REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 1429
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 17 lipca 2017 r.
w sprawie orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz trybu postępowania w sprawach zawieszania albo ograniczenia prawa wykonywania zawodu
Na podstawie art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994 oraz z 2017 r. poz. 599) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) wymagania dotyczące osób wchodzących w skład komisji lekarskiej, o której mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, zwanej dalej „komisją lekarską”;
2) tryb orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu fizjoterapeuty;
3) szczegółowy sposób i tryb postępowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania określonych czynności zawodowych fizjoterapeuty, zwanego dalej „postępowaniem”.
§ 2. [Skład komisji lekarskiej]
2. Członkiem komisji lekarskiej nie może być lekarz, który:
1) jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia fizjoterapeuty, którego dotyczy postępowanie;
2) pozostaje wobec fizjoterapeuty, którego dotyczy postępowanie, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
3. Członek komisji lekarskiej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu z urzędu lub na wniosek fizjoterapeuty, którego dotyczy postępowanie, jeżeli w trakcie tego postępowania wyszła na jaw lub zaszła co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w ust. 2, lub członek komisji lekarskiej w trakcie trwającego postępowania został pozbawiony prawa wykonywania zawodu, zawieszony w prawie wykonywania zawodu lub ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych.
4. Wniosek o wyłączenie członka komisji lekarskiej strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu, o którym mowa w § 6, uprawdopodobniając przyczyny wyłączenia.
5. W przypadku podjęcia uchwały o wyłączeniu członka komisji lekarskiej, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, zwana dalej „KRF”, powołuje na jego miejsce nowego członka.
§ 3. [Mąż zaufania]
2. Fizjoterapeuta może ustanowić męża zaufania nie później niż w dniu stawiennictwa przed komisją lekarską.
3. Mąż zaufania, nie będąc członkiem komisji lekarskiej, ma prawo uczestniczyć we wszystkich jej czynnościach, z wyjątkiem głosowania.
4. Mąż zaufania może uczestniczyć w posiedzeniu KRF w przedmiocie uchwały, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, zwanej dalej „ustawą”.
§ 4. [Badanie lekarskie w celu wydania orzeczenia o niezdolności do wykonywania zawodu fizjoterapeuty]
2. Przewodniczący komisji lekarskiej uzgadnia termin niezbędnych badań lub obserwacji w podmiocie leczniczym oraz powiadamia fizjoterapeutę o terminie i miejscu ich wykonania.
§ 5. [Niestawiennictwo usprawiedliwione]
2. W przypadku usprawiedliwionego niestawienia się fizjoterapeuty przed komisją lekarską oraz na badanie lub obserwację, o których mowa w § 4 ust. 1, przewodniczący komisji lekarskiej ustala ponowny termin stawienia się przed komisją lekarską oraz na badanie lub obserwację, o których mowa w § 4 ust. 1, o którym powiadamia fizjoterapeutę, z zachowaniem wymogu określonego w ust. 1.
3. Usprawiedliwienie niestawiennictwa fizjoterapeuty z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność stawienia się na badanie lekarskie w terminie 7 dni od dnia wystawienia zaświadczenia.
4. W przypadku zaistnienia innych okoliczności uzasadniających niestawiennictwo fizjoterapeuta informuje komisję lekarską o przyczynach usprawiedliwiających niestawiennictwo, przedstawiając je pisemnie w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia.
5. Jeżeli fizjoterapeuta odmawia stawienia się przed komisją lekarską lub poddania się badaniu lub obserwacji, o których mowa w § 4 ust. 1, lub ponownie nie stawia się przed komisją lekarską oraz na badanie lub obserwację, o których mowa w § 4 ust. 1, przewodniczący komisji lekarskiej powiadamia o tym niezwłocznie KRF, która podejmuje wówczas uchwałę, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy.
§ 6. [Protokół]
1) oznaczenie daty i miejsca posiedzenia komisji lekarskiej;
2) imiona, nazwiska i tytuły zawodowe członków komisji lekarskiej oraz wskazanie dziedzin medycyny, w których posiadają oni specjalizację;
3) imię, nazwisko oraz numer PESEL fizjoterapeuty, którego postępowanie dotyczy, a w przypadku braku numeru PESEL – cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz państwo jego wydania;
4) imię i nazwisko męża zaufania, jeżeli został wyznaczony;
5) okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania lekarskiego, oraz okoliczności, które spowodowały konieczność zasięgnięcia opinii, o której mowa w § 4 ust. 1;
6) informację o podjęciu uchwały, o której mowa w § 2 ust. 5, oraz powołaniu nowego członka komisji lekarskiej;
7) podpisy członków komisji lekarskiej i męża zaufania albo informację o odmowie podpisania protokołu przez męża zaufania.
2. Do protokołu dołącza się orzeczenie komisji lekarskiej wraz z uzasadnieniem.
§ 7. [Orzeczenie komisji lekarskiej]
2. Jeżeli stan zdrowia fizjoterapeuty uniemożliwia wykonywanie ściśle określonych czynności zawodowych, komisja lekarska w orzeczeniu wskazuje rodzaj tych czynności.
3. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem i ze zgromadzoną w toku postępowania dokumentacją medyczną oraz z protokołem, o którym mowa w § 6, komisja lekarska niezwłocznie przekazuje KRF.
4. KRF doręcza niezwłocznie odpis orzeczenia komisji lekarskiej fizjoterapeucie, którego dotyczy postępowanie, i jego mężowi zaufania, jeżeli został wyznaczony.
§ 8. [Uzupełnienie orzeczenia]
1) z urzędu – w terminie 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia komisji lekarskiej;
2) na wniosek fizjoterapeuty, którego dotyczy postępowanie – w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego wniosku.
§ 9. [Uchwała o umorzeniu postępowania]
§ 10. [Uchwała o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty]
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) datę podjęcia uchwały;
2) imię i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania fizjoterapeuty;
3) podstawę prawną;
4) rozstrzygnięcie, z określeniem okresu zawieszenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty albo wykaz ściśle określonych czynności zawodowych, których dotyczy ograniczenie;
5) uzasadnienie faktyczne i prawne;
6) termin ponownego badania lekarskiego przez komisję lekarską;
7) pouczenie o trybie i terminie odwołania;
8) podpis Prezesa KRF.
3. Do postępowania w sprawie wydania uchwały, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 6–10 w dziale I oraz rozdziałów 7, 12 i 13 w dziale II ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257).
§ 11. [Odwołanie od uchwały]
2. Decyzję ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie odwołania od uchwały doręcza się fizjoterapeucie, którego postępowanie dotyczy, jego mężowi zaufania, jeżeli został wyznaczony, oraz KRF.
3. Do odwołania od uchwały, o której mowa w § 10, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 6 i 7 w dziale I oraz rozdziału 10 w dziale II ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, z tym że KRF jest obowiązana przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie 30 dni od dnia, w którym otrzymała odwołanie, jeżeli w tym terminie nie podjęła nowej uchwały, w której uchyliła lub zmieniła zaskarżoną uchwałę.
§ 12. [Wejście w życie]
Minister Zdrowia: K. Radziwiłł
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
- Data ogłoszenia: 2017-07-26
- Data wejścia w życie: 2017-07-27
- Data obowiązywania: 2017-07-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA