REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 741
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)
z dnia 25 maja 2016 r.
w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego
Na podstawie art. 85v ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 i 1198, z 2015 r. poz. 357, 1268 i 1418 oraz z 2016 r. poz. 668) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zawiadomienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego]
§ 2. [Termin przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego]
§ 3. [Zadania rzecznika dyscyplinarnego w toku postępowania wyjaśniającego]
1) dąży do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, badając i uwzględniając wszelkie okoliczności w celu ustalenia, czy został popełniony czyn uchybiający godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy, albo czy zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 85 ust. 4 ustawy;
2) zbiera, przeprowadza, zabezpiecza i utrwala dowody konieczne do wyjaśnienia sprawy, w tym przesłuchuje świadków i zasięga opinii biegłych;
3) uzyskuje stanowisko nauczyciela, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, wobec stawianych zarzutów i zebranych dowodów oraz odbiera jego wyjaśnienia, chyba że nauczyciel odmówił złożenia wyjaśnień.
§ 4. [Zawiadomienie o ustanowieniu obrońcy]
§ 5. [Doręczanie pism]
§ 6. [Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia czynności w toku postępowania wyjaśniającego]
§ 7. [Informacje zawarte w wezwaniu]
§ 8. [Psycholog]
§ 9. [Protokół]
2. Protokół zawiera:
1) oznaczenie czynności, jej czasu i miejsca;
2) imiona i nazwiska osób uczestniczących w czynności oraz charakter, w jakim występują;
3) przebieg czynności oraz oświadczenia i wnioski osób uczestniczących w czynności;
4) oświadczenie świadka o uprzedzeniu go o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy – w przypadku protokołu przesłuchania świadka;
5) stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności.
3. Osoby uczestniczące w czynności mają prawo żądać odczytania ich wypowiedzi wciągniętych do protokołu.
4. W protokole nie zamieszcza się danych dotyczących adresu zamieszkania oraz miejsca pracy świadków uczestniczących w czynności. Dane te zamieszcza się w załączniku do protokołu.
5. Załącznik do protokołu, o którym mowa w ust. 4, oraz inne dokumenty w całości lub w części, w jakiej zawierają dane dotyczące adresu zamieszkania oraz miejsca pracy świadków, przechowuje się w odrębnym załączniku adresowym do akt sprawy, do wiadomości rzecznika dyscyplinarnego, komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji, zwanej dalej „komisją pierwszej instancji”, odwoławczej komisji dyscyplinarnej i rzecznika dyscyplinarnego powołanego przez organ, który powołał odwoławczą komisję dyscyplinarną.
6. Protokół podpisują rzecznik dyscyplinarny, osoby uczestniczące w czynności oraz osoba wyznaczona do sporządzenia protokołu.
7. Osoba uczestnicząca w czynności może, podpisując protokół, zgłosić zastrzeżenia co do jego treści. Zastrzeżenia należy wciągnąć do protokołu wraz ze stanowiskiem rzecznika dyscyplinarnego.
§ 10. [Czynności rzecznika dyscyplinarnego po zakończeniu postępowania wyjaśniającego]
1) powiadamia nauczyciela, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, i jego obrońcę o zakończeniu tego postępowania, udostępnia nauczycielowi do wglądu zebrane dowody oraz umożliwia mu złożenie dodatkowych wyjaśnień;
2) przedstawia wyniki postępowania wyjaśniającego organowi, który polecił wszczęcie tego postępowania.
§ 11. [Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego]
2. Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego zawiera:
1) imię lub imiona i nazwisko nauczyciela, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, datę i miejsce urodzenia, płeć, imiona rodziców, obywatelstwo lub obywatelstwa, miejsce zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku braku tego numeru – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość nauczyciela, miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko, staż pracy pedagogicznej, stopień awansu zawodowego, ostatnią ocenę pracy oraz wykształcenie;
2) dokładne określenie zarzucanego czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy, ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia;
3) proponowaną karę dyscyplinarną;
4) uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego;
5) wykaz dowodów, o których przeprowadzenie podczas rozprawy wnosi rzecznik dyscyplinarny, wraz z określeniem dla każdego dowodu, jakie okoliczności mają być nim udowodnione; wykaz powinien być usystematyzowany według rodzajów czynności dowodowych oraz zawierać odrębną listę, dołączoną do wniosku, określającą imiona i nazwiska świadków, ich adresy zamieszkania oraz miejsca pracy do wiadomości komisji pierwszej instancji;
6) datę i podpis rzecznika dyscyplinarnego.
3. We wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny może wnieść o zaniechanie wezwania i odczytanie na rozprawie zeznań świadków przebywających za granicą lub mających stwierdzić okoliczności, którym nauczyciel, którego dotyczy to postępowanie, w wyjaśnieniach nie zaprzeczył, a okoliczności te nie są tak doniosłe, aby konieczne było przesłuchanie świadków na rozprawie. Wniosek o zaniechanie wezwania i odczytanie na rozprawie zeznań świadków nie może dotyczyć osób, które mają prawo do odmowy zeznań na podstawie art. 182 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. poz. 555, z późn. zm.2)).
§ 12. [Zawiadomienie nauczyciela o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego]
2. O przekazaniu komisji pierwszej instancji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dziecka zawiadamia się także Rzecznika Praw Dziecka.
§ 13. [Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego]
2. Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego zawiera:
1) imię lub imiona i nazwisko nauczyciela, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, datę i miejsce urodzenia, płeć, imiona rodziców, obywatelstwo lub obywatelstwa, miejsce zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku braku tego numeru – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość nauczyciela, miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko, staż pracy pedagogicznej, stopień awansu zawodowego, ostatnią ocenę pracy oraz wykształcenie;
2) wskazanie przesłanek umorzenia, o których mowa w art. 85 ust. 4 ustawy;
3) uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego;
4) datę i podpis rzecznika dyscyplinarnego;
5) pouczenie o prawie złożenia zażalenia na postanowienie.
3. Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego doręcza się nauczycielowi, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, jego obrońcy oraz dyrektorowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, a w przypadku nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły – temu nauczycielowi, jego obrońcy oraz organowi prowadzącemu szkołę.
4. W przypadku umorzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dziecka postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego doręcza się także Rzecznikowi Praw Dziecka.
5. W przypadku umorzenia postępowania wyjaśniającego z powodu śmierci nauczyciela postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego pozostawia się w aktach sprawy.
§ 14. [Przewodniczący komisji pierwszej instancji]
§ 15. [Zawiadomienie o ustanowieniu obrońcy]
§ 16. [Doręczanie pism w postępowaniu dyscyplinarnym]
§ 17. [Rozpatrywanie zażalenia]
2. Skład orzekający wydaje:
1) postanowienie o utrzymaniu w mocy postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego albo
2) postanowienie o uchyleniu postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego oraz o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i kieruje sprawę na rozprawę, albo
3) postanowienie o uchyleniu postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego oraz o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i przekazuje akta sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia w wyznaczonym przez skład orzekający terminie postępowania wyjaśniającego, wskazując kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie tego postępowania.
3. Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się rzecznikowi dyscyplinarnemu, nauczycielowi, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, jego obrońcy oraz dyrektorowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, a w przypadku nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły – temu nauczycielowi, jego obrońcy oraz organowi prowadzącemu szkołę.
4. Jeżeli postępowanie wyjaśniające dotyczyło czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się także Rzecznikowi Praw Dziecka.
§ 18. [Posiedzenie niejawne]
2. Posiedzenie niejawne powinno się odbyć w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez przewodniczącego komisji pierwszej instancji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
3. Na posiedzeniu niejawnym skład orzekający wydaje:
1) postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i skierowaniu sprawy na rozprawę albo
2) postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, albo
3) postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i przekazuje akta sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia w wyznaczonym przez skład orzekający terminie:
a) postępowania wyjaśniającego, wskazując kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie tego postępowania, lub
b) wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wskazując zakres uzupełnienia tego wniosku.
4. Postanowienie, o którym mowa w ust. 3, doręcza się rzecznikowi dyscyplinarnemu, nauczycielowi, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, jego obrońcy oraz dyrektorowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, a w przypadku nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły – temu nauczycielowi, jego obrońcy oraz organowi prowadzącemu szkołę.
5. Nauczycielowi i jego obrońcy doręcza się wraz z postanowieniem, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, odpis wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
6. Jeżeli zostało wydane postanowienie, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, nauczycielowi i jego obrońcy doręcza się odpis wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, po uzupełnieniu postępowania wyjaśniającego lub po uzupełnieniu tego wniosku, wraz z wezwaniem na rozprawę.
7. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne dotyczy czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, postanowienie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, doręcza się także Rzecznikowi Praw Dziecka.
§ 19. [Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego]
2. Skład orzekający wydaje:
1) postanowienie o utrzymaniu w mocy postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego albo
2) postanowienie o uchyleniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i przekazuje akta sprawy przewodniczącemu komisji pierwszej instancji.
3. Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się rzecznikowi dyscyplinarnemu, nauczycielowi, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające, jego obrońcy oraz dyrektorowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, a w przypadku nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły – temu nauczycielowi, jego obrońcy oraz organowi prowadzącemu szkołę.
4. W przypadku zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dziecka postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się także Rzecznikowi Praw Dziecka.
§ 20. [Orzeczenie o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego]
§ 21. [Zawiadomienie o terminie rozprawy]
2. W wezwaniu na rozprawę oznacza się komisję pierwszej instancji orzekającą w sprawie, wymienia się imiona, nazwiska i funkcje członków składu orzekającego oraz podaje się, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, czasie i miejscu należy się stawić.
3. Obwinionemu wraz z wezwaniem na rozprawę doręcza się pouczenie o przysługujących mu uprawnieniach, o których mowa w art. 85d ust. 1 oraz art. 85g ust. 1 i 3 ustawy, oraz o skutkach jego niestawiennictwa na rozprawę.
4. Termin rozprawy powinien być tak wyznaczony, aby między doręczeniem obwinionemu wezwania na rozprawę a dniem rozprawy upłynęło przynajmniej 14 dni.
5. W razie niezachowania terminu, o którym mowa w ust. 4, na wniosek obwinionego lub jego obrońcy przewodniczący komisji pierwszej instancji wyznacza nowy termin rozprawy.
6. Przewodniczący komisji pierwszej instancji wyznacza psychologa obecnego przy przesłuchaniu świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 18 lat.
§ 22. [Wyznaczenie obrońcy z urzędu]
2. Przewodniczący komisji pierwszej instancji informuje obwinionego o wyznaczeniu obrońcy z urzędu niezwłocznie po jego wyznaczeniu.
3. Obwiniony może wystąpić z wnioskiem o wyznaczenie innej osoby do pełnienia funkcji obrońcy z urzędu, jeżeli pozostaje z obrońcą z urzędu w stosunku osobistym lub prawnym, który może mieć wpływ na wynik postępowania dyscyplinarnego.
4. Obrońca z urzędu może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie go z tej funkcji tylko z ważnych powodów.
5. W przypadku uwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 3 lub 4, przewodniczący składu orzekającego wyznacza nowego obrońcę z urzędu. Wyznaczony wcześniej obrońca z urzędu pełni swoje obowiązki do czasu podjęcia czynności przez nowego obrońcę.
§ 23. [Przewodniczący składu orzekającego]
2. Przewodniczący składu orzekającego otwiera, prowadzi i zamyka rozprawę.
3. Po otwarciu rozprawy przewodniczący składu orzekającego sprawdza obecność wezwanych osób, poleca świadkom przejście do osobnego pomieszczenia oraz umożliwia rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i jego obrońcy zgłoszenie wniosków formalnych. Następnie rzecznik dyscyplinarny odczytuje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, po czym przewodniczący składu orzekającego zwraca się do obwinionego z pytaniem, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu, oraz wzywa go do złożenia wyjaśnień. W dalszej części rozprawy przeprowadza się postępowanie dowodowe, a w szczególności przesłuchuje obwinionego, wezwanych świadków i biegłych oraz w miarę potrzeby odczytuje protokoły przebiegu postępowania wyjaśniającego i inne dokumenty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
4. Jeżeli wyjaśnienia obwinionego, który na rozprawie przyznaje się do winy, nie budzą wątpliwości, skład orzekający, za zgodą rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego, może nie przeprowadzać postępowania dowodowego lub przeprowadzić je w ograniczonym zakresie.
5. Każdego ze świadków przesłuchuje się osobno na sali rozpraw.
6. Obwiniony, jego obrońca i rzecznik dyscyplinarny mają prawo zadawać pytania świadkom i biegłym oraz wypowiadać się co do każdego zeznania świadka, opinii biegłego lub innego dowodu, z zastrzeżeniem art. 85h ust. 5 i 7 ustawy.
7. Do zamknięcia rozprawy rzecznik dyscyplinarny, obwiniony i jego obrońca mogą zgłaszać wnioski o dopuszczenie nowych dowodów, w tym powołanie biegłych.
8. Skład orzekający jest obowiązany uwzględnić wniosek obwinionego lub jego obrońcy o wezwanie na rozprawę świadka, co do którego rzecznik dyscyplinarny wniósł o odczytanie protokołu z jego zeznań zamiast wzywania na rozprawę, z zastrzeżeniem art. 85h ustawy.
9. Skład orzekający może dopuścić dowody inne niż objęte wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub wnioskami, o których mowa w ust. 7, jeżeli mogą one mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
§ 24. [Dążenie do wszechstronnego zbadania i wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy]
§ 25. [Istotne braki w materiale dowodowym]
1) postępowania wyjaśniającego, wskazując kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie tego postępowania, lub
2) wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wskazując zakres uzupełnienia tego wniosku.
§ 26. [Odroczenie rozprawy]
1) postępowania wyjaśniającego, wskazując kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie tego postępowania, lub
2) wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wskazując zakres uzupełnienia tego wniosku.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, skład orzekający nie odracza rozprawy, jeżeli rzecznik dyscyplinarny oraz obwiniony wyrażą zgodę na rozpoznanie sprawy w zakresie obejmującym zarzucany czyn nieobjęty wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
§ 27. [Przerwanie rozprawy]
§ 28. [Udzielenie głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu oraz obwinionemu i jego obrońcy]
§ 29. [Narada i głosowanie]
2. W czasie narady i głosowania może być obecny tylko protokolant.
3. Głosowanie odbywa się osobno co do winy i co do kary. Przewodniczący składu orzekającego głosuje ostatni.
4. Przebieg narady i głosowania nie podlega ujawnieniu.
§ 30. [Orzeczenie]
2. Orzeczenie, o którym mowa w art. 85j ust. 5 ustawy, zawiera:
1) oznaczenie komisji pierwszej instancji oraz datę rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia;
2) imiona, nazwiska i funkcje członków składu orzekającego oraz imiona i nazwiska rzecznika dyscyplinarnego, obrońcy i protokolanta;
3) imię lub imiona i nazwisko obwinionego, datę i miejsce urodzenia, płeć, imiona rodziców, obywatelstwo lub obywatelstwa, miejsce zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku braku tego numeru – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość, miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko, staż pracy pedagogicznej, stopień awansu zawodowego, ostatnią ocenę pracy oraz wykształcenie;
4) dokładne określenie czynu zarzucanego obwinionemu przez rzecznika dyscyplinarnego;
5) sentencję orzeczenia z określeniem zastosowanych przepisów prawa, przy czym sentencja orzeczenia orzekającego winę i wymierzającego karę zawiera dokładne określenie czynu uznanego przez komisję pierwszej instancji za udowodniony;
6) pouczenie o terminie i trybie wniesienia odwołania do odwoławczej komisji dyscyplinarnej.
3. Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego, nie wyłączając przegłosowanego, ma on jednak prawo złożyć na piśmie zdanie odrębne z uzasadnieniem.
§ 31. [Ogłoszenie orzeczenia]
2. W szczególnych przypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone na czas nie dłuższy niż 7 dni od dnia zamknięcia rozprawy, przy czym termin ogłoszenia powinien być podany na rozprawie.
3. W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia skład orzekający sporządza na piśmie uzasadnienie orzeczenia. Uzasadnienie powinno zawierać wskazanie faktów, które skład orzekający uznał za udowodnione, na jakich w tej mierze oparł się dowodach i dlaczego nie dał wiary dowodom przeciwnym, a także przytoczenie okoliczności, które skład orzekający miał na względzie przy wymiarze kary.
4. Uzasadnienie orzeczenia podpisuje przewodniczący składu orzekającego.
5. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem doręcza się obwinionemu, jego obrońcy, rzecznikowi dyscyplinarnemu oraz dyrektorowi szkoły, w której obwiniony jest zatrudniony, a w przypadku gdy obwinionym jest nauczyciel pełniący funkcję dyrektora szkoły – także organowi prowadzącemu szkołę.
§ 32. [Protokół z przebiegu rozprawy]
2. Protokół podpisują niezwłocznie przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
3. Skreślenia oraz poprawki i uzupełnienia poczynione w protokole wymagają omówienia podpisanego przez osoby podpisujące protokół.
4. Rzecznik dyscyplinarny, obwiniony i jego obrońca mogą złożyć wniosek o sprostowanie protokołu, wskazując na nieścisłości i opuszczenia.
5. Przewodniczący składu orzekającego po wysłuchaniu protokolanta może zarządzić sprostowanie protokołu; w przeciwnym razie w przedmiocie sprostowania protokołu orzeka, po wysłuchaniu protokolanta, skład orzekający, który rozpoznawał sprawę.
6. Postanowienie składu orzekającego jest ostateczne.
7. Jeżeli nie można utworzyć tego samego składu orzekającego, postanowienie nie zapada, a poszczególni członkowie składu orzekającego oraz protokolant składają do akt sprawy oświadczenie co do zasadności wniosku o sprostowanie.
8. W razie uwzględnienia wniosku należy w sprostowanym protokole umieścić odpowiednią wzmiankę, którą podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
9. Wniosek o sprostowanie protokołu pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli został złożony po wysłaniu akt sprawy do odwoławczej komisji dyscyplinarnej.
10. Przepisy ust. 1–9 stosuje się odpowiednio do protokołu z posiedzenia niejawnego.
§ 33. [Odwołanie od orzeczenia komisji pierwszej instancji]
2. Przewodniczący komisji pierwszej instancji przesyła odwołanie w terminie 14 dni od dnia jego złożenia do odwoławczej komisji dyscyplinarnej wraz z aktami sprawy oraz ze stwierdzeniem, czy odwołanie zostało wniesione w terminie. Odwołanie przewodniczący komisji pierwszej instancji przesyła odpowiednio rzecznikowi dyscyplinarnemu albo obwinionemu i jego obrońcy.
§ 34. [Zażalenie na postanowienie o odrzuceniu odwołania]
§ 35. [Wniosek o przywrócenie terminu]
2. Wniosek o przywrócenie terminu składa się wraz z odwołaniem w terminie 7 dni od dnia ustania przeszkody.
3. Na postanowienie przewodniczącego odwoławczej komisji dyscyplinarnej o odmowie przywrócenia terminu rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i jego obrońcy przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do odwoławczej komisji dyscyplinarnej.
4. Odwoławcza komisja dyscyplinarna rozpoznaje zażalenie na posiedzeniu niejawnym w składzie 3 członków.
5. Postanowienie odwoławczej komisji dyscyplinarnej jest ostateczne.
§ 36. [Postępowanie odwoławcze]
1) wyznacza skład orzekający i kieruje sprawę na posiedzenie niejawne albo wyznacza termin rozprawy;
2) wzywa na rozprawę świadków i biegłych wskazanych w odwołaniu.
2. Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej wyznacza psychologa obecnego przy przesłuchaniu świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 18 lat.
§ 37. [Odpowiednie stosowanie przepisów]
§ 38. [Rzecznik dyscyplinarny]
§ 39. [Orzeczenie o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego]
§ 40. [Orzeczenie o uchyleniu orzeczenia komisji pierwszej instancji]
1) w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona albo podlegająca wyłączeniu na podstawie art. 82 ustawy;
2) postępowanie wyjaśniające prowadziła osoba nieuprawniona albo podlegająca wyłączeniu na podstawie art. 84 ustawy;
3) skład orzekający komisji pierwszej instancji był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie;
4) orzeczenie zapadło z naruszeniem zasady większości głosów lub nie zostało podpisane przez którąkolwiek z osób biorących udział w jego wydaniu;
5) obwiniony w postępowaniu przed komisją pierwszej instancji nie miał obrońcy w przypadku, o którym mowa w art. 85d ust. 2 ustawy.
§ 41. [Ustne sprawozdanie]
§ 42. [Odwołanie wniesione przez rzecznika dyscyplinarnego na korzyść obwinionego]
§ 43. [Udzielenie głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i jego obrońcy]
§ 44. [Zażalenie na postanowienie o zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego]
§ 45. [Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego]
2. W przypadku ponownego rozpatrywania sprawy przez komisję pierwszej instancji do składu orzekającego nie mogą być wyznaczeni członkowie komisji, którzy uprzednio orzekali w sprawie.
§ 46. [Doręczenie postanowienia o wznowieniu postępowania dyscyplinarnego]
§ 47. [Przeprowadzenie postępowania dowodowego albo przekazanie akt sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia]
§ 48. [Przepis przejściowy]
§ 49. [Wejście w życie]
Minister Edukacji Narodowej: wz. T. Wargocka
1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1903).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. poz. 931, z 2000 r. poz. 580, 717, 852 i 1027, z 2001 r. poz. 1071 i 1149, z 2002 r. poz. 676, z 2003 r. poz. 155, 1061 i 1188, z 2004 r. poz. 514, 626, 889, 2405 i 2641, z 2005 r. poz. 70, 461, 680, 821, 1181, 1203, 1363, 1416 i 1479, z 2006 r. poz. 118, 467, 659, 708, 711, 1009, 1013, 1192, 1647 i 1648, z 2007 r. poz. 116, 432, 539, 589, 664, 766, 849 i 903, z 2008 r. poz. 162, 648, 686, 802, 1133, 1308, 1344, 1485, 1571 i 1651, z 2009 r. poz. 39, 104, 171, 585, 716, 1051, 1178, 1323, 1375, 1474 i 1589, z 2010 r. poz. 46, 626, 669, 826, 842, 1228 i 1307, z 2011 r. poz. 245, 246, 273, 654, 678, 829, 1135, 1280, 1430, 1431, 1438 i 1645, z 2012 r. poz. 886, 1091, 1101, 1327, 1426, 1447 i 1529, z 2013 r. poz. 480, 765, 849, 1247, 1262, 1282 i 1650, z 2014 r. poz. 85, 384, 694, 1375 i 1556, z 2015 r. poz. 21, 290, 396, 1185, 1186, 1334, 1788, 1855 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 178 i 437.
- Data ogłoszenia: 2016-05-31
- Data wejścia w życie: 2016-05-31
- Data obowiązywania: 2016-05-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA