REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 1325
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1)
z dnia 22 czerwca 2017 r.
w sprawie kontroli wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego
Na podstawie art. 74 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres przedmiotowy]
§ 2. [Rodzaje kontroli]
1) kompleksowa – w czasie której bada się całokształt działalności ośrodka w zakresie przeprowadzania egzaminów państwowych;
2) problemowa – w czasie której bada się wybrane zagadnienia związane z przeprowadzaniem egzaminów państwowych;
3) doraźna – w czasie której bada się wyłącznie zagadnienia wynikające ze złożonych skarg lub z pozyskanych informacji w zakresie przeprowadzania egzaminów państwowych.
2. W przypadku określonym w:
1) art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową lub problemową;
2) art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową, problemową lub doraźną, w zależności od oceny przesłanek kontroli.
3. Kontrole planuje się w taki sposób, aby każdy ośrodek, co najmniej raz na 3 lata, podlegał kontroli kompleksowej.
§ 3. [Harmonogram]
1) kompleksowa oraz problemowa są przeprowadzane zgodnie z rocznym planem kontroli;
2) doraźna jest przeprowadzana w przypadku wystąpienia okoliczności wskazujących na konieczność niezwłocznego przeprowadzenia kontroli w ośrodku.
2. Określając kolejność kontroli, w rocznym planie kontroli uwzględnia się:
1) jako pierwsze – ośrodki, co do których analiza, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 8 ustawy, wskazuje na nieprawidłowe działanie ośrodka;
2) jako kolejne – ośrodki, w których podczas poprzedniej kontroli stwierdzono nieprawidłowości;
3) pozostałe ośrodki.
3. Roczny plan kontroli uzupełnia się o kontrole kompleksowe lub problemowe ośrodków, co do których analiza, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 8 ustawy, wskazuje na nieprawidłowe działanie ośrodka.
§ 4. [Osoba kontrolująca]
2. Imienne upoważnienie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostawia się w kontrolowanym ośrodku, a drugi włącza się do akt kontroli.
§ 5. [Przedmiot kontroli]
1) spełniania wszystkich warunków niezbędnych do przeprowadzania egzaminów państwowych;
2) prawidłowości prowadzenia dokumentacji związanej z przeprowadzaniem egzaminów państwowych;
3) prawidłowości przeprowadzania części teoretycznej egzaminów państwowych;
4) prawidłowości przeprowadzania części praktycznej egzaminów państwowych;
5) spełniania przez egzaminatorów przeprowadzających egzaminy państwowe niezbędnych wymagań;
6) pozostałej działalności ośrodka związanej z przeprowadzaniem egzaminów państwowych.
§ 6. [Dowody]
2. Dowodami zebranymi w toku kontroli są w szczególności zgromadzona dokumentacja, w tym fotograficzna lub audiowizualna, wyniki oględzin, przesłuchania świadków, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia.
§ 7. [Zabezpieczenie dowodów]
2. Zabezpieczenia dokonuje się w obecności dyrektora kontrolowanego ośrodka lub osoby przez niego upoważnionej przez pobranie dowodów za pokwitowaniem z kontrolowanego ośrodka i umieszczenie ich w siedzibie marszałka województwa w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych.
3. Pokwitowanie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kontrolowanemu ośrodkowi, a drugi włącza się do akt kontroli.
4. Dowody zebrane w toku kontroli oznacza się w sposób uniemożliwiający ich zamianę.
5. Zwolnienia dowodów zebranych w toku kontroli spod zabezpieczenia dokonuje marszałek województwa za pokwitowaniem. Zwolnione dowody zwraca się niezwłocznie kontrolowanemu ośrodkowi.
6. Na wniosek dyrektora kontrolowanego ośrodka wydaje się kopię zabezpieczonych dowodów zebranych w toku kontroli.
§ 8. [Uprawnienia osoby kontrolującej]
2. Zgodność kopii, odpisów, wydruków i wyciągów z oryginałami potwierdza dyrektor kontrolowanego ośrodka lub osoba przez niego upoważniona. W przypadku odmowy potwierdzenia osoba kontrolująca sporządza odpowiednią adnotację na kopii, odpisie, wydruku lub wyciągu dokumentu.
§ 9. [Żądanie sporządzenia zestawień i obliczeń w zakresie objętym kontrolą]
§ 10. [Oględziny]
2. Marszałek województwa może dodatkowo upoważnić do wzięcia udziału w oględzinach osobę posiadającą specjalistyczną wiedzę w zakresie objętym oględzinami, w szczególności rzeczoznawcę w danej dziedzinie.
3. Z dokonanych oględzin sporządza się protokół oględzin, który podpisują osoba kontrolująca oraz dyrektor kontrolowanego ośrodka lub osoba przez niego upoważniona, a w przypadku gdy w oględzinach brała udział osoba, o której mowa w ust. 2 – także ta osoba.
4. Skreślenia, poprawki, uzupełnienia oraz odmowę podpisania protokołu oględzin opisuje się w tym protokole.
5. Strony protokołu oględzin powinny być ponumerowane, a jeżeli protokół jest sporządzony w postaci papierowej – parafowane przez osoby podpisujące protokół.
6. Protokół oględzin sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się kontrolowanemu ośrodkowi, a drugi włącza się do akt kontroli.
7. Oględziny mogą być utrwalone za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu dźwięku lub obrazu. W takim przypadku osoby biorące udział w oględzinach powiadamia się o użyciu podczas oględzin takiego urządzenia.
§ 11. [Protokół kontroli]
§ 12. [Zastrzeżenia]
2. W przypadku wniesienia zastrzeżeń marszałek województwa podejmuje czynności zmierzające do ich wyjaśnienia.
3. W terminie 7 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń marszałek województwa informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, wnoszącego zastrzeżenia o ich uwzględnieniu w całości albo w części albo o ich nieuwzględnieniu.
§ 13. [Wystąpienie pokontrolne]
2. W wystąpieniu pokontrolnym zawiera się syntetyczną ocenę kontrolowanego ośrodka, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości również uwagi i zalecenia pokontrolne.
§ 14. [Wejście w życie]
Minister Infrastruktury i Budownictwa: A. Adamczyk
1) Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 stycznia 2013 r. w sprawie kontroli wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (Dz. U. poz. 75), które na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2281 oraz z 2016 r. poz. 2001) utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa
z dnia 22 czerwca 2017 r. (poz. 1325)
WZÓR IMIENNEGO UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI W WOJEWÓDZKIM OŚRODKU RUCHU DROGOWEGO
- Data ogłoszenia: 2017-07-05
- Data wejścia w życie: 2017-07-06
- Data obowiązywania: 2017-07-06
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA