REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2018 poz. 413

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 16 lutego 2018 r.

w sprawie świadectwa służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 188 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe dane, które powinno zawierać świadectwo służby;

2) tryb wydawania i dokonywania sprostowań świadectwa służby;

3) informacje, które są zamieszczane w świadectwie służby na żądanie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”;

4) wzór formularza świadectwa służby.

§ 2. [Wzór świadectwa służby]

1. W świadectwie służby umieszcza się dane niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku służbowego i uprawnień z ubezpieczenia społecznego funkcjonariusza dotyczące:

1) imienia (imion) i nazwiska funkcjonariusza, daty i miejsca jego urodzenia oraz imion rodziców, jednostki lub jednostek organizacyjnych, w których funkcjonariusz pełnił służbę, okresu pełnienia służby lub zatrudnienia oraz rodzaju służby (przygotowawcza, stała);

2) okresu pełnienia służby w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;

3) zajmowanego stanowiska i posiadanego stopnia służbowego w dniu zwolnienia ze służby, wygaśnięcia stosunku służbowego albo wydalenia ze Służby Celno-Skarbowej;

4) podstawy prawnej zwolnienia ze służby, wygaśnięcia stosunku służbowego albo wydalenia ze Służby Celno-Skarbowej;

5) liczby:

a) dni urlopu wypoczynkowego oraz urlopu dodatkowego przysługującego i wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym funkcjonariusz został zwolniony ze służby, wydalony ze Służby Celno-Skarbowej albo w którym stosunek służbowy wygasł,

b) dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym funkcjonariusz został zwolniony ze służby, wydalony ze Służby Celno-Skarbowej albo w którym stosunek służbowy wygasł, za które funkcjonariuszowi wypłacono ekwiwalent pieniężny,

c) dni lub godzin wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, zwolnienia, o którym mowa w art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108, 4, 138, 305 i 357);

6) wykorzystanego:

a) urlopu bezpłatnego, podstawy prawnej jego udzielenia oraz okresu trwania urlopu,

b) urlopu macierzyńskiego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz okresu trwania urlopu,

c) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz okresu trwania urlopu,

d) urlopu ojcowskiego, jego wymiaru oraz części urlopu,

e) urlopu rodzicielskiego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz części urlopu,

f) urlopu wychowawczego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru, okresu oraz części urlopu;

7) okresów nieskładkowych przypadających w okresie pełnienia służby lub zatrudnienia, których dotyczy świadectwo służby, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty;

8) wypłaty odprawy emerytalnej albo rentowej;

9) potrąceń z uposażenia, o których mowa w art. 249 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej „ustawą”;

10) przywrócenia funkcjonariusza do służby określone w art. 184 ust. 3 i 4, art. 185 ust. 1 i 3 oraz art. 187 ustawy.

2. Wzór świadectwa służby określa załącznik do rozporządzenia.

§ 3. [Informacje umieszczane w świadectwie służby dodatkowo]

1. Na wniosek funkcjonariusza złożony w postaci papierowej, co najmniej 7 dni przed datą ustania stosunku służbowego, w świadectwie służby umieszcza się dodatkowo informacje o:

1) wysokości i składnikach uposażenia;

2) zajmowanych stanowiskach służbowych.

2. W przypadku złożenia wniosku po upływie terminu określonego w ust. 1, jednakże przed datą ustania stosunku służbowego, funkcjonariuszowi wydaje się świadectwo służby zawierające informacje, o których mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku służbowego.

§ 4. [Organ wydający świadectwo służby]

1. Świadectwo służby wydaje kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełnił służbę.

2. Wydanie świadectwa służby nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się funkcjonariusza z jednostką organizacyjną Krajowej Administracji Skarbowej.

3. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej wydaje odpis świadectwa służby funkcjonariuszowi albo osobie, o której mowa w art. 251 ust. 1 ustawy.

§ 5. [Wydanie świadectwa służby funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby]

1. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby świadectwo służby wydaje się w dniu zwolnienia ze służby. Otrzymanie świadectwa służby funkcjonariusz potwierdza na kopii świadectwa własnoręcznym, czytelnym podpisem oraz datą. Kopię świadectwa służby przechowuje się w aktach osobowych funkcjonariusza.

2. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1, wydanie świadectwa służby nie jest możliwe, świadectwo służby przesyła się w terminie 7 dni od dnia zwolnienia ze służby w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 oraz z 2018 r. poz. 149).

3. Funkcjonariuszowi:

1) którego stosunek służbowy wygasł na podstawie art. 182 pkt 2 ustawy,

2) wydalonemu ze Służby Celno-Skarbowej na podstawie orzeczenia dyscyplinarnego

– świadectwo służby przesyła się w terminie 7 dni od dnia odpowiednio wygaśnięcia stosunku służbowego lub uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego; przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku śmierci funkcjonariusza świadectwo służby sporządza się niezwłocznie i włącza się do akt osobowych zmarłego funkcjonariusza.

§ 6. [Żądanie sprostowania świadectwa służby]

1. Funkcjonariusz może w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa służby wystąpić do kierownika jednostki organizacyjnej z żądaniem jego sprostowania złożonym w postaci papierowej.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1:

1) wydaje nowe świadectwo służby – w przypadku uwzględnienia żądania;

2) przesyła w postaci papierowej informację z podaniem przyczyn odmowy – w przypadku nieuwzględnienia żądania.

§ 7. [Obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej]

Kierownik jednostki organizacyjnej:

1) dokonuje sprostowania wydanego uprzednio świadectwa służby, uzupełniając je o informacje o dokonanych zmianach, jeżeli mają one wpływ na treść wystawionego świadectwa – w przypadku zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby albo zmiany orzeczenia dyscyplinarnego o wydaleniu ze Służby Celno-Skarbowej;

2) pozostawia w aktach osobowych funkcjonariusza poprzednio sporządzone świadectwo służby i umieszcza na nim adnotację o jego zmianie, potwierdzając dokonanie adnotacji własnoręcznym podpisem oraz przystawiając pieczęć – w przypadku określonym w pkt 1 oraz w § 6 ust. 2 pkt 1.

§ 8. [Wydanie świadectwa służby lub jego sprostowania w przypadku śmierci funkcjonariusza]

W przypadku, o którym mowa w art. 188 ust. 3 ustawy, świadectwo służby wydaje się lub dokonuje jego sprostowania na wniosek złożony w postaci papierowej do kierownika jednostki organizacyjnej. Przepisy § 5 ust. 1–3, § 6 oraz § 7 stosuje się odpowiednio.

§ 9. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r.3)

Minister Finansów: T. Czerwińska


1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2255, z 2017 r. poz. 88, 244, 379, 708, 768, 1086, 1321, 2409 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 października 2009 r. w sprawie świadectwa służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 1420 oraz z 2017 r. poz. 771), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Załącznik 1. [WZÓR – ŚWIADECTWO SŁUŻBY]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 16 lutego 2018 r. (poz. 413)

WZÓR – ŚWIADECTWO SŁUŻBY

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2018-02-23
  • Data wejścia w życie: 2018-03-01
  • Data obowiązywania: 2020-09-30
  • Dokument traci ważność: 2021-04-08

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA