REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 1363

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 23 sierpnia 2016 r.

w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, reasekuracyjną oraz w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 477) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

1. Rozporządzenie określa terminy uiszczania, wysokość i sposób obliczania wpłat z tytułu nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, działalnością reasekuracyjną oraz działalnością w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, zwanych dalej „kosztami nadzoru ubezpieczeniowego”, oraz sposób pokrywania z tych wpłat kosztów nadzoru ubezpieczeniowego oraz udziału w kosztach nadzoru, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1289), łącznie zwanych dalej „kosztami nadzoru”.

2. Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o zakładzie ubezpieczeń, rozumie się przez to także zakład reasekuracji.

§ 2. [Wysokość należnej wpłaty]

1. Wysokość należnej od zakładu ubezpieczeń wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy, zwanej dalej „należną wpłatą”, oblicza się jako iloczyn składki przypisanej brutto tego zakładu ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym i stawki stanowiącej wyrażony w procentach iloraz kwoty kosztów nadzoru w poprzednim roku kalendarzowym i składki przypisanej brutto wszystkich zakładów ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym, ważonej współczynnikiem zmiany kosztów nadzoru stanowiącym iloraz kwoty kosztów nadzoru w poprzednim roku kalendarzowym i kwoty kosztów nadzoru w roku o 2 lata poprzedzającym rok, za który należna jest wpłata, zwanej dalej „stawką ważoną”.

2. Wpłatę, obliczoną zgodnie z ust. 1, zakład ubezpieczeń odpowiednio powiększa albo pomniejsza o iloczyn współczynnika korygującego i składki przypisanej brutto tego zakładu ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym.

3. Współczynnik korygujący stanowi wyrażony w procentach iloraz różnicy kosztów nadzoru w poprzednim roku kalendarzowym i wpłat na pokrycie kosztów nadzoru należnych za poprzedni rok kalendarzowy oraz składki przypisanej brutto wszystkich zakładów ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym.

4. W przypadku zakładu ubezpieczeń, którego rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się składkę przypisaną brutto tego zakładu w roku obrotowym zakończonym w poprzednim roku kalendarzowym.

§ 3. [Sposoby obliczania należnej wpłaty]

1. Jeżeli wartość stawki ważonej przekracza 0,14%, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się wartość 0,14%.

2. W przypadku gdy uwzględnienie powiększenia, o którym mowa w § 2 ust. 2, prowadziłoby do ustalenia należnej wpłaty od danego zakładu ubezpieczeń o wartości wyższej niż przy zastosowaniu stawki o wartości 0,14%, do ustalenia należnej wpłaty zakład ubezpieczeń przyjmuje wartość 0,14% i nie dokonuje powiększenia.

§ 4. [Wartość stawki ważonej oraz współczynnika korygującego]

1. Do dnia 10 września każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego ustala:

1) kwotę kosztów nadzoru poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym, z wyodrębnieniem kwoty kosztów nadzoru ubezpieczeniowego oraz kwoty stanowiącej wartość 1,5% kosztów, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym;

2) składkę przypisaną brutto wszystkich zakładów ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym;

3) wartość obowiązującej w danym roku kalendarzowym stawki ważonej, z uwzględnieniem § 3 ust. 1;

4) wartość współczynnika korygującego obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

2. Wartość stawki ważonej oraz wartość współczynnika korygującego ustala się z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

3. Do ustalenia kwoty, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przyjmuje się dane ze zbadanych i zatwierdzonych sprawozdań finansowych za poprzedni rok kalendarzowy, a w przypadku zakładów ubezpieczeń, których rok obrotowy obejmuje okres inny niż rok kalendarzowy – dane ze zbadanych i zatwierdzonych sprawozdań finansowych za rok obrotowy zakończony w poprzednim roku kalendarzowym.

§ 5. [Podanie do publicznej wiadomości danych dotyczących wartości stawki ważonej oraz współczynnika korygującego]

Do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego, dane, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i 4.

§ 6. [Termin uiszczenia należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy]

1. Należną wpłatę za dany rok kalendarzowy zakład ubezpieczeń uiszcza w terminie do dnia 31 października danego roku kalendarzowego na rachunek urzędu obsługującego Komisję Nadzoru Finansowego, zwaną dalej „Komisją”.

2. Do ustalenia należnej wpłaty zakład ubezpieczeń przyjmuje dane ze zbadanego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok kalendarzowy, a w przypadku zakładu ubezpieczeń, którego rok obrotowy obejmuje okres inny niż rok kalendarzowy – dane ze zbadanego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony w poprzednim roku kalendarzowym.

3. Wraz z dokonaniem należnej wpłaty, w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia jej uiszczenia, zakład ubezpieczeń przekazuje Komisji deklarację zawierającą:

1) nazwę zakładu ubezpieczeń;

2) wysokość należnej wpłaty wraz ze wskazaniem składki przypisanej brutto w poprzednim roku kalendarzowym albo w roku obrotowym zakończonym w poprzednim roku kalendarzowym, wartości zastosowanej stawki ważonej oraz kwoty pomniejszenia albo powiększenia, o których mowa w § 2 ust. 2, ze wskazaniem wartości zastosowanego współczynnika korygującego;

3) kwotę wpłaty dokonanej na rachunek bankowy urzędu obsługującego Komisję;

4) datę wpłaty, o której mowa w pkt 3.

4. Deklaracja, o której mowa w ust. 3, może być składana w postaci dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 oraz z 2016 r. poz. 352).

5. Deklarację sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.

§ 7. [Wpłata uiszczana przez zakład ubezpieczeń rozpoczynający działalność pierwszą]

1. Zakład ubezpieczeń rozpoczynający działalność pierwszą należną wpłatę uiszcza za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym rozpoczął działalność.

2. W przypadku zakładu ubezpieczeń, którego rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, pierwszą należną wpłatę uiszcza się za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym zakończył się pierwszy rok obrotowy tego zakładu ubezpieczeń.

§ 8. [Informacje wpisywane w deklaracji za 2016 r.]

1. Wysokość należnej wpłaty od zakładu ubezpieczeń na pokrycie kosztów nadzoru za 2016 r. oblicza się jako iloczyn składki przypisanej brutto tego zakładu ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym i stawki stanowiącej wyrażony w procentach iloraz kwoty kosztów nadzoru ubezpieczeniowego w poprzednim roku kalendarzowym oraz składki przypisanej brutto wszystkich zakładów ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym.

2. Do należnych wpłat za 2016 r. nie stosuje się § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2.

3. W deklaracji za 2016 r., o której mowa w § 6 ust. 3:

1) w poz. 4 wpisuje się kwotę wpłat na poczet kosztów nadzoru za 2016 r. dokonanych przed wejściem w życie rozporządzenia, o ile zakład ubezpieczeń nie wystąpił z wnioskiem, o którym mowa w § 10 ust. 2;

2) pomija się poz. 5.

§ 9. [Ustalanie wartości stawki ważonej w 2017 r.]

Przy ustalaniu wartości stawki ważonej w 2017 r. przyjmuje się współczynnik zmiany kosztów nadzoru stanowiący iloraz kwoty kosztów nadzoru w 2016 r. i kwoty kosztów nadzoru ubezpieczeniowego w 2015 r.

§ 10. [Rozliczenie kosztów nadzoru ubezpieczeniowego za 2015 r.]

1. Do rozliczenia kosztów nadzoru ubezpieczeniowego za 2015 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

2. Wpłaty na poczet kosztów nadzoru za 2016 r. dokonane przed wejściem w życie rozporządzenia zalicza się na poczet należnej wpłaty za 2016 r., chyba że zakład ubezpieczeń wystąpi do Komisji o zwrot takich wpłat w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

§ 11. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1)

Prezes Rady Ministrów: B. Szydło


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2012 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, reasekuracyjną oraz w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego (Dz. U. poz. 978), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1260, 1513 i 1844).

Załącznik 1. [WZÓR – DEKLARACJA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ O WNIESIONYCH WPŁATACH NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU]

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 23 sierpnia 2016 r. (poz. 1363)

WZÓR – DEKLARACJA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ O WNIESIONYCH WPŁATACH NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-08-30
  • Data wejścia w życie: 2016-08-31
  • Data obowiązywania: 2016-08-31
  • Dokument traci ważność: 2019-02-22
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA