REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 893
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1)
z dnia 25 kwietnia 2017 r.
w sprawie organizacji instytucji Rzecznika Praw Pasażera Kolei oraz postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów pasażerskich
Na podstawie art. 16g ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1727, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) organizację instytucji Rzecznika Praw Pasażera Kolei, zwanego dalej „Rzecznikiem”;
2) sposób i formy prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów pasażerskich, zwanego dalej „postępowaniem”, w tym sposób wnoszenia wniosków o wszczęcie postępowania oraz wymiany informacji między stronami postępowania za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub przesyłką pocztową;
3) szczegółową treść wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów pasażerskich i niezbędne dokumenty, które należy dołączyć do wniosku;
4) wysokość progów finansowych wartości przedmiotu sporu, których przekroczenie uprawnia Rzecznika do odmowy rozpatrzenia sporu pasażerskiego;
5) szczegółowe kwalifikacje osób prowadzących postępowania oraz minimalny czas, na jaki jest udzielane upoważnienie.
§ 2. [Zakres obowiązków rzecznika]
2. Rzecznik przydziela sprawy według kolejności ich wpływu lub uwzględniając doświadczenie członków zespołu. W przydziale spraw nie uwzględnia się członków nieobecnych w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie co najmniej 7 dni kalendarzowych.
3. Rzecznik prowadzi bieżącą kontrolę postępowań prowadzonych przez członków zespołu pod względem legalności i sprawności postępowania.
4. W czasie nieobecności Rzecznika pracami zespołu kieruje członek zespołu wyznaczony przez Rzecznika.
5. Rzecznik wykonuje zadania w siedzibie i w godzinach pracy Urzędu Transportu Kolejowego, zwanego dalej „UTK”.
§ 3. [Elementy wniosku o wszczęcie postępowania]
1) wskazanie przedmiotu sporu wraz z jego wartością;
2) oświadczenie wnioskodawcy o podjęciu próby kontaktu z drugą stroną i bezpośredniego rozwiązania sporu pasażerskiego wraz ze wskazaniem daty podjęcia próby kontaktu i bezpośredniego rozwiązania sporu pasażerskiego;
3) oświadczenie wnioskodawcy, że sprawa o to samo roszczenie między tymi samymi stronami nie jest w toku albo nie została już rozpatrzona przez Rzecznika albo inny właściwy podmiot, albo sąd;
4) wskazanie, czy wnioskodawca wyraża zgodę na doręczanie pism stronom postępowania i wymianę informacji pomiędzy stronami postępowania za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wraz ze wskazaniem adresu poczty elektronicznej.
§ 4. [Dokumenty dołączane do wniosku o wszczęcie postępowania]
1) korespondencję pomiędzy wnioskodawcą a drugą stroną sporu prowadzoną w sprawie, której dotyczy wniosek, lub jej kopię albo wydruk korespondencji, w przypadku gdy wniosek jest składany w postaci papierowej, a korespondencja między stronami postępowania była prowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
2) oryginał lub kopię pełnomocnictwa, jeżeli wniosek wnosi pełnomocnik.
2. W przypadku dołączenia do wniosku kopii pełnomocnictwa Rzecznik może zażądać przedstawienia oryginału pełnomocnictwa albo jego urzędowo poświadczonego odpisu, jeżeli poweźmie wątpliwości co do prawdziwości pełnomocnictwa.
3. W przypadku gdy wniosek jest składany w postaci elektronicznej, a do wniosku należy dołączyć dokument, który wnioskodawca posiada jedynie w postaci papierowej, do wniosku można dołączyć elektroniczną kopię tego dokumentu.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3:
1) wnioskodawca jest obowiązany do zachowania oryginału dokumentu w postaci papierowej, na podstawie którego sporządzono elektroniczną kopię dokumentu;
2) właściwy organ może wezwać wnioskodawcę do okazania oryginału w postaci papierowej w przypadku wystąpienia wątpliwości związanych z otrzymaną elektroniczną kopią dokumentu.
§ 5. [Sposoby wnoszenia wniosku o wszczęcie postępowania]
1) w postaci papierowej na adres Rzecznika lub składa się:
a) w siedzibie UTK albo
b) w siedzibie oddziałów terenowych UTK;
2) w postaci elektronicznej za pośrednictwem:
a) elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) albo
b) zamieszczonego na stronie internetowej Rzecznika formularza kontaktowego, albo
c) wskazanego na stronie internetowej Rzecznika adresu elektronicznego dedykowanego do składania wniosków.
§ 6. [Sposoby doręczania pism stronom postępowania i wymiany informacji]
§ 7. [Środki komunikacji elektronicznej do wymiany informacji]
§ 8. [Wezwanie do uzupełnienia wniosku]
2. Wezwanie do uzupełnienia wniosku wysłane za pośrednictwem poczty elektronicznej uznaje się za doręczone z dniem następującym po dniu wysłania.
3. W przypadku gdy wnioskodawca nie uzupełni wniosku albo nie jest możliwe wezwanie go do uzupełnienia wniosku, Rzecznik prowadzi postępowanie na podstawie posiadanych dokumentów i dowodów.
§ 9. [Zawiadomienie o wszczęciu postępowania]
§ 10. [Ustosunkowanie się drugiej strony do wniosku]
§ 11. [Zbieranie dokumentów i dowodów przez Rzecznika]
§ 12. [Rozprawa]
2. Rzecznik wzywa na rozprawę strony postępowania lub ich przedstawicieli, jeżeli zostali ustanowieni, oraz może wezwać świadków lub inne osoby, jeżeli ich udział w rozprawie jest uzasadniony ze względu na jej przedmiot.
3. W wezwaniu na rozprawę określa się termin, miejsce i przedmiot rozprawy.
4. Na rozprawie strony mogą składać wyjaśnienia, przedstawiać stanowiska oraz wypowiadać się co do zebranych dokumentów i dowodów.
5. Rozprawę prowadzi Rzecznik lub wyznaczony przez Rzecznika członek zespołu.
6. Z przeprowadzonej rozprawy sporządza się protokół. Protokół zawiera oznaczenie stron, informację o miejscu, terminie i przebiegu rozprawy oraz podpis prowadzącego rozprawę.
§ 13. [Wartość przedmiotu sporu pasażerskiego]
§ 14. [Członek zespołu]
1) posiada wykształcenie wyższe;
2) posiada wiedzę w zakresie praw pasażerów w transporcie kolejowym i ochrony praw konsumenta;
3) posiada co najmniej roczne doświadczenie zawodowe związane z ochroną praw pasażera lub konsumenta.
§ 15. [Upoważnienie do prowadzenia postępowań]
2. Rzecznik określa w upoważnieniu do prowadzenia postępowań zakres czynności, do których podejmowania w ramach postępowania uprawniony jest członek zespołu.
§ 16. [Wyłączenie stosowania przepisów § 3–8 i § 13]
§ 17. [Wejście w życie]
Minister Infrastruktury i Budownictwa: A. Adamczyk
1) Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1823, 1920, 1923, 1948 i 2138 oraz z 2017 r. poz. 60.
- Data ogłoszenia: 2017-05-08
- Data wejścia w życie: 2017-05-09
- Data obowiązywania: 2017-05-09
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA