REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 939
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 maja 2017 r.
w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań
Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2261) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Definicje]
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Prokuratorii Generalnej – należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej;
3) podmiocie współdziałającym – należy przez to rozumieć, odpowiednio do przedmiotu współdziałania, organ władzy publicznej, państwową osobę prawną, osobę zastępowaną, państwową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej oraz organ jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty, którym powierzono wykonywanie zadań publicznych na podstawie ustaw lub porozumień;
4) osobach zastępowanych – należy przez to rozumieć osoby określone w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy lub w poleceniu Prezesa Rady Ministrów, o którym mowa w art. 12 ust. 8 ustawy;
5) aktach podręcznych – należy przez to rozumieć zgromadzone w sprawie istotne materiały, w oryginale lub kopii.
§ 3. [Zawiadomienie o osobie wyznaczonej do współdziałania]
2. Osoba reprezentująca podmiot współdziałający lub kierownik urzędu obsługującego ten podmiot niezwłocznie zawiadamia Prezesa Prokuratorii Generalnej o osobie lub komórce organizacyjnej wyznaczonej do współdziałania z Prokuratorią Generalną.
§ 4. [Przekazanie informacji o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy]
§ 5. [Wymiana informacji, dokumentów lub innych dowodów]
2. Informacje, dokumenty lub inne dowody mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, sieci i urządzeń telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych lub w inny dostępny sposób.
3. Jeżeli odrębne przepisy wymagają przekazania informacji lub doręczenia dokumentu lub innego dowodu w określony sposób, informacje, dokumenty lub inne dowody przekazuje się w sposób określony w tych przepisach, w szczególności w postaci papierowej za zwrotnym potwierdzeniem doręczenia albo w postaci elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
4. W sprawach niecierpiących zwłoki informacje, dokumenty lub inne dowody przekazuje się w formie i w sposób wskazany przez Prokuratorię Generalną.
5. Przekazywanie informacji, dokumentów lub innych dowodów następuje z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych i innych tajemnic ustawowo chronionych.
6. Na wniosek Prokuratorii Generalnej podmiot współdziałający doręcza jej określoną liczbę kopii dokumentów mających znaczenie dla wszczęcia postępowania sądowego.
7. Jeżeli okaże się to niezbędne, Prokuratoria Generalna wzywa podmiot współdziałający do przekazania określonej liczby kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub do przekazania oryginałów dokumentów.
§ 6. [Termin przekazania informacji, dokumentów lub innych dowodów]
2. Jeżeli po przekazaniu Prokuratorii Generalnej informacji, dokumentów lub innych dowodów podmiot współdziałający uzyska dalsze informacje lub wejdzie w posiadanie dodatkowych dokumentów lub innych dowodów, które mogą mieć znaczenie w sprawie, podmiot współdziałający informuje o tym niezwłocznie Prokuratorię Generalną.
3. Jeżeli informacjami, dokumentami lub innymi dowodami dysponuje inny podmiot niż podmiot współdziałający, podmiot współdziałający informuje o tym Prokuratorię Generalną.
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do dokonywania innych czynności, w szczególności do przekazywania wniosków, zawiadomień, wezwań lub żądań.
§ 7. [Informacje, dokumenty lub inne dowody sporządzone w języku obcym]
2. Na wniosek Prokuratorii Generalnej podmiot współdziałający doręcza, w terminie przez nią wskazanym, tłumaczenie w języku polskim informacji, dokumentu lub innego dowodu, a w razie potrzeby także tłumaczenie na język, w którym jest prowadzone postępowanie.
3. Tłumaczenia, o których mowa w ust. 2, powinny być sporządzone i poświadczone albo sprawdzone i poświadczone przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych albo tłumacza z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub z Konfederacji Szwajcarskiej, albo w inny sposób wskazany przez Prokuratorię Generalną.
4. Przepisy ust. 1–3 nie dotyczą informacji, dokumentów lub innych dowodów sporządzonych w języku obcym lub językach obcych, w których jest prowadzone postępowanie.
§ 8. [Uprawnienia podmiotu współdziałającego]
§ 9. [Zwrot akt podręcznych oraz innych niezbędnych dokumentów i dowodów]
Rozdział 2
Współdziałanie przy wykonywaniu zastępstwa
§ 10. [Przekazanie stanowiska w sprawie]
§ 11. [Zawiadomienie o uzasadnionej potrzebie wszczęcia postępowania sądowego]
1) opis stanu faktycznego i prawnego sprawy;
2) informacje niezbędne do wszczęcia postępowania sądowego, w szczególności o mających zastosowanie w sprawie terminach prawa materialnego;
3) stanowisko uzasadniające wszczęcie postępowania sądowego.
2. Do zawiadomienia dołącza się akta podręczne.
§ 12. [Wniosek o przejęcie zastępstwa przez Prokuratorię Generalną]
1) opis stanu faktycznego i prawnego sprawy;
2) wskazanie okoliczności przemawiających za przejęciem zastępstwa przez Prokuratorię Generalną;
3) stanowisko podmiotu współdziałającego.
2. Prezes Prokuratorii Generalnej zawiadamia, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, podmiot współdziałający o przejęciu albo o odmowie przejęcia zastępstwa przez Prokuratorię Generalną.
3. Po otrzymaniu zawiadomienia o przejęciu zastępstwa przez Prokuratorię Generalną podmiot współdziałający niezwłocznie doręcza Prokuratorii Generalnej akta podręczne.
4. W przypadku przejęcia przez Prokuratorię Generalną zastępstwa Skarbu Państwa na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z urzędu, podmiot współdziałający doręcza Prokuratorii Generalnej, w terminie przez nią wskazanym, opis stanu faktycznego i prawnego sprawy oraz akta podręczne.
§ 13. [Zgoda na wykonywanie zastępstwa przez Prokuratorię Generalną]
§ 14. [Odpis polecenia ze wskazaniem terminu na wyrażenie zgody na wykonywanie zastępstwa]
2. W przypadku niewyrażenia zgody Prezes Prokuratorii Generalnej informuje Prezesa Rady Ministrów o braku możliwości wykonywania zastępstwa podmiotu wskazanego w poleceniu.
§ 15. [Zawiadomienie o konieczności poniesienia kosztów sądowych]
2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera informację o wysokości kosztów sądowych, sposobie oraz terminie ich uiszczenia, nie krótszym niż dwa dni robocze, a także o terminie i sposobie przekazania Prokuratorii Generalnej potwierdzenia zapłaty.
§ 16. [Stanowisko podmiotu współdziałającego]
§ 17. [Urzędowo poświadczony odpis zapisu na sąd polubowny]
§ 18. [Wykonywanie zarządzeń sądu, trybunału lub innego organu orzekającego]
2. Podmiot współdziałający niezwłocznie informuje Prokuratorię Generalną o wykonaniu obowiązków nałożonych bezpośrednio na ten podmiot przez sąd, trybunał lub inny organ orzekający.
§ 19. [Obowiązki Prokuratorii Generalnej]
1) informacje o orzeczeniu co do istoty sprawy lub o zabezpieczeniu powództwa;
2) prawomocne orzeczenie kończące sprawę w danej instancji lub orzeczenie natychmiast wykonalne, po uzyskaniu ich odpisu.
2. O orzeczeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z którego wynika obowiązek spełnienia świadczenia, Prokuratoria Generalna informuje podmiot współdziałający przed uzyskaniem odpisu orzeczenia, przekazując jednocześnie posiadane informacje dotyczące możliwego sposobu wykonania tego orzeczenia.
§ 20. [Przekazanie stanowiska osobie zastępowanej w zakresie podjęcia czynności w postępowaniu egzekucyjnym]
§ 21. [Przekazanie wykonywania zastępstwa z urzędu]
1) określa sprawę, w której przekazuje wykonywanie zastępstwa;
2) uzasadnia przekazanie wykonywania zastępstwa.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Prokuratoria Generalna przekazuje podmiotowi współdziałającemu informacje, o których mowa w § 4, a także kopie akt podręcznych sprawy, w której przekazuje wykonywanie zastępstwa.
3. Jeżeli Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo więcej niż jednego podmiotu współdziałającego, zawiadamia wszystkie te podmioty o przekazaniu im wykonywania zastępstwa.
§ 22. [Budowa wniosku o przekazanie przez Prokuratorię Generalną wykonywania zastępstwa]
1) określenie sprawy, której dotyczy wniosek;
2) uzasadnienie przekazania przez Prokuratorię Generalną wykonywania zastępstwa.
2. Prokuratoria Generalna może się zwrócić do podmiotu współdziałającego o uzupełnienie wniosku.
3. Stanowisko w przedmiocie odmowy przekazania wykonywania zastępstwa wraz z pisemnym uzasadnieniem Prokuratoria Generalna przekazuje podmiotowi współdziałającemu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, a w przypadku, o którym mowa w ust. 2, od dnia uzupełnienia wniosku.
4. W przypadku uwzględnienia wniosku o przekazanie wykonywania zastępstwa, Prokuratoria Generalna wraz z zawiadomieniem o przekazaniu wykonywania zastępstwa przekazuje podmiotowi współdziałającemu informacje, o których mowa w § 4, a także akta podręczne.
5. Jeżeli Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo więcej niż jednego podmiotu współdziałającego, zawiadamia wszystkie te podmioty o przekazaniu im wykonywania zastępstwa.
§ 23. [Wezwanie do Prokuratorii Generalnej do wzięcia udziału w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym w stosunkach międzynarodowych]
1) określenie, w jakim zakresie i terminie Prokuratoria Generalna ma wziąć udział w postępowaniu;
2) stanowisko podmiotu współdziałającego wraz z uzasadnieniem.
2. Do wezwania dołącza się dokumenty mające znaczenie dla postępowania oraz kopie akt podręcznych.
§ 24. [Budowa wniosku organu władzy publicznej]
2. Do wniosku dołącza się stanowisko podmiotu współdziałającego wraz z uzasadnieniem, a także dokumenty mające znaczenie dla przejęcia zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz kopie akt podręcznych.
3. Prezes Prokuratorii Generalnej zawiadamia podmiot współdziałający o przejęciu albo odmowie przejęcia zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej przez Prokuratorię Generalną w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że z okoliczności sprawy lub z treści wniosku wynika konieczność zawiadomienia w krótszym terminie.
§ 25. [Postępowanie w przypadku polecenia wykonywania zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej przez Prokuratorię Generalną]
§ 26. [Zawiadomienie Prokuratorii Generalnej o nowych sprawach przed organami sądowymi]
2. Prokuratoria Generalna przekazuje ministrowi właściwemu do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej informacje o okolicznościach, które uzasadniają wszczęcie lub przystąpienie przez Rzeczpospolitą Polską do postępowania przed organem sądowym Unii Europejskiej albo Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
1) niezwłocznie przekazuje Prokuratorii Generalnej pisma procesowe składane w sprawie przez innych uczestników postępowania;
2) konsultuje z Prokuratorią Generalną treść pism procesowych oraz podejmowanych czynności procesowych.
4. W przypadku wyznaczenia rozprawy w sprawie, w której Prokuratoria Generalna wskazywała na konieczność złożenia wniosku o jej wyznaczenie, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej wzywa Prokuratorię Generalną do udziału w rozprawie.
5. Do współpracy, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, nie stosuje się § 4–9.
Rozdział 3
Współdziałanie przy wydawaniu opinii prawnych
§ 27. [Wniosek o wydanie przez Prokuratorię Generalną opinii prawnej]
1) określenie zagadnienia, które ma być przedmiotem opinii prawnej, ze wskazaniem kwestii budzących wątpliwości;
2) zwięzły opis przedmiotu czynności prawnej wraz z uzasadnieniem celu jej dokonania;
3) informacje i dokumenty istotne dla sprawy, w szczególności opinie prawne, opinie biegłych i innych specjalistów oraz orzeczenia, decyzje lub inne stanowiska wydane lub podjęte wcześniej w sprawie lub ze sprawą związane, a w przypadku opiniowania projektu umowy, również informacje i dokumenty dotyczące okoliczności poprzedzających lub będących podstawą sporządzenia projektu umowy, w tym protokoły z przebiegu negocjacji, listy intencyjne, złożone oferty oraz zawarte wcześniej umowy mające związek z opiniowanym projektem.
2. Do wniosku dołącza się projekt umowy, ugody lub jednostronnego oświadczenia woli, jeżeli opinia ma dotyczyć takiego dokumentu.
3. Do wniosku o wydanie opinii prawnej podmiot współdziałający może dołączyć swoje stanowisko co do zagadnienia, które ma być przedmiotem opinii prawnej.
§ 28. [Budowa wniosku o wydanie opinii prawnej w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy]
2. Do wniosku podmiot współdziałający dołącza wzór umowy, istotne postanowienia umowy, ogólne warunki umowy lub projekt umowy.
3. W przypadku istotnej zmiany w trakcie postępowania treści dokumentów, o których mowa w ust. 2, podmiot współdziałający może zwrócić się do Prokuratorii Generalnej o wydanie dodatkowej opinii prawnej.
4. W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 2, zostały zaopiniowane przez Prokuratorię Generalną w ramach innego postępowania, a ich treść nie uległa istotnej zmianie, nie wymaga się wnioskowania o wydanie opinii prawnej.
§ 29. [Budowa wniosku o wydanie opinii prawnej w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy]
2. Do wniosku załącza się projekt umowy, którego ma dotyczyć opinia.
Rozdział 4
Współdziałanie przy tworzeniu rekomendacji i wzorów postanowień umów lub innych czynności prawnych
§ 30. [Wystąpienie do podmiotów współdziałających o wyrażenie stanowiska]
2. Stanowisko podmiotu współdziałającego wymaga uzasadnienia, w którym podmiot ten w szczególności wskazuje na swoją praktykę stosowania określonej rekomendacji i postanowienia umowy lub innej czynności prawnej.
Rozdział 5
Współdziałanie w zakresie udziału w negocjacjach lub mediacji
§ 31. [Poinformowanie podmiotu współdziałającego o udziale albo braku udziału Prokuratorii Generalnej w czynnościach]
2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się informacje o zakresie, terminach i ewentualnych propozycjach stron w negocjacjach i mediacjach, a także propozycję co do zakresu udziału Prokuratorii Generalnej w tych czynnościach.
§ 32. [Postępowanie podmiotu współdziałającego w przypadku podjęcia negocjacji lub mediacji w celu zawarcia ugody]
2. Prokuratoria Generalna w terminie 14 dni od dnia przekazania informacji, o których mowa w ust. 1, zawiadamia podmiot współdziałający o zakresie i charakterze jej udziału w negocjacjach lub mediacji.
Rozdział 6
Współdziałanie przy rozstrzyganiu sporów dotyczących praw i interesów Skarbu Państwa między państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej
§ 33. [Wniosek państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej o rozstrzygnięcie sporu]
1) wskazanie wnioskodawcy;
2) wskazanie państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej zainteresowanych rozstrzygnięciem;
3) opis przedmiotu sporu;
4) stanowisko wnioskodawcy co do sposobu rozstrzygnięcia sporu;
5) uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy wraz z powołaniem faktów i dowodów na jego poparcie;
6) odpisy wniosku dla jednostek, o których mowa w pkt 2, z wyłączeniem wnioskodawcy.
2. Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 1, nie został podpisany lub został podpisany przez osobę nieuprawnioną, Prezes Prokuratorii Generalnej wzywa do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem zwrotu wniosku.
3. Prezes Prokuratorii Generalnej zwraca wniosek, jeżeli spór został już rozstrzygnięty.
§ 34. [Postępowanie w przypadku wniosku spełniającego wymogi]
2. Odpowiedź na wniosek powinna wskazywać stanowisko co do sposobu rozstrzygnięcia sporu oraz uzasadnienie wraz z powołaniem faktów i dowodów na jego poparcie.
3. W odpowiedzi na wniosek oraz w każdym innym piśmie w sprawie należy zamieścić oświadczenie o przekazaniu odpisu tego pisma pozostałym państwowym jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które biorą udział w postępowaniu.
4. W razie potrzeby Prezes Prokuratorii Generalnej może zarządzić dalszą wymianę pism w sprawie, w postaci papierowej lub elektronicznej, określając kolejność i termin ich wnoszenia.
§ 35. [Zawiadomienie zainteresowanych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej o zamiarze rozstrzygnięcia sporu z urzędu]
§ 36. [Wyznaczenie posiedzenia w celu rozpoznania sprawy]
§ 37. [Doręczenie rozstrzygnięcia Prezesa Prokuratorii Generalnej wraz z uzasadnieniem]
Rozdział 7
Współdziałanie przy rozstrzyganiu sporów kompetencyjnych w zakresie reprezentacji procesowej Skarbu Państwa
§ 38. [Wniosek sądu o wskazanie organu właściwego do podejmowania czynności procesowych za Skarb Państwa]
2. Kopię wniosku Prezes Prokuratorii Generalnej przesyła zainteresowanym organom, wzywając do zajęcia stanowiska w terminie nie dłuższym niż 7 dni.
3. Prezes Prokuratorii Generalnej wskazuje organ właściwy do podejmowania czynności procesowych za Skarb Państwa i przekazuje rozstrzygnięcie do sądu w terminie 14 dni od dnia upływu terminu do zajęcia stanowiska.
§ 39. [Wezwanie zainteresowanych organów do zajęcia stanowiska]
2. Prezes Prokuratorii Generalnej wskazuje organ właściwy do podejmowania czynności procesowych za Skarb Państwa w terminie 14 dni od dnia upływu terminu do zajęcia stanowiska.
§ 40. [Doręczenie rozstrzygnięcia w sprawie wskazania organu właściwego do podejmowania czynności procesowych za Skarb Państwa wraz z uzasadnieniem]
Rozdział 8
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 41. [Przekazanie do Prokuratorii Generalnej informacji o uczestnictwie w toczących się postępowaniach]
§ 42. [Stosowanie przepisów]
§ 43. [Wejście w życie]
Prezes Rady Ministrów: B. Szydło
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2009 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z właściwymi podmiotami przy wykonywaniu zastępstwa procesowego Skarbu Państwa i zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz przy wydawaniu opinii prawnych (Dz. U. poz. 1477 oraz z 2016 r. poz. 373), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 132 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2261).
- Data ogłoszenia: 2017-05-13
- Data wejścia w życie: 2017-05-28
- Data obowiązywania: 2019-03-07
- Dokument traci ważność: 2023-04-26
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA