REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 2318
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 21 grudnia 2015 r.
w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego
Na podstawie art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) szczegółowy sposób wydawania, zmiany oraz cofania zezwoleń:
a) na prowadzenie składu podatkowego,
b) na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
c) na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego,
d) wyprowadzenia,
e) na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący,
f) na wysyłanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany wysyłający,
g) na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca;
2) wzory wniosków o wydanie zezwoleń, o których mowa w pkt 1, a także sposób dokumentowania spełnienia warunków, od których uzależnione jest wydanie danego zezwolenia.
§ 2. [Wniosek o wydanie zezwoleń]
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii oraz zawierać dane aktualne w dniu składania wniosku o wydanie zezwolenia.
3. Dokumenty, o których mowa w:
1) § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz pkt 4, nie mogą być sporządzone wcześniej niż miesiąc przed dniem złożenia wniosku;
2) § 5 ust. 1 pkt 3 lit. b oraz § 6 ust. 1 pkt 1, nie mogą być sporządzone wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
4. Dokumentów, o których mowa w ust. 1, nie dołącza się, jeżeli:
1) właściwy naczelnik urzędu celnego, do którego składany jest wniosek o wydanie zezwolenia, dysponuje tymi dokumentami i dane w nich zawarte są aktualne, z zastrzeżeniem ust. 3, lub
2) dane zawarte w dokumentach znajdują się w prowadzonych przez podmioty publiczne bazach danych, do których dostęp ma właściwy naczelnik urzędu celnego.
§ 3. [Wniosek o zmianę zezwoleń]
2. Podmiot ubiegający się o zmianę zezwoleń, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, b, f i g, w zakresie będącej przedmiotem dotychczasowej działalności grupy wyrobów akcyzowych wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”, wskazuje rodzaje wyrobów akcyzowych, które będą przedmiotem jego działalności po zmianie zezwolenia, zgodnie z opisami zawartymi w zestawieniach zawartych we wnioskach o wydanie tych zezwoleń. W przypadku gdy przedmiotem działalności podmiotu po zmianie zezwolenia będą wyroby inne niż ujęte w zestawieniach zawartych we wnioskach o wydanie zezwoleń, należy opisać rodzaje tych wyrobów i wskazać ich klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN).
§ 4. [Wniosek o wydanie zezwolenia na kolejny okres]
2. Jeżeli dokumenty dołączone do wniosku o wydanie zezwolenia na czas określony utraciły swoją ważność, do wniosku o wydanie zezwolenia na kolejny okres dołącza się aktualne dokumenty, a w przypadku zezwolenia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. c, dodatkowo oświadczenie, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy.
3. Wniosek złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, stanowi wniosek o wydanie nowego zezwolenia.
Rozdział 2
Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego
§ 5. [Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego]
1) dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT);
2) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z miejsca, w którym ma być prowadzony skład podatkowy, zawierający adres i numer ewidencyjny działki, na której znajdować się ma skład podatkowy;
3) zaświadczenie wydane przez:
a) właściwego naczelnika urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
b) właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
4) informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
5) dokumenty, wymagane na podstawie przepisów odrębnych związane z działalnością wykonywaną w składzie podatkowym lub rodzajem wyrobów akcyzowych, w szczególności wymagane koncesje lub zezwolenia, chyba że ich wydanie na podstawie przepisów odrębnych uwarunkowane jest obowiązkiem posiadania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego;
6) inne dokumenty, które zgodnie z przepisami wykonawczymi, wydanymi na podstawie art. 64 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 990, z późn. zm.3)), powinny zostać dołączone do zgłoszenia, o którym mowa w art. 64 ust. 3 tej ustawy;
7) oświadczenie, o którym mowa w art. 48 ust. 4 lub 4d ustawy, w przypadkach, o których mowa w art. 48 ust. 3 pkt 1, 2 i 4 lub ust. 4a ustawy.
2. Podmiot posiadający już zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie innego składu podatkowego dołącza dokumenty określone w ust. 1 pkt 2 oraz 5–7.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 6. [Wniosek o wydanie rolnikowi zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego]
1) zaświadczenie wydane przez właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub jednostkę organizacyjną Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
2) dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 2, pkt 3 lit. a oraz pkt 4–6.
2. Rolnik posiadający już zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie innego składu podatkowego, o którym mowa w ust. 1, dołącza dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 2 oraz 5 i 6.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 7. [Wezwanie wnioskodawcy do złożenia zabezpieczenia akcyzowego]
2. Na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, właściwy naczelnik urzędu celnego może przedłużyć termin wyznaczony do złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dłużej jednak niż o 30 dni.
3. Przed zmianą zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, o której mowa w art. 48 ust. 7 ustawy, w przypadku gdy zmiana zezwolenia powoduje, że po zmianie zezwolenia zabezpieczenie akcyzowe złożone przez podmiot prowadzący skład podatkowy nie zapewni pokrycia w należnej wysokości kwoty zobowiązania podatkowego albo kwoty zobowiązania podatkowego i opłaty paliwowej, właściwy naczelnik urzędu celnego wzywa wnioskodawcę do złożenia dodatkowego lub nowego zabezpieczenia akcyzowego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, chyba że wnioskodawca został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 8. [Wezwanie podmiotu prowadzącego skład podatkowy do usunięcia stwierdzonych uchybień]
2. Właściwy naczelnik urzędu celnego, przed wydaniem decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, może przeprowadzić kontrolę składu podatkowego, w szczególności w zakresie rozliczeń z tytułu podatku akcyzowego oraz aktualnego stanu ilościowego i jakościowego wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym.
Rozdział 3
Pozostałe zezwolenia na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego
§ 9. [Wniosek o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca]
1) plan miejsca odbioru wyrobów akcyzowych;
2) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z miejsca odbioru wyrobów akcyzowych;
3) dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 3–6.
2. Podmiot posiadający już zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, do wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca dołącza dokumenty określone w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz § 5 ust. 1 pkt 5 i 6.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 10. [Wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego]
1) oświadczenie, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy;
2) dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 3–5 dotyczące przedstawiciela podatkowego.
2. Podmiot posiadający już zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, do wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego dołącza dokumenty określone w ust. 1 pkt 1 oraz § 5 ust. 1 pkt 5.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 11. [Wniosek o wydanie zezwolenia wyprowadzenia]
1) pisemną zgodę, o której mowa w art. 54 ust. 3 ustawy;
2) dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 3–5.
2. Podmiot posiadający już zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, do wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia wyprowadzenia dołącza dokumenty określone w ust. 1 pkt 1 oraz w § 5 ust. 1 pkt 5.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§ 12. [Wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący, na wysyłanie wyrobów akcyzowych i jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych]
1) na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący,
2) na wysyłanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany wysyłający,
3) na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca
– należy dołączyć dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 3–5.
2. Wzór wniosku, o którym mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia;
2) ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 7 do rozporządzenia;
3) ust. 1 pkt 3, określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§ 13. [Przepisy stosowane do wydawania, zmiany i cofania zezwoleń]
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 14. [Wejście w życie]
Minister Finansów: P. Szałamacha
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 1559, 1662 i 1877 oraz z 2015 r. poz. 18, 211, 978, 1269, 1479, 1649, 1844, 1893 i 1932.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1045, 1217, 1268, 1269,1479, 1642, 1830, 1890 i 2023.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 767), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479 i 1932).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 21 grudnia 2015 r. (poz. 2318)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA PROWADZENIE SKŁADU PODATKOWEGO
Załącznik nr 2
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ROLNIKOWI ZEZWOLENIA NA PROWADZENIE SKŁADU PODATKOWEGO, W KTÓRYM ZGODNIE Z USTAWĄ Z DNIA 25 SIERPNIA 2006 R. O BIOKOMPONENTACH I BIOPALIWACH CIEKŁYCH (DZ.U. Z 2015 R. POZ.775) BĘDĄ WYKONYWANE WYŁĄCZNIE CZYNNOŚCI POLEGAJĄCE NA WYTWARZANIU NA WŁASNY UŻYTEK ESTRU LUB CZYSTEGO OLEJU ROŚLINNEGO, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST.1 PKT 11 LIT. C TEJ USTAWY
Załącznik nr 3
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA NABYWANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH JAKO ZAREJESTROWANY ODBIORCA
Załącznik nr 4
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE CZYNNOŚCI W CHARAKTERZE PRZEDSTAWICIELA PODATKOWEGO
Załącznik nr 5
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA WYPROWADZENIA
Załącznik nr 6
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI JAKO PODMIOT POŚREDNICZĄCY
Załącznik nr 7
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYSYŁANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH JAKO ZAREJESTROWANY WYSYŁAJĄCY
Załącznik nr 8
WZÓR – WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA JEDNORAZOWE NABYCIE WYROBÓW AKCYZOWYCH JAKO ZAREJESTROWANY ODBIORCA
- Data ogłoszenia: 2015-12-30
- Data wejścia w życie: 2016-01-01
- Data obowiązywania: 2017-03-01
- Dokument traci ważność: 2017-09-06
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 18 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 22 lutego 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA