REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 919
USTAWA
z dnia 7 kwietnia 2017 r.
o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, mając na względzie wagę wydarzeń roku 1918, gdy po 123 latach rozbiorów wysiłek wielu pokoleń Polek i Polaków zaowocował odzyskaniem niepodległości, a Państwo Polskie ponownie pojawiło się na mapie Europy, dostrzegając potrzebę uhonorowania setnej rocznicy tych wydarzeń, uznając za Ojców Niepodległości w szczególności Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa, oraz doceniając wkład, jaki w odzyskanie niepodległości wniosła generalicja Wojska Polskiego i duchowieństwo różnych wyznań, w tym szczególnie Kościoła Katolickiego, uchwala niniejszą ustawę.
Art. 1. [Zakres regulacji]
Art. 2. [Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej]
2. Komitet, w latach 2017–2021, realizuje zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
3. W zakresie, o którym mowa w ust. 2, Komitet w szczególności:
1) przyjmuje corocznie na dany rok plan obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską;
2) promuje w kraju i za granicą ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską;
3) inicjuje współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w Obchodach;
4) wyraża, na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opinię w sprawach udzielenia patronatu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad uroczystościami związanymi z uczczeniem odzyskania i utrwalenia niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
4. Komitet po zakończeniu realizacji zadań, nie później niż w 2022 r., przyjmuje sprawozdanie z działalności Komitetu.
Art. 3. [Realizacja działań niezbędnych do właściwego przygotowania i przeprowadzenia Obchodów]
Art. 4. [Skład Komitetu]
1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – jako Przewodniczący Komitetu;
2) Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Prezes Rady Ministrów;
5) minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
6) Minister Obrony Narodowej;
7) minister właściwy do spraw administracji publicznej;
8) minister właściwy do spraw zagranicznych;
9) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania;
10) minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego;
11) Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – jako Sekretarz Komitetu;
12) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;
13) Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. W skład Komitetu wchodzą – po wyrażeniu zgody przez partię polityczną lub ugrupowanie – przewodniczący, prezes lub inny wskazany przedstawiciel:
1) partii politycznej lub ugrupowania, które w dniu wejścia w życie ustawy tworzą klub parlamentarny albo klub poselski w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) partii politycznej, która w dniu wejścia w życie ustawy nie tworzy klubu parlamentarnego albo klubu poselskiego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, ale w ostatnich wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej:
a) tworząc samodzielnie komitet wyborczy otrzymała w skali kraju co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów na posłów,
b) weszła w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów i została wskazana przez partie polityczne wchodzące w skład koalicji wyborczej jako ich wspólny reprezentant w pracach Komitetu.
3. W skład Komitetu wchodzą osoby wskazane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej spośród przedstawicieli kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Art. 5. [Powoływanie i odwoływanie członków Komitetu]
1) ust. 2 – powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, po wyrażeniu zgody, o której mowa w art. 4 ust. 2;
2) ust. 3 – powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 6. [Wygaśnięcie członkostwa w Komitecie]
2. Uprawnione podmioty w terminie 21 dni od dnia rozpoczęcia kadencji Sejmu, przekazują Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej informacje o przedstawicielu wyznaczonym do pełnienia funkcji członka Komitetu albo składają oświadczenie o rezygnacji z tego uprawnienia. Niezłożenie informacji albo oświadczenia jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w pracach Komitetu.
Art. 7. [Posiedzenia Komitetu]
2. Posiedzenia Komitetu odbywają się w miejscu wskazanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3. W posiedzeniach Komitetu, za zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mogą brać udział także osoby spoza jego składu, w tym osoby zaproszone na wniosek członka Komitetu. Osobom tym nie przysługuje prawo głosu przy podejmowaniu uchwał.
4. Z posiedzenia Komitetu Sekretarz Komitetu sporządza protokół.
Art. 8. [Podejmowanie decyzji]
2. Komitet może upoważnić Sekretarza Komitetu do podejmowania działań w imieniu Komitetu w określonym zakresie.
Art. 9. [Regulamin]
Art. 10. [Obsługa organizacyjna Komitetu]
2. Wydatki związane z działalnością Komitetu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3. Wydatki związane z organizacją posiedzeń Komitetu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 11. [Zwrot kosztów przejazdu]
2. Członkom Komitetu, o których mowa w art. 4 ust. 3, w związku z udziałem w pracach Komitetu przysługuje zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia Komitetu na zasadach określonych w przepisach dotyczących należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
3. Zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w ust. 2, jest finansowany z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 12. [Ogłaszanie regulaminu, sprawozdań i uchwał Komitetu]
Art. 13. [Zniesienie Komitetu]
Art. 14. [Informacja o przedstawicielu wyznaczonym do pełnienia funkcji członka Komitetu, oświadczenie o rezygnacji z tego uprawnienia]
2. Niezłożenie informacji albo oświadczenia, o których mowa w ust. 1, jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w pracach Komitetu.
Art. 15. [Wejście w życie]
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
- Data ogłoszenia: 2017-05-11
- Data wejścia w życie: 2017-05-26
- Data obowiązywania: 2018-10-01
- Dokument traci ważność: 2019-05-12
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA