REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 2222
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 20 grudnia 2016 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego odbywanego w toku postępowania o uznawanie kwalifikacji do wykonywania zawodu aktuariusza oraz testu umiejętności przeprowadzanego w toku tego postępowania2)
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie
– w toku postępowania o uznanie nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodu aktuariusza w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2. [Oświadczenie o wyborze odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności]
§ 3. [Dane publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej]
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 4. [Miejsce odbycia stażu adaptacyjnego]
1) zakładzie ubezpieczeń lub zakładzie reasekuracji działających na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844 oraz z 2016 r. poz. 615 i 1948) lub
2) innym podmiocie niż wskazany w pkt 1.
§ 5. [Dokument zawierający zobowiązanie zakładu ubezpieczeń, zakładu reasekuracji lub innego podmiotu do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego]
1) rodzaju stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego;
2) terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3) okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4) zakresie czynności aktuarialnych, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5) aktuariuszu, pod nadzorem którego wnioskodawca będzie odbywał staż adaptacyjny, zwanym dalej „opiekunem stażu”;
6) przewidywanych kosztach odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
§ 6. [Umowa]
§ 7. [Obowiązki opiekuna stażu]
1) określa zadania wnioskodawcy z zakresu czynności aktuarialnych;
2) kontroluje obecność wnioskodawcy w okresie stażu adaptacyjnego;
3) zapewnia prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego;
4) gromadzi informacje o przebiegu stażu adaptacyjnego.
2. Zmiana opiekuna stażu w tym samym podmiocie może nastąpić nie później niż na 3 miesiące przed terminem zakończenia stażu adaptacyjnego, a po tym terminie – w przypadku braku możliwości dalszego wykonywania nadzoru przez opiekuna stażu.
3. O zmianie opiekuna stażu wnioskodawca informuje Komisję Nadzoru Finansowego. Informacja może być przekazana w postaci papierowej lub elektronicznej.
§ 8. [Pisemna ocena stażu]
2. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności poprawność merytoryczną wykonania powierzonych wnioskodawcy zadań z zakresu czynności aktuarialnych.
3. Ocena stażu adaptacyjnego zawiera stwierdzenie o przygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu aktuariusza albo o braku takiego przygotowania, wraz z uzasadnieniem.
§ 9. [Pisemna ocena dotychczasowego przebiegu stażu adaptacyjnego]
2. Ocena stażu adaptacyjnego, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest na podstawie wykonywanych przez wnioskodawcę obowiązków określonych w umowie oraz prawidłowości wykonywania powierzonych wnioskodawcy zadań z zakresu czynności aktuarialnych. Przepisu § 8 ust. 3 nie stosuje się.
§ 10. [Przekazanie oceny stażu adaptacyjnego]
§ 11. [Zakres nadzoru sprawowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego]
1) kontroli realizacji zadań z zakresu czynności aktuarialnych;
2) kontroli warunków odbywania stażu adaptacyjnego;
3) kontroli obecności w czasie stażu adaptacyjnego;
4) gromadzenia informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.
§ 12. [Ocena nabytych umiejętności]
§ 13. [Wstępne wyliczenie kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego]
2. Podmiot, w którym staż adaptacyjny jest odbywany, na dzień zakończenia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego wylicza koszty odbywania stażu adaptacyjnego na podstawie faktycznych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem.
3. Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu nie może przewyższyć kosztów wyliczonych wstępnie o więcej niż 10%.
4. Wnioskodawca, nie później niż w dniu rozpoczęcia stażu adaptacyjnego, wpłaca 50% opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek bankowy wskazany przez podmiot, w którym staż adaptacyjny ma być odbywany. Pozostałą część opłaty wnioskodawca wpłaca w terminie 7 dni od dnia wyliczenia kosztów odbywania stażu adaptacyjnego, o których mowa w ust. 2.
5. Wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty wniesionej z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, w terminie 14 dni, jeżeli:
1) przed dniem planowanego rozpoczęcia stażu adaptacyjnego złoży w postaci papierowej lub elektronicznej rezygnację z jego odbywania;
2) rozwiązanie umowy, w trakcie trwania stażu adaptacyjnego, nastąpiło z przyczyn leżących po stronie podmiotu, w którym staż adaptacyjny był odbywany.
6. Wnioskodawcy może zostać zwrócona opłata z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, albo jej część, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, jeżeli nie kontynuuje w danym podmiocie odbywania stażu adaptacyjnego.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 14. [Podmiot odpowiedzialny za opracowanie i przeprowadzenie testu umiejętności]
2. Test umiejętności w zakresie określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu obowiązujących tematów egzaminu aktuarialnego, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
§ 15. [Termin i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności]
2. Komisja powiadamia wnioskodawcę, co najmniej 2 miesiące przed terminem testu umiejętności, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności oraz wysokości opłaty egzaminacyjnej, sposobie i terminie jej uiszczenia, o liczbie zadań egzaminacyjnych, a także udostępnia wnioskodawcy bibliografię pomocną w przygotowaniu się do zaliczenia testu umiejętności.
§ 16. [Warunek przystąpienia do testu umiejętności]
2. Kosztami przeprowadzenia testu umiejętności są:
1) koszty obsługi technicznej;
2) koszty przygotowania testów;
3) wynagrodzenie członków Komisji;
4) koszty zapewnienia właściwych warunków lokalowych.
3. Komisja dokonuje obliczenia kosztów przeprowadzenia testu umiejętności, o których mowa w ust. 2, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z przystąpieniem wnioskodawcy do tego testu, również mając na uwadze wysokość opłaty za egzamin aktuarialny.
§ 17. [Terminy graniczne potwierdzenia uczestnictwa i wniesienia opłaty egzaminacyjnej]
2. Opłata egzaminacyjna jest wnoszona na wskazany rachunek bankowy Komisji Nadzoru Finansowego.
§ 18. [Zwrot opłaty egzaminacyjnej]
2. W przypadku unieważnienia lub odwołania testu umiejętności opłata egzaminacyjna podlega zaliczeniu na poczet opłaty za przystąpienie do testu w kolejnym terminie, z zastrzeżeniem § 26.
3. Przewodniczący Komisji może postanowić o zwrocie opłaty egzaminacyjnej na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, jeżeli w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności wnioskodawca złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o zwrot opłaty i usprawiedliwi, że nieprzystąpienie do testu umiejętności było spowodowane ważnymi przyczynami losowymi.
§ 19. [Forma testu umiejętności]
§ 20. [Zaliczenie]
§ 21. [Budowa testu umiejętności]
2. Zadania przyjmują formę testu jednokrotnego wyboru z wyjątkiem zadań dotyczących modelowania oraz zarządzania ryzykiem zakładu ubezpieczeń, które wymagają przedstawienia rozwiązania w formie opisowej.
3. Każde zadanie z testu jednokrotnego wyboru jest oceniane według następujących zasad:
1) odpowiedź prawidłowa: 3 punkty;
2) odpowiedź nieprawidłowa: minus 2 punkty;
3) brak odpowiedzi: 0 punktów.
4. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadania dotyczącego modelowania oraz zarządzania ryzykiem zakładu ubezpieczeń przyznaje się po 2 punkty, a w przypadku braku rozwiązania albo nieprawidłowego rozwiązania przyznaje się 0 punktów.
§ 22. [Ocena pozytywna]
§ 23. [Czas trwania testu umiejętności]
2. Czas trwania testu umiejętności uzależniony jest od liczby i rodzaju zadań zawartych w przygotowanym teście.
§ 24. [Pytania dotyczące treści zadań oraz przebiegu testu]
§ 25. [Opuszczanie sali podczas przeprowadzania testu umiejętności]
2. Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej wnioskodawca przekazuje test Komisji, która zaznacza na teście godzinę wyjścia i powrotu uczestnika testu.
§ 26. [Unieważnienie testu umiejętności w stosunku do danego wnioskodawcy]
§ 27. [Protokół z przebiegu testu umiejętności]
1) imiona i nazwiska członków Komisji nadzorujących przebieg testu umiejętności;
2) datę przeprowadzenia oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności;
3) opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w trakcie przeprowadzania testu umiejętności.
2. Do protokołu dołącza się listę uczestników testu, test umiejętności wraz z prawidłowymi odpowiedziami oraz wyniki końcowe.
§ 28. [Przesyłka polecona]
2. W przypadku zaliczenia testu umiejętności, wraz z zawiadomieniem, o którym mowa w ust. 1, Komisja przesyła uczestnikowi testu świadectwo zaliczenia testu umiejętności.
§ 29. [Odwołanie od wyników testu umiejętności]
2. O sposobie rozstrzygnięcia odwołania Komisja powiadamia wnioskodawcę przesyłką poleconą.
Rozdział 4
Przepis przejściowy i końcowy
§ 30. [Przepisy dotychczasowe]
§ 31. [Wejście w życie]
Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk
1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu aktuariusza (Dz. U. poz. 365), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).
- Data ogłoszenia: 2016-12-29
- Data wejścia w życie: 2017-01-01
- Data obowiązywania: 2017-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA