REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 2276
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 21 grudnia 2016 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego2)
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie
– w toku postępowania o uznanie nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego, zwanego dalej „postępowaniem”.
§ 2. [Uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu agenta celnego]
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 3. [Opiekun stażu]
2. Opiekunem stażu może być wyłącznie osoba wpisana na listę agentów celnych, która wykonuje czynności agenta celnego w nieprzerwanym okresie co najmniej 3 lat poprzedzających datę rozpoczęcia wykonywania funkcji opiekuna stażu.
3. Zmiana opiekuna stażu następuje w przypadku:
1) braku możliwości dalszego pełnienia przez opiekuna stażu czynności nadzoru nad wnioskodawcą;
2) zawieszenia działalności opiekuna stażu jako agenta celnego albo skreślenia z listy agentów celnych.
4. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:
1) umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę do organu prowadzącego postępowanie, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
2) umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej do organu prowadzącego postępowanie, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
5. W przypadku zmiany opiekuna stażu dotychczasowy opiekun dokonuje oceny przeprowadzonej części stażu adaptacyjnego zgodnie z § 9.
6. Zmiana opiekuna stażu nie ma wpływu na dotychczasowy program stażu adaptacyjnego. W stosunku do nowego opiekuna stażu przepisy § 5 i § 7 oraz § 9–11 stosuje się odpowiednio.
§ 4. [Okres odbywania stażu adaptacyjnego]
2. Na wniosek, złożony przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres trwania stażu adaptacyjnego, z tym że łącznie nie może on przekroczyć okresu określonego w art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§ 5. [Dokumenty dołączane do oświadczenia o wyborze odbycia stażu adaptacyjnego]
2. Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać w szczególności:
1) rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, termin jego nawiązania oraz okres, na jaki zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
2) zakres czynności, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
3) wskazanie opiekuna stażu;
4) przewidywane koszty odbywania stażu adaptacyjnego.
§ 6. [Program stażu adaptacyjnego]
2. Zatwierdzony program stażu adaptacyjnego organ prowadzący postępowanie udostępnia wnioskodawcy.
3. Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany indywidualnie dla danego wnioskodawcy przez opiekuna stażu, po szczegółowej analizie kwalifikacji wnioskodawcy, z uwzględnieniem wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy oraz zakresu różnic między wykonywaniem funkcji przedstawicielskich przed organami w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
4. Program stażu adaptacyjnego określa szczegółowe zadania do wykonania przez wnioskodawcę, mieszczące się w ramach zakresu stażu określonego przez organ prowadzący postępowanie w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§ 7. [Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego]
§ 8. [Nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego]
§ 9. [Ocena stażu adaptacyjnego]
2. Opiekun stażu przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego organowi prowadzącemu postępowanie oraz wnioskodawcy, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
3. Organ prowadzący postępowanie, wydając decyzję w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych, bierze pod uwagę ocenę stażu adaptacyjnego oraz wyniki prowadzonego nadzoru, o którym mowa w § 8.
§ 10. [Koszty związane z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego]
2. Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, w postaci jednorazowej opłaty lub w ratach ustalonych z opiekunem stażu, najpóźniej w dniu zakończenia stażu adaptacyjnego, na rachunek bankowy wskazany przez opiekuna stażu.
§ 11. [Rozliczenie kosztów związanych z odbytym stażem]
2. Niewykorzystana część opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego podlega zwrotowi na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy lub w inny wskazany przez niego sposób, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wnioskodawcy rozliczenia kosztów.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 12. [Podmiot przeprowadzający test umiejętności]
§ 13. [Powiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności]
§ 14. [Opracowanie testu umiejętności]
§ 15. [Forma testu umiejętności]
2. Test umiejętności przeprowadzany jest w formie testu składającego się z pytań w liczbie od 30 do 100. Liczba pytań zawartych w teście uzależniona jest od zakresu przedmiotowego testu umiejętności.
3. Czas trwania testu umiejętności uzależniony jest od liczby pytań zawartych w teście. Na odpowiedź na każde pytanie przeznacza się 1,5 minuty.
§ 16. [Czynności przeprowadzane przed testem umiejętności]
2. Przed wejściem na salę egzaminacyjną wnioskodawca jest obowiązany okazać dokument potwierdzający jego tożsamość.
3. Przed rozpoczęciem testu umiejętności wnioskodawca jest informowany o:
1) sposobie przeprowadzania testu umiejętności;
2) przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie testu umiejętności;
3) zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4) terminie przekazania wyniku testu umiejętności;
5) czasie rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności.
4. Przed rozpoczęciem testu umiejętności wnioskodawca sprawdza kompletność testu, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości niezwłocznie powiadamia o tym komisję.
5. Po zakończeniu testu umiejętności wnioskodawca zwraca test komisji.
6. Komisja może wykluczyć z testu umiejętności wnioskodawcę, który w trakcie tego testu korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi lub w inny sposób zakłócał przebieg testu. Wykluczenie z udziału w teście umiejętności jest równoznaczne z jego niezaliczeniem.
7. Podczas testu umiejętności wnioskodawca może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody komisji. Przed opuszczeniem sali wnioskodawca przekazuje test komisji.
§ 17. [Ocena testu umiejętności]
1) odpowiedź prawidłowa – jeden punkt;
2) odpowiedź nieprawidłowa – zero punktów;
3) brak odpowiedzi – zero punktów.
2. Pozytywny wynik testu umiejętności uzyskuje wnioskodawca, który uzyska co najmniej 80% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w przypadku udzielenia prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w teście.
3. Nie podlegają ocenie prace:
1) niezawierające kompletnych arkuszy z pytaniami;
2) rozwiązane w sposób nietrwały lub nieczytelny.
4. Prace, o których mowa w ust. 3, są traktowane na równi z pracami, których wynik był negatywny.
§ 18. [Wynik testu umiejętności]
2. Wynik testu umiejętności komisja przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyników testu.
§ 19. [Ponowna ocena testu umiejętności]
2. Komisja dokonuje ponownej oceny testu umiejętności w terminie 14 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. Komisja informuje wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie o wyniku ponownej oceny testu umiejętności w terminie 3 dni od jej przeprowadzenia.
§ 20. [Nieobecność na teście]
2. Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu umiejętności następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwiania nieobecności w pracy, określonym w odrębnych przepisach.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie wyznacza późniejszy termin testu umiejętności.
§ 21. [Negatywny wynik testu]
§ 22. [Koszty przeprowadzenia testu umiejętności]
2. Wnioskodawca uiszcza koszty w postaci jednorazowej opłaty, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu umiejętności, na rachunek bankowy wskazany przez organ prowadzący postępowanie.
3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód uiszczenia opłaty.
4. W przypadku odstąpienia od testu umiejętności wnioskodawcy zwraca się 80% opłaty, o której mowa w ust. 2, na wskazany przez niego rachunek bankowy lub w inny wskazany przez niego sposób.
§ 23. [Ponowne przystąpienie do testu umiejętności]
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 24. [Stosowanie przepisów dotychczasowych]
§ 25. [Komisja przeprowadzająca do 28 lutego 2017 r. test umiejętności]
§ 26. [Wejście w życie]
Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk
1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str.12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 stycznia 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1039), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).
- Data ogłoszenia: 2016-12-30
- Data wejścia w życie: 2017-01-01
- Data obowiązywania: 2017-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA