku szkoły policealnej wskazano cyfrą arabską długość okresu kształcenia w latach;
5) symbole i nazwy kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie;
6) poziomy Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) dla kwalifikacji cząstkowych wyodrębnionych w zawodach (oznaczono cyfrą arabską);
7) możliwość prowadzenia kształcenia w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych (oznaczono znakiem „X”);
8) szczególne uwarunkowania związane z kształceniem w zawodzie lub kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, w szczególności związane z formą kształcenia lub kształceniem osób niepełnosprawnych, wynikające z opisu zawodu zawartego we wnioskach ministrów właściwych dla zawodów.
Zawody szkolnictwa branżowego przyporządkowano do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Branże uporządkowano według kolejności alfabetycznej:
1) branża audiowizualna (AUD);
2) branża budowlana (BUD);
3) branża ceramiczno-szklarska (CES);
4) branża chemiczna (CHM);
5) branża drzewno-meblarska (DRM);
6) branża ekonomiczno-administracyjna (EKA);
7) branża elektroenergetyczna (ELE);
8) branża elektroniczno-mechatroniczna (ELM);
9) branża fryzjersko-kosmetyczna (FRK);
10) branża górniczo-wiertnicza (GIW);
11) branża handlowa (HAN);
12) branża hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna (HGT);
13) branża leśna (LES);
14) branża mechaniczna (MEC);
15) branża mechaniki precyzyjnej (MEP);
16) branża metalurgiczna (MTL);
17) branża motoryzacyjna (MOT);
18) branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (BPO);
19) branża ogrodnicza (OGR);
20) branża opieki zdrowotnej (MED);
21) branża poligraficzna (PGF);
22) branża pomocy społecznej (SPO);
23) branża przemysłu mody (MOD);
24) branża rolno-hodowlana (ROL);
25) branża rybacka (RYB);
26) branża spedycyjno-logistyczna (SPL);
27) branża spożywcza (SPC);
28) branża teleinformatyczna (INF);
29) branża transportu drogowego (TDR);
30) branża transportu kolejowego (TKO);
31) branża transportu lotniczego (TLO);
32) branża transportu wodnego (TWO).
Zawody szkolnictwa branżowego określone w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego są zawodami jednokwalifikacyjnymi lub dwukwalifikacyjnymi.
Zawody jednokwalifikacyjne są przede wszystkim zawodami nauczanymi w branżowej szkole I stopnia. Wśród zawodów nauczanych w technikum dominują zawody dwukwalifikacyjne. W zawodach nauczanych w technikum pierwszą kwalifikacją jest w wielu przypadkach kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, stanowiąca merytoryczną i programową podbudowę do uzyskiwania kolejnych – wyższych – kwalifikacji w innym zawodzie w ramach tej samej branży.
W niektórych zawodach, dla których podbudowę merytoryczną i programową stanowi więcej niż jeden zawód nauczany w branżowej szkole I stopnia, przewidziano możliwość alternatywnego wyboru kwalifikacji stanowiących pierwszą kwalifikację wyodrębnioną w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Kształcenie w branżowej szkole II stopnia odbywa się w zawodach, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Są to zawody nauczane na poziomie technika, które posiadają kwalifikację wspólną z kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia. W branżowej szkole II stopnia kształcenie jest prowadzone wyłącznie w tych zawodach, które stanowią kontynuację kształcenia w branżowej szkole I stopnia, ponieważ w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I i II stopnia wyodrębniono wspólną pierwszą kwalifikację. W branżowej szkole II stopnia jest realizowana jedynie druga kwalifikacja cząstkowa wyodrębniona w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego, określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, jest prowadzone w oparciu o podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, opisane w formie oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych.
Zestaw oczekiwanych efektów kształcenia właściwych dla kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie jest podzielony na części efektów kształcenia określone w podstawach programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego jako „jednostki efektów kształcenia”, z których każda może być nauczana na kursach umiejętności zawodowych, o których mowa w art. 4 pkt 35a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, chyba że w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nie przewidziano możliwości prowadzenia kursów umiejętności zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie.
W podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego wskazano jednostki efektów kształcenia obejmujące:
1) bezpieczeństwo i higienę pracy;
2) jednostki efektów kształcenia typowe dla danej kwalifikacji;
3) język obcy zawodowy;
4) kompetencje personalne i społeczne;
5) organizację pracy małych zespołów (wyłącznie dla zawodów nauczanych na poziomie technika).
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie oznaczono kodem składającym się z trzech wielkich liter, wskazujących na przyporządkowanie do branży, oraz kolejną liczbą o charakterze porządkowym.
Jednostki efektów kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie oznaczono kodem właściwym dla kwalifikacji oraz kolejną liczbą o charakterze porządkowym.
Podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego obejmuje również warunki realizacji kształcenia w zawodzie, w tym wyposażenie i sprzęt niezbędne do jego realizacji, oraz minimalną liczbę godzin kształcenia w zawodzie, a także przewiduje możliwość podnoszenia kwalifikacji w zawodzie w ramach danej branży.
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe posiada lub zapewnia dostęp do pomieszczeń dydaktycznych z wyposażeniem odpowiadającym technologii i technice stosowanej w zawodzie, aby zapewniać osiągnięcie wszystkich efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego oraz umożliwić przygotowanie absolwenta do wykonywania zadań zawodowych.
Podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego dotyczy zarówno uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, jak i słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, którzy realizują kształcenie w danym zawodzie na odrębnych kursach dotyczących poszczególnych kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie.
Działalność edukacyjna szkoły w zakresie kształcenia w danym zawodzie szkolnictwa branżowego jest określona w programie nauczania tego zawodu, dopuszczonym do użytku w szkole. Program nauczania zawodu realizowany w szkole uwzględnia wszystkie elementy podstawy programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, przy czym treści nauczania wynikające z efektów kształcenia realizowanych w pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie, które są tożsame z treściami nauczania wynikającymi z efektów kształcenia realizowanych w drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w tym samym zawodzie, nie są powtarzane, z wyjątkiem efektów kształcenia dotyczących języka obcego zawodowego oraz kompetencji personalnych i społecznych, które powinny być dostosowane do zakresu drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie. Program nauczania zawodu może również wykraczać poza treści nauczania ustalone dla danego zawodu w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego. Program nauczania jest opracowywany przez nauczyciela lub zespół nauczycieli kształcenia zawodowego, przy czym wskazane jest, aby był on opracowywany w konsultacji z pracodawcami lub organizacjami pracodawców.
Szkoły i inne podmioty prowadzące kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego dokonują bieżącej oceny stopnia osiągnięcia przez uczących się oczekiwanych efektów kształcenia oraz ich przygotowania do potwierdzania kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach. System egzaminów zawodowych umożliwia oddzielne potwierdzanie w toku kształcenia każdej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie szkolnictwa branżowego.
Załącznik nr 2
KLASYFIKACJA ZAWODÓW SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
Nazwa zawodu | Symbol cyfrowy zawodu ustalony w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy | Poziom PRK dla kwalifikacji pełnej | Minister właściwy dla zawodu – minister właściwy do spraw: | Typy szkół ponadpodstawowych | Symbole i nazwy kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie | Poziom PRK dla kwalifikacji cząstkowej wyodrębnionej w zawodzie | Możliwość prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych | Szczególne uwarunkowania związane z kształceniem w zawodzie lub kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie | |||
BS I | BS II (kształcenie wyłącznie na podbudowie BS I) | T | SP (okres nauczania) | ||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
BRANŻA AUDIOWIZUALNA (AUD) | |||||||||||
Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej | 343902 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
|
| 2 | AUD.01. Przygotowanie i organizacja produkcji audiowizualnej | 4 |
|
|
Fotograf | 343101 | III | gospodarki | X |
|
|
| AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu | 3 | X |
|
Technik budowy i strojenia fortepianów i pianin | 311945 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
| X |
| AUD.03. Budowa i renowacja fortepianów i pianin | 4 | X |
|
AUD.04. Strojenie i korekta fortepianów i pianin | 4 | X | |||||||||
Technik fotografii i multimediów | 343105 | IV | gospodarki |
| X | X |
| AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu | 3 | X |
|
AUD.05. Realizacja projektów graficznych i multimedialnych | 4 | X | |||||||||
Technik realizacji nagłośnień | 352124 | V | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
| X | 2 | AUD.06. Obsługa sceny | 5 | X |
|
AUD.07. Realizacja nagłośnień | 4 | X | |||||||||
Technik realizacji nagrań | 352123 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
| X | 2 | AUD.08. Montaż dźwięku | 4 | X |
|
AUD.09. Realizacja nagrań dźwiękowych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA BUDOWLANA (BUD) | |||||||||||
Betoniarz-zbrojarz | 711402 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich | 3 | X |
|
Cieśla | 711501 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.02. Wykonywanie robót ciesielskich | 3 | X |
|
Dekarz | 712101 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.03. Wykonywanie robót dekarsko-blacharskich | 3 | X |
|
Kamieniarz | 711301 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.04. Wykonywanie robót kamieniarskich | 3 | X |
|
Kominiarz | 713303 | III | gospodarki | X |
|
|
| BUD.05. Wykonywanie robót kominiarskich | 3 | X |
|
Monter izolacji budowlanych | 712401 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.06. Wykonywanie izolacji budowlanych | 3 | X |
|
Monter izolacji przemysłowych | 712403 | III | gospodarki | X |
|
|
| BUD.07. Wykonywanie płaszczy ochronnych z blachy, konstrukcji wsporczych i nośnych oraz izolacji przemysłowych | 3 | X |
|
Monter konstrukcji budowlanych | 711102 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.08. Montaż konstrukcji budowlanych | 3 | X |
|
Monter sieci i instalacji sanitarnych | 712618 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych | 3 | X |
|
Monter stolarki budowlanej | 712906 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.10. Wykonywanie robót związanych z montażem stolarki budowlanej | 3 | X |
|
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie | 712905 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.11. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych | 3 | X |
|
Murarz-tynkarz | 711204 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich | 3 | X |
|
Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych | 834209 | III | transportu | X |
|
|
| BUD.13. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych | 3 | X |
|
Technik budownictwa | 311204 | IV | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa |
| X | X |
| BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich albo | 3 | X |
|
BUD.08. Montaż konstrukcji budowlanych, albo | 3 | X | |||||||||
BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich | 3 | X | |||||||||
BUD.14. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów | 4 | X | |||||||||
Technik budowy dróg | 311216 | IV | transportu |
| X | X |
| BUD.13. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych | 3 | X |
|
BUD.15. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg i obiektów inżynierskich oraz sporządzanie kosztorysów | 4 | X | |||||||||
Technik gazownictwa | 311913 | IV | energii |
|
| X |
| BUD.16. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych | 4 | X |
|
BUD.17. Organizacja i dokumentacja robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych | 4 | X | |||||||||
Technik geodeta | 311104 | IV | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa |
|
| X |
| BUD.18. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów | 4 |
|
|
BUD.19. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami | 4 | ||||||||||
Technik inżynierii sanitarnej | 311218 | IV | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa |
| X | X |
| BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych | 3 | X |
|
BUD.20. Organizacja robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych | 4 | X | |||||||||
Technik inżynierii środowiska i melioracji | 311208 | IV | rozwoju wsi |
|
| X |
| BUD.21. Organizacja i prowadzenie robót związanych z budową obiektów inżynierii środowiska | 4 | X |
|
BUD.22. Organizacja i prowadzenie robót melioracyjnych | 4 | X | |||||||||
Technik renowacji elementów architektury | 311210 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
| X |
| BUD.23. Wykonywanie i renowacja detali architektonicznych | 4 | X |
|
BUD.24. Prowadzenie prac renowatorskich elementów architektury | 4 | X | |||||||||
Technik robót wykończeniowych w budownictwie | 311219 | IV | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa |
| X | X |
| BUD.11. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych | 3 | X |
|
BUD.25. Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót wykończeniowych w budownictwie | 4 | X | |||||||||
Zdun | 711203 | III | budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa | X |
|
|
| BUD.26. Wykonywanie robót zduńskich | 3 | X |
|
BRANŻA CERAMICZNO-SZKLARSKA (CES) | |||||||||||
Operator urządzeń przemysłu ceramicznego | 818115 | III | gospodarki | X |
|
|
| CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego | 3 | X |
|
Operator urządzeń przemysłu szklarskiego | 818116 | III | gospodarki | X |
|
|
| CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego | 3 | X |
|
Technik ceramik | 311944 | IV | gospodarki |
| X | X |
| CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego | 3 | X |
|
CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym | 4 | X | |||||||||
Technik technologii szkła | 311925 | IV | gospodarki |
| X | X |
| CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego | 3 | X |
|
CES.04. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła | 4 | X | |||||||||
BRANŻA CHEMICZNA (CHM) | |||||||||||
Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych | 814209 | III | gospodarki | X |
|
|
| CHM.01. Obsługa maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych | 3 | X |
|
Operator urządzeń przemysłu chemicznego | 813134 | III | gospodarki | X |
|
|
| CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego | 3 | X |
|
Technik analityk | 311103 | IV | gospodarki |
|
| X |
| CHM.03. Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych | 3 | X |
|
CHM.04. Wykonywanie badań analitycznych | 4 | X | |||||||||
Technik ochrony środowiska | 325511 | IV | środowiska |
|
| X |
| CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska | 4 | X |
|
Technik technologii chemicznej | 311603 | IV | gospodarki |
| X | X |
| CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego | 3 | X |
|
CHM.06. Organizacja i kontrolowanie procesów technologicznych w przemyśle chemicznym | 4 | X | |||||||||
BRANŻA DRZEWNO-MEBLARSKA (DRM) | |||||||||||
Koszykarz-plecionkarz | 731702 | III | gospodarki | X |
|
|
| DRM.01. Wykonywanie wyrobów koszykarsko-plecionkarskich | 3 | X |
|
Mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej | 817212 | III | gospodarki | X |
|
|
| DRM.02. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego | 3 | X |
|
Pracownik pomocniczy stolarza | 932918 | II | gospodarki | X* |
|
|
| DRM.03. Wytwarzanie prostych wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Stolarz | 752205 | III | gospodarki | X |
|
|
| DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych | 3 | X |
|
Tapicer | 753402 | III | gospodarki | X |
|
|
| DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych | 3 | X |
|
Technik papiernictwa | 311601 | IV | gospodarki |
|
| X |
| DRM.06. Produkcja mas włóknistych i wytworów papierniczych | 4 | X |
|
DRM.07. Przetwórstwo wytworów papierniczych | 4 | X | |||||||||
Technik technologii drewna | 311922 | IV | gospodarki |
| X | X |
| DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych | 3 | X |
|
DRM.08. Organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA EKONOMICZNO – ADMINISTRACYJNA (EKA) | |||||||||||
Technik administracji | 334306 | V | administracji publicznej |
|
|
| 2 | EKA.01. Obsługa klienta w jednostkach administracji | 5 | X |
|
Technik archiwista | 441403 | V | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
|
| 2 | EKA.02. Organizacja i prowadzenie archiwum | 4 | X |
|
EKA.03. Opracowywanie materiałów archiwalnych | 5 | X | |||||||||
Technik ekonomista | 331403 | IV | finansów publicznych |
|
| X |
| EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej | 4 | X |
|
EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych | 4 | X | |||||||||
Technik prac biurowych | 411004 | IV | administracji publicznej |
|
| X* |
| EKA.06. Wykonywanie prac biurowych | 4 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób niewidomych i słabowidzących |
Technik rachunkowości | 431103 | IV | finansów publicznych |
|
| X |
| EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych | 4 | X |
|
EKA.07. Prowadzenie rachunkowości | 4 | X |
| ||||||||
Technik usług pocztowych i finansowych | 421108 | V | łączności |
|
|
| 1 | EKA.08. Świadczenie usług pocztowych i finansowych oraz wykonywanie zadań rozdzielczo-ekspedycyjnych | 5 | X |
|
BRANŻA ELEKTROENERGETYCZNA (ELE) | |||||||||||
Elektromechanik | 741201 | III | gospodarki | X |
|
|
| ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych | 3 | X |
|
Elektryk | 741103 | III | gospodarki | X |
|
|
| ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych | 3 | X |
|
Technik chłodnictwa i klimatyzacji | 311929 | IV | gospodarki |
|
| X |
| ELE.03. Wykonywanie robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła | 4 | X |
|
ELE.04. Eksploatacja i organizacja robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła | 4 | X | |||||||||
Technik elektryk | 311303 | IV | gospodarki |
| X | X |
| ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych | 3 | X |
|
ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych | 4 | X | |||||||||
Technik energetyk | 311307 | IV | energii |
|
| X |
| ELE.06. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek przesyłowych w systemach energetycznych | 4 | X |
|
ELE.07. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek wytwórczych w systemach energetycznych | 4 | X | |||||||||
Technik urządzeń dźwigowych | 311940 | IV | gospodarki |
|
| X |
| ELE.08. Montaż urządzeń dźwigowych | 4 | X |
|
ELE.09. Obsługa i konserwacja urządzeń dźwigowych | 4 | X | |||||||||
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej | 311930 | IV | rolnictwa, energii |
|
| X |
| ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej | 4 | X |
|
ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej | 4 | X | |||||||||
BRANŻA ELEKTRONICZNO-MECHATRONICZNA (ELM) | |||||||||||
Automatyk | 731107 | III | gospodarki | X |
|
|
| ELM.01. Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej | 3 | X |
|
Elektronik | 742117 | III | gospodarki | X |
|
|
| ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych | 3 | X |
|
Mechatronik | 742118 | IV | gospodarki | X |
|
|
| ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych | 4 | X |
|
Technik automatyk | 311909 | IV | gospodarki |
| X | X |
| ELM.01. Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej | 3 | X |
|
ELM.04. Eksploatacja układów automatyki przemysłowej | 4 | X | |||||||||
Technik elektronik | 311408 | IV | gospodarki |
| X | X |
| ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych | 3 | X |
|
ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych | 4 | X | |||||||||
Technik mechatronik | 311410 | V | gospodarki |
| X | X |
| ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych | 4 | X |
|
ELM.06. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych | 5 | X | |||||||||
BRANŻA FRYZJERSKO-KOSMETYCZNA (FRK) | |||||||||||
Fryzjer | 514101 | IV | gospodarki | X |
|
|
| FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich | 4 | X |
|
Pracownik pomocniczy fryzjera | 932920 | II | gospodarki | X* |
|
|
| FRK.02. Wykonywanie fryzjerskich prac pomocniczych | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Technik usług fryzjerskich | 514105 | IV | gospodarki |
| X | X |
| FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich | 4 | X |
|
FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur | 4 | X | |||||||||
Technik usług kosmetycznych | 514207 | V | gospodarki |
|
|
| 2 | FRK.04. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych | 5 | X |
|
BRANŻA GÓRNICZO-WIERTNICZA (GIW) | |||||||||||
Górnik eksploatacji otworowej | 811301 | III | energii | X |
|
|
| GIW.01. Eksploatacja otworowa złóż | 3 | X |
|
Górnik eksploatacji podziemnej | 811101 | III | energii | X |
|
|
| GIW.02. Eksploatacja podziemna złóż | 3 | X |
|
Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż | 811102 | III | energii | X |
|
|
| GIW.03. Eksploatacja złóż metodą odkrywkową | 3 | X |
|
Górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny | 811112 | III | energii | X |
|
|
| GIW.04. Eksploatacja podziemna kopalin innych niż węgiel kamienny | 3 | X |
|
Operator maszyn i urządzeń przeróbczych | 811205 | III | energii | X |
|
|
| GIW.05. Obsługa maszyn i urządzeń do przeróbki mechanicznej kopalin | 3 | X |
|
Technik geolog | 311106 | IV | środowiska |
|
| X |
| GIW.06. Wykonywanie prac geologicznych | 4 |
|
|
Technik górnictwa odkrywkowego | 311701 | IV | energii |
| X | X |
| GIW.03. Eksploatacja złóż metodą odkrywkową | 3 | X |
|
GIW.07. Organizacja i prowadzenie eksploatacji złóż metodą odkrywkową | 4 | X | |||||||||
Technik górnictwa otworowego | 311702 | IV | energii |
| X | X |
| GIW.01. Eksploatacja otworowa złóż | 3 | X |
|
GIW.08. Organizacja i prowadzenie eksploatacji otworowej złóż | 4 | X | |||||||||
Technik górnictwa podziemnego | 311703 | IV | energii |
| X | X |
| GIW.02. Eksploatacja podziemna złóż | 3 | X |
|
GIW.09. Organizacja i prowadzenie eksploatacji podziemnej złóż | 4 | X | |||||||||
Technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny | 311709 | IV | energii |
| X | X |
| GIW.04. Eksploatacja podziemna kopalin innych niż węgiel kamienny | 3 | X |
|
GIW.10. Organizacja i prowadzenie eksploatacji podziemnej kopalin innych niż węgiel kamienny | 4 | X | |||||||||
Technik przeróbki kopalin stałych | 311706 | IV | energii |
| X | X |
| GIW.05. Obsługa maszyn i urządzeń do przeróbki mechanicznej kopalin | 3 | X |
|
GIW.11. Organizacja procesu przeróbki kopalin stałych | 4 | X | |||||||||
Technik wiertnik | 311707 | IV | środowiska |
| X | X |
| GIW.12. Wykonywanie prac wiertniczych | 3 | X |
|
GIW.13. Organizacja i prowadzenie prac wiertniczych | 4 | X | |||||||||
Wiertacz | 811305 | III | środowiska | X |
|
|
| GIW.12. Wykonywanie prac wiertniczych | 3 | X |
|
BRANŻA HANDLOWA (HAN) | |||||||||||
Sprzedawca | 522301 | III | gospodarki | X |
|
|
| HAN.01. Prowadzenie sprzedaży | 3 | X |
|
Technik handlowiec | 522305 | IV | gospodarki |
| X | X |
| HAN.01. Prowadzenie sprzedaży | 3 | X |
|
HAN.02. Prowadzenie działań handlowych | 4 | X | |||||||||
Technik księgarstwa | 522306 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
| X | X |
| HAN.01. Prowadzenie sprzedaży | 3 | X |
|
HAN.03. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej | 4 | X | |||||||||
BRANŻA HOTELARSKO-GASTRONOMICZNO-TURYSTYCZNA (HGT) | |||||||||||
Kelner | 513101 | III | turystyki | X |
|
|
| HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich | 3 | X |
|
Kucharz | 512001 | III | turystyki, rynków rolnych | X |
|
|
| HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań | 3 | X |
|
Pracownik obsługi hotelowej | 962907 | IV | turystyki | X |
|
|
| HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie | 4 | X |
|
Pracownik pomocniczy gastronomii | 941203 | II | turystyki | X* |
|
|
| HGT.04. Wykonywanie prac pomocniczych w obiektach świadczących usługi gastronomiczne | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej | 911205 | II | turystyki | X* |
|
|
| HGT.05. Wykonywanie prac pomocniczych w obiektach świadczących usługi hotelarskie | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Technik hotelarstwa | 422402 | IV | turystyki |
| X | X |
| HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie | 4 | X |
|
HGT.06. Realizacja usług w recepcji | 4 | X | |||||||||
Technik organizacji turystyki | 422104 | IV | turystyki |
|
| X |
| HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych | 4 | X |
|
HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych | 4 | X | |||||||||
Technik turystyki na obszarach wiejskich | 515205 | IV | turystyki, rozwoju wsi |
|
| X |
| HGT.09. Prowadzenie działalności turystycznej na obszarach wiejskich | 4 | X |
|
HGT.10. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego | 4 | X | |||||||||
Technik usług kelnerskich | 513102 | IV | turystyki |
| X | X |
| HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich | 3 | X |
|
HGT.11. Organizacja usług gastronomicznych | 4 | X | |||||||||
Technik żywienia i usług gastronomicznych | 343404 | IV | turystyki, rozwoju wsi |
| X | X |
| HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań | 3 | X |
|
HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA LEŚNA (LES) | |||||||||||
Operator maszyn leśnych | 834105 | III | środowiska | X |
|
|
| LES.01. Obsługa maszyn stosowanych w gospodarce leśnej | 3 | X |
|
Technik leśnik | 314301 | IV | środowiska |
|
| X |
| LES.02. Gospodarowanie zasobami leśnymi | 4 | X |
|
BRANŻA MECHANICZNA (MEC) | |||||||||||
Blacharz | 721301 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.01. Wykonywanie i naprawa wyrobów z blachy i profili kształtowych | 3 | X |
|
Kowal | 722101 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.02. Wykonywanie i naprawa wyrobów kowalskich | 3 | X |
|
Mechanik-monter maszyn i urządzeń | 723310 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń | 3 | X |
|
Monter systemów rurociągowych | 712613 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.04. Montaż systemów rurociągowych | 3 | X |
|
Operator obrabiarek skrawających | 722307 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających | 3 | X |
|
Pracownik pomocniczy mechanika | 932916 | II | gospodarki | X* |
|
|
| MEC.06. Montaż i obsługa prostych elementów maszyn i urządzeń | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Pracownik pomocniczy ślusarza | 932917 | II | gospodarki | X* |
|
|
| MEC.07. Wykonywanie i naprawa elementów wyrobów oraz prostych części maszyn, urządzeń i narzędzi | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Ślusarz | 722204 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi | 3 | X |
|
Technik mechanik | 311504 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń albo | 3 | X |
|
MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających, albo | 3 | X | |||||||||
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi | 3 | X | |||||||||
MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń | 4 | X | |||||||||
BRANŻA MECHANIKI PRECYZYJNEJ (MEP) | |||||||||||
Mechanik precyzyjny | 731103 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEP.01. Montaż i naprawa maszyn i urządzeń precyzyjnych | 3 | X |
|
Optyk-mechanik | 731104 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEP.02. Montaż i naprawa elementów i układów optycznych | 3 | X |
|
Technik optyk | 325302 | IV | gospodarki |
| X | X | 2 | MEP.02. Montaż i naprawa elementów i układów optycznych | 3 | X |
|
MEP.03. Wykonywanie i naprawa pomocy wzrokowych | 4 | X | |||||||||
Zegarmistrz | 731106 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEP.04. Naprawa zegarów i zegarków | 3 | X |
|
Złotnik-jubiler | 731305 | III | gospodarki | X |
|
|
| MEP.05. Wykonywanie i naprawa wyrobów złotniczych i jubilerskich | 3 | X |
|
BRANŻA METALURGICZNA (MTL) | |||||||||||
Modelarz odlewniczy | 721104 | III | gospodarki | X |
|
|
| MTL.01. Wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego | 3 | X |
|
Operator maszyn i urządzeń odlewniczych | 812107 | III | gospodarki | X |
|
|
| MTL.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń odlewniczych | 3 | X |
|
Operator maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego | 812122 | III | gospodarki | X |
|
|
| MTL.03. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego | 3 | X |
|
Technik odlewnik | 311705 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MTL.01. Wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego albo | 3 | X |
|
MTL.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń odlewniczych | 3 | X | |||||||||
MTL.04. Organizacja i nadzorowanie procesu odlewniczego | 4 | X | |||||||||
Technik przemysłu metalurgicznego | 311708 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MTL.03. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego | 3 | X |
|
MTL.05. Organizacja i prowadzenie procesów metalurgicznych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA MOTORYZACYJNA (MOT) | |||||||||||
Blacharz samochodowy | 721306 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOT.01. Diagnozowanie i naprawa nadwozi pojazdów samochodowych | 3 | X |
|
Elektromechanik pojazdów samochodowych | 741203 | III | gospodarki, transportu | X |
|
|
| MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych | 3 | X |
|
Lakiernik samochodowy | 713203 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOT.03. Diagnozowanie i naprawa powłok lakierniczych | 3 | X |
|
Mechanik motocyklowy | 723107 | III | gospodarki, transportu | X |
|
|
| MOT.04. Diagnozowanie, obsługa i naprawa pojazdów motocyklowych | 3 | X |
|
Mechanik pojazdów samochodowych | 723103 | III | gospodarki, transportu | X |
|
|
| MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych | 3 | X |
|
Technik pojazdów samochodowych | 311513 | IV | transportu |
| X | X |
| MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych albo | 3 | X |
|
MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych | 3 | X | |||||||||
MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA OCHRONY I BEZPIECZEŃSTWA OSÓB I MIENIA (BPO) | |||||||||||
Technik bezpieczeństwa i higieny pracy | 325509 | V | pracy |
|
|
| 1,5 | BPO.01. Zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy | 5 |
|
|
Technik ochrony fizycznej osób i mienia | 541315 | IV | wewnętrznych |
|
|
| 2 | BPO.02. Ochrona osób i mienia | 4 | X |
|
Technik pożarnictwa | 311919 | V | wewnętrznych |
|
|
| 2 | BPO.03. Wykonywanie działań ratowniczych | 4 | X |
|
BPO.04. Zarządzanie działaniami ratowniczymi | 5 | X | |||||||||
BRANŻA OGRODNICZA (OGR) | |||||||||||
Florysta | 343203 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
|
| 1 | OGR.01. Wykonywanie kompozycji florystycznych | 4 | X |
|
Ogrodnik | 611303 | III | rolnictwa | X |
|
|
| OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych | 3 | X |
|
Technik architektury krajobrazu | 314202 | IV | środowiska, rozwoju wsi |
|
| X |
| OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu | 4 | X |
|
OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu | 4 | X | |||||||||
Technik ogrodnik | 314205 | IV | rolnictwa |
| X | X |
| OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych | 3 | X |
|
OGR.05. Planowanie i organizacja prac ogrodniczych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA OPIEKI ZDROWOTNEJ (MED) | |||||||||||
Asystentka stomatologiczna | 325101 | IV | zdrowia |
|
|
| 1* | MED.01. Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy | 4 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
Higienistka stomatologiczna | 325102 | V | zdrowia |
|
|
| 2* | MED.02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
Opiekun medyczny | 532102 | V | zdrowia |
|
|
| 1 | MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej | 5 | X |
|
Ortoptystka | 325906 | V | zdrowia |
|
|
| 2* | MED.04. Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Protetyk słuchu | 321401 | V | zdrowia |
|
|
| 2 | MED.05. Świadczenie usług medycznych w zakresie badania i protezowania słuchu | 5 |
|
|
Technik dentystyczny | 321402 | V | zdrowia |
|
|
| 2,5* | MED.06. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Technik elektroniki i informatyki medycznej | 311411 | IV | zdrowia |
|
|
| 2* | MED.07. Montaż i eksploatacja urządzeń elektronicznych i systemów informatyki medycznej | 4 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
Technik elektroradiolog | 321103 | V | Zdrowia |
|
|
| 2,5* | MED.08. Świadczenie usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Technik farmaceutyczny | 321301 | V | zdrowia |
|
|
| 2,5* | MED.09. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Technik masażysta | 325402 | V | zdrowia |
|
| X* | 2** | MED.10. Świadczenie usług w zakresie masażu | 5 |
| * Kształcenie wyłącznie dla osób niewidomych i słabowidzących ** Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
Technik ortopeda | 321403 | IV | zdrowia |
|
| X | 2* | MED.11. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych | 4 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
Technik sterylizacji medycznej | 321104 | IV | zdrowia |
|
|
| 1 | MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych | 4 |
|
|
Terapeuta zajęciowy | 325907 | IV | zdrowia |
|
|
| 2* | MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej | 4 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
BRANŻA POLIGRAFICZNA (PGF) | |||||||||||
Drukarz fleksograficzny | 732209 | III | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego | X |
|
|
| PGF.01. Realizacja procesów drukowania z użyciem fleksograficznych form drukowych | 3 | X |
|
Drukarz offsetowy | 732210 | III | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego | X |
|
|
| PGF.02. Realizacja procesów drukowania z offsetowych form drukowych | 3 | X |
|
Operator procesów introligatorskich | 732305 | III | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego | X |
|
|
| PGF.03. Realizacja procesów introligatorskich i opakowaniowych | 3 | X |
|
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej | 311943 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
|
| X |
| PGF.04. Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych | 4 | X |
|
PGF.05. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków | 4 | X | |||||||||
Technik procesów drukowania | 311935 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
| X | X |
| PGF.01. Realizacja procesów drukowania z użyciem fleksograficznych form drukowych | 3 | X |
|
albo PGF.02. Realizacja procesów drukowania z offsetowych form drukowych | 3 | X | |||||||||
PGF.06. Planowanie i kontrola produkcji poligraficznej | 4 | X | |||||||||
Technik procesów introligatorskich | 311936 | IV | kultury i ochrony dziedzictwa narodowego |
| X | X |
| PGF.03. Realizacja procesów introligatorskich i opakowaniowych | 3 | X |
|
PGF.06. Planowanie i kontrola produkcji poligraficznej | 4 | X | |||||||||
Technik reklamy | 333907 | IV | gospodarki |
|
| X |
| PGF.07. Wykonywanie przekazu reklamowego | 4 | X |
|
PGF.08. Zarządzanie kampanią reklamową | 4 | X | |||||||||
BRANŻA POMOCY SPOŁECZNEJ (SPO) | |||||||||||
Asystent osoby niepełnosprawnej | 341201 | IV | zabezpieczenia społecznego |
|
|
| 1 | SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej | 4 | X* | *Wymagane wykształcenie średnie lub średnie branżowe |
Opiekun osoby starszej | 341202 | IV | zabezpieczenia społecznego |
|
|
| 2 | SPO.02. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej | 4 | X |
|
Opiekun w domu pomocy społecznej | 341203 | IV | zabezpieczenia społecznego |
|
|
| 2 | SPO.03. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej | 4 | X |
|
Opiekunka dziecięca | 325905 | IV | rodziny |
|
|
| 2 | SPO.04. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka | 4 | X |
|
Opiekunka środowiskowa | 341204 | IV | zabezpieczenia społecznego |
|
|
| 1 | SPO.05. Świadczenie usług opiekuńczych | 4 | X* | *Wymagane wykształcenie średnie lub średnie branżowe |
BRANŻA PRZEMYSŁU MODY (MOD) | |||||||||||
Garbarz skór | 753501 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.01. Wyprawianie skór | 3 | X |
|
Kaletnik | 753702 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.02. Wykonywanie i renowacja wyrobów kaletniczych | 3 | X |
|
Krawiec | 753105 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych | 3 | X |
|
Kuśnierz | 753106 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.04. Wykonywanie i renowacja wyrobów kuśnierskich | 3 | X |
|
Obuwnik | 753602 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.05. Wytwarzanie obuwia | 3 | X |
|
Operator maszyn w przemyśle włókienniczym | 815204 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.06. Wytwarzanie i wykończanie wyrobów włókienniczych | 3 | X |
|
Pracownik pomocniczy krawca | 932915 | II | gospodarki | X* |
|
|
| MOD.07. Wykonywanie prostych wyrobów odzieżowych | 2 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim |
Rękodzielnik wyrobów włókienniczych | 731808 | III | gospodarki | X |
|
|
| MOD.08. Wytwarzanie, konserwacja i renowacja rękodzielniczych wyrobów włókienniczych | 3 | X |
|
Technik garbarz | 311912 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.01. Wyprawianie skór | 3 | X |
|
MOD.09. Organizacja i prowadzenie procesu wyprawy skór | 4 | X | |||||||||
Technik obuwnik | 311916 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.05. Wytwarzanie obuwia | 3 | X |
|
MOD.10. Organizacja i prowadzenie procesów wytwarzania obuwia | 4 | X | |||||||||
Technik przemysłu mody | 311941 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych | 3 | X |
|
MOD.11. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych | 4 | X | |||||||||
Technik technologii wyrobów skórzanych | 311926 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.02. Wykonywanie i renowacja wyrobów kaletniczych albo | 3 | X |
|
MOD.04. Wykonywanie i renowacja wyrobów kuśnierskich | 3 | X | |||||||||
MOD.12. Organizacja i prowadzenie procesów wytwarzania wyrobów skórzanych | 4 | X | |||||||||
Technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych | 311931 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.08. Wytwarzanie, konserwacja i renowacja rękodzielniczych wyrobów włókienniczych | 3 | X |
|
MOD.13. Projektowanie i organizacja procesów wytwarzania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych | 4 | X | |||||||||
Technik włókiennik | 311932 | IV | gospodarki |
| X | X |
| MOD.06. Wytwarzanie i wykończanie wyrobów włókienniczych | 3 | X |
|
MOD.14. Nadzorowanie procesów wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA ROLNO-HODOWLANA (ROL) | |||||||||||
Jeździec | 516408 | III | kultury fizycznej, rolnictwa | X |
|
|
| ROL.01. Jeździectwo i trening koni | 3 | X |
|
Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych | 834103 | III | rolnictwa | X |
|
|
| ROL.02. Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie | 3 | X |
|
Pszczelarz | 612302 | III | rolnictwa | X |
|
|
| ROL.03. Prowadzenie produkcji pszczelarskiej | 3 | X |
|
Rolnik | 613003 | III | rolnictwa | X |
|
|
| ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej | 3 | X |
|
Technik agrobiznesu | 331402 | IV | rolnictwa, rynków rolnych |
| X | X |
| ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej | 3 | X |
|
ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie | 4 | X | |||||||||
Technik hodowca koni | 314203 | IV | rolnictwa |
|
| X |
| ROL.06. Organizacja chowu i hodowli koni | 4 | X |
|
ROL.01. Jeździectwo i trening koni albo | 3 | X | |||||||||
ROL.07. Szkolenie i użytkowanie koni | 4 | X | |||||||||
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki | 311515 | IV | rolnictwa, rozwoju wsi |
| X | X |
| ROL.02. Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie | 3 | X |
|
ROL.08. Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie | 4 | X | |||||||||
Technik pszczelarz | 314206 | IV | rolnictwa |
| X | X |
| ROL.03. Prowadzenie produkcji pszczelarskiej | 3 | X |
|
ROL.09. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej | 4 | X | |||||||||
Technik rolnik | 314207 | IV | rolnictwa |
| X | X |
| ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej | 3 | X |
|
ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej | 4 | X | |||||||||
Technik weterynarii | 324002 | IV | rolnictwa |
|
| X |
| ROL.11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt | 4 | X* | *Wymagane wykształcenie średnie. Kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych prowadzonych wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej |
ROL.12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych | 4 | X* | |||||||||
BRANŻA RYBACKA (RYB) | |||||||||||
Rybak śródlądowy | 622201 | III | rolnictwa, rybołówstwa, żeglugi śródlądowej | X |
|
|
| RYB.01. Wykonywanie prac rybackich w akwakulturze oraz rybackie użytkowanie wód śródlądowych | 3 | X |
|
Technik rybactwa śródlądowego | 314208 | IV | rolnictwa, rybołówstwa, żeglugi śródlądowej |
| X | X |
| RYB.01. Wykonywanie prac rybackich w akwakulturze oraz rybackie użytkowanie wód śródlądowych | 3 | X |
|
RYB.02. Organizacja prac rybackich w akwakulturze i w rybackim użytkowaniu wód śródlądowych | 4 | X | |||||||||
Technik rybołówstwa morskiego | 315215 | V | rybołówstwa, gospodarki morskiej |
|
| X |
| RYB.03. Pełnienie wachty morskiej i portowej na statku rybackim | 5 |
|
|
BRANŻA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA (SPL) | |||||||||||
Magazynier-logistyk | 432106 | IV | transportu, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, rybołówstwa | X |
|
|
| SPL.01. Obsługa magazynów | 4 | X |
|
Technik eksploatacji portów i terminali | 333106 | V | transportu, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, |
|
| X |
| SPL.02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach | 5 | X |
|
SPL.03. Obsługa ładunków w portach i terminalach | 5 | X | |||||||||
Technik logistyk | 333107 | V | transportu, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, |
| X | X |
| SPL.01. Obsługa magazynów | 4 | X |
|
SPL.04. Organizacja transportu | 5 | X | |||||||||
Technik spedytor | 333108 | V | transportu, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej |
|
| X |
| SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów | 5 | X |
|
BRANŻA SPOŻYWCZA (SPC) | |||||||||||
Cukiernik | 751201 | III | rynków rolnych | X |
|
|
| SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych | 3 | X |
|
Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego | 816003 | III | rynków rolnych | X |
|
|
| SPC.02. Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń | 3 | X |
|
Piekarz | 751204 | III | rynków rolnych | X |
|
|
| SPC.03. Produkcja wyrobów piekarskich | 3 | X |
|
Przetwórca mięsa | 751108 | III | rynków rolnych | X |
|
|
| SPC.04. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych | 3 | X |
|
Przetwórca ryb | 751103 | III | rynków rolnych | X |
|
|
| SPC.05. Obróbka ryb i produkcja przetworów rybnych | 3 | X |
|
Technik przetwórstwa mleczarskiego | 314402 | IV | rynków rolnych |
| X | X |
| SPC.02. Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń | 3 | X |
|
SPC.06. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów mleczarskich | 4 | X | |||||||||
Technik technologii żywności | 314403 | IV | rynków rolnych |
| X | X |
| SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych albo | 3 | X |
|
SPC.02. Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń albo | 3 | X | |||||||||
SPC.03. Produkcja wyrobów piekarskich albo | 3 | X | |||||||||
SPC.04. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych albo | 3 | X | |||||||||
SPC.05. Obróbka ryb i produkcja przetworów rybnych | 3 | X | |||||||||
SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA TELEINFORMATYCZNA (INF) | |||||||||||
Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych | 742202 | III | informatyzacji | X |
|
|
| INF.01. Montaż i utrzymanie torów telekomunikacyjnych oraz urządzeń abonenckich | 3 | X |
|
Technik informatyk | 351203 | V | informatyzacji, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej |
|
| X |
| INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych | 4 | X |
|
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych | 5 | X | |||||||||
Technik programista | 351406 | V | informatyzacji |
|
| X |
| INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych | 5 | X |
|
INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji | 5 | X | |||||||||
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej | 311412 | IV | Informatyzacji |
|
| X |
| INF.05. Montaż i eksploatacja instalacji wewnątrzbudynkowych telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej | 4 | X |
|
INF.06. Montaż i eksploatacja szerokopasmowych sieci kablowych pozabudynkowych | 4 | X | |||||||||
Technik teleinformatyk | 351103 | V | informatyzacji |
|
| X |
| INF.07. Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi | 4 | X |
|
INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi | 5 | X | |||||||||
Technik telekomunikacji | 352203 | IV | informatyzacji |
| X | X |
| INF.01. Montaż i utrzymanie torów telekomunikacyjnych oraz urządzeń abonenckich | 3 | X |
|
INF.09. Uruchamianie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnych | 4 | X | |||||||||
Technik tyfloinformatyk | 351204 | IV | informatyzacji |
|
| X* | 2* | INF.10. Obsługa oprogramowania i sprzętu informatycznego wspomagających użytkownika z niepełnosprawnością wzrokową | 4 | X* | * Kształcenie wyłącznie dla osób niewidomych i słabowidzących |
BRANŻA TRANSPORTU DROGOWEGO (TDR) | |||||||||||
Kierowca mechanik | 832201 | III | transportu | X |
|
|
| TDR.01. Eksploatacja środków transportu drogowego | 3 | X |
|
Technik transportu drogowego | 311927 | IV | transportu |
| X* | X |
| TDR.01. Eksploatacja środków transportu drogowego | 3 | X | * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej ** Kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub na kursach umiejętności zawodowych wyłącznie dla osób posiadających uprawnienie do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii C |
TDR.02. Organizacja przewozu środkami transportu drogowego | 4 | X** | |||||||||
BRANŻA TRANSPORTU KOLEJOWEGO (TKO) | |||||||||||
Monter nawierzchni kolejowej | 711603 | III | transportu | X |
|
|
| TKO.01. Wykonywanie i utrzymywanie nawierzchni kolejowej i podtorza | 3 | X |
|
Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym | 311407 | IV | transportu |
|
| X |
| TKO.02. Montaż i eksploatacja urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym | 4 | X |
|
Technik budownictwa kolejowego | 311220 | IV | transportu |
|
| X |
| TKO.03. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg kolejowych | 4 | X |
|
TKO.04. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych oraz podstawy kosztorysowania | 4 | X | |||||||||
Technik elektroenergetyk transportu szynowego | 311302 | IV | transportu |
|
| X |
| TKO.05. Montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej | 3 | X |
|
TKO.06. Montaż i eksploatacja środków transportu szynowego | 4 | X | |||||||||
Technik transportu kolejowego | 311928 | IV | transportu |
|
| X |
| TKO.07. Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów | 4 | X |
|
TKO.08. Planowanie i realizacja przewozów kolejowych | 4 | X | |||||||||
BRANŻA TRANSPORTU LOTNICZEGO (TLO) | |||||||||||
Technik awionik | 315316 | V | transportu |
|
| X |
| TLO.01. Wykonywanie obsługi technicznej wyposażenia awionicznego i elektrycznego statków powietrznych | 5 | X |
|
Technik lotniskowych służb operacyjnych | 315406 | IV | transportu |
|
| X |
| TLO.02. Obsługa operacyjna portu lotniczego i współpraca ze służbami żeglugi powietrznej | 4 | X |
|
Technik mechanik lotniczy | 315317 | V | transportu |
|
| X |
| TLO.03. Wykonywanie obsługi technicznej płatowca i jego instalacji oraz zespołu napędowego statków powietrznych | 5 | X |
|
BRANŻA TRANSPORTU WODNEGO (TWO) | |||||||||||
Monter budownictwa wodnego | 711701 | III | gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej | X |
|
|
| TWO.01. Wykonywanie robót regulacyjnych i hydrotechnicznych | 3 | X |
|
Monter jachtów i łodzi | 711505 | III | gospodarki, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej | X |
|
|
| TWO.02. Montaż konstrukcji i wyposażenia jachtów i łodzi | 3 | X |
|
Monter kadłubów jednostek pływających | 721406 | III | gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej | X |
|
|
| TWO.03. Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających | 3 | X |
|
Technik budownictwa wodnego | 311205 | IV | gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej |
| X | X |
| TWO.01. Wykonywanie robót regulacyjnych i hydrotechnicznych | 3 | X |
|
TWO.04. Organizacja robót związanych z regulacją cieków naturalnych oraz budową urządzeń wodnych | 4 | X | |||||||||
Technik budowy jednostek pływających | 311942 | IV | gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej |
| X | X |
| TWO.03. Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających | 3 | X |
|
TWO.05. Organizacja budowy, remontu i modernizacji kadłuba jednostek pływających | 4 | X | |||||||||
Technik mechanik okrętowy | 315105 | V | gospodarki morskiej |
|
| X | 2* | TWO.06. Organizacja i wykonywanie prac związanych z eksploatacją maszyn, urządzeń i instalacji okrętowych | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Technik nawigator morski | 315214 | V | gospodarki morskiej |
|
| X | 2* | TWO.07. Pełnienie wachty morskiej i portowej | 5 |
| * Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej |
Technik żeglugi śródlądowej | 315216 | V | gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej |
|
| X |
| TWO.08. Planowanie i prowadzenie żeglugi po śródlądowych drogach wodnych i morskich wodach wewnętrznych | 5 |
|
|
TWO.09. Obsługa siłowni statkowych, urządzeń pomocniczych i mechanizmów pokładowych | 5 |
- Data ogłoszenia: 2019-02-19
- Data wejścia w życie: 2019-09-01
- Data obowiązywania: 2023-09-01
- Dokument traci ważność: 2024-04-21
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 18 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA