REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 62
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 30 grudnia 2016 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu muzealnika2)
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności,
3) sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego i przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego i przeprowadzenie testu umiejętności
– w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawodu muzealnika.
§ 2. [Definicje]
1) postępowaniu – należy przez to rozumieć postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych prowadzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
2) organie prowadzącym postępowanie – należy przez to rozumieć ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub podmiot upoważniony na podstawie art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 543, z późn. zm.3));
3) wnioskodawcy – należy przez to rozumieć osobę ubiegającą się o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu muzealnika;
4) jednostce – należy przez to rozumieć muzeum w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987, z późn. zm.4)), w którym wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny.
§ 3. [Postanowienie uzależniające wydanie decyzji w sprawie uznania kwalifikacji od odbycia stażu adaptacyjnego lub przystąpienia do testu umiejętności]
§ 4. [Informacja o zamiarze odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpieniu do testu umiejętności]
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 5. [Warunki rozpoczęcia stażu adaptacyjnego]
1) dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia umowy cywilnoprawnej w celu odbycia stażu adaptacyjnego albo
2) wniosek o wskazanie jednostki, w której wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny – w przypadku gdy przynajmniej 3 jednostki, w których wnioskodawca mógłby odbyć staż adaptacyjny, odmówią nawiązania z nim stosunku prawnego w celu odbycia stażu adaptacyjnego.
2. W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jednostka określa:
1) rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny, zgodny z czasem trwania stażu adaptacyjnego wyznaczonym przez organ prowadzący postępowanie;
4) informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
5) przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, organ prowadzący postępowanie wskazuje jednostkę, w której wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
§ 6. [Podmiot opracowujący program stażu adaptacyjnego]
§ 7. [Obliczanie kosztów stażu adaptacyjnego]
2. Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu adaptacyjnego obejmują:
1) wydatki techniczno-organizacyjne jednostki;
2) wynagrodzenie opiekuna stażu adaptacyjnego.
3. Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego jest wnoszona jednorazowo albo w równych miesięcznych ratach, płatnych z góry do dnia 10. każdego miesiąca, na rachunek bankowy wskazany przez jednostkę. W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną pisemnie, potrącana z jego wynagrodzenia w miesięcznych ratach.
4. Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 3, podlega na żądanie wnioskodawcy zwrotowi, jeżeli wnioskodawca z uzasadnionych przyczyn nie przystąpił do odbycia stażu adaptacyjnego. Zwrotu opłaty dokonuje się na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę w terminie 30 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
5. Oceny przyczyn nieprzystąpienia wnioskodawcy do odbycia stażu adaptacyjnego dokonuje kierownik jednostki, kierując się zasadami określonymi w przepisach o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
6. Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 3, podlega zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, w przypadku gdy staż adaptacyjny nie odbył się z winy jednostki.
§ 8. [Opiekun stażu adaptacyjnego]
2. Opiekuna stażu adaptacyjnego wyznacza kierownik jednostki.
3. W przypadku braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru przez opiekuna stażu adaptacyjnego kierownik jednostki niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna i informuje o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
4. Kierownik jednostki może dokonać zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego po złożeniu przez wnioskodawcę lub opiekuna stażu adaptacyjnego umotywowanego wniosku.
5. Opiekun stażu adaptacyjnego w czasie trwania stażu adaptacyjnego:
1) określa zadania wnioskodawcy;
2) kontroluje realizację powierzonych zadań;
3) udziela pomocy w prawidłowym prowadzeniu dziennika stażu adaptacyjnego;
4) zapewnia prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego;
5) co najmniej raz na kwartał sporządza okresową ocenę realizacji programu stażu adaptacyjnego.
§ 9. [Przebieg stażu adaptacyjnego]
1) przestrzega porządku organizacyjno-prawnego obowiązującego w miejscu odbywania stażu adaptacyjnego;
2) realizuje program stażu adaptacyjnego;
3) prowadzi dziennik stażu adaptacyjnego.
§ 10. [Przedłużenie czasu trwania stażu adaptacyjnego albo odmowa przedłużenia tego okresu]
2. Organ prowadzący postępowanie przedłuża czas trwania stażu adaptacyjnego albo odmawia przedłużenia tego okresu po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym przebiegu stażu adaptacyjnego sporządzoną przez opiekuna stażu adaptacyjnego oraz kierownika jednostki. Przepisy § 5–13 stosuje się odpowiednio.
§ 11. [Nadzór nad prawidłowym przebiegiem stażu adaptacyjnego]
2. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę obowiązków wynikających z programu stażu adaptacyjnego, o którym mowa w § 6.
§ 12. [Ocena umiejętności nabytych]
2. Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie stażu adaptacyjnego dokonuje organ prowadzący postępowanie na podstawie opinii opiekuna stażu adaptacyjnego i kierownika jednostki nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
3. Ocena umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie stażu adaptacyjnego jest przekazywana wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§ 13. [Wniosek o odbycie stażu adaptacyjnego]
2. Do ponownego odbycia stażu adaptacyjnego stosuje się przepisy § 5–12 i ust. 1.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 14. [Komisja egzaminacyjna]
2. Komisja egzaminacyjna składa się z 5 członków powołanych przez organ prowadzący postępowanie spośród osób dysponujących odpowiednią wiedzą oraz posiadających co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania zawodu muzealnika.
3. Organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§ 15. [Koszty przeprowadzenia testu umiejętności]
2. Koszty przeprowadzenia testu umiejętności ustala organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków techniczno-organizacyjnych ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w związku z przeprowadzeniem testu umiejętności.
3. Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu umiejętności.
4. Wniesiona przez wnioskodawcę opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli wnioskodawca z uzasadnionych przyczyn nie przystąpił do testu umiejętności.
5. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej, kierując się zasadami określonymi w przepisach o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
6. Zwrotu opłaty, w przypadku, o którym mowa w ust. 4, dokonuje się na żądanie wnioskodawcy na wskazany przez niego rachunek bankowy w terminie 30 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
§ 16. [Test umiejętności]
2. Test umiejętności zatwierdza organ prowadzący postępowanie.
3. Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
4. Część pisemna testu umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut i składa się z nie więcej niż 30 pytań, w tym 10% o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego zawiera nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
5. Do ustnej części testu umiejętności dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 75% punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej.
6. Część ustna testu umiejętności składa się z nie więcej niż 10 pytań i trwa do 30 minut. Część ustną testu umiejętności uznaje się za zdaną, jeżeli osoba zdająca odpowiedziała poprawnie na co najmniej 75% pytań.
§ 17. [Ocena testu]
1) prawidłową odpowiedź przyznaje się:
a) 5 punktów za pytanie o charakterze opisowym,
b) 1 punkt za pytanie niemające charakteru opisowego;
2) błędną odpowiedź albo brak odpowiedzi punktów się nie przyznaje.
2. Wynik testu określa się jako „pozytywny” w przypadku zaliczenia drugiego etapu albo „negatywny” w przypadku niezaliczenia jednego z etapów.
§ 18. [Protokół]
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie, a wynik testu umiejętności – wnioskodawcy, w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności.
3. Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia do komisji egzaminacyjnej odwołania od wyniku testu umiejętności w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku testu umiejętności. Komisja egzaminacyjna rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§ 19. [Ponowne przystąpienie do testu umiejętności]
2. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia wniosku do organu prowadzącego postępowanie o przeprowadzenie testu umiejętności, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3. W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny organ prowadzący postępowanie wyznacza nowy termin testu umiejętności.
§ 20. [Wyznaczanie nowego terminu testu umiejętności]
2. Wnioskodawca nie wnosi ponownie opłaty, o której mowa w § 15 ust. 1.
§ 21. [Negatywny wynik z testu umiejętności]
2. Do ponownego przeprowadzenia testu umiejętności stosuje się przepisy § 14–20 oraz ust. 1.
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i przepis końcowy
§ 22. [Stosowanie przepisów dotychczasowych do wniosków o odbycie stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności]
§ 23. [Stosowanie przepisów dotychczasowych do osób odbywających staż adaptacyjny]
§ 24. [Wejście w życie]
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: P. Gliński
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 749, 1020, 1250, 1579, 1923, 1948, 1954, 1961, 2003 i 2260.
4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1505, z 2016 r. poz. 354, 749, 868 i 1330 oraz z 2017 r. poz. 60.
5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 maja 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu muzealnika (Dz. U. poz. 725), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r. zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).
- Data ogłoszenia: 2017-01-11
- Data wejścia w życie: 2017-01-12
- Data obowiązywania: 2017-01-12
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA