REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 696
OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROZWOJU1)
z dnia 19 kwietnia 2016 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 296) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1502), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1) rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1736);
2) wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt P 51/13 (Dz. U. poz. 735);
3) rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1675).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:
1) odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1736), które stanowią:
„2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 20 grudnia 2011 r., pod numerem 2011/0653/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża dyrektywę 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337, z późn. zm.).”
„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.”;
2) § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1675), które stanowią:
„§ 2. Czynności jednostek dozoru technicznego, za które w 2014 r. pobrano opłatę na podstawie przepisów rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, a które zostaną wykonane po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nie podlegają opłacie ustalonej w przepisach niniejszego rozporządzenia.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2014 r.”.
Minister Rozwoju: wz. J. Kwieciński
1) Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
Załącznik do obwieszczenia Ministra Rozwoju
z dnia 19 kwietnia 2016 r. (poz. 696)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 26 listopada 2010 r.
w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego
Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1125) zarządza się, co następuje:
§ 1. Za czynności jednostek dozoru technicznego ustala się opłaty w wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia.
§ 2. (uchylony).2)
§ 3. (uchylony).3)
§ 4. 1. Ustala się opłaty za sprawdzenie kwalifikacji:
1) kandydata na obsługującego lub konserwującego urządzenia techniczne (z wyłączeniem osób obsługujących urządzenia energetyczne) i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
2) osoby napełniającej zbiorniki przenośne lub zbiorniki transportowe oraz zbiorniki transportowe służące do napędu pojazdów i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
3) kandydata na spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza i wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego:
a) na podstawie egzaminu uprawniającego (w przypadku spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza metali – dla jednej metody spajania),
b) na podstawie egzaminu związanego z rozszerzeniem zakresu lub przedłużeniem ważności uprawnienia (w przypadku spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza metali – dla jednej metody spajania),
c) za przedłużenie ważności każdego posiadanego uprawnienia, na podstawie przedłożonych zapisów dotyczących jakości wykonywanych prac, bez sprawdzenia kwalifikacji spawacza, operatora spawalniczego, zgrzewacza lub lutowacza;
4) osoby wykonującej przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń, a także wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego, na zasadach określonych w art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym.
2. Opłaty za wystawienie duplikatu zaświadczenia kwalifikacyjnego obsługującemu, konserwującemu, napełniającemu, wykonującemu przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną lub spawaczowi/operatorowi spawalniczemu/zgrzewaczowi/lutowaczowi urządzeń technicznych oraz poświadczenia dla zbiornika ciśnieniowego służącego do napędu pojazdu ustala się w wysokości określonej w pkt 3 załącznika do rozporządzenia.
§ 5. 1.4) Za czynności jednostek dozoru technicznego, o których mowa w ust. 2, ustala się stawkę za godzinę pracy, w wysokości określonej w pkt 4 załącznika do rozporządzenia.
2. Stawkę za godzinę pracy stosuje się w rozliczeniach za:
1) przeprowadzenie odbioru technicznego i uzupełniającego urządzenia technicznego u wytwórcy, łącznie ze sprawdzeniem dokumentacji;
2) przeprowadzenie badania odbiorczego i uzupełniającego urządzenia technicznego u eksploatującego, łącznie ze sprawdzeniem wymaganej dokumentacji;
3) przeprowadzenie badania doraźnego – eksploatacyjnego urządzenia technicznego;
4) uzgadnianie dokumentacji technicznej urządzenia w zakresie zgodności z przepisami i warunkami technicznymi dozoru technicznego;
5) wykonanie czynności związanych z przeprowadzaniem postępowania uprawniającego przedsiębiorcę do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych oraz do wykonywania napraw, modernizacji i chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń;
6) przeprowadzenie badania typu urządzenia technicznego oraz jego elementów;
7) wykonanie czynności związanych z dopuszczaniem urządzenia technicznego do obrotu;
8) przeprowadzenie specjalistycznych badań i ekspertyz dotyczących awarii urządzeń technicznych;
9) przeprowadzenie badania urządzeń zabezpieczających, bez jednoczesnego badania urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu;
10) przeprowadzenie odbioru technicznego materiałów hutniczych;
11) przeprowadzenie badania diagnostyczno-ekspertyzowego;
12) uznawanie technologii spawania, przeróbki plastycznej i obróbki cieplnej;
13) uzgadnianie programów szkolenia osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne;
14)5) wykonanie zastępczych badań lub czynności realizowanych w zamian za badania okresowe lub doraźne kontrolne w zakresie rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej;
15)5) uzgadnianie warunków technicznych dozoru technicznego.
3. Opłatę za czynności, o których mowa w ust. 2, oblicza się według stawki godzinowej, pomnożonej przez liczbę godzin zużytych w celu wykonania czynności (wraz z czasem dojazdu), oraz dolicza się koszty podróży służbowych.
4. Czas zużyty na wykonanie czynności składa się z czasu przeznaczonego na bezpośrednie wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego oraz czynności przygotowawczo-zakończeniowych poza miejscem pracy zleceniodawcy.
5. Za czynności jednostek dozoru technicznego oblicza się i pobiera opłatę jak za dwie godziny, choćby te czynności trwały krócej.
6. Przy obliczaniu opłaty za czynności jednostek dozoru technicznego każdą rozpoczętą godzinę liczy się jako pełną.
§ 6. 1. Opłaty za czynności jednostek dozoru technicznego ulegają zwiększeniu z tytułu prac wykonywanych na zlecenie przedsiębiorcy krajowego:
1) w niedziele, święta, dni wolne od pracy i w porze nocnej – o 100%;
2) za granicą – o 50%.
2. Za przestoje w czasie wykonywania czynności jednostek dozoru technicznego, z przyczyn leżących po stronie zleceniodawcy, pobiera się opłatę według obowiązującej stawki godzinowej za każdą pełną godzinę przestoju.
3. Za nieprzeprowadzone lub tylko częściowo przeprowadzone czynności jednostek dozoru technicznego z przyczyn leżących po stronie zleceniodawcy pobiera się pełną opłatę jak za zrealizowaną czynność według stawki przewidzianej dla danej czynności.
§ 7. 1. Za wystawienie duplikatu księgi rewizyjnej urządzenia technicznego ustala się opłatę w wysokości określonej w pkt 5 załącznika do rozporządzenia.
2.6) Za wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych, dokonywania napraw lub modernizacji urządzeń oraz dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych ustala się opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w pkt 2 załącznika do rozporządzenia.
§ 8. 1. Za wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę zagranicznego do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych bądź dokonywania napraw urządzeń technicznych lub ich modernizacji, stanowiących przedmiot eksportu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych ustala się opłaty w wysokości określonej w pkt 6 załącznika do rozporządzenia.
2. Za wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego, związanych z uprawnianiem przedsiębiorców zagranicznych, pobiera się opłatę za jeden dzień pracy komisji uprawniającej, w wysokości określonej w pkt 7 załącznika do rozporządzenia, przy czym przedsiębiorca zagraniczny pokrywa koszty przejazdu i zakwaterowania komisji.
3. Za wykonanie czynności jednostek dozoru technicznego na zlecenie przedsiębiorcy zagranicznego, innych niż wymienione w ust. 2, ustala się opłatę w wysokości określonej w pkt 8 załącznika do rozporządzenia, przy czym przedsiębiorca zagraniczny pokrywa koszty przejazdu i zakwaterowania.
§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia7).8)
Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 26 listopada 2010 r.9)
WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA CZYNNOŚCI JEDNOSTEK DOZORU TECHNICZNEGO
1. Opłata za czynności jednostek dozoru technicznego związane z badaniami okresowymi i doraźnymi kontrolnymi1 wynosi:
a) Urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego:
Tabela a.1
Kotły parowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do wytwarzania pary z cieczy z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej
Część A | Kotły parowe (z wyłączeniem sterylizatorów) o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do wytwarzania pary z cieczy z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Powierzchnia ogrzewalna w m2 2 | |||||
do 5 | powyżej 5 do 25 | powyżej 25 do 125 | powyżej 125 do 1000 | za każde dalsze 1000 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna3 | 200,00 | 300,00 | 480,00 | 670,00 | 160,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 400,00 | 600,00 | 960,00 | 1340,00 | 220,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 300,00 | 450,00 | 720,00 | 1005,00 | 160,00 |
Część B | Sterylizatory | |||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
do 5 | powyżej 5 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna4 | 180,00 | 330,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 360,00 | 660,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 240,00 | 440,00 |
Tabela a.2
Szybkowary ciśnieniowe
| Szybkowary ciśnieniowe | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Wysokość opłaty w złotych | |
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna5 | 180,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 360,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 240,00 |
Tabela a.3
Kotły cieczowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do podgrzewania cieczy bez zmiany jej stanu skupienia z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej, z wyjątkiem kotłów cieczowych w instalacjach systemu otwartego
| Kotły cieczowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do podgrzewania cieczy bez zmiany jej stanu skupienia z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej, z wyjątkiem kotłów cieczowych w instalacjach systemu otwartego | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Powierzchnia ogrzewalna w m2 6 | |||||
do 5 | powyżej 5 do 25 | powyżej 25 do 125 | powyżej 125 do 1000 | za każde dalsze 500 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna7 | 180,00 | 350,00 | 500,00 | 750,00 | 250,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 360,00 | 700,00 | 1000,00 | 1500,00 | 500,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 240,00 | 500,00 | 750,00 | 1125,00 | 375,00 |
Tabela a.4
Zbiorniki stałe, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technologicznych, z wyjątkiem grzejników i nagrzewnic powietrza, zbiorników w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności nie większym niż 300 barów x dm3, zbiorników w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy nie większej niż DN 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich nie większej niż 100 dm3 i przekroju nie większym niż 2 dm2 oraz zbiorników stanowiących obudowy urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych
Część A | Zbiorniki stałe, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technologicznych, z wyjątkiem grzejników i nagrzewnic powietrza, zbiorników w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności nie większym niż 300 barów x dm3, zbiorników w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy nie większej niż DN 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich nie większej niż 100 dm3 i przekroju nie większym niż 2 dm2 oraz zbiorników stanowiących obudowy urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych8 | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 7 | powyżej 7 do 15 | powyżej 15 do 25 | powyżej 25 do 100 | za każde dalsze 100 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna9 | 250,00 | 583,00 | 1000,00 | 1415,00 | 112,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 375,00 | 874,00 | 1500,00 | 2123,00 | 112,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 500,00 | 1165,00 | 2000,00 | 2830,00 | 112,00 |
Część B | Stałe zbiorniki LPG, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technologicznych, z wyjątkiem grzejników i nagrzewnic powietrza, zbiorników w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności nie większym niż 300 barów x dm3, zbiorników w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy nie większej niż DN 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich nie większej niż 100 dm3 i przekroju nie większym niż 2 dm2 oraz zbiorników stanowiących obudowy urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 7 | powyżej 7 do 15 | powyżej 15 do 25 | powyżej 25 do 100 | za każde dalsze 100 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.4. Rewizja zewnętrzna10 | 250,00 | 550,00 | 900,00 | 1300,00 | 112,00 |
1.5. Rewizja wewnętrzna | 300,00 | 800,00 | 1400,00 | 2000,00 | 112,00 | ||
1.6. Próba ciśnieniowa | 400,00 | 1100,00 | 1900,00 | 2700,00 | 112,00 |
Część C | Zbiorniki sprężonego powietrza zamontowane na stałe w pojazdach kolejowych bez własnego napędu, o iloczynie nadciśnienia i pojemności PS x V > 200 bar x dm3. Zbiorniki przeciwpożarowe zamontowane na stałe w pojazdach. | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
Zbiorniki sprężonego powietrza zamontowane na stałe w pojazdach kolejowych bez własnego napędu, o iloczynie nadciśnienia i pojemności PS x V > 200 bar x dm3 | Zbiorniki przeciwpożarowe zamontowane na stałe w pojazdach | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 160,00 | 500,00 |
Część D | 1. Hydroakumulatory zamontowane na stałe w układach hamulcowych, napinających i sterujących kolei linowych, wyciągów narciarskich; 2. Zbiorniki na gaz skroplony lub sprężony zamontowane w instalacjach grzewczych pojazdów lub statków żeglugi śródlądowej, stosowane: a) w celu ogrzewania: - kabin pojazdów drogowych, kolejowych lub statków żeglugi śródlądowej, - przyczep kempingowych oraz turystycznych, b) w celu prowadzenia procesów technologicznych; 3. Kotły parowozowe. | |||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Hydroakumulatory zamontowane na stałe w układach hamulcowych, napinających i sterujących kolei linowych, wyciągów narciarskich | Zbiorniki na gaz skroplony lub sprężony zamontowane w instalacjach grzewczych pojazdów lub statków żeglugi śródlądowej | Kotły parowozowe | ||||
Powierzchnia ogrzewalna w m | ||||||||
do 5 | powyżej 5 do 25 | powyżej 25 do 125 | powyżej 125 | |||||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe, włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz z hydrauliczną próbą ciśnieniową | 300,00 | 300,00 | 400,00 | 600,00 | 900,00 | 1200,00 |
1.2. Badania okresowe, bez sprawdzenia stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 200,00 | 200,00 | 200,00 | 400,00 | 600,00 | 800,00 |
Część E | 1. Zbiorniki sprężonego powietrza zamontowane na stałe w tramwajach, pojazdach kolejowych z napędem własnym i metra; 2. Hydroakumulatory zamontowane na stałe w hydraulicznych układach roboczych pojazdów kolejowych, metra i tramwaju; 3. Zbiorniki sprężonego powietrza zamontowane na stałe w pomocniczych układach sterowniczych pojazdów; 4. Zbiorniki w agregatach proszkowych zamontowanych na stałe w gaśniczych pojazdach drogowych. | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
do 2 | powyżej 2 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego z hydrauliczną próbą ciśnieniową | 700,00 | 1000,00 |
1.2. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 550,00 | 800,00 | ||
1.3. Badania okresowe bez sprawdzenia stanu wewnętrznego bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 300,00 | 500,00 |
Część F | Stałe zbiorniki technologiczne w instalacjach przemysłowych, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technologicznych, z wyjątkiem grzejników i nagrzewnic powietrza, zbiorników w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności nie większym niż 300 barów x dm3, zbiorników w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy nie większej niż DN 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich nie większej niż 100 dm3 i przekroju nie większym niż 2 dm2 oraz zbiorników stanowiących obudowy urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 7 | powyżej 7 do 15 | powyżej 15 do 25 | powyżej 25 do 100 | za każde dalsze 100 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.7. Rewizja zewnętrzna11 | 180,00 | 300,00 | 600,00 | 850,00 | 112,00 |
1.8. Rewizja wewnętrzna | 300,00 | 500,00 | 750,00 | 1400,00 | 112,00 | ||
1.9. Próba ciśnieniowa | 350,00 | 700,00 | 1000,00 | 1800,00 | 112,00 |
Tabela a.5
Zbiorniki, w tym cysterny, do przewozu materiałów niezaliczonych jako niebezpieczne, które są pod ciśnieniem napełniane, opróżniane lub przewożone, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara
Część A | Cysterny napełniane podciśnieniowo i opróżniane ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara. Cysterny opróżniane lub napełniane ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara. Cysterny napełniane i przewożone pod ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara zainstalowane na pojazdach drogowych. Cysterny odejmowalne (zbiorniki kontenerowe), które są pod ciśnieniem napełniane, opróżniane lub przewożone, o iloczynie nadciśnienia i pojemności PS x V > 50 barów x dm3 i nadciśnieniu PS > 0,5 bara. | |||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||||
do 5 | powyżej 5 do 10 | powyżej 10 do 25 | powyżej 25 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz hydrauliczną próbą ciśnieniową | 400,00 | 1000,00 | 1700,00 | 2400,00 |
1.2. Badania okresowe bez sprawdzenia stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 300,00 | 600,00 | 1000,00 | 1500,00 |
Część B | Cysterny opróżniane lub napełniane ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara, zainstalowane na pojazdach kolejowych. Cysterny napełniane i przewożone pod ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara, zainstalowane na pojazdach kolejowych. | |||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||||
do 20 | powyżej 20 do 40 | powyżej 40 do 50 | powyżej 50 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe, włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego z hydrauliczną próbą ciśnieniową | 500,00 | 1300,00 | 2000,00 | 3000,00 |
1.2. Badania okresowe, bez sprawdzenia stanu wewnętrznego bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 400,00 | 800,00 | 1500,00 | 2000,00 |
Tabela a.6
Wytwornice acetylenu, stałe lub przenośne, przeznaczone do wytwarzania acetylenu w wyniku reakcji chemicznej między węglikiem wapnia a wodą oraz zasobniki węglika wapnia, zbiorniki acetylenu, przeznaczone do magazynowania, schładzania i osuszania, i rurociągi technologiczne acetylenu wraz z osprzętem, przeznaczone do transportu acetylenu w obrębie instalacji, niezależnie od średnicy nominalnej DN
| Wytwornice acetylenu, stałe lub przenośne, przeznaczone do wytwarzania acetylenu w wyniku reakcji chemicznej między węglikiem wapnia a wodą oraz zasobniki węglika wapnia, zbiorniki acetylenu, przeznaczone do magazynowania, schładzania i osuszania, i rurociągi technologiczne acetylenu wraz z osprzętem, przeznaczone do transportu acetylenu w obrębie instalacji, niezależnie od średnicy nominalnej DN | ||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Ładunek karbidu w kg | |||||||
do 2 | powyżej 2 do 5 | powyżej 5 do 10 | powyżej 10 do 50 | powyżej 50 do 100 | powyżej 100 do 300 | powyżej 300 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna12 | 120,00 | 200,00 | 280,00 | 400,00 | 500,00 | 550,00 | 650,00 |
1.2. Rewizja wewnętrzna | 180,00 | 250,00 | 300,00 | 600,00 | 800,00 | 1000,00 | 1300,00 | ||
1.3. Próba ciśnieniowa | 120,00 | 200,00 | 280,00 | 450,00 | 600,00 | 750,00 | 1000,00 |
Tabela a.7
Rurociągi pary łączące kocioł z turbogeneratorem
| Rurociągi pary łączące kocioł z turbogeneratorem | |||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Wysokość opłaty w złotych | ||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna13 | Długość w m | Wysokość opłaty |
do 50 | 300,00 | |||
powyżej 50 do 250 | 500,00 | |||
powyżej 250 | 800,00 | |||
do każdego badania +60,00 za jeden element osprzętu | ||||
1.2. Rewizja główna | Długość w m | Wysokość opłaty | ||
do 50 | 600,00 | |||
powyżej 50 do 250 | 1260,00 | |||
powyżej 250 | 2590,00 | |||
Do każdego badania +120,00 za jeden element osprzętu | ||||
1.3. Próba ciśnieniowa | – uzgadnianie instrukcji techniczno-organizacyjnej o ile zasady wykonania próby odbiegają od standardowych: 300,00 – nadzór i ocena wyniku: 800,00 |
Tabela a.8
Rurociągi przesyłowe i technologiczne, w części stanowiącej urządzenia techniczne w rozumieniu przepisów ustawy o dozorze technicznym, do materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących, żrących i palnych pod nadciśnieniem wyższym niż 0,5 bara i średnicy nominalnej większej niż DN 25, wyprodukowane lub przebudowane po dniu 16 lipca 2002 r., przeznaczone do:
- gazów sprężonych, gazów skroplonych, gazów rozpuszczonych pod nadciśnieniem, par oraz tych cieczy, dla których nadciśnienie pary przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze jest wyższe niż 0,5 bara,
- cieczy, których nadciśnienie pary przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze jest niższe niż 0,5 bara i iloczyn nadciśnienia dopuszczalnego cieczy i średnicy nominalnej rurociągu DN jest większy niż 2000 barów
Część A | Rurociągi przesyłowe do materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących, żrących i palnych pod nadciśnieniem wyższym niż 0,5 bara i średnicy nominalnej większej niż DN 25 | |||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Rurociągi stalowe | Rurociągi z tworzyw sztucznych | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badanie warunków technicznych eksploatacji | Liczba miejsc nadzorowanych (pomiarowych) | Wysokość opłaty | Długość w km | Wysokość opłaty |
do 10 | 350,00 | do 1 | 350,00 | |||
od 11 do 30 | 540,00 | powyżej 1 do 3 | 540,00 | |||
od 31 do 50 | 790,00 | powyżej 3 do 10 | 790,00 | |||
od 51 do 100 | 1030,00 | powyżej 10 | 1030,00 | |||
za każde następne 20 | 100,00 |
| ||||
1.2. Badanie tłokami - nadzór i ocena wyniku | 116,00 za każdą rozpoczętą godzinę pracy jednego inspektora | |||||
|
| 1.3. Próba specjalna (stress-test) | 116,00 za każdą rozpoczętą godzinę pracy jednego inspektora | |||
punkt nadzorowany (pomiarowy) – miejsce na rurociągu lub nad rurociągiem podziemnym, w którym jest dokonywany pomiar lub ocena jakościowa wielkości charakteryzujących stan techniczny rurociągu, jest to w szczególności: miejsce wyprowadzenia przewodów pomiarowych ochrony elektrochemicznej, miejsce przechodzenia rurociągu podziemnego w nadziemny lub odwrotnie, miejsce wyprowadzenia pomiarowych przewodów ciśnieniowych, nadziemny odcinek rurociągu, element kształtowy rurociągu nadziemnego, miejsce podparcia lub podwieszenia rurociągu, armatura, kolumna wydmuchowa lub rura wentylacyjna, urządzenie pomiarowe na rurociągu, miejsce skrzyżowania lub zbliżenia do obiektu infrastruktury terenu lub obiektu przyrody, określone w karcie ewidencyjnej rurociągu. |
Część B | Rurociągi technologiczne do materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących, żrących i palnych pod nadciśnieniem wyższym niż 0,5 bara i średnicy nominalnej większej niż DN 25 | |||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Wysokość opłaty w złotych | ||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Rewizja zewnętrzna14 | Długość w m | Wysokość opłaty |
do 50 | 200,00 | |||
powyżej 50 do 250 | 300,00 | |||
powyżej 250 do 1000 | 600,00 | |||
powyżej 1000 | 850,00 | |||
1.2. Rewizja główna | Długość w m | Wysokość opłaty | ||
do 50 | 300,00 | |||
powyżej 50 do 250 | 500,00 | |||
powyżej 250 do 1000 | 750,00 | |||
powyżej 1000 | 1400,00 | |||
1.3. Próba ciśnieniowa | – uzgadnianie instrukcji techniczno-organizacyjnej o ile zasady wykonania próby odbiegają od standardowych: 130,00 – nadzór i ocena wyniku: dla rurociągów do 50 m: 350,00 51-250 m: 700,00 251-1000 m: 800,00 Powyżej 1000 m: 800,00 |
b) Zbiorniki bezciśnieniowe i zbiorniki o nadciśnieniu nie wyższym niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących lub żrących oraz do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, których prężność pary w temperaturze 50°C nie jest większa niż 3 bary, a temperatura zapłonu nie jest wyższa niż 61°C, z wyjątkiem zbiorników w instalacjach zasilania silników spalinowych pojazdów i zbiorników o pojemności nie większej niż 1000 dm3
Tabela b.1
| Zbiorniki bezciśnieniowe i zbiorniki o nadciśnieniu nie wyższym niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących lub żrących oraz do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, których prężność pary w temperaturze 50°C nie jest większa niż 3 bary, a temperatura zapłonu nie jest wyższa niż 61°C, z wyjątkiem zbiorników w instalacjach zasilania silników spalinowych pojazdów i zbiorników o pojemności nie większej niż 1000 dm3 | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 5 | powyżej 5 do 25 | powyżej 25 do 100 | powyżej 100 do 1000 | za każde dalsze 1000 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1.Rewizja zewnętrzna15 | 250,00 | 367,00 | 629,50 | 891,50 | 95,00 |
1.2.Rewizja wewnętrzna | 475,00 | 734,00 | 1250,00 | 1780,00 | 195,00 | ||
1.3.Próba szczelności | 375,00 | 550,00 | 940,00 | 1330,00 | 150,00 |
c) Zbiorniki, w tym cysterny, do przewozu materiałów niebezpiecznych, dopuszczone na podstawie przepisów odrębnych, z wyłączeniem zbiorników ładunkowych, będących integralną częścią konstrukcji statków żeglugi śródlądowej i objętych nadzorem technicznym instytucji klasyfikacyjnej
Tabela c.1 | Cysterny przenośne oraz wieloelementowych kontenerów do gazu (MEGC) ADR/RID/ADN | ||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||
do 10 | powyżej 10 do 25 | powyżej 25 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz z hydrauliczną próbą ciśnieniową | 1100,00 | 1800,00 | 2300,00 |
1.2. Badania pośrednie bez sprawdzenia stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 800,00 | 1400,00 | 2000,00 |
Tabela c.2 | Naczynia ciśnieniowe i wiązki butli na podstawie przepisów ADR/RID/ADN | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
do 1 | powyżej 1 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 800,00 | 1200,00 |
Tabela c.3 | Cysterny stałe (pojazdy-cysterny), pojazdy – baterie, wagony – baterie, cysterny odejmowalne, kontenery-cysterny i cysterny typu nadwozie wymienne, zgodne z ADR/RID/ADN | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 3 | powyżej 3 do 10 | powyżej 10 do 20 | powyżej 20 do 40 | powyżej 40 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz z hydrauliczną próbą ciśnieniową przy ciśnieniu próbnym | 600,00 | 1300,00 | 2100,00 | 3000,00 | 3000,00 |
1.2. Badania pośrednie bez sprawdzenia stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 350,00 | 1100,00 | 1700,00 | 2300,00 | 2500,00 |
Tabela c.4 | Cysterny do przewozu odpadów napełniane podciśnieniowo na podstawie przepisów ADR | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 3 | powyżej 3 do 10 | powyżej 10 do 20 | powyżej 20 do 30 | powyżej 30 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz z hydrauliczną próbą ciśnieniową przy ciśnieniu próbnym | 800,00 | 1300,00 | 2100,00 | 2900,00 | 2900,00 |
1.2. Badania pośrednie włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 500,00 | 1000,00 | 1700,00 | 2400,00 | 2500,00 |
Tabela c.5 | Cysterny stałe (wagony cysterny) do transportu materiałów niebezpiecznych w transporcie kolejowym zgodnie z RID | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
do 65 | powyżej 65 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego oraz z hydrauliczną próbą ciśnieniową przy ciśnieniu próbnym | 1400,00 | 1900,00 |
1.2. Badania pośrednie bez sprawdzenia stanu wewnętrznego oraz bez hydraulicznej próby ciśnieniowej | 800,00 | 1200,00 |
Tabela c.6 | Zbiorniki kriogeniczne i bębny ciśnieniowe na podstawie przepisów ADR | ||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |
do 1 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 800,00 |
d) Duże pojemniki do przewozu luzem materiałów niebezpiecznych (DPPL) określone w przepisach odrębnych
Tabela d.1 | Duże pojemniki do przewozu luzem materiałów niebezpiecznych (DPPL) określonych w przepisach odrębnych | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | ||
do 1 | powyżej 1 do 3 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe włącznie ze sprawdzeniem stanu wewnętrznego | 400,00 | 500,00 |
1.2. Badania pośrednie bez sprawdzenia stanu wewnętrznego | 350,00 | 350,00 |
e) Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych
Tabela e.1 | Portowe ramiona przeładunkowe, elastyczne przewody przeładunkowe stanowiące stałe wyposażenie portowych ramion przeładunkowych | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Wydajność w m3/h | |||||
do 50 | powyżej 50 do 150 | powyżej 150 do 300 | powyżej 300 do 500 | za każde dalsze 100 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe bez próby ciśnieniowej oraz bez sprawdzenia działania złącza awaryjnego rozłączania | 200,00 | 350,00 | 600,00 | 850,00 | 210,00 |
1.2. Badania okresowe włącznie z próbą ciśnieniową oraz włącznie ze sprawdzeniem działania złącza awaryjnego rozłączania w ramach hydraulicznej próby ciśnieniowej z wyjątkiem złączy jednorazowego stosowania | 400,00 | 500,00 | 750,00 | 1050,00 | 210,00 |
Tabela e.2 | Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych, w tym ramiona przeładunkowe dla stałych, ciekłych i gazowych towarów niebezpiecznych, elastyczne przewody przeładunkowe, stanowiące stałe wyposażenie urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych | |||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Liczba połączeń | ||||
do 1 | 2 do 3 | 4 do 7 | za każde następne 3 połączenia | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe bez próby ciśnieniowej oraz bez sprawdzenia działania złącza awaryjnego rozłączania | 160,00 | 340,00 | 600,00 | 340,00 |
1.2. Badania okresowe włącznie z próbą ciśnieniową oraz włącznie ze sprawdzeniem działania złącza awaryjnego rozłączania w ramach hydraulicznej próby ciśnieniowej z wyjątkiem złączy jednorazowego stosowania | 300,00 | 550,00 | 800,00 | 550,00 |
Tabela e.3 | Urządzenia, w tym ramiona przeładunkowe, do napełniania i opróżniania pod ciśnieniem wyższym niż 0,5 bara i zaklasyfikowanych do I, II lub III kategorii, przeznaczonych do płynów zaliczonych do grupy 2 zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, dotyczącymi zasadniczych wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych oraz elastyczne przewody przeładunkowe, stanowiące ich stałe wyposażenie | |||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Liczba połączeń | ||||
do 1 | 2 do 3 | 4 do 7 | za każde następne 2 połączenia | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 1.1. Badania okresowe bez próby ciśnieniowej | 300,00 | 450,00 | 700,00 | 300,00 |
1.2. Badania okresowe włącznie z próbą ciśnieniową | 450,00 | 700,00 | 1100,00 | 500,00 |
f) Maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu
Tabela f.1
Wciągarki i wciągniki
| Wciągarki i wciągniki | ||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Ogólnego przeznaczenia z napędem innym niż ręczny | Ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym | Specjalnego przeznaczenia | |||||||||||
Udźwig w tonach | |||||||||||||||
do 2 | powyżej 2 o 10 | powyżej | powyżej do 100 | za każde dalsze 50 | do 10 | powyżej | powyżej | za każde dalsze 50 | do 2 | powyżej | powyżej | powyżej | za każde dalsze 50 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 236,00 | 354,00 | 472,00 | 590,00 | 118,00 | 236,00 | 354,00 | 472,00 | 118,00 | 195,00 | 450,00 | 770,00 | 1062,00 | 118,00 |
Tabela f.2
Suwnice
| Suwnice | |||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru techniczne-go | Ogólnego przeznaczenia z napędem innym niż ręczny | Ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym | Specjalnego przeznaczenia | ||||||||||||
Udźwig w tonach | ||||||||||||||||
do 2 | powyżej 2 do 10 | powyżej 10 do 50 | powyżej 50 do 100 | za każde dalsze 50 | do 2 | powyżej 2 do 10 | powyżej 10 do 50 | powyżej 50 do 100 | Za każde dalsze 50 | do 2 | powyżej 2 do 10 | powyżej 10 do 50 | powyżej 50 do 100 | za każde dalsze 50 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 590,00 | 708,00 | 1062,00 | 1180,00 | 236,00 | 236,00 | 354,00 | 472,00 | 590,00 | 118,00 | 205,00 | 478,00 | 818,00 | 1158,00 | 130,00 |
Tabela f.3
Żurawie
Część A | Żurawie | ||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Z napędem ręcznym o udźwigu powyżej 2000 kg | Inne niż z napędem ręcznym: | Inne niż z napędem ręcznym: | |||||||||||
Udźwig w tonach | |||||||||||||||
do 8 | powyżej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | powyżej 100 | do 2 | powyżej 2 do 8 | powyżej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | powyżej 100 | do 2 | powyżej 2 do 8 | powyżej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | powyżej 100 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 360,00 | 617,00 | 875,00 | 1200,00 | 206,00 | 460,00 | 784,00 | 1120,00 | 1500,00 | 154,00 | 360,00 | 617,00 | 875,00 | 1200,00 |
Część B | Żurawie (przenośne zamontowane na podwoziu kolejowym, kolejowe, pływające i pokładowe) | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |||||
do 2 | powyżej 2 do 8 | powyżej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | za każde dalsze 50 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 250,00 | 525,00 | 900,00 | 1275,00 | 150,00 |
Tabela f.4
Układnice
| Układnice | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |
do 3,2 | powyżej 3,2 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 640,00 | 910,00 |
Tabela f.5
Dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym
Część A | Dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym | |||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Udźwig w tonach | ||
do 3,5 | powyżej 3,5 do 15 | powyżej 15 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 380,00 | 480,00 | 680,00 |
Część B | Dźwigniki do podnoszenia pojazdów kolejowych | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |||||
do 5 | powyżej 5 do 20 | powyżej 20 do 60 | powyżej 60 do 100 | za każde dalsze 50 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 200,00 | 400,00 | 650,00 | 900,00 | 210,00 |
Tabela f.6
Wyciągi towarowe
| Wyciągi towarowe | |||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Udźwig w tonach | ||||
do 0,5 | powyżej 0,5 do 2 | powyżej 2 do 10 | powyżej 10 do 50 | za każde dalsze 50 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 236,00 | 354,00 | 590,00 | 708,00 | 118,00 |
Tabela f.7
Wyciągi statków
| Wyciągi statków | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |||||
do 0,5 | powyżej 0,5 do 2 | powyżej 2 do 10 | powyżej 10 do 50 | za każde dalsze 50 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 200 | 400 | 650 | 900 | 210 |
Tabela f.8
Podesty ruchome
Część A | Podesty ruchome | ||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Wiszące | Masztowe | Nożycowe | Z wysięgnikiem | Załadowcze | |||||||||
Udźwig w tonach | |||||||||||||||
do 0,315 | powyżej 0,315 do 0,5 | powyżej 0,5 | do 0,315 | powyżej 0,315 do 0,5 | powyżej 0,5 | do 0,315 | powyżej 0,315 do 0,5 | powyżej 0,5 | do 0,315 | powyżej 0,315 do 0,5 | powyżej 0,5 | do 1,5 | powyżej 1,5 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 340,00 | 480,00 | 680,00 | 240,00 | 480,00 | 680,00 | 280,00 | 480,00 | 640,00 | 340,00 | 440,00 | 680,00 | 380,00 | 540,00 |
Część B | Podesty ruchome (zainstalowane na pojazdach kolejowych) | ||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |||
do 0,315 | powyżej 0,315 do 0,5 | powyżej 0,5 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 250,00 | 525,00 | 900,00 |
Tabela f.9
Urządzenia dla osób niepełnosprawnych
Część A | Urządzenia dla osób niepełnosprawnych16 | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Udźwig w kilogramach | |
do 350 | powyżej 350 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 315,00 | 732,00 |
Część B | Urządzenia dla osób niepełnosprawnych na pojazdach kolejowych | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w kilogramach | ||
do 350 | powyżej 350 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 250,00 | 525,00 |
Tabela f.10
Schody i chodniki ruchome
| Schody i chodniki ruchome | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Długość w m | |
do 6 | powyżej 6 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 629,50 | 891,50 |
Tabela f.11
Przenośniki okrężne kabinowe i platformowe
| Przenośniki okrężne kabinowe i platformowe | |||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Liczba przystanków | ||
do 5 | powyżej 5 do 12 | powyżej 12 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 367,00 | 629,50 | 891,50 |
Tabela f.12
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia
| Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia | |||||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | prowadzone, zdalnie sterowane | podestowe, z fotelem dla kierowcy | z wysięgnikiem oraz urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych | z osobą podnoszoną wraz z ładunkiem | |||||||||||||
Udźwig w tonach | ||||||||||||||||||
do 2 | powyżej 2 do 8 | powyżej 8 do 40 | powy-żej 40 do 100 | powy-żej 100 | do 2 | powyżej 2 do 8 | powyżej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | powy-żej 100 | do 2 | powy-żej 2 do 8 | powy-żej 8 do 40 | powyżej 40 do 100 | powyżej 100 | do 3,2 | powyżej 3,2 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 158,50 | 316,50 | 514,00 | 711,00 | 908,00 | 197,50 | 407,00 | 669,50 | 931,50 | 1194,00 | 197,50 | 407,00 | 669,50 | 931,50 | 1194 | 669,50 | 931,50 |
g) Dźwigi do transportu osób lub ładunków i dźwigi towarowe małe
Tabela g.1
| Dźwigi do transportu osób lub ładunków i dźwigi towarowe małe | |||||||||||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Dźwigi osobowe i towarowo-osobowe | Dźwigi towarowe | Dźwigi towarowe małe oraz dźwigi towarowe bez prawa wstępu osób do kabiny | ||||||||||||
Liczba przystanków | ||||||||||||||||
do 2 | powyżej 2 do 6 | powyżej 6 do 12 | powyżej 12 do 20 | za każde dalsze 5 | do 2 | powyżej 2 do 6 | powyżej 6 do 12 | powyżej 12 do 20 | za każde dalsze 5 | do 2 | powyżej 2 do 6 | powyżej 6 do 12 | powyżej 12 do 20 | za każde dalsze 5 | ||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||||||||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 520,00 | 650,00 | 840,00 | 1050,00 | 215,00 | 498,00 | 567,00 | 681,00 | 894,00 | 150,00 | 480,00 | 552,00 | 627,00 | 732,00 | 118,00 |
Tabela g.2
| Dźwigi budowlane | ||||||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Dźwigi | budowlane towarowo-osobowe | Dźwigi budowlane towarowe | |||
Udźwig w tonach | |||||||
do 0,6 | powyżej 0,6 do 1 | powyżej 1 | do 0,6 | powyżej 0,6 do 1 | powyżej 1 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 472,00 | 708,00 | 944,00 | 356,00 | 472,00 | 590,00 |
h) Dźwignice linotorowe
Tabela h.1
| Dźwignice linotorowe | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Udźwig w tonach | |
do 10 | powyżej 10 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 640,00 | 910,00 |
i) Przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym, przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych
Tabela i.1
| Przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym, przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych | ||
Lp. | Czynności jednostek dozoru technicznego | Dopuszczalna liczba przemieszczanych osób | |
do 20 | powyżej 20 | ||
Wysokość opłaty w złotych | |||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | 363,00 | 427,00 |
j) Urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych
Tabela j.1
| Zwałowarko-ładowarki, wywrotnice wagonowe | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Wydajność w t/h | |||||
do 100 | powyżej 100 do 300 | powyżej 300 do 500 | powyżej 500 do 1000 | za każde dalsze 500 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 250,00 | 525,00 | 900,00 | 1275,00 | 150,00 |
Tabela j. 2
| Wyładowarki okrętowe, ładowarki w tym okrętowe | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Wydajność w t/h | |||||
do 100 | powyżej 100 do 300 | powyżej 300 do 500 | powyżej 500 do 1000 | za każde dalsze 500 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 200,00 | 400,00 | 650,00 | 900,00 | 210,00 |
Tabela j.3
| Przenośniki, podajniki i wyciągi skipowe | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Wydajność w t/h | |||||
do 100 | powyżej 100 do 300 | powyżej 300 do 500 | powyżej 500 do 1000 | za każde dalsze 500 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe i doraźne kontrolne | 350,00 | 850,00 | 1500,00 | 2100,00 | 210,00 |
k) Układnice torów, wypornice, korektory położenia służące do zawieszania i regulacji sieci trakcyjnej
Tabela k.1
| Układnice torów, wypornice, korektory położenia służące do zawieszania i regulacji sieci trakcyjnej | |||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig w tonach | ||
do 3,2 | powyżej 3,2 | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 900,00 | 1275,00 |
I) Przeciągarki pojazdów szynowych
Tabela l.1
| Przeciągarki pojazdów szynowych | ||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Uciąg w tonach | |||
do 5 | powyżej 5 do 8 | powyżej 8 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 250,00 | 525,00 | 900,00 |
m) Osobowe i towarowe koleje linowe
Tabela m.1
| Osobowe koleje linowe, Towarowe koleje linowe | |||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Rodzaje urządzeń | ||||
Koleje linowe do 750 m | Koleje linowe | Koleje linowe kabinowe | Koleje linowe towarowe | |||
Wysokość opłaty w złotych | ||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 2415,00 | 2625,00 | 3045,00 | 5670,00 |
n) Wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych
Tabela n.1
| Wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych, Wyciągi pojazdów dla zjeżdżalni grawitacyjnych wraz z infrastrukturą toru zjazdowego, Przenośniki o ruchu ciągłym do przemieszczania osób ze sprzętem narciarskim lub turystycznym | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Rodzaje urządzeń | |||||
Wyciągi narciarskie z podporami o długości do 500 m (w tym dla narciarzy przemieszczanych po wodzie) | Wyciągi narciarskie z podporami o długości powyżej 500 m (w tym dla narciarzy przemieszczanych po wodzie) | Wyciągi narciarskie bezpodporowe | Przenośniki z napędem mechanicznym przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych | Wyciągi pojazdów dla zjeżdżalni grawitacyjnych wraz z infrastrukturą toru zjazdowego | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 1050,00 | 1155,00 | 525,00 | 420,00 | 1260,00 |
o) Pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych
Tabela o.1
| Podesty i pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Udźwig | |||||
Samochodowe, kolejowe, kolejowo-samochodowe [udźwig w tonach] | |||||||
do 10 | powyżej 10 do 30 | powyżej 30 do 50 | powyżej 50 do 100 | za każde dalsze 50 | |||
Pasażerskie – udźwig w kg/m2 | |||||||
do 50 | powyżej 50 do 100 | powyżej 100 do 300 | powyżej 300 do 500 | za każde dalsze 100 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 200,00 | 400,00 | 650,00 | 900,00 | 210,00 |
p) Zbiorniki magazynowe LNG (zbiorniki przeznaczone do magazynowania skroplonego gazu ziemnego)
Tabela p.1
| Zbiorniki magazynowe LNG (zbiorniki przeznaczone do magazynowania skroplonego gazu ziemnego) | ||||||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Pojemność w m3 | |||||
do 5 | powyżej 5 do 25 | powyżej 25 do 100 | powyżej 100 do 1000 | za każde dalsze 1000 | |||
Wysokość opłaty w złotych | |||||||
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 160,00 | 370,00 | 630,00 | 900,00 | 130,00 |
r) Urządzenia służące do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu, zamontowane na pojazdach drogowych.
Zbiorniki na gaz skroplony, sprężony, skroplony schłodzony oraz na wodór, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach.
Zbiorniki przenośne – zmieniające miejsce między napełnieniem a opróżnieniem – o pojemności większej niż 0,35 dm3 i nadciśnieniu wyższym niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania lub transportowania cieczy lub gazów, z wyjątkiem pojemników aerozolowych jednorazowego użytku i pojemników przeznaczonych do transportu i dystrybucji napojów gazowanych, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest nie większy niż 500 barów x dm3, a nadciśnienie jest nie wyższe niż 7 barów.
Urządzenia transportowe zgodne z ADR/RID/ADN niewymienione w tabelach od c.1 do c.6 niniejszego załącznika.
Tabela r.1 | Urządzenia służące do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu, zamontowane na pojazdach drogowych Zbiorniki na gaz skroplony, sprężony, skroplony schłodzony oraz na wodór, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach Zbiorniki przenośne zmieniające miejsce między napełnieniem a opróżnieniem o pojemności większej niż 0,35 dm3 i nadciśnieniu wyższym niż 0,5 bar w tym butle Urządzenia transportowe niewymienione w tabelach od c1 do c.6 niniejszego załącznika, zgodne z ADR/RID/ADN | ||
Lp. | Czynności wykonywane przez jednostki dozoru technicznego | Wysokość opłaty w złotych | |
1. | Badanie okresowe lub doraźne kontrolne | Badania okresowe | 116,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę pracy jednego inspektora |
1 Opłata za czynności związane z badaniami okresowymi lub doraźnymi kontrolnymi obejmuje również konsultacje i porady techniczne dotyczące urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.
2 Dla kotłów parowych, dla których wytwórca nie określa powierzchni ogrzewalnej, a jedynie moc, należy stosować następujący przelicznik:
– dla kotłów olejowych lub gazowych 1 kW = 0,05 m2 p.o.
– dla kotłów gazowych kondensacyjnych 1 kW = 0,07 m2 p.o.
– dla kotłów elektrycznych 1 kW = 0,1 m2 p.o.
3 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
4 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
5 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
6 Dla kotłów cieczowych, dla których wytwórca nie określa powierzchni ogrzewalnej, a jedynie moc, należy stosować następujący przelicznik:
– dla kotłów olejowych lub gazowych 1 kW = 0,05 m2 p.o.
– dla kotłów gazowych kondensacyjnych 1 kW = 0,07 m2 p.o.
– dla kotłów elektrycznych 1 kW = 0,1 m2 p.o.
7 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
8 Dla zbiorników o pojemności do 150 dm3 tworzących zestaw do tankowania pojazdów na stacjach sprężania gazów węglowodorowych oraz dla zbiorników o pojemności do 150 dm3 tworzących zestaw hydroakumulatorów pobiera się opłatę 116 zł za każdą rozpoczętą godzinę inspektora.
9 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
10 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
11 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
12 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
13 W roku, w którym wykonuje się rewizję główną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
14 W roku, w którym wykonuje się rewizję główną lub próbę ciśnieniową nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
15 W roku, w którym wykonuje się rewizję wewnętrzną lub próbę szczelności nie pobiera się opłat za rewizję zewnętrzną.
16 Dla niepełnosprawnych osób fizycznych wykorzystujących urządzenie do przemieszczania na własne potrzeby: stawka 0% opłaty.
2. Opłata za czynności jednostek dozoru technicznego związane z okresowym sprawdzaniem spełniania wymagań w zakresie wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych przez przedsiębiorcę uprawnionego do:
a) wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych bądź dokonywania napraw urządzeń technicznych lub ich modernizacji, w zależności od liczby zatrudnionych osób bezpośrednio związanych z wytwarzaniem, naprawą lub modernizacją urządzeń, wynosi:
– do 3 osób 390,00 zł,
– od 4 do 8 osób 1170,50 zł,
– od 9 do 20 osób 2.861,50 zł,
– od 21 do 50 osób 5.333,00 zł,
– od 51 do 100 osób 7.804,00 zł,
– powyżej 100 osób 10.405,50 zł,
b) wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych, wynosi: 1.560,50 zł.
3. Opłata za wystawienie duplikatu lub wymianę zaświadczenia kwalifikacyjnego obsługującemu, konserwującemu, napełniającemu, wykonującemu przeróbkę plastyczną lub obróbkę cieplną lub spawaczowi/operatorowi spawalniczemu/zgrzewaczowi/lutowaczowi urządzeń technicznych oraz poświadczenia dla zbiornika ciśnieniowego służącego do napędu pojazdu, wynosi: 65,00 zł.
4. Stawka za godzinę pracy za czynności jednostek dozoru technicznego, o których mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia, wynosi: 116 zł.
5. Opłata za wystawienie duplikatu księgi rewizyjnej urządzenia technicznego wynosi: 146,50 zł.
6. Opłata za wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę zagranicznego do wytwarzania materiałów, elementów lub urządzeń technicznych bądź dokonywania napraw urządzeń technicznych lub ich modernizacji oraz wydanie dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę do wykonywania chemicznego czyszczenia i trawienia urządzeń technicznych pobierana jest w wysokości 50% opłaty określonej w pkt 2.
7. Za czynności wykonane przez jednostki dozoru technicznego, związane z uprawnianiem przedsiębiorców zagranicznych, za jeden dzień pracy członka komisji uprawniającej jest pobierana opłata w wysokości stanowiącej iloczyn ilości godzin pracy i stawki godzinowej.
8. Opłata za wykonanie czynności przez jednostki dozoru technicznego na zlecenie przedsiębiorcy zagranicznego, za które nie pobiera się opłaty ustalonej w pkt 7, wynosi 116,00 zł za godzinę
|
1) Obecnie działem administracji rządowej – gospodarka kieruje Minister Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
2 Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1675), które weszło w życie z dniem 1 grudnia 2014 r.; § 2 ust. 1, 2 i 4 utracił moc z dniem 30 listopada 2014 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt P 51/13 (Dz. U. poz. 735).
3) Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
5) Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
7) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 grudnia 2010 r.
8) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 17 grudnia 2001 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. poz. 1762, z 2002 r. poz. 1860, z 2003 r. poz. 2136, z 2004 r. poz. 2707, z 2005 r. poz. 2185 oraz z 2008 r. poz. 156), które utraciło moc z dniem 11 lipca 2010 r.
9) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
- Data ogłoszenia: 2016-05-23
- Data wejścia w życie: 2016-05-23
- Data obowiązywania: 2024-09-11
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA