REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2018 poz. 1067
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 28 maja 2018 r.
w sprawie legitymacji służbowej i identyfikatora służbowego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa
Na podstawie art. 76 ust. 9 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Wzór legitymacji służbowej i identyfikatora służbowego]
2. Wzór identyfikatora służbowego funkcjonariusza jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3. [Legitymacja służbowa]
1) imię, nazwisko i stopień służbowy funkcjonariusza;
2) wizerunek twarzy funkcjonariusza, sporządzony na podstawie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, mającej dobrą ostrość oraz pokazującej wyraźnie oczy i twarz; fotografia powinna przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70–80% powierzchni fotografii; powinna ona pokazywać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
3) numer legitymacji służbowej;
4) datę ważności legitymacji służbowej.
§ 4. [Identyfikator służbowy]
1) znak graficzny Służby Ochrony Państwa, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa;
2) nazwę „Służba Ochrony Państwa”;
3) pięciocyfrowy numer seryjny – na odwrocie identyfikatora.
§ 5. [Utrata legitymacji służbowej lub identyfikatora służbowego]
2. Komendant Służby Ochrony Państwa unieważnia utraconą legitymację służbową lub utracony identyfikator służbowy.
3. W przypadku odnalezienia legitymacji służbowej lub identyfikatora służbowego funkcjonariusz niezwłocznie zwraca je do komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa właściwej w sprawach kadrowych i podaje w meldunku okoliczności odnalezienia legitymacji służbowej lub identyfikatora służbowego.
§ 6. [Wejście w życie]
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 grudnia 2011 r. w sprawie legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. poz. 1576 oraz z 2014 r. poz. 1868), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 28 maja 2018 r. (poz. 1067)
Załącznik nr 1
WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA
Awers
Objaśnienia:
1. W górnej części legitymacji znajdują się, wykonane techniką offsetową: godło Rzeczypospolitej Polskiej, napisy w kolorze czarnym „SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA” i „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, a pomiędzy nimi napisy w kolorze biało-niebieskim „SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA” (mikrodruk).
2. Poniżej umieszczone zostały dwa cienkie paski w kolorze biało-czerwonym.
3. Giloszowe tło legitymacji poniżej biało-czerwonych pasków jest wykonane w kolorze szaro-niebieskim, w technice druku offsetowego z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A, z wyłączeniem miejsca na wizerunek posiadacza legitymacji. Linie tła tworzą powtarzające się napisy „SOP”.
4. Po lewej stronie legitymacji znajduje się pole zdjęcia z umieszczonymi na nim przecinającymi się liniami giloszowymi oraz mikrotekstem wykonanymi w technice druku offsetowego. Częściowo w polu zdjęcia umiejscowiono element naniesiony farbą irydyscentną w technice sitodruku zawierający znak graficzny Służby Ochrony Państwa.
5. Po prawej stronie legitymacji, w górnej części, obok pola przeznaczonego na zdjęcie, znajduje się znak graficzny Służby Ochrony Państwa w kolorze granatowym, wykonany w technice druku offsetowego. Pod znakiem, w tej samej technice, wykonano napis w kolorze czarnym „NUMER LEGITYMACJI”.
6. Pod miejscem przeznaczonym na wizerunek posiadacza legitymacji znajdują się napisy wykonane techniką offsetową w kolorze czarnym:
1) „IMIĘ”,
2) „NAZWISKO”,
3) „STOPIEŃ”,
4) „WAŻNA DO:”.
7. Obok napisów, o których mowa w punkcie 6, centralnie znajduje się wizerunek orła w koronie wykonany w technice druku offsetowego, w kolorze odpowiadającym kolorystyce tła legitymacji.
8. W prawym dolnym rogu legitymacji znajduje się znak graficzny Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK, naniesiony w technice sitodruku, farbą optycznie zmienną OVI o zmienności kolorystycznej od koloru zielonego do magenta.
9. Na wysokości pola przeznaczonego na fotografię znajduje się wyczuwalny w dotyku element graficzny wykonany w technice transparentnego grawerowania laserowego (TLE).
10. Na legitymacji umieszczono element graficzny wykonany techniką offsetową farbą aktywną w dwóch zakresach promieniowania ultrafioletowego.
Rewers
Objaśnienia:
1. Wykonane techniką druku offsetowego szaro-niebieskie tło giloszowe z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A, z wyłączeniem miejsca na powtórny wizerunek posiadacza legitymacji oraz z wyłączeniem miejsca przeznaczonego do odczytu maszynowego (pole MRZ). Linie tła tworzą powtarzające się napisy „SOP”.
2. W środkowej części legitymacji znajduje się wykonany techniką druku offsetowego znak graficzny Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK.
3. W górnej części legitymacji, po lewej stronie, znajduje się napis wykonany techniką offsetową, w kolorze czarnym „NUMER LEGITYMACJI”.
4. Pole MRZ jest zadrukowane w technice druku offsetowego, szarymi liniami giloszowymi, tworzącymi napis SOP.
5. W górnej części legitymacji, po prawej stronie, znajduje się pomniejszone pole zdjęcia z umieszczonymi na nim przecinającymi się linią giloszową oraz linią mikro-tekstu wykonanymi w technice druku offsetowego.
6. Nad polem MRZ jest umieszczony mikrodruk o treści „SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA” wykonany w technice druku offsetowego.
Legitymacja służbowa funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa ma formę karty identyfikacyjnej w formacie ID-1, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu.
Między warstwami poliwęglanu zostały naniesione elementy graficzne i zabezpieczające, wykonane drukiem offsetowym i sitodrukowym.
Karta identyfikacyjna jest dostosowana do personalizacji z zastosowaniem techniki grawerowania laserowego.
Załącznik nr 2
WZÓR IDENTYFIKATORA SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA
Awers
Identyfikator służbowy funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa stanowi emblemat o wymiarach: wysokość 23 mm, szerokość 23 mm.
Na tle ośmioramiennej, żłobionej gwiazdy w kolorze złotym jest umieszczony pierścień,
w kolorze granatowym, o szerokości 3 mm i średnicy 17 mm. Na pierścieniu znajduje się napis „Służba Ochrony Państwa” w kolorze złotym.
Wewnątrz pierścienia, na złotym tle, jest umieszczony znak graficzny Służby Ochrony Państwa, w kolorze granatowym, o wysokości 6 mm i szerokości 9 mm.
Rewers
Odwrotna strona identyfikatora służbowego stanowi ośmioramienną gwiazdę, której pole w całości jest wypełnione kolorem złotym.
Na odwrocie identyfikatora służbowego funkcjonariusza, w jego górnej części, jest umieszczony grawerowany, pięciocyfrowy numer seryjny o wymiarach: wysokość 3 mm, szerokość 10 mm.
Jego środkową część, pod numerem seryjnym, zajmuje element umożliwiający umocowanie identyfikatora służbowego na ubraniu typu cywilnego.
- Data ogłoszenia: 2018-06-04
- Data wejścia w życie: 2018-06-05
- Data obowiązywania: 2018-06-05
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA