REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 990
USTAWA
z dnia 7 kwietnia 2017 r.
o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra
Art. 1. [Zakres regulacji]
Art. 2. [Inwestycje polegające na budowie lub przebudowie toru wodnego Świnoujście – Szczecin]
1) pogłębieniu toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra wraz z jego poszerzeniem oraz korektami geometrii toru, a także wykonaniu mijanek oraz pogłębieniu:
a) odcinka Kanału Grabowskiego między obrotnicą Orli Przesmyk a obrotnicą na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego,
b) odcinka toru wodnego między Nabrzeżem Zbożowym a obrotnicą na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego;
2) niwelacji dna toru wodnego w rejonie Świnoujścia;
3) pogłębieniu i poszerzeniu obrotnic:
a) na wysokości Polic wraz z odcinkiem toru wodnego w Kanale Polickim do nabrzeża w Porcie Morskim w Policach,
b) przy Przesmyku Orlim na Przekopie Mieleńskim u wejścia do Kanału Grabowskiego,
c) na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego;
4) budowie sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim wraz z przystaniami refulacyjnymi oraz budowie nowych lub przebudowie istniejących pól refulacyjnych;
5) kompleksowej rozbudowie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie;
6) budowie lub przebudowie infrastruktury związanej z nadzorem nad bezpieczeństwem ruchu morskiego oraz ochroną środowiska morskiego;
7) realizacji robót budowlanych lub działaniach związanych z unikaniem, zapobieganiem, ograniczaniem lub kompensacją przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko;
8) budowie lub przebudowie umocnień brzegowych oraz budowli hydrotechnicznych wraz z przylegającą infrastrukturą;
9) regulacji skarp brzegowych oraz wykonaniu innych robót budowlanych związanych z ochroną brzegu;
10) rozpoznawaniu i usuwaniu z obszaru inwestycji przedmiotów niebezpiecznych, w szczególności niewybuchów;
11) budowie lub przebudowie sieci uzbrojenia terenu.
2. Inwestorem realizującym inwestycje jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Art. 3. [Finansowanie inwestycji]
Art. 4. [Inwestycje jako cel publiczny]
Art. 5. [Stosowanie przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko]
Art. 6. [Grunty będące w zarządzie Lasów Państwowych]
2. Jeżeli grunty będące w zarządzie Lasów Państwowych, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, nie stanowią samodzielnych działek ewidencyjnych, właściwy miejscowo nadleśniczy, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 4, występuje z wnioskiem o dokonanie podziału nieruchomości do właściwego organu. W terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja o zatwierdzeniu podziału nieruchomości stała się ostateczna lub decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, właściwy miejscowo nadleśniczy zawiera z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie umowę o nieodpłatne przeniesienie zarządu oraz przekazuje te grunty.
3. Koszty podziału nieruchomości, o którym mowa w ust. 2, ponosi Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
4. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, na podstawie projektu budowlanego dla inwestycji, określa we wniosku o przeniesienie zarządu grunty, które mają być wykorzystane na potrzeby inwestycji, a w odniesieniu do gruntów leśnych – wyłączone z produkcji.
5. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio do nieruchomości przeznaczonych na potrzeby realizacji inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Art. 7. [Nieruchomości stanowiące rodzinne ogrody działkowe]
2. W przypadku gdy decyzja o pozwoleniu na budowę odnosząca się do inwestycji dotyczy rodzinnych ogrodów działkowych ustanowionych na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 1, inwestor jest obowiązany:
1) wypłacić działkowcom odszkodowanie:
a) za składniki majątkowe znajdujące się na działkach, a stanowiące ich własność,
b) za prawa do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym,
c) w wysokości wartości przewidywanych plonów – w przypadku likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października;
2) wypłacić stowarzyszeniu ogrodowemu odszkodowanie za stanowiące jego własność urządzenia, budynki i budowle rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkujących działki i służące do zapewnienia funkcjonowania ogrodu oraz zrekompensować temu stowarzyszeniu koszty i straty poniesione w związku z likwidacją rodzinnego ogrodu działkowego.
3. Jeżeli inwestor nie ustali w terminie 30 dni od dnia wydania pozwolenia na budowę, w drodze porozumienia z zainteresowanymi, wysokości odszkodowania, o którym mowa w ust. 2, odszkodowanie ustala, w drodze decyzji, Wojewoda Zachodniopomorski.
4. W przypadku realizacji inwestycji na obszarze portu Szczecin, obowiązki inwestora, o których mowa w ust. 2, w zakresie określonym w porozumieniu zawartym z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, może zrealizować podmiot zarządzający portem, będący właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, na której znajdują się rodzinne ogrody działkowe. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, inwestor zwraca podmiotowi zarządzającemu portem poniesione przez niego koszty wypłaty odszkodowań do wysokości nie wyższej niż określona w operacie szacunkowym.
5. Ustalenie wysokości i wypłata odszkodowań w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, następuje zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
Art. 8. [Stosowanie przepisów dotychczasowych]
Art. 9. [Wejście w życie]
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 831, 961, 1250, 1579 i 2003 oraz z 2017 r. poz. 820.
- Data ogłoszenia: 2017-05-19
- Data wejścia w życie: 2017-06-03
- Data obowiązywania: 2017-06-03
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA