REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2018 poz. 313
OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1523) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 717), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1) rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 2221);
2) rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 254).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:
1) § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 2221), które stanowią:
"§ 2. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej mianowani, przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego, które na podstawie rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem zaszeregowano do niższej grupy uposażenia zasadniczego, zachowują prawo do dotychczasowej grupy uposażenia zasadniczego.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.";
2) § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 254), które stanowią:
"§ 2. Przepisy rozporządzenia, o których mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, mają zastosowanie do ustalania stawek dodatku za posiadany przez strażaka stopień, należnych od dnia 1 stycznia 2017 r.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.".
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. S. Chwałek
Załącznik do obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 11 stycznia 2018 r. (poz. 313)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 27 lutego 2008 r.
w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Na podstawie art. 88 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1204, 1321 i 1567 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rozporządzenie określa stawki i grupy uposażenia zasadniczego strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami", oraz stawki dodatków do uposażenia albo sposób ich obliczania, a także sposób i tryb zaliczania okresów służby i pracy do okresu służby, od którego zależy prawo do wzrostu uposażenia, z uwzględnieniem w szczególności:
1) zaszeregowania stanowisk służbowych do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego;
2) sposobu dokumentowania okresów służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokość;
3) rodzajów dodatków do uposażenia, uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby;
4) warunków przyznawania i sposobu obliczania dodatku służbowego, dodatku motywacyjnego oraz dodatków, uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby, oraz podmiotów uprawnionych do ich przyznawania i obliczania;
5) okoliczności uwzględnianych przy ustalaniu i zmianie wysokości dodatku służbowego.
2. Najniższym uposażeniem w rozumieniu rozporządzenia jest uposażenie przewidziane dla najniższego stanowiska służbowego strażaka, obejmujące stawkę przewidzianą dla najniższej grupy uposażenia zasadniczego i dodatek za stopień strażaka.
§ 2. 1. Ustala się grupy zaszeregowania stanowisk służbowych strażaków oraz odpowiadające im stawki uposażenia zasadniczego wyrażone w postaci mnożników kwoty bazowej, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wysokość kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, określa ustawa budżetowa.
3. Wysokość miesięcznych stawek kwotowych uposażenia zasadniczego dla poszczególnych grup zaszeregowania ustala się przy zastosowaniu mnożników, o których mowa w ust. 1, z zaokrągleniem wyliczonej kwoty do pełnych 10 złotych w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 5 złotych, lub w dół, jeżeli jest niższa od 5 złotych.
4. Zaszeregowanie stanowisk służbowych strażaków do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego określają tabele stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 3. 1. Okresy służby, pracy i inne okresy zaliczane do okresu służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokość, zalicza się na podstawie dokumentów, potwierdzających te okresy, złożonych przez strażaka w komórce właściwej do spraw kadr.
2. Aktualizacja prawa do wzrostu uposażenia i jego wysokości, wynikająca z przebiegu służby, następuje z urzędu i nie wymaga wydawania odrębnych decyzji.
§ 4. Stawki dodatku za stopień określa tabela stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 5. 1. Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo, dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. Warunkami przyznawania i okolicznościami uwzględnianymi przy ustalaniu i zmianie wysokości dodatku służbowego są:
1) dyspozycyjność związana z zajmowanym stanowiskiem i odpowiedzialność za podejmowane decyzje służbowe oraz stopień zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych;
2) udział w ćwiczeniach i zgrupowaniach;
3) udział w akcjach ratowniczych poza terenem działania jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę;
4) sprawność fizyczna, potwierdzona wynikami sprawdzianów;
5) inne szczególnie uzasadnione przypadki, uzasadniające przyznanie dodatku służbowego.
2. Prawo do ustalonej wysokości dodatku wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające jego przyznanie.
3. Dodatek służbowy przyznaje strażakowi i określa jego wysokość przełożony uprawniony do mianowania lub powołania.
§ 6. 1. Strażakowi może być przyznany na czas określony, ustalany kwotowo, dodatek motywacyjny w wysokości do 30% najniższego uposażenia określonego w § 1 ust. 2.
2. Dodatek motywacyjny może być przyznany za:
1) wykonywanie zadań służbowych wykraczających poza zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku;
2) szczególną dbałość o powierzone mienie;
3) posiadanie wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego, kwalifikacji pożarniczych lub przeszkolenia specjalistycznego wykraczającego poza wymagania określone w odrębnych przepisach dla zajmowanego stanowiska służbowego w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, szczególnie jeśli to wykształcenie, kwalifikacje lub przeszkolenie przyczyniają się do skuteczniejszego wykonywania obowiązków służbowych;
4) wykonywanie zadań ratowniczych oraz pomocy humanitarnej poza granicą państwa;
5) wykonywanie czynności kontrolnych w podległych, podporządkowanych i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej;
6) szkolenie i opiekę nad psem wykorzystywanym w grupach specjalistycznych;
7) udział w akcjach ratowniczych o dużym obciążeniu psychofizycznym;
8) prowadzenie szkoleń specjalistycznych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej;
9) prowadzenie szkoleń dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej.
3. Okolicznościami uwzględnianymi przy ustalaniu wysokości dodatku motywacyjnego są czas i zakres wykonywania zadań, o których mowa w ust. 2.
4. Prawo do ustalonej wysokości dodatku wygasa z ostatnim dniem miesiąca okresu, na który został przyznany.
5. Dodatek motywacyjny przyznaje strażakowi i określa jego wysokość przełożony uprawniony do mianowania lub powołania.
§ 7. 1. Dodatkiem uzasadnionym szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby jest dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.
2. Dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przysługuje strażakowi za czas służby wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, w wysokości:
1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 5%,
2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 10%,
3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 15%,
4) przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 20%
- godzinowej stawki przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy.
3. Czas służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w poszczególnych stopniach szkodliwości lub uciążliwości liczy się w godzinach, przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny.
4. Godzinową stawkę przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy ustala się w wysokości 1/170 przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy wynikającego z wielokrotności kwoty bazowej pomniejszonego o 1/12 równowartości nagrody rocznej.
5. Za czas pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przyjmuje się w szczególności czas trwania akcji ratowniczej, począwszy od wyjazdu z jednostki, aż do zakończenia działań na terenie akcji.
6. Wykaz czynności i prac oraz stopnie ich szkodliwości, uzasadniające przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
7. Dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przyznaje i oblicza kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, biorąc pod uwagę wyniki dokonywanych pomiarów.
§ 8. Dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, są ustalane w stawkach miesięcznych.
§ 9. 1. Przepisy niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie do uposażeń strażaków Państwowej Straży Pożarnej od dnia 1 stycznia 2008 r.
2. Strażacy, którzy otrzymywali dodatek kontrolerski na podstawie dotychczasowych przepisów, do czasu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują prawo do dodatku kontrolerskiego w przyznanej wysokości.
§ 10. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 września 2006 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 1189 oraz z 2007 r. poz. 531).
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 27 lutego 2008 r.
Załącznik nr 1
TABELA GRUP ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH STRAŻAKÓW ORAZ ODPOWIADAJĄCYCH IM STAWEK UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO WYRAŻONYCH W POSTACI MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ
Lp. | Grupa uposażenia zasadniczego | Mnożnik kwoty bazowej |
1 | 2 | 3 |
1 | 20 | 5,33 |
2 | 19 | 4,60 |
3 | 18 | 3,21 |
4 | 17 | 2,79 |
5 | 16 | 2,39 |
6 | 15 | 2,07 |
7 | 14 | 1,86 |
8 | 13 | 1,74 |
9 | 12 | 1,68 |
10 | 11 | 1,61 |
11 | 10 | 1,55 |
12 | 9 | 1,49 |
13 | 8 | 1,43 |
14 | 7 | 1,39 |
15 | 6 | 1,35 |
16 | 5 | 1,31 |
17 | 4 | 1,28 |
18 | 3 | 1,21 |
19 | 2 | 1,14 |
20 | 1 | 0,95 |
Załącznik nr 23)
TABELA NR 1
ZASZEREGOWANIE STANOWISK SŁUŻBOWYCH W KOMENDZIE GŁÓWNEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ DO GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
Lp. | Nazwa stanowiska służbowego | Grupa uposażenia zasadniczego |
1 | 2 | 3 |
1 | Komendant Główny PSP | 20 |
2 | Zastępca Komendanta Głównego PSP | 19 |
3 | Dyrektor biura | 17 |
4 | Zastępca dyrektora biura | 16 |
5 | Główny księgowy | 16 |
6 | Doradca Komendanta | 16 |
7 | Główny specjalista | 15 |
8 | Naczelnik wydziału | 15 |
9 | Koordynator ratownictwa medycznego służby | 15 |
10 | Radca prawny | 15 |
11 | Kapelan krajowy | 14 |
12 | Zastępca naczelnika wydziału | 13 |
13 | Dyżurny operacyjny kraju | 13 |
14 | Kierownik sekcji | 13 |
15 | Starszy specjalista | 12 |
16 | Zastępca dyżurnego operacyjnego kraju | 12 |
17 | Specjalista | 10 |
18 | Starszy inspektor sztabowy | 9 |
19 | Starszy inspektor | 8 |
20 | Inspektor | 7 |
21 | Starszy operator sprzętu | 7 |
22 | Starszy ratownik - kierowca | 5 |
23 | Starszy technik | 5 |
24 | Ratownik - kierowca | 4 |
25 | Technik | 4 |
26 | Młodszy technik | 2 |
27 | Młodszy ratownik - kierowca | 2 |
28 | Stażysta | 1 |
TABELA NR 2
ZASZEREGOWANIE STANOWISK SŁUŻBOWYCH W SZKOLE GŁÓWNEJ SŁUŻBY POŻARNICZEJ, SZKOŁACH PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ORAZ INSTYTUCIE BADAWCZYM PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ I CENTRALNYM MUZEUM POŻARNICTWA DO GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
Lp. | Nazwa stanowiska służbowego | Grupa uposażenia zasadniczego | |||||
Jednostka organizacyjna PSP | |||||||
SGSP | IB | CMP | CS | SA | SP | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | Rektor - Komendant | 19 |
|
|
|
|
|
2 | Dyrektor |
| 18 | 16 |
|
|
|
3 | Komendant |
|
|
| 17 | 17 | 17 |
4 | Prorektor | 18 |
|
|
|
|
|
5 | Kanclerz | 17 |
|
|
|
|
|
6 | Dziekan | 17 |
|
|
|
|
|
7 | Zastępca dyrektora |
| 16 |
|
|
|
|
8 | Zastępca komendanta |
|
|
| 16 | 16 | 16 |
9 | Prodziekan | 16 |
|
|
|
|
|
10 | Kierownik katedry | 16 |
|
|
|
|
|
11 | Profesor zwyczajny | 16 |
|
|
|
|
|
12 | Profesor nadzwyczajny | 15 |
|
|
|
|
|
13 | Kierownik zakładu | 14 | 14 |
|
|
|
|
14 | Naczelnik wydziału właściwy do spraw kształcenia |
|
|
| 14 | 14 |
|
15 | Główny księgowy |
|
|
| 13 | 13 | 13 |
16 | Główny specjalista | 13 | 13 |
| 13 | 13 |
|
17 | Naczelnik wydziału |
|
| 13 | 13 | 13 | 13 |
18 | Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej | 13 |
|
| 13 | 13 | 13 |
19 | Koordynator ratownictwa medycznego służby | 12 |
|
| 12 | 12 | 12 |
20 | Kierownik działu | 14 |
|
| 11 | 11 | 11 |
21 | Dowódca pododdziałów szkolnych | 13 |
|
|
|
|
|
22 | Kierownik laboratorium |
| 12 |
|
|
|
|
23 | Oficer dyżurny | 12 |
|
| 12 | 12 |
|
24 | Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej | 12 |
|
| 12 | 12 | 12 |
25 | Adiunkt | 12 | 12 |
|
|
|
|
26 | Zastępca kierownika działu | 12 |
|
|
|
|
|
27 | Zastępca naczelnika wydziału |
|
|
| 12 | 12 | 12 |
28 | Kierownik zespołu przedmiotowego |
|
|
| 12 | 12 |
|
29 | Dowódca kompanii szkolnej | 12 |
|
| 12 | 12 | 12 |
30 | Starszy wykładowca | 12 |
|
| 12 | 12 | 12 |
31 | Kierownik pracowni | 11 |
|
|
|
|
|
32 | Zastępca dowódcy kompanii szkolnej | 11 |
|
| 11 | 11 |
|
33 | Wykładowca | 11 |
|
| 11 | 11 | 11 |
34 | Starszy specjalista | 10 | 10 |
| 10 | 10 | 10 |
35 | Dowódca zmiany | 10 |
|
| 10 | 10 | 10 |
36 | Kierownik referatu | 10 |
|
|
|
|
|
37 | Zastępca dowódcy zmiany | 9 |
|
| 9 | 9 | 9 |
38 | Asystent | 9 |
|
|
|
|
|
39 | Lektor | 9 |
|
|
|
|
|
40 | Specjalista | 9 | 9 |
| 9 | 9 | 9 |
41 | Specjalista ratownictwa medycznego służby | 9 |
|
| 9 | 9 | 9 |
42 | Starszy instruktor | 9 |
|
| 9 | 9 | 9 |
43 | Młodszy specjalista | 8 | 8 |
| 8 | 8 | 8 |
44 | Młodszy wykładowca |
|
|
| 8 | 8 | 8 |
45 | Starszy inspektor sztabowy | 8 |
|
| 8 | 8 | 8 |
46 | Dowódca sekcji | 8 |
|
| 8 | 8 | 8 |
47 | Instruktor | 8 |
|
| 8 | 8 | 8 |
48 | Instruktor ratownictwa medycznego służby | 8 |
|
| 8 | 8 | 8 |
49 | Starszy inspektor | 7 | 7 |
| 7 | 7 | 7 |
50 | Dowódca zastępu | 7 |
|
| 7 | 7 | 7 |
51 | Starszy operator sprzętu specjalnego | 7 |
|
| 7 | 7 | 7 |
52 | Dyżurny szkolnego stanowiska kierowania | 6 |
|
| 6 | 6 | 6 |
53 | Inspektor | 6 |
|
| 6 | 6 | 6 |
54 | Starszy ratownik specjalista | 6 |
|
| 6 | 6 | 6 |
55 | Starszy operator sprzętu | 6 |
|
| 6 | 6 | 6 |
56 | Młodszy instruktor | 5 |
|
| 5 | 5 | 5 |
57 | Młodszy inspektor | 5 |
|
| 5 | 5 | 5 |
58 | Operator sprzętu specjalnego | 5 |
|
| 5 | 5 | 5 |
59 | Ratownik specjalista | 5 |
|
| 5 | 5 | 5 |
60 | Dyspozytor | 4 |
|
| 4 | 4 | 4 |
61 | Starszy ratownik | 4 |
|
| 4 | 4 | 4 |
62 | Starszy ratownik medyczny służby | 4 |
|
| 4 | 4 | 4 |
63 | Starszy ratownik - kierowca | 4 |
|
| 4 | 4 | 4 |
64 | Starszy technik | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
65 | Ratownik medyczny służby | 3 |
|
| 3 | 3 | 3 |
66 | Ratownik - kierowca | 3 | 3 |
| 3 | 3 | 3 |
67 | Technik | 3 | 3 |
| 3 | 3 | 3 |
68 | Ratownik | 3 |
|
| 3 | 3 | 3 |
69 | Młodszy ratownik | 2 |
|
| 2 | 2 | 2 |
70 | Młodszy ratownik - kierowca | 2 |
|
| 2 | 2 | 2 |
71 | Młodszy technik | 2 | 2 |
| 2 | 2 | 2 |
72 | Stażysta | 1 |
|
| 1 | 1 | 1 |
Użyte skróty nazw jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oznaczają:
SGSP - Szkołę Główną Służby Pożarniczej,
SA - Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej,
CS - Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej,
SP - Szkołę Podoficerską Państwowej Straży Pożarnej,
IB - Instytut Badawczy Państwowej Straży Pożarnej,
CMP - Centralne Muzeum Pożarnictwa.
TABELA NR 3
ZASZEREGOWANIE STANOWISK SŁUŻBOWYCH W KOMENDACH WOJEWÓDZKICH PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ DO GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
Lp. | Nazwa stanowiska służbowego | Grupa uposażenia zasadniczego |
1 | 2 | 3 |
1 | Komendant wojewódzki PSP | 18 |
2 | Zastępca komendanta wojewódzkiego PSP | 17 |
3 | Naczelnik wydziału | 14 |
4 | Główny księgowy | 14 |
5 | Naczelnik ośrodka szkolenia | 14 |
6 | Główny specjalista | 13 |
7 | Koordynator ratownictwa medycznego służby | 13 |
8 | Radca prawny | 13 |
9 | Zastępca naczelnika wydziału | 12 |
10 | Zastępca naczelnika ośrodka szkolenia | 12 |
11 | Kierownik sekcji | 12 |
12 | Dyżurny operacyjny (w KW I kat.) | 11 |
13 | Oficer operacyjny | 11 |
14 | Starszy wykładowca | 11 |
15 | Starszy specjalista | 11 |
16 | Dyżurny operacyjny (w KW II kat.) | 10 |
17 | Kapelan wojewódzki | 10 |
18 | Wykładowca | 10 |
19 | Specjalista | 9 |
20 | Starszy instruktor | 9 |
21 | Zastępca dyżurnego operacyjnego | 9 |
22 | Instruktor | 8 |
23 | Młodszy specjalista | 8 |
24 | Starszy inspektor sztabowy | 8 |
25 | Pomocnik dyżurnego operacyjnego | 7 |
26 | Starszy inspektor | 7 |
27 | Starszy operator sprzętu specjalnego | 7 |
28 | Inspektor | 6 |
29 | Starszy operator sprzętu | 6 |
30 | Młodszy instruktor | 5 |
31 | Młodszy inspektor | 5 |
32 | Operator sprzętu specjalnego | 5 |
33 | Starszy ratownik - kierowca | 4 |
34 | Starszy technik | 4 |
35 | Ratownik - kierowca | 3 |
36 | Technik | 3 |
37 | Młodszy ratownik - kierowca | 2 |
38 | Młodszy technik | 2 |
39 | Stażysta | 1 |
Użyte w tabeli skróty nazw jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej i zastosowane indeksy oznaczają:
KW I kat. - komendę wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej pierwszej kategorii,
KW II kat. - komendę wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej drugiej kategorii.
TABELA NR 4
ZASZEREGOWANIE STANOWISK SŁUŻBOWYCH W KOMENDACH POWIATOWYCH (MIEJSKICH) PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ DO GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
Lp. | Nazwa stanowiska służbowego | Grupa uposażenia zasadniczego |
1 | 2 | 3 |
1 | Komendant powiatowy (miejski) PSP (w KP I kat.) | 17 |
2 | Komendant powiatowy (miejski) PSP (w KP II kat.) | 16 |
3 | Zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (w KP I kat.) | 16 |
4 | Komendant powiatowy (miejski) PSP (w KP III, IV i V kat.) | 15 |
5 | Zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (w KP II kat.) | 15 |
6 | Zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (w KP III, IV i V kat.) | 14 |
7 | Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej | 13 |
8 | Naczelnik wydziału (w KP I kat.) | 13 |
9 | Główny księgowy (w KP I kat.) | 13 |
10 | Naczelnik wydziału właściwy do spraw operacyjnych (w KP II kat.) | 13 |
11 | Naczelnik wydziału (w KP II kat.) | 12 |
12 | Naczelnik wydziału właściwy do spraw operacyjnych (w KP III, IV i V kat.) | 12 |
13 | Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej | 12 |
14 | Naczelnik wydziału (w KP III, IV i V kat.) | 11 |
15 | Główny księgowy (w KP II, III, IV i V kat.) | 11 |
16 | Zastępca naczelnika wydziału (w KP I kat.) | 11 |
17 | Zastępca naczelnika wydziału (w KP II, III, IV i V kat.) | 10 |
18 | Kierownik sekcji | 10 |
19 | Oficer operacyjny (w KP I i II kat.) | 10 |
20 | Starszy specjalista | 10 |
21 | Dowódca zmiany | 10 |
22 | Dyżurny operacyjny (w KP I i II kat.) | 10 |
23 | Zastępca dowódcy zmiany | 9 |
24 | Specjalista | 9 |
25 | Specjalista ratownictwa medycznego służby | 9 |
26 | Zastępca dyżurnego operacyjnego (w KP I i II kat.) | 9 |
27 | Dyżurny operacyjny (w KP III, IV i V kat.) | 9 |
28 | Młodszy specjalista | 8 |
29 | Dowódca sekcji | 8 |
30 | Starszy inspektor sztabowy | 8 |
31 | Starszy dyżurny stanowiska kierowania | 8 |
32 | Starszy inspektor | 7 |
33 | Starszy ratownik specjalista | 7 |
34 | Dowódca zastępu | 7 |
35 | Starszy operator sprzętu specjalnego | 7 |
36 | Dyżurny stanowiska kierowania | 7 |
37 | Instruktor ratownictwa medycznego służby | 7 |
38 | Inspektor | 6 |
39 | Starszy operator sprzętu | 6 |
40 | Operator sprzętu specjalnego | 5 |
41 | Ratownik specjalista | 5 |
42 | Młodszy inspektor | 5 |
43 | Dyspozytor | 4 |
44 | Starszy technik | 4 |
45 | Starszy ratownik medyczny służby | 4 |
46 | Starszy ratownik | 4 |
47 | Starszy ratownik - kierowca | 4 |
48 | Młodszy ratownik specjalista | 4 |
49 | Ratownik medyczny służby | 3 |
50 | Ratownik | 3 |
51 | Ratownik - kierowca | 3 |
52 | Technik | 3 |
53 | Młodszy ratownik | 2 |
54 | Młodszy ratownik - kierowca | 2 |
55 | Młodszy technik | 2 |
56 | Stażysta | 1 |
Użyte w tabeli skróty nazw jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej i zastosowane indeksy oznaczają:
KP I kat. - komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej pierwszej kategorii,
KP II kat. - komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej drugiej kategorii,
KP III kat. - komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej trzeciej kategorii,
KP IV kat. - komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej czwartej kategorii,
KP V kat. - komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej piątej kategorii.
TABELA NR 5
ZASZEREGOWANIE STANOWISK SŁUŻBOWYCH STRAŻAKÓW PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W WOJSKOWEJ OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ DO GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
5.1. Inspektorat i delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej
Lp. | Stanowisko i szczebel organizacyjny | Grupa uposażenia zasadniczego |
I. Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej | ||
1 | Główny specjalista | 15 |
2 | Starszy specjalista | 13 |
3 | Specjalista | 11 |
4 | Młodszy specjalista | 9 |
II. Delegatura Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej | ||
1 | Główny specjalista | 13 |
2 | Starszy specjalista | 11 |
3 | Specjalista | 10 |
4 | Młodszy specjalista | 8 |
5.2. Wojskowe straże pożarne
Lp. | Stanowisko | Grupa uposażenia zasadniczego |
1 | Dowódca wojskowej straży pożarnej | 10 |
2 | Dowódca zastępu | 7 |
3 | Starszy ratownik - kierowca | 4 |
4 | Technik | 3 |
5 | Ratownik - kierowca | 3 |
6 | Ratownik | 3 |
7 | Młodszy ratownik - kierowca | 2 |
8 | Młodszy ratownik | 2 |
Załącznik nr 34)
TABELA STAWEK DODATKU ZA POSIADANY PRZEZ STRAŻAKA STOPIEŃ
Lp. | Stopień | Kwota dodatku miesięcznego w złotych |
1 | Generał brygadier | 1772 |
2 | Nadbrygadier | 1622 |
3 | Starszy brygadier | 1472 |
4 | Brygadier | 1452 |
5 | Młodszy brygadier | 1432 |
6 | Starszy kapitan | 1412 |
7 | Kapitan | 1392 |
8 | Młodszy kapitan | 1372 |
9 | Aspirant sztabowy | 1317 |
10 | Starszy aspirant | 1297 |
11 | Aspirant | 1277 |
12 | Młodszy aspirant | 1257 |
13 | Starszy ogniomistrz | 1202 |
14 | Ogniomistrz | 1182 |
15 | Młodszy ogniomistrz | 1162 |
16 | Starszy sekcyjny | 1142 |
17 | Sekcyjny | 1122 |
18 | Starszy strażak | 1082 |
19 | Strażak | 1072 |
Załącznik nr 4
WYKAZ CZYNNOŚCI I PRAC ORAZ STOPNIE ICH SZKODLIWOŚCI, UZASADNIAJĄCE PRZYZNANIE DODATKU ZA SŁUŻBĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH
1. Do pierwszego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:
1) w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia;
2) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone;
3) na przestrzeniach otwartych lub w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C;
4) w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie;
5) w warunkach narażenia na działanie pyłów niewywołujących zwłóknienia tkanki płucnej;
6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną;
7) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą.
2. Do drugiego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:
1) w warunkach narażenia na hałas;
2) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2000 kcal dla mężczyzn i 1200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała;
3) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej;
4) w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych kumulujących się w organizmie;
5) przy usuwaniu i wywozie nieczystości;
6) w warunkach narażenia na wibrację miejscową;
7) w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia.
3. Do trzeciego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:
1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące;
2) przy zabezpieczaniu, w związku z działaniem ratowniczym, gazów, paliw i materiałów wybuchowych;
3) przy urządzeniach elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 230 V;
4) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia.
4. Do czwartego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:
1) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia i zabezpieczenia;
2) pod ziemią i wodą;
3) w kontakcie z materiałami zakaźnymi, chorymi zakaźnie ludźmi lub zwierzętami oraz zwłokami;
4) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy;
5) w warunkach narażenia na działanie benzydyny, alfa- i beta-naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym do tych substancji działaniu, jeśli zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy;
6) bezpośrednio przy usuwaniu awarii radiacyjnych i ich skutków.
5. Prace określone w ust. 1 pkt 4 i 5 oraz w ust. 2 pkt 1, 3 i 4 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub inne obowiązujące normy higieniczno-sanitarne.
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 marca 2008 r.
3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 2221), które weszło w życie z dniem 30 grudnia 2016 r.
4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 254), które weszło w życie z dniem 16 lutego 2017 r.
- Data ogłoszenia: 2018-02-06
- Data wejścia w życie: 2018-02-06
- Data obowiązywania: 2019-02-08
- Dokument traci ważność: 2020-02-21
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 26 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 1 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA