REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 1293
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym
Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz. U. z 2015 r. poz. 858, 1649, 1844 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65 i 1228) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) dokumenty, na podstawie których odbywa się przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej, zwanej dalej „Unią”, i wyprowadzanych poza ten obszar;
2) tryb przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym, realizowanym przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113 i 1250).
§ 2. [Przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii i wyprowadzanych poza ten obszar]
§ 3. [Podmiot wyznaczony do umieszczania etykiet]
§ 4. [Przedstawianie przesyłek pocztowych organom celnym]
2. Po dokonaniu przedstawienia, o którym mowa w ust. 1, przesyłki pocztowe podlegające obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego zgodnie z § 7 ust. 1 powinny być przemieszczone z zastosowaniem procedury tranzytu, a następnie ponownie przedstawione organom celnym, przy których funkcjonują urzędy wymiany poczty z zagranicą właściwe ze względu na adres odbiorców przesyłek.
§ 5. [Deklaracje celne]
2. Przesyłki pocztowe przeznaczone dla przedsiębiorców są przedstawiane wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23 i dokumentami handlowymi.
3. W przypadku przedstawienia organowi celnemu przesyłki pocztowej bez deklaracji celnej CN 23 organ celny może przyjąć w charakterze takiej deklaracji kartę dokumentu CP 72, jeżeli karta ta zawiera nie mniejszy zakres danych niż deklaracja celna CN 23.
4. Towary w przesyłce pocztowej, w stosunku do których nie istnieje obowiązek uiszczenia należności celnych przywozowych i podatkowych, uznaje się za objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, jeżeli po ich przedstawieniu organy celne nie postanowiły o poddaniu ich dalszej kontroli albo w wyniku przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości.
§ 6. [Zgłoszenie celne]
2. W polu A na kartach 1, 2 i 3 organ celny przystawia pieczęć „Polska – Cło”, wpisuje numer ewidencji oraz przystawia stempel SAD.
3. Karta 1 jest przeznaczona dla organu celnego. Karty 2 i 3 wraz z przesyłką pocztową są przekazywane osobie przedstawiającej towar, w celu doręczenia odbiorcy.
4. Odbiorca, przyjmując przesyłkę pocztową, uzupełnia odpowiednio pole C oraz pole F na karcie 3. Karta 3 jest zwracana organowi celnemu przez osobę przedstawiającą przesyłkę w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia złożenia na niej podpisu przez odbiorcę.
§ 7. [Zgłoszenie celne z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego]
2. W przypadku gdy odbiorca przesyła organowi celnemu zgłoszenie celne przy użyciu kart 6, 7 i 8 dokumentu SAD, organ celny po przyjęciu zgłoszenia celnego przekazuje przesyłkę wraz z kartami 6 i 8 tego dokumentu osobie przedstawiającej przesyłkę w celu doręczenia odbiorcy. Odbiorca uzupełnia pole 54 oraz, w przypadku gdy zgłoszenie celne dotyczy towarów, w stosunku do których istnieje obowiązek uiszczenia należności przywozowych lub podatkowych, składa podpis pod treścią pouczenia umieszczonego na odwrocie dokumentu SAD wskazującego, że zgłoszenie celne stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego w przypadku wystąpienia okoliczności określonych w tym pouczeniu. Karta 6 dokumentu SAD jest zwracana organowi celnemu przez osobę przedstawiającą przesyłkę w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia złożenia na niej podpisu przez odbiorcę.
3. Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu czasopism i książek zawartych w przesyłkach pocztowych można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia.
§ 8. [Przesyłki pocztowe zawierające towary przeznaczone do wywozu poza obszar celny Unii]
§ 9. [Obowiązek uiszczenia należności wywozowych]
2. Organ celny wystawia „Dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy (wywóz)” w trzech egzemplarzach, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. W polu A na kartach 1, 2 i 3 organ celny przystawia pieczęć „Polska – Cło”, wpisuje numer ewidencji oraz przystawia stempel SAD. Karta 1 jest przeznaczona dla organu celnego. Karty 2 i 3 są przekazywane osobie przedstawiającej towar, w celu doręczenia nadawcy.
4. Nadawca uzupełnia odpowiednio pole C oraz pole F na karcie 3. Karta 3 jest zwracana organowi celnemu przez osobę przedstawiającą przesyłkę w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od dnia jej uzupełnienia i podpisania przez nadawcę.
5. Organ celny zwalnia przesyłkę po otrzymaniu karty 3.
§ 10. [Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą wywozu]
2. Po dokonaniu zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, przesyłki pocztowe są przedstawiane przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z:
1) deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23 oraz
2) naklejoną na te przesyłki przez urząd pocztowy, wypełnioną przez nadawcę etykietą, informującą o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. W przypadku gdy zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1, zostało przesłane do urzędu wywozu będącego jednocześnie urzędem wyprowadzenia, o którym mowa w art. 329 ust. 7 rozporządzenia wykonawczego, urząd pocztowy, w którym przesyłka pocztowa zostanie nadana, nakleja na niej wypełnioną przez nadawcę etykietę, informującą o przesłaniu zgłoszenia celnego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Przepis ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4. Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu czasopism i książek, zawartych w przesyłkach pocztowych, można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia.
§ 11. [Zbiorcze zgłoszenie celne]
§ 12. [Delegacja]
§ 13. [Wejście w życie]
Minister Finansów: P. Szałamacha
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2) Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35.
3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 69 z 15.03.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 111 z 27.04.2016, str. 1.
4) Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013, str. 90.
5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1473), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 17 sierpnia 2016 r. (poz. 1293)
Załącznik nr 1
WZÓR – DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY DOKONANIE ZGŁOSZENIA CELNEGO – OBRÓT POCZTOWY (PRZYWÓZ)
Załącznik nr 2
WZÓR – DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY DOKONANIE ZGŁOSZENIA CELNEGO – OBRÓT POCZTOWY (WYWÓZ)
Załącznik nr 3
WZÓR – ETYKIETA INFORMUJĄCA O PRZYJĘCIU PRZEZ ORGAN CELNY ZGŁOSZENIA CELNEGO
Objaśnienia:
Kolor: czarne litery na zielonym tle
Należy podać, zgodnie ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych obowiązującą dla systemu teleinformatycznego do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych, opublikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych:
Nr MRN – numer ewidencyjny operacji wywozowej nadawany przez system teleinformatyczny do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych i przekazywany w komunikacie IE 528 informującym o przyjęciu zgłoszenia w urzędzie celnym wywozu.
Załącznik nr 4
WZÓR – ETYKIETA INFORMUJĄCA O PRZESŁANIU ZGŁOSZENIA CELNEGO
Objaśnienia:
Kolor: czarne litery na zielonym tle
Należy podać, zgodnie ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych obowiązującą dla systemu teleinformatycznego do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych, opublikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych:
Nr TIN – numer identyfikacyjny zgłaszającego (nadawcy przesyłki pocztowej) oraz
Nr własny IE 515 – numer własny komunikatu IE 515 (zgłoszenia wywozowego) przesłanego do urzędu celnego wywozu nadawany przez zgłaszającego (nadawcę przesyłki pocztowej) dla danej przesyłki.
- Data ogłoszenia: 2016-08-19
- Data wejścia w życie: 2016-08-19
- Data obowiązywania: 2021-07-01
- Dokument traci ważność: 2022-05-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA