REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 1808
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 27 września 2017 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury
Na podstawie art. 87 ust. 7 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, 1948 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 88, 379 i 1089) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Podmiot upoważniony do przyjmowania wniosków o udzielenie dofinansowania]
2. Minister może upoważnić dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej „podmiotem upoważnionym”, do przyjmowania wniosków o udzielenie przez ministra dofinansowania na realizację zadań, o których mowa w art. 87 ust. 4 pkt 1–3 i 6 ustawy, oraz do zawierania umów i ich rozliczania.
3. Instytucja kultury, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o dofinansowanie realizacji zadania objętego upoważnieniem.
4. Minister może powoływać komisje lub zespoły sterujące w celu zaopiniowania lub oceny wniosków, których zakres wymaga doświadczenia lub wiedzy eksperckiej.
§ 3. [Warunki udzielenia dofinansowania realizacji zadań]
§ 4. [Ogłoszenie o naborze wniosków]
2. Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera informację o:
1) prognozowanym limicie wydatków przeznaczonych na dofinansowanie działań określonych w programie;
2) celach i rodzajach działań objętych dofinansowaniem;
3) podmiotach uprawnionych do złożenia wniosku;
4) podmiocie upoważnionym do przyjmowania wniosków;
5) terminie, miejscu i sposobie składania wniosków;
6) terminie i wymaganiach odnośnie do realizacji działań;
7) kryteriach wyboru wniosków;
8) dokumentach dołączanych do wniosków, które potwierdzają informacje objęte wnioskiem o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych oraz spełnieniu wymagań zapewniających prawidłowe wykonanie działania, a także formalny status i sposób reprezentacji wnioskodawcy.
§ 5. [Informacje zawarte we wniosku o udzielenie dofinansowania]
1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy albo nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej, będącej wnioskodawcą;
2) nazwę, rodzaj i opis działania;
3) wskazanie programu;
4) wysokość wnioskowanego dofinansowania;
5) harmonogram realizacji działania;
6) oświadczenia wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych oraz spełnieniu wymagań zapewniających prawidłowe wykonanie działania;
7) preliminarz całkowitych kosztów działania;
8) inne źródła finansowania działania.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty wymagane w ogłoszeniu o naborze wniosków.
§ 6. [Umowa o udzieleniu dotacji celowej]
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, określa także obowiązki wnioskodawcy dotyczące zakresu informowania o dofinansowaniu zadania ze środków Funduszu.
§ 7. [Sposób przekazywania środków Funduszu na dofinansowanie działań określonych we wniosku]
§ 8. [Termin publikacji wykazu działań dofinansowanych ze środków Funduszu]
§ 9. [Pomoc publiczna]
2. Pomoc publiczna, o której mowa w ust. 1, nie może przekraczać progów wskazanych w art. 4 ust. 1 lit. z rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
3. Wnioskodawca może otrzymać pomoc publiczną, o której mowa w ust. 1, pod warunkiem, że zagwarantuje zgodność realizacji projektu z przepisami o pomocy publicznej w całym okresie, w którym będzie rozliczana udzielona pomoc publiczna – przez co najmniej 10 lat od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie projektu.
4. Pomoc publiczna, o której mowa w ust. 1, podlega kumulacji z inną pomocą na zasadach określonych w art. 8 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
5. Pomocy publicznej, o której mowa w ust. 1, nie udziela się na rzecz przedsiębiorstwa, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, w rozumieniu art. 1 ust. 4 lit. a rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, oraz przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji, w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
6. Pomocy publicznej, o której mowa w ust. 1, udziela się na koszty kwalifikowalne, o których mowa w art. 53 ust. 4, 5 i 9 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, w zakresie określonym w ogłoszeniu programu.
7. Za wydatek kwalifikowalny uznaje się wydatek poniesiony w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do końca okresu stosowania rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
8. Pomoc publiczna, o której mowa w ust. 1, może być udzielona w wysokości do 100% kosztów kwalifikowalnych projektu, o których mowa w ust. 7.
9. Wysokość pomocy publicznej, o której mowa w ust. 1, ustala się zgodnie z art. 53 ust. 6–9 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
10. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, nie może być udzielone przedsiębiorcy do czasu złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów, o których mowa w art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1808 i 1948).
§ 10. [Zasady udzielania dofinansowania przedsiębiorcom]
2. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, nie może być udzielone przedsiębiorcy do czasu złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów, o których mowa w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
§ 11. [Wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej lub zbiorowej dla zespołu twórców lub artystów będących osobami fizycznymi]
2. Wnioskodawca może wystąpić o przyznanie nagrody indywidualnej lub zbiorowej, w tym dla zespołu twórców lub artystów będących osobami fizycznymi albo dla zespołu twórców lub artystów działającego przy jednostce organizacyjnej, albo o udzielenie pomocy socjalnej.
3. Wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej lub zbiorowej dla zespołu twórców lub artystów będących osobami fizycznymi zawiera:
1) dane osobowe kandydatów do nagrody:
a) datę urodzenia,
b) imię i nazwisko,
c) adres korespondencyjny,
d) identyfikator podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2017 r. poz. 869), a w przypadku braku identyfikatora podatkowego – numer paszportu;
2) nazwę urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydatów do nagrody;
3) informacje o dorobku twórczym lub artystycznym kandydatów do nagrody;
4) uzasadnienie wniosku zawierające informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana, i jego znaczeniu dla kultury lub ochrony dziedzictwa kulturowego.
4. Wniosek o przyznanie nagrody zbiorowej dla zespołu twórców lub artystów działającego przy jednostce organizacyjnej zawiera:
1) nazwę zespołu oraz nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej;
2) informacje o dorobku twórczym lub artystycznym zespołu kandydującego do nagrody;
3) uzasadnienie wniosku zawierające informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana, i jego znaczeniu dla kultury lub ochrony dziedzictwa kulturowego.
5. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające okoliczności, o których mowa w ust. 3 pkt 3 i 4 oraz ust. 4 pkt 2 i 3.
6. Środki Funduszu na nagrody indywidualne lub zbiorowe przekazuje się na wskazany rachunek bankowy lub w formie wypłat gotówkowych w kasie urzędu obsługującego ministra. W przypadku nagrody zbiorowej dla zespołu działającego przy jednostce organizacyjnej przekazanie środków Funduszu może nastąpić na wskazany rachunek bankowy tej jednostki.
7. Wniosek o udzielenie pomocy socjalnej zawiera:
1) dane osoby, której wniosek dotyczy:
a) datę urodzenia,
b) imię i nazwisko,
c) adres korespondencyjny,
d) identyfikator podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, a w przypadku braku identyfikatora podatkowego – numer paszportu;
2) nazwę urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której wniosek dotyczy;
3) informacje o dorobku twórczym lub artystycznym osoby, której wniosek dotyczy;
4) informacje o sytuacji materialnej osoby, której wniosek dotyczy, wraz ze wskazaniem okoliczności wpływających na tę sytuację uzasadniających przyznanie pomocy socjalnej;
5) oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy, o dochodach uzyskanych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy.
8. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności, o których mowa w ust. 7 pkt 3 i 4, oraz okoliczności uprawniających do zwolnienia przyznanej pomocy socjalnej z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.4)).
9. Środki Funduszu udzielone na pomoc socjalną przekazuje się na wskazany rachunek bankowy osoby, której przyznano pomoc socjalną, lub w inny uzgodniony z tą osobą sposób.
§ 12. [Przekazywanie środków Funduszu]
2. Wniosek o dofinansowanie zawiera:
1) nazwę, siedzibę i adres instytucji kultury będącej wnioskodawcą;
2) podstawę, rodzaj, wysokość oraz opis zobowiązań i związanych z nimi dodatkowych obciążeń;
3) wysokość wnioskowanego dofinansowania;
4) wskazanie inwestycji, z której realizacją są związane zobowiązania;
5) harmonogram spłaty zobowiązań;
6) inne źródła finansowania inwestycji, z której realizacją jest związane zobowiązanie.
3. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające zobowiązania finansowe i związane z nimi dodatkowe obciążenia zaciągnięte przez wnioskodawcę oraz oświadczenie wnioskodawcy o możliwości przeznaczenia określonych środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na spłatę zobowiązań objętych wnioskiem.
4. Przed przekazaniem środków Funduszu na spłatę zobowiązań określonych we wniosku, o którym mowa w ust. 2, minister zawiera z wnioskodawcą umowę o udzielenie dotacji celowej zgodnie z wymogami określonymi w art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
5. Przekazywanie środków Funduszu odbywa się na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy w czasie zapewniającym terminową spłatę zobowiązań objętych dofinansowaniem lub jako refundacja poniesionych wydatków zgodnie z harmonogramem spłat wynikającym z zaciągniętego zobowiązania.
§ 13. [Stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury]
§ 14. [Termin udzielania dofinansowania stanowiącego pomoc de minimis]
§ 15. [Wejście w życie]
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: P. Gliński
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, 1984 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 60, 191, 659, 933, 935, 1089, 1475, 1529 i 1537.
3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015, str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10 oraz Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017, str. 1.
4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2048 oraz z 2017 r. poz. 60, 528, 648, 859, 1089, 1428, 1448 i 1530.
5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz. U. poz. 797 oraz z 2016 r. poz. 2156), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 88).
- Data ogłoszenia: 2017-09-29
- Data wejścia w życie: 2017-10-01
- Data obowiązywania: 2018-06-16
- Dokument traci ważność: 2019-01-03
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA