REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2018 poz. 2249

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 29 listopada 2018 r.

w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 205 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1542, 1669 i 2245) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) wysokość funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanego dalej „funduszem”;

2) sposoby ustalania i warunki zwiększania wysokości funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”;

3) tryb zwiększenia funduszu o środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń, o których mowa w art. 60h ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej „ustawą”;

4) tryb postępowania oraz właściwość przełożonych w zakresie przyznawania i wypłaty nagród uznaniowych i zapomóg.

§ 2. [Wysokość funduszu]

1. Wysokość funduszu wynosi 1,17% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, wraz z dodatkami o charakterze stałym, ujętych w części 37 budżetu państwa, pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

2. Wysokość funduszu może być zwiększana o niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym i nagrody roczne przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwanego dalej „Dyrektorem Generalnym”. W przypadku zwiększenia wysokości funduszu Dyrektor Generalny informuje Ministra Sprawiedliwości o podwyższeniu wysokości funduszu w terminie 7 dni od dnia dokonania tej zmiany.

3. Wysokość funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych ustala:

1) Dyrektor Generalny – w bezpośrednio mu podległych jednostkach organizacyjnych, uwzględniając w szczególności ogólną liczbę etatów;

2) dyrektor okręgowy Służby Więziennej, zwany dalej „dyrektorem okręgowym” – w podległych mu jednostkach organizacyjnych, uwzględniając w szczególności ogólną liczbę etatów.

4. Minister Sprawiedliwości, na wniosek Dyrektora Generalnego, zwiększa fundusz o środki uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy, o których mowa w art. 60h ustawy. Wniosek składa się w terminie do 8 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, zawiera:

1) tytuł w brzmieniu: „Wniosek o dokonanie zmian w planie finansowym wynikający z konieczności dokonania wydatków z tytułu nagród uznaniowych za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich”;

2) nazwę jednostki organizacyjnej składającej wniosek;

3) kwotę środków finansowych z tytułu zmniejszenia uposażeń i kwotę zwiększenia środków finansowych na wydatki z tytułu nagród uznaniowych za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich;

4) wskazanie działu, rozdziału oraz paragrafu środków finansowych, o których mowa w pkt 3, zgodnie ze szczegółową klasyfikacją dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

§ 3. [Podmioty przyznające nagrody uznaniowe i zapomogi]

1. Przełożonym właściwym w zakresie przyznania nagród uznaniowych i zapomóg, zwanym dalej „przełożonym”, jest:

1) przełożony określony w art. 63 ust. 2 ustawy – w przypadku funkcjonariuszy zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej oraz funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji;

2) kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę.

2. Nagrody uznaniowe może przyznać także:

1) Dyrektor Generalny – wszystkim funkcjonariuszom;

2) dyrektor okręgowy – funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległych mu jednostkach organizacyjnych;

3) dyrektor okręgowy, Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej, dyrektor zakładu karnego albo dyrektor aresztu śledczego:

a) funkcjonariuszom delegowanym do czasowego pełnienia służby w podległych im jednostkach organizacyjnych,

b) funkcjonariuszom pozostającym w ich dyspozycji.

3. Przełożony przyznaje nagrody uznaniowe z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.

§ 4. [Podmioty występujące z wnioskiem o przyznanie zapomogi]

Przełożony przyznaje zapomogi z własnej inicjatywy, na pisemny wniosek funkcjonariusza, a w uzasadnionych przypadkach także na wniosek:

1) bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza;

2) osoby wyznaczonej w jednostce organizacyjnej do załatwiania spraw kadrowych lub socjalnych;

3) organizacji związku zawodowego funkcjonariuszy.

§ 5. [Podmiot przyjmujący wnioski o przyznanie zapomogi]

Wniosek o przyznanie zapomogi składa się do komórki kadrowej w jednostce organizacyjnej.

§ 6. [Wypłata nagród uznaniowych i zapomóg]

Nagrody uznaniowe i zapomogi wypłaca niezwłocznie jednostka organizacyjna właściwa w sprawach wypłaty uposażenia funkcjonariusza.

§ 7. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2018 r.1)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1786), które traci moc na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 912).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2018-11-30
  • Data wejścia w życie: 2018-12-01
  • Data obowiązywania: 2023-06-22
  • Dokument traci ważność: 2024-09-26

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA